Re: Pečení integrovaných obvodů

to pečení v troubě je kvůli bezolovnatýmu cínu, ale to je jiná kapitola, taky dost smutná...

(upravil mechanik 3. 11. 2016 7:59)

Re: Pečení integrovaných obvodů

DJ_Rix napsal:

Už v "blbých" audio obvodech je mnohdy vidět že jen správné umytí desky má vliv na výsledek, v krajním případě se to projeví až nestabilitou, v opačném případě třeba "jen" mírně větším zkreslením.

To myslíš vážne? Ja toho mám väčšinu uplne neumytú a nikdy som nemal problém. Aj ked nikdy ma nenapadlo to porovnať. DAC som vlastne tiež neumýval. Umýval som USB ale to dopadlo horšie než pred umytím. Čím viac som umýval tým horšie to vyzeralo. Z toho tavidla po vyschnutí zostala akási biela vrstva a tej sa dalo zbaviť len mechanicky a medzi vývodmi IO to nešlo vôbec a pod púzdrami to určite zostalo. To USB som spájkoval s hot airom a cínovými guličkami v takej tej paste... AMTECH NC-559-AS. Na čistenie som si kúpil originál prípravok, nejaky FLUX-OFF. Ked spájkujem s MARMOTom s MTL468R nie je to lepšie. To som si kúpil ešte nejake odsávacie papieriky ale oproti štetcu žiaden rozdiel. Na koniec som sa "nasral a nariedil som do toho maličké množstvo tavidla, čím to zase začalo byť trochu "lepavé" ale lepšie než to mať biele ako od zubnej pasty...

Celkovo je na trhu kopec prípravkov a kým si ich človek nevyskúša tak je to ako vyhodiť peniaze. Mám tu tavidlo v takmer tuhej forme MTL468R na THT, potom čosi čo pripomína vazelinu farbou, konzistenciou aj zápachom a je to v striekačke. Každopadne všetky tie fixky s tavidlom sú uplne na prd. Tavidlo tam takmer nie je a je tam len lieh alebo nejaky alkohol, pri tom sú drahé. To isté tento FLUX-OFF, ked som používal lieh nebolo to o nič horšie. Najlacnejší a najlepší by bol asi čistý alkohol ale neviem kde ho kúpiť.

https://i.postimg.cc/3Wscpqy4/2256580.jpg

Re: Pečení integrovaných obvodů

Tak ještě dohra, po konečném oplachu v ISOpropylu to přestalo fungovat. Do druhého dne se to zase asi odpařilo a už to opět jede. Asi se poohlídnu po jiném dodavateli a ještě jednou ho vyměním. Protože se jedná o laboratorní přístroj a tam to může navlhnout kdečím.

Re: Pečení integrovaných obvodů

já se čištěním začal vážněj zabývat, až když jsem potřeboval dát desku s smd do venovního prostředí, tj zalakovat. a tady to začlo, to co zůstalo pod součástkama moc pěkně vykvetlo - svody až hrůza. Jediná možnost je to dát do vany s ultrazvukem, a jestli je to čistidlo na bázi isopropylu s acetonem, nebo "saponát" co se opláchne vodou, už je celkem jedno, vyzkoušet co komu vyhovuje a funguje. Každýmu doporučuju osadit na nějakou vyhoditelnou desku pár smd součástek bez hodnoty, umýt obvyklým způsobem a pak mechanicky odstranit součástky. Výsledky jsou strašný. Jestli se dá umýt tavidlo zpod BGA jsem zatím naštěstí nemusel řešit.

Re: Pečení integrovaných obvodů

Při kontaktním letování se to nestane. Meju štětcem a acetonem, odsávám hajzlpapírem smile

Re: Pečení integrovaných obvodů

to microlan: takže jak jsem psal, isopropyl tomu taky rozhodí sandál...
to Danhard: a zkoušels udělat test jak jsem ho popsal? Asi ne, jinak bys nepsal cos napsal. Tavidlo "zajede" pod odpor, kondenzátor a jakoukoliv další součástku, a už je nikdy klasicky neumyješ. To co popisuješ je dobrý na klasický tht součástky, tam problém nevznikne. Doporučuju isopropyl s acetonem ve směsi, funguje to líp.

(upravil mechanik 3. 11. 2016 15:59)

Re: Pečení integrovaných obvodů

danhard, ten "hajzelpapier" nebude zlý. Kúpil som si "science" papier a nie je to nejaky zázrak smile Len myslím že je pevnejší a nebude sa droliť.

