Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 4)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

  Stránky: ««« 1 2 3 4

RSS

Příspěvky [61 až 79 z 79]

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Pošlu moudro co mám od TLU: připojíš k repro multimetr, + na předp. +, - na -,  na DC mV rozsah. Když na membránu plynule zatlačíš, měl by ukazovat do -xx mV, při povolování + xx mV. Já to ještě vylepšil - přikládám k faceplate hubici vysavače (na nejmenší výkon, nebo akuhračku) a měřák při pohybu membrány k vysavači (tj vpřed) ukazuje +xx mV, a při oddálení hubice zase - xx mV. Celá věda. U těch mirage je pravda to co je na pertinaxu u kontaktů, a ne na černým výlisku, ale raděj si to ověř. Prostě nejenom Tesla značila repráky blbě.

(upravil pidi 31. 10. 2016 21:44)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Dík!

EDIT: Yup, tak máš pravdu. Nahodil jsem osciloskop, 2mV na dílek a je to vidět krásně smile

(upravil kaed 1. 11. 2016 0:01)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

osciloskop mám sice taky, ale tohle mě nenapadlo, s kanónem na vrabce cool .
Ty to snad budeš mít hotový dřív než já TM380, stolař vydělává těžký háky a na moje přední panely nemá čas. Korpusy už mám týden slepený, ale bez předků to nedodělám... Bude to do prostředí s biologickými škůdci (děti), tak na basáku gril, na středech taky, akorát vejškáč dostane jenom dva nerezový dráty 1.5mm přes kalotu - zvukově se to na tom možná trochu podepíše, ale děcka jinak zničí cokoliv, i ARV161 v 1PF 067 62 což je dost síla...

(upravil TheLastUnicorn 1. 11. 2016 10:14)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Jo samozřejmě, ten hokej u monoskopu...takže takhle:
Skutečný + pól je červená tečka na terminálu. Plus, který je vyražen na faceplatu je ve skutečnosti minus pól. Proč to tak je si lze odvodit z toho, že 5DR51441 je ve skutečnosti jen překapotovaná standardní Vifa D19TD pro bedny firmy Mirage.
No a teď k polaritě 5DR51441 v bednách TM3110. Ve schématu je u tohodle výškáče naznačena orientace podle plusu na výlisku. Takže plusko na faceplatu je připojeno k elektrické kostře na výhybce. Z toho vyplývá, že skutečný plus pól výškáče je připojen ke kladné větvi výhybky.
Ve skutečnosti jsou tedy všechny repráky připojeny svými skutečnými + póly ke skutečným  + pólům výhybky.
Kdyby vznikly nějký nejasnosti, stačí se zeptat.
Jo a taky jsem úplně zapoměl, že jsem před časem vytvořil vylepšený zapojení výhybky. S ním bude soustava pocitové líp basovat a celkově bude klidnější. Nové schéma je uvedeno na RM ve vláknu TM3110 hned pod starým schématem. V zapojení se v zásadě nic nemění, pouze došlo ke změně hodnot několika součástek.

(upravil pidi 5. 11. 2016 19:30)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Ono mi to zas tak rychle nepůjde. Repráky už mám sice všechny, ARE dorazily úplně nové, černé a papírovým vrchlíkem (nikoli mřížka), nějakej materiál na výhybky taky mám, ale na dřevo zatím nesáhnuto. Momentálně řeším jiné životní průsery...  Někdy je to prostě zatraceně těžký... hmm

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Tak jo.
Dokopal jsem se domalovat výkres. Ale příště se snad radši naučím kreslit v CADu, protože v Inkscape to začíná být utrpení...
Potřeboval bych hlavně vědět, zda si můžu dovolit překrýt Vifu a ARE tou přírubou co jsem si tam vymyslel, nebo se na to mám vykašlat a překrýt z vrchu jenom ARN738 (případně kde mi chybí kóty a jiné poznámky neb strojařinou nevládnu).


VÝKRES ZDE:

Spoiler

http://pidi.name/Bronies/temp/vykres001.png
A takhle to má přijít složit
http://pidi.name/Bronies/temp/doodle001.jpg

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Vejškáč bych nezakrýval, každá hrana okolo ti udělá nějakou interferenci. Dá se vyloupnout z faceplate a umýt acetonem ty strašný pruhy, mám to takhle v ZV240, vlepený přímo do bedny. Pak už podle mě není s estetikou problém. To vyloupnutí mirage se řešilo u TM385 na repromanii a u ZV240 tamtéž...

