Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 79]

(upravil TheLastUnicorn 18. 10. 2016 0:17)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Nižší dělení bez další zvýšení strmosti moc nezabralo. Leda že by se to dělilo hodně nízko...do 300Hz. Hrb na 750Hz šlo samozřejmě shodit pomocí RLC, ale musel jsem brát ohled i na ekonomickou stránku věci. Udělat jadernou elektrárnu nebyl problém...no přesáhnout výhybkou cenu měničů mi bylo zatrhnuto. Už teď je tam toho celkem dost. smile

(upravil BlackRider 18. 10. 2016 5:52)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Jasný, je to o prioritách.
Jen mě překvapil ten bordel 550 ÷ 850 Hz.
Jestli je 738 to nej od Tesly teda nevím.
Díky za grafy.

Web

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Abych  to trochu uvedl na pravou míru a příliš nehanili ARN738, tak bedna v čase měření nebyla nijak tlumená. S tlumením to vychází o něco líp. Ta díra kolem 750Hz samozřejmě nezmizí (ale tak úzkopásmový propad imho ani není slyšet), ale to celkové zvlnění se zlepší. Dělil jsem ho i ve třípásmu s ARE5808 defacto stejným filtrem v úplně vytlumené uzavřence a tam je to daleko klidnější. Najdeš to na RM jako projekt TM3110.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Projekt jsem prohlídnul, proč ne, celkem by mě zajímalo slyšet dobře udělanou bednu s Teslama. Už dlouho jsem se k takové nedostal.
Máš změřenou i impedanci u ARN738+SPH170+RT25S60-803?

Web

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Zvukově nejvíc povedené jsou podle referencií lidí, co stavěli asi TM265 (ARN567 + DT300WG) a TM380 (ARN66x + ARE5808 + 5DR51441). Výborná je taky T365 (ARN56x + ARZ360x + ARV165). Zvlášť ta TM380 je až neuvěřitelná vzhledem k tomu, z jakýho hnoje to je postavený a za jakých okolností ty bedny vznikly...to jsem kdysi přitáh domů ze sběrného dvoru dva kusy ARN668 z rozmlácené dixi-ny a několik ARE5808 z televizorů color. Časem vznikla potřeba mít nějaký bedny k pro různý oslavy, srazy atd., tak jsem se rozhodl využít tohoto matroše ze SD. A uvažoval, jakou levnou výšku k tomu...do oka mi padla Mirage 5DR51441 z BS Acoustics s hnusným faceplatem připomínajícím monoskop. Při hledání, co je to vlastně zač vyšlo najevo, že se jedná o překapotovanou vifu D19TD a bylo rozhodnuto. Bedny okamžitě na srazech nadchly několik zainteresovaných lidí a já projekt zveřejnil jako TM380 - což byl základní kámen celé řady "TM". big_smile
Myslíš celkovou impedanční cháru, nebo impedančky jednotlivých měničů? Celkovou mám zatím jen simulovanou, jednotlivé mám samozřejmě měřené.

(upravil BlackRider 19. 10. 2016 17:32)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Proč taky ne, ani bych to nenazýval hnojem. Ty repráky jsou český, čína je hnůj.
Ve slepých testech by 80 ÷ 90% nepoznalo (težko odhadovat) rozdíl TM380 a jiná mnohem dražší bedna. Za předpokladu, že jsou odladěny co nejlépe.

Změřenou impedanci celé bedny jsem myslel. wink

Web

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Ještě ne. Kamarád se nemá k tomu, aby mi donesl ověřit výsledek...prý to zkusíme přes víkend, tak pak zveřejním jak výslednou impedančku, tak frekvenčku a snad i směrovky. A hlavně mne zajímá, jak to vlastně hraje. Orientační měření basáku GPM metodou ukazovalo, že je to reálně schopný zahrát pod 30Hz pro pokles -6dB. Takže by to opravdu mělo jít ve 100L basreflexu hluboko.

TM380: Máš pravdu, není to hnůj...jen to opticky tak vypadalo. ARE5808 není žádná krasotina a Mirage taky. Ale o co hůř to vypadalo, o to líp to hrálo. big_smile Vyladěný to bylo na +-2dB pro osu, mimo os to samozřejmě perfektní z principu není a výhybku jsem se snažil zachovat co možná nejjednodušší, takže bez nějakých RLC kompenzací. Čistá klasika 2. řád, ale kupodivu to vyšlo...

