Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [12]

1 ...editoval vigomat (30. 12. 2015 0:24)

Téma: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

Inspirován vlákny tady a na DYI audio jsem zkusil OB. Projekt zatím v plenkách ale už došly basáky, tak jsem to dnes naházel na provizorně udělanou desku. Ono to vlastně jsou širokáče, ale prostě parametry a cena + možnost v budoucnu je použít nejen na spodek rozhodly pro jejich nákup. Jedná se o http://www.fane-international.com/prod_ … px?pid=204 a k tomu půjde http://www.dexon.cz/katalog/reproduktor … smovy.html. Jen ty budou až v polovině Ledna. Vím, že by bylo asi lepší k tomu buď ještě dát čisté výšky a nebo menší širokopásmo, co zahraje lépe výšky, ale Beymu chci i na jiný projekt tj uvidíme. Není to asi konečná verze, ale i když nejsou rozehrané a podle grafu nad 10KHz jdou šíleně dolů, koukám jak hrají. Nečekal jsem nic a je to docela příjemné. Výšky sice lehce chybí, ale žádné drama a jinak to má super prostor a dynamiku, navíc se to asi ještě rozehraje. Popravdě jsem čekal katastrofu a nekoná se. Jediné co jsem musel udělat je dát naplo výšky i basy. Jinak to je zastřené. Na to že jsou to 12" je basů tak akorát s tím max ekvalizérem co zesilovač dovolí.

Deska je 50cm od zdi tj za tím se mi to zdá trochu lepší s molitanem no a díry pro Beymy jsem zatím zacpal. Pokud jsou otevřené, je slyšet jak se to tluče, ale se zaslepením dobré. Ještě si s tím pohraju, ale asi až budou komplet repro. Uvidíme taky jak se povede výhybka okopírovaná z DYI audio. No a nakonec foto, ale je to bastl... pokud by to někdy dopadlo, bude to v MDF s folií v černém lesku a bočnicemi schovanými za deskou.

Rozměry jsou 650x340x130

http://s11.postimg.cc/v8gbrow1b/image.jpg http://s11.postimg.cc/spumr0ab3/image.jpg

2

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

Takže ty 8´´ šíra asi kupovat nebudeš.Škoda.Zdají se být výborné.Já mám taky 12´´ basák a má basy velmi příjemné a to je krmím 2W elektronkáčem.Rachotu až dost na doma.Ale mají malou citlivost ,takže asi půjdou z domu.Místo nich plánuji ARO 835.Jako Kudlibabka.Teď má projekt na repromanii.

3

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

hraje mi to moc pekne....:
https://lh3.googleusercontent.com/-pbnz … oucham.jpg

4 ...editoval vigomat (28. 1. 2016 16:54)

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

Tak včera po měsíčním čekání dorazily Beymy a vrhnul jsem se nedočkavě na osazení. No popravdě až moc nedočkavě tj jsem hned při montáži prvního vrutu na první repro projel šroubovákem skz viz foto. Nějak jsem to jemně opravil, a podle toho co jsem zkoušel to vypadá, že hraje stejně jako ten druhý nepoškozený, nicméně pokud vše bude fungovat, časem bych ho vyměnil. Holt práce kvapná.... sad

http://s2.postimg.cc/vf887v4ed/ob2.jpg

No ale abych se dostal k tomu jak to hraje. Zapojil jsem dle DYI audio jednoduchou výhybku (z projektu OB co mě inspirovalo) s podivným dělením (20mH na basy a 6uF na výšky). No a jak se ukázalo, přesně to odpovídá simulaci tj to na sebe nenavazuje a hraje naprd. Holt zázraky se nekonaly... No a tak jsem tedy sáhnul do šuplíku a podle simulátoru navrhnul výhybku z toho co bylo doma s dělením ve 2,3KHz (0,55mH a 6,8/9,1uF+ 4,7R na výšce na utlumení). Dvě hodnoty kondíku uvádím, protože tyhle jsem měl a zkoušel oba. S 9.1 je to lepší viz měření níže. A je to lepší i na ucho. Pořád to ale bylo takové vyčichlé tj jsem zkoušel měnit vzdálenost horního repro od okraje ruzným nastavováním desky. Nejhorší to je, když to nahoře zavřu a nejlepší, když jsem to nastavil o cca 10cm viz foto (úplně do prostoru vylezly výšky). Teď tak jak to je to hraje dost slušně a to Beymy mají nahráno jen pár hodin.  Nelíbí se mi ale excentrické umístění repro tj z toho plyne ponaučení pro finální verzi, která snad záhy vznikne. Reproduktory budou v ose, basák níž a nahoře větší kus desky. Celé to tedy asi o kousek zvýším i když nerad. Elektroniku budu pak dál upravovat, ale desku bych rád měl hotovou, aby to nestrašilo v obýváku.