Ja som za ten FLUX-OFF dal 13e sad 200ml, je to k ničomu   http://www.distrelec.sk/sk/odstranovac- … ggest=true   http://www.distrelec.sk/Web/Downloads/d … tion%2Fpdf   Ked niekto vie čím tavidlo skutočne umyť aj s pod vývodov SMD IO aby to nezostalo biele tak budem skutočne rád. Zatial tam tavidlo nechám radšej než ten biely povlak... Štetec je k ničomu len to zalezie pod SOIC08, SOT23 a iné... Skúšal som to aj s hadičkou silným prúdom z toho spreju. Z dosky tieklo ale po vyschnutí to bolo ešte hnusnejšie než pred tým. S liehom mám rovnakú.

Re: Pečení integrovaných obvodů

dyť to píšu, isopropyl + aceton cca 1:1 - aceton víc prchá a je třeba víc doplňovat - do ultrazvukové čističky, a po cca 10 min. vytáhnout, na nic nečekat a vymáchat v čistým isopropylu. Ještě líp by to šlo ohřátý na 50°C, ale nerad bych vyhořel nebo vybuchl, někdy to musím opakovat dvakrát. Mám třeba z ebay voltmetr na modelářský li-ion, co blbě měřil, hlavně když se změnila náhle jeho teplota - stačilo umýt a je jak novej (stál 1.5USD, tak kdo by to za ty prachy ve výrobě dělal...)
Průmyslový mašiny ty desky postřikují tlakově, v uzavřeném oběhu, a teplým roztokem, dnes nejčastěji na bázi vodou ředitelných čističů, pravděpodobně kvůli ekoteroristům. Potom následuje oplach tlakovou demi vodou a sušení. viz DCT

(upravil divnypocit 3. 11. 2016 17:50)

Re: Pečení integrovaných obvodů

nejlépe ultrazvukovou vanu smile ale KONTAKT PCC jsem zkoušel a fungoval velice dobře, vše čisté ale je pravda, že jsem tím neodstraňoval flux ale nějaký lepivý hnus (něco jako med) co byl na desce a deska byla potom jako nová. mám doma flux i PPC mohu to zkusit a nafotit. Bůh ví ale jestli ten PCC nenaleptá například nějaké plastové části konektorů apod. byl to jediný přípravek, který dokázal sundat acetonový fix z mých rukou smile (aceton jsem doma neměl smile)) )

(upravil DJ_Rix 3. 11. 2016 18:44)

Re: Pečení integrovaných obvodů

kaed sorry, ale byls někdy poslední dobou v nějaké běžné elektrovýrobě ? Většinou se používají bezoplachová tavidla, není neobvyklé že desky se válí týdny rozpracované než se dodělají, nikdo běžnou elektroniku nemyje, protože o to nikdo nestojí smile BTW, jako fabrika už musíš vykazovat spotřeby, dokládat odpady, doplňovat reporty o odpařeným množství atd, čím míň toho použiješ tím míň otravování s úředníkama.

Od DCT máme myčku na pájecí rámy a je to i tak pěkně drahá sranda na náklady.

Re: Pečení integrovaných obvodů

Byl, třeba Bustec,  ale trochu se znám se s klukama z DCT...Věci do německejch aut se třeba umývají určitě. A když něco dělám pro sebe, snažím se to dělat co nejlíp.

Re: Pečení integrovaných obvodů

No jo ale právě proto jsem to přesně psal, běžná elektrovýroba smile To automotiv fakt nesplňuje, když chceme aby ta řídící jednotka fngovala požád stejně od -40 až do + 125°C , ve vlhku, nevadilo jí že změní teplotu během půl hodiny z -20 na +50 a podobně, tam je to jasný, desky se všechny minimálně lakují, nebo je to rovnou zalité v gelu atp... Bustec na tom bude asi podobně, když to má v těch rakvích nějakou dobu fungovat smile

Re: Pečení integrovaných obvodů

mechanik napsal:

Najlacnejší a najlepší by bol asi čistý alkohol ale neviem kde ho kúpiť.

nevím jak je to u vás, ale čistý líh má spotřební daň jako kráva protože se dá použít k výrobě chlastu. Potravinářský 80% je běžně v nápojových prodejnách, laboratorní po pár ml v lékárnách a tak.
http://www.manipura.cz/products/cisty-lih/

Směsi s acetonem na dps bych si dost rozmýšlel kvůli součástkám s plastovými díly.

Re: Pečení integrovaných obvodů

třeba tohle celkem pěkně rozpouští i ochrannej lak na DPS, a podle smradu tam něco jako aceton je taky. Nevím jaký plastový díly na DPS máš ty, ale polystyrén obvyklej není, třeba svorky jsou nejčastěj z polyamidu, a ten se nerozpouští, stejně jako obaly trimrů a další věci. Ani popisy z IO už se neumejvají, jak kdysi u tesláckejch součástek... Ale v případě nejistoty asi opatrně.
to Mechanik: čistej líh nečistí ani tolik co isopropylalkohol, to je fakt slabá hra. Ten sprej z GME celkem funguje, ale ta cenovka... Možná tak do bedny na servis na cesty, ale na doma fakt předražený.

