Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 4)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 79]

(upravil TheLastUnicorn 21. 10. 2016 7:35)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

K ozvučnicím: V zásadě řekl kaed všechno, já jen doplním nějaký detaily. Středovýšková část je převzata z TM380 včetně mechaniky. Tím pádem je potřeba se juknout na výkres TM380 a dodržet polohu ARE5808 a 5DR51441 vůči sobě. Je tam zakotováno i frézování, takže no problem. Nesnažit se o žádnou rovinu závěsů, vrchlíků a pod. Akustické středy měničů jsou naměřeny mikrofonem metodou dvoukanálového měření, takže je to z hlediská fází všechno optimalizováno na daný výkres. ARN738 se montuje zepředu, bez zapuštění. Pokud se zapustí, nic hroznýho se neděje.
Btw. vlnová délka zvuku o frekvenci 20kHz je 1,7cm. smile Takže na dělící frekvenci mid/tweet je to cca 8,5cm. A tam už několik mm na předozadní pozici umí hnout s fází natolik, aby na tý děličce začínal vznikat propad. smile
Pokud vyvstanou jakýkoli nejasnosti kolem TM3110, klidně i SZ, mail nebo telefon.

(upravil BlackRider 21. 10. 2016 7:39)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Fázovej posuv (ne)chápu, při 20kHz je délka vlny 15km ne? big_smile ..ale vážně, jestli jde o nechtěný odečítání výškáče a střeďáku, tak mám dát do roviny závěsy nebo vrchlíky?

Si na googlu najdi vzoreček na výpočet vlnové délky a přestaneš plácat pi*oviny s kilometrama. big_smile

Je třeba dodržet rozměry čelní desky dle návrhu TLU, jinak to je to na nové měření.
V tvým příspěvku #35 se mi líbí varianta vpravo, zakreješ ne moc hezkej koš ARN a bude to vypadat pěkně. Všechny tři reporduktory zapusť do roviny s deskou. Na ARE si nech vyjet přírubu - v místě, kde bude navazovat k závěsu ARE, udělej radius.

Kde přebýváš?

EDIT: TLU byl rychlejší. big_smile

Web

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Vzoreček znám, i hlava počítala správně, jen zvuk ve vzuchu jaksi není světlo ve vakuu... smile

Vzájemný pozice Vify a ARE použiju jak jsou, i ten ARN můžu pustit níž tak aby seděla vzdálenost od ARE (jestli to nějak dramaticky vadí), objemy a vyhýbky taky dodržím... Jinak bedna není kytara... přední stěna se snad dělá tak aby nerezonovala ne?

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Ja zas nevim, kolik je rychlost ve vakuu. big_smile
Bedna co nejpevnejnejsi. Tak aby nic nerezonovalo.
Pokud budes hybat s rozmery celni desky, zmeni se prubeh bafflestepu => frekvencni odezvy menicu nebudou jako ty od TLU.

Web

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

300 000km/s cca myslím... smile
Tak pokud se dodrží alespoň zhruba šířka bedny, tak do výšky to natáhnout může, tam v tom nevidím takový problém. Já to měřil v bedně široké 385mm.
pidi: Ozvučnice reprosoustavy by na rozdíl od ozvučnice pro hudební nástroje měla být v ideálním případě akusticky mrtvá.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Nerezonuje, ale má konečnou velikost, která ovlivňuje vyzařování do prostoru - difrakce na hraně, v podstatě podobný jako se světlem. A rychlost zvuku je snad věc, co ti vtlučou do hlavy někdy v sedmé třídě, 340m/s u hladiny moře, což je skoro u nás a pro technickou praxi tenhle údaj stačí.
Další věc je, jak je bedna umístěná proti stěnám, rozměry a tlumení místnosti - ale to budeš řešit až to postavíš...

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Takže kritické jsou vlastně úzké ozvučnice s měniči co sahají do kraje?
- nuže zahloubím co možná nejlíp to půjde a srazím vnější hranu...

(upravil TheLastUnicorn 21. 10. 2016 21:26)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Spíš naopak. Problém je obvykle malý měnič na širokým čelu. Typickým problémem jsou třeba bedny s velkým basákem a malým středem...kupř Pioneer HPM-150, kde dochází při vyzařování středu k odrazům od čelní stěny a způsobí nárust vyzářeného výkonu na určitých frekvencích. Bedna pak hraje značně nevyrovnaně.
Spíš jsou lepší úzký bedny. Ale toho samozřejmě nejde dosáhnout vždycky a třeba TM3110 vznikla za určitých specifických podmínek, proto je čelní stěna široká. No a když už je něco odladěno pro tu konkrétní šířku, je potřeba to dodržet. Jinak dojde ke změně frekvenční, potažmo výkonové charakteristiky.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Je skoda, ze jsi se nenechal "ukecat" na variantu kulatyho 8" Tesla sirokace a 1" ve zvukovodu. Tahle varianta mi prijde lepsi. Nemeril jsem to, ale tu stredovyskovou cast doma zmerit muzu. Menice na to mam.
V Praze byvam docela casto, neni problem jet misto vlaku autem, vzit merici setup a odmerit to.

