Téma: Reproboxy DAN ... čo sú zač?

Ahojte všetci. Dostali sa mi do ruk reproboxy značky DAN. Rozmer jedenho boxu je: vyška 700 , širka v predu 500, širka v zadu 290, hlbka 500.  Je to uzavreta ozvučnica bez bazreflexou, je vytlmena a ma priečne zosilnenia, je dvojpasmova, osadena DELTA 15LFA a eminance PSD 20028. Na čo je určena takato bedna? Podotykam je uzavrena.

(upravil Otas 28. 10. 2016 6:12)

Re: Reproboxy DAN ... čo sú zač?

DAN acoustic - firma s podobným stylem jako Megaton - používá značková repra (slyšel jsem že nejčastěji ptávě  Eminence) a ve zdejších podmínkách doladí výhybku a obstaví dřevem.
Ten driver: není to PSD 2002S ?
Jinak ta bedna je - můj názor na konstrukci, odhad - pokus o fullrange, nevím nakolik úspěšný, bude to nejspíše pro DJe. Velikou uzavřenkou se pokusili zmírnit vybíhání Delty LF mimo Xmax (a tím zmírnit tu katastrofu na středech). Driver je charkou docela vyrovnaný, bohužel ho nelze dělit příliš nízko bez kompromisů (jak by v kombinaci s Deltou 15 LF bylo potřeba), protože je to jen jednopalec.
Je ale fakt, že do určitého výkonu může znít bedna docela dobře.
Občas jim Hubert Mašín (podezřívám, že s potěšením smile ) překope výhybku, aby to znělo vyrovnaněji - viz původní a překopaný Taurus (což má o třidu lepší basák) v odkazu. Ale Hubert je přes výhybky "velký guru", prostě kapacita.
http://www.prodance.cz/dan-acoustic-tau … verze.html
http://www.prodance.cz/data/attachments … egaton.pdf

Re: Reproboxy DAN ... čo sú zač?

Ja som len napisal čo som uvidel na magnetoch a zda sa mi že na tom vyškači bolo napisane to PSD 20028... ale asi to bude ten spominany. Bedne som skušal len pri izbovej hlasitosti nič moc a hraju pekne avšak mne tam akosi chybali basy... oni tam sú ale na môj vkus ich je tam malo. Dali by sa do bedni dorobiť basreflexy alebo by to bolo na škodu? Ak hej tak nejaku odbornu radu typu kolko, ake velke, kde spravit tie dieri a ake dlhe natrubky... Velmi pekne dakujem smile

(upravil Otas 28. 10. 2016 11:29)

Re: Reproboxy DAN ... čo sú zač?

Mno, ono je to  na basech brzděno uzavřením a vytlumením. S pořádnou ekvalizací (přidáním basů) a výkonným zesilovačem (do 500W RMS) to ty basy zahraje, objem je dost velký. Navíc podle nejen mne jsou basy z uzavřené ozvučnice "zvukomalebnější".
Pokud nechceš ekvalizovat a potřebuješ basy i při malém výkonu, pak jsou basreflexy správnou cestou, ta Delta 15LF hraje basy velmi ochotně.
Velikost nátrubků záleží nejen na prostoru bedny, ale také na stupni zatlumení (kupodivu s vyšším zatlumením se musí ladit, jako by byla bedna větší). Průměr postačí cca 70 mm, dva kusy (obvykle se dávají dolů). Délka je na delší počítání resp. simulaci a měření (vliv vytlumení se těžko odhaduje), já mám v obdobných, hodně vytlumených bednách cca 75 mm při naladění na cca 40Hz. S menším vytlumením je potřeba větší délka (100 - 140 mm na 40 Hz, které jsou "univerzálním kmitočtem" smile).

(upravil djmayo 28. 10. 2016 12:54)

Re: Reproboxy DAN ... čo sú zač?

Em. PSD 2002 8 ohmový má na nálepke skutočne označenie PSD20028, verzia zo závitom  2002s má označenie PSD20028S a zas na druhú stranu to pár rokov do zadu keď eminence boli asi o 30-40% lacnejšie ako teraz to za tie peniaze nebol tak zlý driver.
Nemá to náhodou v spodnej časti štrbinový basreflex (tunel)?  Je vytlmená oba naokolo alebo celý objem.
Pokiaľ to má vytlmený celý objem tak je určite uzavretá (keďže DAN tlmili basreflexové iba naokolo vatexom) a bude to bedňa určená k digitálnemu organu, ktoré DAN dodáva, prípadne nejaká špecialita na zakázku pre akustické nástroje a pod. Ak sa nemýlym tak delta15LF robil v 110-120l bedni trochu hrb okolo 60-80Hz na PA príjemné zviditeľnenie kopáku, no pri akustických nástrojoch to mohlo vadiť - dunieť na istých frekvenciách čo by šlo práve uzavretov ozvučnicou odstrániť.

(upravil mildo123 28. 10. 2016 16:40)

Re: Reproboxy DAN ... čo sú zač?

Dnes som ich napojil na silnejši zosilnovač (leach amp ktoremu som nameral pri 8 ohm 2x150W) a teda už som tam tie basy počul... takže ešte uvidim či pôjdem do tych basreflexou alebo nie. Bedna je vytlmena naozaj po celej vnutornej ploche a neobsahuje ani štrbinovy basreflex. Tiež som sa dozvedel že boli používa ku klavesom plus spev.