Re: Stavba baskytarového komba

300 VA toroid bude stačit;
Usměrněné napětí pro koncový zesilovač by se mělo pohybovat okolo +/- 65V. Záleží ovšem, jaká bude impedance reproduktoru – 4 nebo 8 Ohm? Též si spočítej, jaký bude úbytek napětí na koncových tranzistorech a emitorových odporech, což ovlivní výstupní výkon.
Pokud budeš někam zadávat výrobu toroidu na zakázku (např. Tronic dělá kusovky), už musíš mít jasno, jaká další vinutí budou potřebná pro pomocné obvody, korekce apod. Čili už je nutné mít nějaký ideový návrh, blokové schéma elektrického zapojení.

Re: Stavba baskytarového komba

Budu tam připojovat 8 ohmů reproduktor, ale boxy budou dva, takže pokud bude třeba, bude možnost připojit druhý box a impedance bude 4 ohmy. Ve škole jsme sice dělali návrh jednostupňového zesilovače, ale nevím jak spočítat ztrátu na tranzistoru a emitorovém odporu, poradíte prosím?

Re: Stavba baskytarového komba

A první příspěvek: Jsem ve čtvrtém ročníku a potřebuju udělat ročníkovou práci...
----------------
Tak to je "bomba"... Leda by to byl 4-tý ročník nějaké neodborné školy ("Umprum" apod...)   

P=R*I*I nebo U*U/R  atd...   

Proud je známý ze zátěže (4R a napětí na zátěží) viz dále.
Ze špičkového napětí na zátěži se spočítá efektivní napětí. Teoreticky ještě minus nějaký ten volt úbytku na tranzistorech a (úbytek na emitor. odporu zanedbáme, nebo cca odhadneme). A to vše nejlépe při povoleném přepětí sítě atd... A z toho napětí je jasný efektivní proud odporem.

A pokud nechceš moc počítat, tak ztráty na tranzistorech budou při cca 50% účinnosti lineárního konce cca stejné jako je výkonová ztráta na zátěži...

Re: Stavba baskytarového komba

Tak plošňák mám prozatím vyřešený. Včera dorazily reproduktory ARM9408. Rád bych se pustil do stavby bedny. Betarone, prosím vás, máte nějaké ověřené rozměry a litráž bedny pro tyhle kousky?

Re: Stavba baskytarového komba

To Zuki: trochu off topic - dělal jsem kdysi ve škole (ne učitele ) a když za mnou přišel týpek ze třetího ročníku oboru Mechanik elektronik a chtěl, abych mu spájel kabel 3.5jack na 3.5jack stereo, tak jsem to nevydržel a nakopal ho do pr***e že má možná trvalý následky smile. Ano, i za nás byli ignoranti, ale ověřoval jsem si to, tenhle týpek byl lepší průměr, skoro premiant třídy.
To Honza K: co takhle zkusit od začátku s těmi emitorovými odpory. Už jsem to jednou psal. z datasheetu si zjisti bezpečnou oblast tanzistoru (safe operating area - ale to jistě znáš ze školy). Podle toho si určíš několik bodů na charakteristice, při jakým napětí je jakej max. proud. Malá nápověda: problém může být při téměř nulovým výst. napětí, při polovině nap. napětí a při zcela otevřeném tranzistoru. Další body mezi tím můžeš ověřit ze studijních důvodů. Tranzistor pro ochranu můžeš počítat že se otevře při 0.7V, tím nic nezkazíš.  A potom to zkusíš "nasimulovat", tj. vypočíst si pro nulové výstupní napětí max. proud tranzistorem (představ si třeba zkrat na výstupu) při kterým se na BE přechodu ochranného tranzistoru objeví 0.7V. To stejné provedeš pro další body a je to.
Stačí třeba pro horní polovinu, ona ta druhá část je zcela shodná, jenom tranzistory jsou s opačnou polaritou.
Až tohle budeš vědět, tak si zkus spočítat, jestli při 4 Ohmy zátěži (proud do repro vypočteš viz příspěvek výše) nebude ta ochrana vypínat konec, měla by tam být rezerva na min. dvojnásobný proud.
Pokud návod nestačí, přihlas se do doučování. Ale neřeknu ti kde.

Re: Stavba baskytarového komba

Rozměry bedny okopíruj podle standardně vyráběných baskytarových reproboxů, či komb s 15“ reproduktorem.
Určitě nebude na závadu věci, k dokumentaci tvé ročníkové práce provést návrh reproboxu např. v programu WinISD (nevím ale, která verze je nyní volná). Doplníš T+S parametry ARM9408 a budeš sledovat charakteristiku křivky, aby tam nebyl moc velký hrb v závislosti s objemem boxu a volbou basreflexu.
Obecně ale platí, že nástrojové bedny jsou jiné, než hifi. Nástrojové korekce jsou taky jiného charakteru – agresívnější, než-li hifi korekce. Proto objem boxu není třeba přehánět, hledáme specifický zvuk, ne dunění…

Re: Stavba baskytarového komba

UNIT DIMS - FOR INT. CASE (HXWXD MM)493 X 579 X 403

http://www.laney.co.uk/products/rb115/

Re: Stavba baskytarového komba

Bude mi stačit 18mm překližka, kterou mám doma? Ta reprobedna, kterou poslal PB je uzavřená. Nevadilo by, kdybych také udělal uzavřenou?