bez nástavce (zakryté shora):
http://s30.postimg.cc/g1volcyb1/ob1.jpg

Nejlépe hrající varianta a taky nejhnusnější smile :
http://s9.postimg.cc/87h5qdqq3/ob3.jpg

No a teď pár slov k měření, měřil jsem mobilem v programu "Spectrum Analyze" signál z 0-20KHz z web generátoru v místě kde mám hlavu při poslechu a ve stereu což není asi moc ideální. Taky vím, že tohle měření lže díky charakteristice mikrofonu, nicméně přikládám i naměřená sluchátka Sennheiser HD595 a je vidět, že mikrofon asi lže hlavně v tom hrbu mezi 10-12KHz, který je u všech měření. Neměl jsem kalibrované "ticho" tj sílu signálu bych bral s rezervou a i celé měření, nicméně na změny výhybky to reaguje přesně tak, jak má i podle simulace.

Sluchátka:
http://s10.postimg.cc/n3fyv9hz9/Sennheiser.jpg

Výhybka s 6.8uF
http://s9.postimg.cc/m00mj4nt7/6_8u_F.jpg

Výhybka s 9.1uF (aktuální verze)
http://s16.postimg.cc/u0om0a65t/9_1u_F.jpg

No a pokud jste to přečetli celé a nezešíleli, tak budu rád za rady, krom těch "zapal to" smile

2kudlibabka: Yarmil mi psal, že něco tvoříš, paráda, ale mě trápí málo místa sad

5

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

S OBčkama je potřeba mít i místo vzad, nejde dát repráky do desky, zvlášť malé a hodit ke zdi, pro tohle umístění sis měl raději postavit 2p, pro ty je tam prostoru dost, pak by nechyběly ani výšky, ani basy, které teď musíš solit.

Nespoléhal bych na to, že se repra nějak rozehrají ani na nějakou změnu při souosém rozvržení, navíc takhle excentricky je to hezký.

Pro Fane bych dal jen cívku, zkus 1-2 mH a k tomu připasovat kondenzátorem Beymu, kterou možná přepóluješ, tady ti pomůže trochu mobil, byť je to orientační, měř ale jednu bednu z metru +/- v ose Beymy, ne tam kde sedíš.

Ale jo, dobrý, něco nového, snaha se cení! smile

6

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

2antonio:s tim mistem vzadu je to presne tak,ja mam OB umisteny cca 1m od zadni steny,resp. jednu hranu 0,8 a druhou 1,3 m,bedny nemam kolmo na predozadni osu...posloucham v blizkym poli,na vetsinu veci mi to tak sedi nejvic...taky se tolik neprojvi akusticky nedostatky poslechovyho prostoru...

7

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

Já si hlavně myslím, že ty Fane nejsou pro tuhe aplikaci vůbec vhodný, šlo by to pořešit na úkor citlivosti, ale mnohem lepší bude ta Beyma jen samotná.

8

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

Už jsem se bál, že to tady úpně zapadne. Kupodivu ty Fane nehrají špatně ani samotné, Beymy nemají v desce moc basy. Vzdálenost od zdi je bohužel daná, ale je na ní šedý molitan. Zvuk se mi zdá celkem v pohodě a na střed to dávám kvůli tomu, že se mi to takhle moc nelíbí smile

Dám vědět další vývoj.

Díky za rady
Vigo

9 ...editoval vigomat (18. 4. 2016 10:25)

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

Tak proběhla další fáze projektu a to úprava rozmístění reproduktorů v desce + optimalizace vzhledu, aby manželka přestala reptat. Rozměr desky je maličko širší a vyšší, ale rozmístění repro jsem neměl 100% vyzkoušené a byl to risk. Naštěstí to vyšlo a hraje to podobně, laborováním se zadním tlumením na zdi a hlavně horním uzavřením se mi to podařilo rozehrát pro moje uši slušně. Ještě si hraju s výhybkou, ale spíš s dimenzováním součástek, než s hodnotami no a taky tím horním víkem.

