Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla Studiosolo 70

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Tesla Studiosolo 70

Zdravím všechny, nedávno sem dostal od známého tento zesilovač v zachovalém a hlavně funkčním stavu. Dá se s tím koncákem něco dělat nebo už samotná topologie je odsouzena k tomu strašnému zvuku? Spíše jestli to má cenu vůbec tunit nebo si z tranzistorů radši postavit zdroj big_smile

Re: Tesla Studiosolo 70

tady ještě dodávám schéma.  http://www.radiojournal.cz/schemata/AZK050.pdf . Všiml jsem si že proti Studiosolo 71 je řešen ten konec s menšími změnami. A studiosolo 71 má lepší parametry. Tak jestli tyto změny právě zlepšují ten konec z AZK050 nebo je to dáno i předzesilovačem? Předem díky moc za odpovědi smile

(upravil Gavin Milarrr 26. 5. 2011 8:48)

Re: Tesla Studiosolo 70

Jednak AZK051 má komplementární konec, jednak to jsou oba zesilovače pro hlásné účely, tedy pro zabudování do řečniště, aby bylo papalášům při plácání kravin na schůzích dobře rozumět. Nezkoušel jsem to, ale po úpravě podle UNI30 nebo jiného zesilovače bratří Grolmusů to bude určitě hrát lépe.

Re: Tesla Studiosolo 70

Jo,jo jsou to zesilovače pro "hlásné účely", teď se tomu říká cizácky Public Audio smile

Je jaro a blbost kvete ! Některým odborníkům v hlavě přímo raší.

Re: Tesla Studiosolo 70

Samotný koncák, pakliže má správně nastavený klidový proud, hraje velmi dobře, ten strašný plechový zvuk způsobují IO řady MAA.

Web

Re: Tesla Studiosolo 70

To je přesně ta motivační informace co jsem potřeboval vědět. Nějaké rozmezí ve kterém by se měl ten kliďák pohybovat tak aby to nezkreslovalo je? Nemám teď k dispozici osciloskop tak nemůžu moc měřit. Zkusím přes víkend vybudit konec nějakým kavlitním signálem ať otestuji jak to hraje. Snad z Public Audio udělam Listen-Able amplifier:-) Děkuji za pomoc

(upravil lakatospejslos 19. 8. 2011 0:10)

Re: Tesla Studiosolo 70

Zdravím mám taky tento konec a chtěl bych se zeptat čím by se daly nahradit ty IO MAA? A ještě kolik by měl být klidoví proud?  Díky za rady

Re: Tesla Studiosolo 70

Klidový proud, měřený nikoli na pojistkách,ale  jako úbytek napětí na emitorových odporech by se měl pohybovat okolo 30-40mA /k emitoráku připojíte paralelně milivoltmetr a budete měřit úbytek, z příslušného vzorečku pak vypočítáte klidový proud/.
Méně už zavání přechodovým zkreslením, více je zase úplně zbytečné a jde jen o zbytečné vytápění zesilovače.
IO MAA501-504 se dají nahradit DIPkem NE5534AP, naletovaným na drátech, protože ve všech čtyřech typech zesilovače /STUDIOSOLO 70, STUDIOSOLO 71, STUDIO 70, STUDIO 71/ jsou tyto IO myslím v kulatých osmipinových objímkách, v jediném typu zesilovače /bohužel ale z hlavy nevím, který to je/ jsou objímky DIL14 a IO MAA503, kde se tyto IO dají bezproblémově nahradit IO NE5534AP, pochopitelně musíte vyházet původní kmitočtovou kompenzaci /ta moje hlava děravá.../ a NEčko kompenzovat kondíkem aspoň 10pF.
MAA501, 502, 504 v kulatém soklu se daly nahradit rumunskými uA709 cosi, MAA503 pak šly nahradit opět rumunskými, ale uA709 cosi v pouzdře DIL14.
MAAčka mají dokonce i svůj přímý ekvivalent mezi ruskými integráči. MAA503 pak šla nahradit MAA741 nebo MAA748, pokud se vhodně umístily do patice a u MAA748 se vhodně zvolila kompenzace.

Web

Re: Tesla Studiosolo 70

Zdravím,

Dneska jsem dodělal opravy tohodle zesilovače, respektive koncového stupně. Klidový proud jsem nastavil tak aby to nezkreslovalo. Změřil jsem frekvenční charakteristiku a vyšlo mi tohle:

http://s4.postimg.cc/rsc8ouzll/6303_solo71.jpg

Nevíte někdo čím to může být způsobeno?? Předem děkuji za odpověď smile

(upravil sinclair 21. 8. 2011 10:34)

Re: Tesla Studiosolo 70

To je velmi jednoduché. Ten konec je tak zatlučený, aby byl za všech okolností stabilní a aby se k němu např.  dal připojit převodní transformátor 4Ohm/100V typu PT50 a konec se tou velkou indukčností nerozkmital. Naradím ale s tím nějak moc čarovat, ten plošák toho konce má hodně blbou topologii a pokud popustíte kompenzace, mohou Vám při větší induktivně-kapacitní zátěži bez problémů shořet konce i s budiči. Vyzkoušeno na vlastní pěst.
Je to zesilovač pro kytaru a tam rozsah do 10kHz zcela bohatě stačí, stačila by při dobrém reproduktoru i polovina.

Web

Re: Tesla Studiosolo 70

Jak a čím jsi to měřil ? big_smile

Udělej loopback měření, třeba bude problém jinde.

Web

Re: Tesla Studiosolo 70

No měřil jsem to dohromady 2x. Poprvé jsem tomu výsledku moc nevěřil  tak jsem to měřil o několik dní později. Měřící soustava byla: Zdroj signálu PC připojený na ups, milivoltmetr jsem použil GW GDM 8145, a pro měření výstupního napětí jsem použil dva multimetry DT 9602 od CEM a DT6810, zátěž jsem měl čistě odporovou ( paralelně spojené TR 509) a na kontrolu připojený můj stařičký škopek BM370. Až do limitace jsem to vybudit nedokázal. Před samotným měřením jsem nechal zesilovač se trochu zahřát. no jestli jsem udělal někde chybu tak snad jen tím že jsem nešel až  téměř na pokraj limitace..ale i při poslechu jsou ty výšky nesnesitelné. Jak zde napsal Sinclair, nehodí se to na nic jiného než na kytaru... která na tom zní prozměnu fakt hezky :D
Kdyby někdo měl tento konec a měl možnost a chuť ho změřit tak bych rád porovnal, jestli jsou tyto konce tak naprd, nebo jestli to dělá jen můj.

Re: Tesla Studiosolo 70

Čo obmedzuje frekvenčný rozsah tohto zosilovača? Ako by to šlo vylepšiť? Prerobiť DPS ako píše Sinclair? Vymeniť MAA503 za NE5534? Vymeniť kondenzátory v signálovej ceste?

Re: Tesla Studiosolo 70

Pre autora príspevku je to už zrejme neaktuálne, ale pre prípadných iných záujemcov. Frekvenčný rozsah, je definovaný v servisnom návode, ktorý tam pripojil autor príspevku. Pri meraní cez vstup R, pokiaľ je prístroj v poriadku, sú hodnoty poklesu pre 40 Hz a 16 kHz oproti 1 kHz v tab. na strane 5.
Z mojich meraní na viacerých kusoch AZK 050 vychádza, že charakteristika býva rovná s poklesom asi 1 dB na vyššie uvedených okrajových frekvenciách.

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla Studiosolo 70

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£