Re: Stavba baskytarového komba

18mm preklizka je urcite OK, stacilo by i 15..   

jinak ja bych pouzil OSB, mnohem lip se s tim dela, v OBI baumaxech a pod ti to i narezou na miru (na 15" by mohli vyriznout i otvor pro reprak, to uz je skoro jak malej drez), ty uz jen svrtas, sesroubujes vrutama, vycalounis,..

ad uzavrena-otevrena ...teorii tu uz mas vypsanou, a praxe - vyzkousej co ti bude zvukove sedet, postav 5 sten, zkusmo osad repro a dolad zadni deskou smile

(upravil PB 25. 10. 2016 15:16)

Re: Stavba baskytarového komba

Tato bedna

http://www.laney.co.uk/products/rb115/

je s bassreflexem.

Překližka je mnohem lepší něž OSB. Zadní deska u uzavřené bedny by se měla vyztužit.

Re: Stavba baskytarového komba

Kdo Ti doporučil ty ARMka? Myslím, že pro basu moc vhodné nejsou, navíc v otevřené ozvučnici.

Re: Stavba baskytarového komba

Reproduktory ARM9408 mi doporučil Betaron s tím, že má s nimi vlastní zkušenosti, ale ne otevřené.

Re: Stavba baskytarového komba

Betarone, ty bedny pro basu z tématu využití reproduktorů ARM jsou uzavřené? Kolik mají litrů?

Re: Stavba baskytarového komba

Nic se neboj, ARM9408 bude v kombu na baskytaru hrát dobře smile
Používal jsem ARM v kombu, taky v jiné baskytarové bedně, ale nikdy v uzavřeném objemu. Vždy to byl basreflex, nebo jednoduché průduchy.

Trochu ti napovím, a to můžeš taky zakomponovat, jako nějakou studii do své ročníkové práce;
Vytipuj několik různých reproduktorů, kandidátů pro baskytaru a prostuduj jejich T+S parametry. Zejména si všimni parametru Qts. Pak prověř, do kterých beden – Vented / Closed – se ty které reproduktory používají dle různého Qts tongue

Re: Stavba baskytarového komba

Např. originální reprobedna Tesla Music 150s s ARM9408 je uzavřená. Nevím, pro jaké nástroje byla určena.

Re: Stavba baskytarového komba

Tak si trochu pohrávám s programem WINISD. Jaká je skutečná rezonance ARM9408? Pokud by byla 35 Hz, tak se mi povedlo vytvořit např. tohle:

https://i.postimg.cc/TLt7PztK/2256011.jpg

Re: Stavba baskytarového komba

To sa dá zistiť iba meraním konkretného kusu. Rozptyl TS parametrov bol pri tých reprákoch dosť znatelný, boli aj kusy s Fs 25 aj 45Hz... Br by som k basgitre ladil asi nižšie aby to lepšie zahrálo spodnu oktávu aj na úkor citlivosti, možno by to chcelo poexperimentovať. Každopádne z výkonom opatrne má to Xmax iba 1,5mm a prioritne neboli určené na subbasy (aj keď ich dávali do šnekov) ale na prenost od 100Hz vyššie.

Re: Stavba baskytarového komba

Takže tam může být hrb, ale raději na nižší frekvenci?

(upravil honza-K. 28. 10. 2016 19:53)

Re: Stavba baskytarového komba

Tk jsem různě zkoušel simulovat ozvučnici pro objemy 100 l, 115 l, 130 l a 150 litrů:

https://i.postimg.cc/ZBQtCvRt/2256105.jpg https://i.postimg.cc/qgtHWwbk/2256106.jpg https://i.postimg.cc/hfTWtjR6/2256107.jpg https://i.postimg.cc/0rL1vSF7/2256108.jpg

Myslím si, že nejlepší citlivost bude mít bedna o objemu 150 l, nejsem si jistý, kterou frekvenci bassreflexu vybrat. Poraďte prosím, nechci udělat nějakou zásadní chybu. Předem děkuji za odpovědi.

Re: Stavba baskytarového komba

Ideální by bylo mít nějakého kamaráda, baskytaristu s patnáctkovým kombem v tvém okolí smile
Prostě a jednoduše na zkoušku vyměnit reproduktory, abys neměl stále dilema v sobě lol

ARM jsem měl v kombu Peavey TNT-130 několik let namísto původního reproduktoru Scorpion 15 Plus. Nic mě nenutilo vrátit škorpiona ihned zpět, protože ARM hrál v kombu naprosto rovnocenně….
S objemem boxu to nepřeháněj, TNT-130 má s bídou 90 litrů.