(upravil pidi 27. 11. 2016 19:07)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Dnes ještě jeden dotaz.

Přemýšlím co ještě zvládnu dopředu, zatímco budou bedny "ve výrobě"
Do vyhýbek budou celkem potřeba 4x 4.5mH, 2x 2.0mH, 2x 0.9mH a 2x 0.4mH

RLC měřák mám, dráty taky, zbavit smaltu to umím. Ale je k tomu navíjecí předpis? Síla drátu, průměr "jádra"? Případně kde kupujete ty prázdné špulky? Doma bývaly od silonu, ale už nejsou... A nemám si namotat třeba o 10% víc abych to případně mohl zkrátit, kdyby bylo potřeba s něčím pohnout?

Tu výhybku stejně prvně celou složím venku (repráky namontované v bedně, dráty ven) abych se nekreslil a neleptal s DPS zbytečně...

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

program  tlumivka terminálovej, ještě pod dosem. jede i na WIN7, i ve virtualboxu na linuxu... Můžeš si tam zadat i průměr drátu co máš a rozměry kostry. Akorát činitel plnění dej max 60 procent, ručně se to líp jistě nepovede. Já potom vypočítám počet vrstev podle počtu závitů, a nic nepočítám, dám plný vrstvy a kousek navíc, a pak odmotávám.
Někteří to řeší proškrábnutím izolace pro měření, ale to se mi nějak nelíbí.
No a kostřičky prodává kdekdo, kdo prodává audio, reproobchod.cz , bsaudio.cz , tuším i dexon a t.d.  Taková špulka od cínu je taky dobrá, ale obvykle nemám dvě stejný. A toho 4.5mH bych si raděj koupil na železe v některým z výše jmen. obchodů, bez jádra na to bude potřeba kilo mědi.
A desku klidně udělej, je to ověřenej model, pokud něco nezmastíš ty, tak to funguje na první zapojení smile

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Vyskúšaj tento program, ide pod excelom, všetko je na prvom sheete v popisku smile https://uloz.to/!kAxbXax65loE/indukcnost-xls

(upravil kaed 28. 11. 2016 11:34)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

ano, tabulka pěkná, ale ten terminálovej program vede přímo k cíli, ne přes několik iterací. V programu tlumivka zadáš indukčnost, vnitřní průměr kostry co máš a její šířku, zadáš výsledný odpor a činitel plnění. Vyjde ti počet závitů, průměr drátu a vnější průměr cívky. můžeš opravit průměr drátu na takovej, co zrovna máš na stole, a máš novej počet závitů, vnější průměr cívky a ohmickej odpor. To ta tabulka v excelu neumožňuje. činitel plnění mám vyzkoušenej 0.6 při drátu 1mm a pečlivé práci, s prokládáním vrdtev tenkým papírem. A ty basový to chce fakt na železe, jinak budeš mít v bednách hotovej měděnej poklad.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Moja tabuľka buď uvažuje že si spravíš vlastnú kostru, vtedy použiješ drát čo ti určí. Druhý sheet je práve na to, keď máš nejakú kostru a nejaký drát a pri učitom činiteli plnení ti to vypľuje maximum, čo z tej kostry dostaneš.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Předpokládám, že nikdo neřeší maximum, co mu vleze do kostry, ale potřebuje cívku, která má dva základní parametry, a to L a R. Zkus si ten dosovskej program, a pochopíš, jaká je výhoda. Takže znovu, potřebuju cívku 1mH, 0.5 Ohm, mám kostřičku s d=25mm b=25mm. tohle zadám do programu tlumivka, vypadne mi průměr drátu, a vnější průměr cívky. Upravím na drát co mám doma, podívám se na výsledek a pravděpodobně další krok je navíjení cívky. Samozřejmě pokud mi to nevleze do kostřičky, mrknu po jiné.
Když chci použít tvoji tabulku, musím si hned na začátku určit průměr drátu a zadávat výšku vinutí, která by měla být výsledek, ne součást zadání. A tak dlouho laborovat s výškou vinutí a průměrem drátu, až se dostanu ke kýženému výsledku. Asi trochu opruz, ne? Ne všechno co pěkně vypadá i dobře funguje. smile

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Díky! Drátu mám dost. Ještě mě napadlo udělat tu 4.5+4.5mH cívku jako 9mH s vyvedeným středem.
K tomu železu v jádře, co to způsobuje že se to normálně nedělá?