Taky skříňku se dalo o trochu posunout tj jsem získal další cca +4cm ke zdi, což je sice málo, ale počítá se to.

Tlumící molitany původně umístěné na zdi za bednami jsem dal pryč a zvuk se projasnil, bez horního víka na repro tam ale na vyšší hlasitost začal být slyšet nějaký bordel, asi odraz. Kombinací toho víka a tlumících molitanů za televizí a ne za bednami to úplně zmizelo, ale jasnější zvuk zůstal.

Jediná věc se kterou bojuji a bojoval jsem i s origo regálovkami Dali je změna balance s ohledem na volbu skladby. Nemám problém dosáhnout krásného prostorového stereo efektu, ale podle skladby a interpreta mi vokál stranově cestuje tj na ovladači musím občas o +1 přidat, nebo ubrat.


No konec řečí a tady jsou fotky. Materiál je MDF s folií. Původní cenu desky nechci znát, ale mám to s odřezků tj opravdu za hubičku. Pár drobných chybek desky mají, ale nic co by člověk viděl z metru:

http://s3.postimg.cc/7ka0cdnn3/image.jpg
http://s1.postimg.cc/rt9dfjliz/image.jpg

10

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

Nevím proč, ale nejde mi editovat příspěvek, abych text trochu učesal a opravil chyby, tak to prosím omluvte

11 ...editoval vigomat (22. 10. 2016 10:34)

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

Opět malý update. Nedalo mi to a koupil jsem si výškáče Monacor DT-28N. Výběr byl dost složitý, chtěl jsem velkou citlivost, malé rozměry a možnost dělení nízko. Následně jsem prošel sérií pokusů, které se tu pokusím popsat:

1) Původní varianta viz výše byla dělená 2350Hz za pomoci 6dB výhybek. Zkusil jsem Beymu nahradit Monacorem a výsledek byl plochý. Dalo se to poslouchat, ale chyběla dynamika.

2) Udělal jsem trojpásmo dělené 2350/8500 (opět jen 6dB výhybkami) protože jsem chtěl doplnit jen výšky, jinak jsem byl spokojený. Výsledek špatný, nedalo se to poslouchat. Otočením polarity u středů se to podařilo rozehrát, ale nebylo to lepší než původní varianta, spíš naopak

3) Koupil jsem komponenty na 12dB výhybky a nechal jen Fane + Monacor. Beyma je jen statický divák. Dělení jsem posunul nahoru na 4580Hz. Výsledek překvapivě dobrý. Ještě jsem utlumil za pomocí odporů (serioparalelně) výšky o 7,7dB (odpory co byly doma). Nemůžu se toho naposlouchat, jednoznačně nejlepší konfigurace. Má to krásnou dynamiku, klavír je na tom úplně úžasný a proti prvnímu zapojení to má jasnější výšky. Přitom to ale není nesnesitelně ostré ani dunivé. Možná zkusím různé kombinace s Beymou, ale dole nebude mít basy a jako výšková protě nehraje tak dobře jako výškač i kdžy klobouk dolu před ní. Ve velké desce nebo v nějakém projektu s hornem bude použitelná dobře. Trojpásmo zatím zavrhuji, ale uvidíme čase co zas vymyslím, když už se tam ty Beymy flákají.

Ještě důležité doplnění je, že jsem časem dospěl ještě k jednomu tuningu. Pravděpodobně malou vzdáleností ke stěně docházelo v některých režimech ke slabým rušivým ozvěnám. Pocit byl, že to bylo tak křišťálově čisté, až bolely uši i když jsem to nedokázal přesně lokalizovat. Momentálně tedy za Fane mám ohnutý molitan, který tvoří částečnou ozvučnici. Popisovaný problém to úplně odstranilo. Tohle ale jsem udělal už dávno a nesouvisí to s aktuálními pokusy.

https://s22.postimg.cc/wu19g5ia5/bednymolitan.jpg  https://s15.postimg.cc/tcbl5a3nr/bedny.jpg

12

Re: Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

Snahu sice cením, ale jinak mi to začíná připadat jak sekyrková polívka smile
Udělej si preamp a kup kapsli na měření, místo toho mobilu, tohle je k ničemu.

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Můj open baffle pokus: Fane 12-200LT + Beyma 8AG/N

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£