Muj nazor na ARN 738:
Je to teda 11",  cistej basak do pomerne velkyho objemu. Kdyby jsi pouzil 2x8" Budes na obdobne vyzarovaci plose na basech a budes mit uzsi sloup. Pokud Tesla, tak bych se nebal ARN 668 paralelne. Ale chtelo by to vybrat kusy s co nejnizsim cinitelem jakosti 0,4 az 0,5.

Web

(upravil TheLastUnicorn 22. 10. 2016 13:08)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Ty 8" ale zvukově nejsou ani zdaleka tak dobré, jako ARE5808. A nakoupit 20ks ARN668 (které nejsou až tak běžné, protože je lze najít jen v ARS845 a některých dixi-nách) ze kterých budou mít 4ks Qts 0,4-0,5 už taky začíná zavánět nějakou ekonomickou vraždou. smile

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Nesjou ani zdaleka tak dobre je dosti abstraktni popis. Cokonkretne myslis? Ja se v Teslach zase tolik neorientuju.
Ta 8“ ma 1" kmitacku a vestsi plochu, ne?

Web

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Sehnat 668 je výzva, ale moc bych se o to ani nesnažil, vyšší impedance měly už příliš vysoké Qes.

5808 by neměly být v ničem zásadním jiné než předchůdce 588. Pár 589 jsem už měřil, proti 689 bylo asi pravidlem zvlnění kolem 1 kHz. Některé membrány se kupodivu chovaly perfektně i v 2. harmonické, to může být případ 5808, TLU upřesní.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

ARN 668 se stále nějak prodává, ale cena je opravdu extrémní: http://www.angelicaaudio.cz/reproduktor … 8-no-2737/

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

mě to nepřijde nijak přemrštěný, prostě je o to zájem, nový to nekoupíš, tak co?

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Angelicaaudio je známý šmelinář, co zaplavuje aukro předraženým zbožím...no, já to dál komentovat  raději nebudu. smile
U reproduktorů Tesla evidentně dost záleží na použitém papíru membrány. 4-číselný označení hrajou oproti starším 3-číselným tak nějak líp (pokud se budeme bavit o širokáčích) - jde především o zkreslení. U starších typů membrán a hlavně feritovém pohonu dochází velmi brzy k deformacím membrány. To dělá takový ten "papírový" zvuk. Novější membrány a především slabší alnico typy jsou proto poslechově daleko příjemnější a ani při vyšších hlasitostech se jejich zvuk hned nezhroutí. Kdysi jsem dělal 4-pásma (Infinity IMG7298 + 8" ARO + ARZ3604 + RBT-95) a zkoušel jsem na místě nižšího středu ARO667, ARO689, ARO6604, ARO6804. Dělení ve všech případech 600/1800Hz. Nejlépe hrála bedna s ARO6804, za ní ARO689, pak ARO6604 a nejhorší to bylo s ARO667. Nemůžu bohužel vše dokázat na grafech, protože jsem kdysi o velkou část mých měření přišel - byly tam především  repráky tesla.

(upravil pidi 23. 10. 2016 17:14)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Když už se o tom bavíme... Mám na druhém páru PFek na jednom ARN738 v mezeře nějaký bordel... Před cca pěti lety ještě na škole to začalo chraptět, tak jsem jsem z kousku molitanu a drátu udělal takový polštářek co lehce přimáčkl první vlnku středičky z jedný strany a byl klid. Ale teď jak jsem se stěhoval, tak se tam asi něco hnulo a nemůžu najít žádnou polohu v který to nechraptí... Resp. šlo by to přimáčknout víc, ale je to prasárna...

Závěs na tomhle kusu půjde ven jak nic, on v tom koši moc nedrží.. Ale nevím čím nedestruktivně povolit ty šrouby co drží magnet a odlepit středičku (toluen?).

EDIT: To by byl pátý (a případně šestý) kousek ze kterého vybírat...

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

U ARN738 jdou ty šrouby povolit docela bez problému a vyčistit mezeru v magnetu není žádný problém.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

To je mi divný... I když všech těch pět šroubů vytočím, tak to drží nějakým lepidlem/barvou a za boha to nejde sundat... hmm

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Zajímavé..Já když to odšrouboval tak tam byla jen nějaká vložka v tvrdýho papíru a normalně jsem to sundal.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Tak dneska dorazily Vify. Nedalo mi to, a přehodil jsem jednu do té nemocné 1PF. Co mě ale mate je polarita. Na terminálu je vyražené + na opačné straně než je + vylisované na tom plastu. Baterkou jsem pohyb membrány nepozoroval žádnej, tak jsem to potichu zkusil a podle ucha se zdá že na plastu je pravda a na terminálu je to blbě. Nějaký trik jak tohle (u vejškáče) zjistit?

TLU, tys to musel u TM3110 řešit ne?

Příspěvky [41 až 60 z 79]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£