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

9mH s vyvedeným středem nebude fungovat stejně jako dvě 4.5mH cívky, takhle určitě ne, to by bylo spíš mizerný trafo.
Další část dotazu se železem nechápu. Na vyšších kmitočtech se nepřízniově projevjí ztráty v jádru a nelinearita indukčnosti s úrovní magnetizace (proudem cívkou) takže na železe jenom basy. Pokud je chceš koupit, tak třeba tady : 4.6mH ten rozdíl 0.1mH bych asi neřešil, ale klidně ty dva závity můžeš odvinout... a nebo to vem jako mustr, jak by to mohlo vypadat.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Dík. Zrovna na tuhle jsem koukal ale nesplňuje to TLU značení < 0.4ohm.

Jinak ano, nebylo mi jasný, proč najednou v té basové větvi feritový jádro nevadí, když se všechno většinou motalo vzduchový, i za cenu "kilogramu mědi".

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Feritové jadro nie je to isté ako železné, na to pozor.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Ono když ta tlumivka bude mít 0,55 ohm, tak se nic extra nestane. Tlumivky s jádrem nejsou vhodné tam, kde se jde do vyšších frekvencí. Pokud má jádro určitou kvalitu (železoprach, I-čko z trafoplechů), lze je bez problémů použít v basových částech výhybek a v paralelních větvích středů a v zásadě i výšek. U těch výškových to ale nemá velký význam, protože se obvykle pracuje s menšími indukčnostmi, kde by tlumivka s jádrem nebyla ani menší, ani levnější. Klidně použij ten Accusonic z BS-ka, je docela kvalitní. Ty 2mH bych asi taky koupil na jádře a doplnil sériovým rezistorem 0R68:
http://www.bsacoustic.cz/civky/l-2mh-444-7657/
Je to dle mýho jednodušší a nebude to ani dražší, protože vzducháč 2mH/1 ohm taky nebude zrovna minicívka o pár závitech.
Co se týče toho překrytí, už to bylo spomenuto výše - bude to dělat zbytečné difrakce. Mirage lze opravdu pěkně umýt ředidlem a zůstane Ti normální černý faceplate.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Ide to pekne acetónom, netreba sa báť smile Tie vatové tyčinky sú už po prvom, minul som tak 4 na jeden kus.
https://lh3.googleusercontent.com/roQ5qDWYN8bUIjIQFO_YASqiJ3Q847BsX3n6AdwUctHd48Hbm1d0kmxCPGozd9VTH6Dq6WH-fSmR60AjgBggdDYVjkbfmYhZKQsaQtZOBkKTFKmzZU2_j-88O6ZQwaITMZO_c4hC2sv7XuWaevJI5ZWhsX7-_aBcMeYKqVJ4KIA70pN3gP5EZdcer40G6TktrUJKXs1jBBG6ST7hJx2IKeD3LgkFJIAUH_8wkdGtycZjoG1MpJ7wjm9c1s9XwdyUpp56ax52U2w21ID6Qxh_CE0LXLdhPYzVvpdfot-Pn6vbuzhoNuGyoChlc0YdPb5DIfzvrV_nsp7Yoy7TNkWsIqDNFqndA9Y1PUrIv6wZJMAK6B8YNK_d4Cm5k4xKLKzJ31sHBjJTZ0lEMc_c6oJDflDSXzgUuuGoRIsRXQGiGzYfo_f9iENtlWPh2cUzMcHIBEsMholV5w_nS-TMCiiyRXHO2ZT7jvfxrC5BxTFVc8AQUiWEJEunnGppTbeO5PTMNQA8Z0PRukSGuKBPs1lvPKn5cD6mDNRo_IaxDH4cOF24qTtm6kwnHe4rbxbHbGLX_BbSqa96obSDC_y5ug0Ed_1iWFlkIMamXHbfpgbFZpL6CrsP=w679-h905-no

Příspěvky [61 až 79 z 79]

  Stránky: ««« 1 2 3 4

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£