(upravil mechanik 3. 11. 2016 23:18)

Re: Pečení integrovaných obvodů

Lieh som myslel denaturovaný. Tušim som pri THT skúšal kedysi aj toluen ale tiež zanechával stopy. Ten IZOPROPANOL tu niekto doporučoval, DJ_Rix alebo Dohnalik, tušim aj s mydlovou vodou... Chcel som to objednať z GESu ale tieto veci "chemikálie" neposielajú do SR vôbec. V meste kde bývam nemám šancu niečo také kúpiť. Tiež ma už nebaví platiť stále za nejake drahé prípravky ktoré nefungujú. Za tie cínové pasty som dal cez 25e za každú, v celku teda cez 50e. Kúpil som 2, PB a PB free, 35g každá. Sranda je že hot air stanica stála okolo 119e, kupoval som drahšiu z lacných... Tavidlo tu mám tiež aspon 3 skupenstvách a bolo velmi drahé. Bol by som rád keby niekto napísal skúsenosť čím to skutočne umyť tak aby to bolo čisté bez infrazvukovej čističky. Ked to bez nej nejde radšej tie dosky budem nechávať špinavé.

Re: Pečení integrovaných obvodů

nekupuj drahý věci, na bastlení stačí horkovzduch s regulací teploty od číňana za 20E. Na hliníkový dps jsem včera pájel smd led na varné desce, celkem bez problému, a kdysi jsem testoval i pájení pod grilem v el. troubě, taky to fungovalo.
Podle mejch zkušeností pod smd to ručně neumyješ a neumyješ, takže kupovat pájecí pasty, na kterejch je napsaný "noclean".
A kdo ti nakukal, že si máš koupit bezolovnatou pájecí pastu? K čemu je to dobrý jinýmu než k na****í? Předpokládám, že podrobnější info kde a za kolik pořídit má DJ-Rix, já používám odpad z výroby, a jediný co vím, že je s olovem. A pak taky vím, že to vysychá, už jsem jedno malý balení zahodil, a když měsíc nic netvořím s SMD, tak těžce čistím jehlu i 1cm stříkačku, ze které to dávkuju. Někteří zkouší ředění těch ztuhlých past, ale zatím jsem to nepotřeboval. Isopropyl alkohol koupíš v každé lepší drogerii, v krajským městě určitě. Někteří to v tom isopropylu koupou delší dobu, aby se to rozpustilo i pod součástkama, ale není to 100 procent jistý.

(upravil mechanik 4. 11. 2016 0:41)

Re: Pečení integrovaných obvodů

No jo skúsim ešte ten... Pre čo som kúpil aj PB free? Niekto tu písal že spájkovať PB free dosku a PB free súčiastky olovom je nespolahlivé a že to časom aj prestane držať a podobne. Kúpil som teda obe. No ked som chcel vybrať THT polymer zo 4 vrstvovej prekovenej dosky, tiež spájkovaný PB free a wellerkou, tak som toho olutoval big_smile Ale človek sa chybami učí. S SMD som sa do toho dal rýchlo. Hned na tretej doske TQFP144 a 0402 súčiastky okolo, hlavne blokovanie napájania...

Re: Pečení integrovaných obvodů

Moje skúsenosti s oplachom: 1) Acetón, výborný, všetko postupne opláchne, žiadny biely povlak nezostane, nevýhodu je, že občas zmije popisky napríklad z šedých alebo bielych fóliových kondenzátorov (Arco a Faractronic, WIMA drží). Flux sa sám z dosky odplavuje.
2) Izopropyl, všetky popisky zostávajú ale občas tam zostane ten biely povlak, neviem prečo to tak je ale pri Ize musím flux dostať s pomocou kefky mechanicky z DPS preč.

Re: Pečení integrovaných obvodů

mechanik: isopropylalkohol mívají i v lékárnách, běžně jsou ochotni ho objednat, pokud ho zrovna nemají.

Web

Re: Pečení integrovaných obvodů

Izopropylalkohol sa da za velmi dobru cenu a rozumnom mnozstve zohnat aj v centralchem-e na plynarenskej v BA. Su velmi ochotny.

Umyvanie sme riesili v robote, skoncili sme pri umyvani v stroji, chemikalie po zlych skusenostiach s inymi dodavatelmi berieme z pbt roznov, p.saffer. Ako cistiacu kvapalinu na umyvanie pouzivame vigon, cislo si nespomeniem, riedeny s DI vodou. Po umyti chemiou nasledne oplach v DI vode s rozumnou NEvodivostou. V PBT su velmi ochotny ludia s mnozstvom dobrych rad. Co sa tyka noclean past, aj tie treba cistit. Ako bolo spomenute, krasne to vykvitne az po nalakovani... Zpod IO sa to inak ako dobrou chemiou odstranit neda, najma z vnutornych stran noh, kde sa mechanicky v podstate neda dostat.