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Zběžně jsem prolítl vlákno o TM380.
Co se týče vzhledu, na střeďák bych vyfrézoval kryt a měřil ho už s krytem. Chápu, že by to vzhledem k finanční náročnosti projektu, byla poměrně drahá položka... smile Respektive, když se na reprobednu dá síťka, vzhled je úplně jinde.
Určitě to bude za ty prachy celkem bezkonkurenční bedna, porovnával to někdo s Marcelovým Toemem 100?


ad ARN 73x)
Já bych to do 100 dm^3 BR nedával. Jaký to má podání basů ve volným prostranství, respektive co ta bedna snese?

Web

(upravil pidi 21. 10. 2016 21:05)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Díky za diskuzi a omlouvám se za špatné zařazení tématu. Tak to vezmem postupně

Měřit repráky neumím, ale hádám že postup bude něco jako "stáhni tenhle SW, připoj k PC mikrofonní vložku za pětikorunu, vezmi jeden watt, jeden metr vzdálenosti a měř v ose měniče." Samozřejmě za detailnější info budu jen rád.

Po dvou ARN738 bych asi nedával, ale slibuju že to zvážím jakmile prodám startup googlu a koupím si na Seyschellách zánovní hrad. smile

Ty oválné ARE nějaké také vyhrabu (ale aktuální stav a počty neznám).

Jojo, ze Zélandu jsem zpět. Právě jsem v práci skončil zkušebku, v podnájmu se zabydlel a tak bych něco dělal...

Jinak ty střeďáky opravdu Tesly? Nebude to vřískat jako 1PF? Slepil bych to z MDF a dřevo nechal na fréze vybrat a namontoval zepředu což by zapustilo všechny měniče. A ty ARV089 jsou jako výškáč tedy k prdu...

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

pidi: ARE5808 neječí a v TM3110 už vůbec ne. smile Pokud ten projekt okopíruješ, nemusíš už nic měřit. Maximálně si můžeš udělat kontrolní měření, zda Ti to sedí. Na ARV089 se vykašli...
btw., ta moje bývalá NC500 ještě žije? smile

Black: Přímo s Totemem 100 nevím...možná i jo, ale osobně jsem o tom neslyšel. Možná na RM by se někdo uměl vyjádřit.
No a co se ARN738 týče...myslím, že ten BR tomu celkem prospěl. Jednak to začalo skutečně basovat, jednak to snížilo výchylku a trochu i zkreslení. Hrb to nedělá, tyhle kusy mají Qts pod 0,4. No a co ta bedna snese...no vzhledem k papírovému formeru se s tím prasit nedá. Ale třeba ARN668 vydržela několikahodinové týrání Luxmanem L-430 na hraně limitace skupinou Kabát. big_smile

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Jenže 100 dm^3 na desetipalec.. Na můj vkus je to moc. Plánuju 15" do 70dm^3 a přemýšlím, jestli to není moc velká almara. smile

Web

(upravil pidi 21. 10. 2016 19:32)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Tak já jdu přemýšlet nad TM3110. Z fleku mě napadá...

- ublížím něčemu když tu bednu protáhnu mnohem víc do výšky?
- který parametr dělá to ARE5808 "nej", v tom rozměru něco 8ohm zcela jistě najdu, otázka zda to bude použitelné
- pokud použitelný střed nenajdu, mám kupovat ARE nebo tam vrazit nějaký Seas nebo z čeho se dneska staví?

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

ARE není nej, ale je to s ním odladěný, o tom to je. Pokud tam dáš jinej reprák, tak to musíš komplet oměřit a znovu naladit výhybku. Kvůli jednomu páru to za to úsilí nestojí, to už mám z vlastní zkušenosti, jedině by sis chtěl hodně pohrát a výsledek nebyl to nejdůležitější.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

ARN738 je 11". big_smile Já mám 12" v 60L a vidím, že je to poměrně málo. 15" v 70L? Toje skoro jako nějaká Kenwood KL-777 nebo Pioneer CS-922? smile Já jsem zase zvyklej mít pro 10" 40-80L, 12" 60-100L, 15" 100-150L. smile

ARE5808 je asi nejpříjemnější z tesláckých reproduktorů použitelných jako střed. Nic víc, nic míň. V TM3110 je použitý především proto, že kombinace ARE5808 + 5DR51441 se výborně osvědčila v TM380. Ale jinak je pochopitelně hromada lepších reproduktorů...Scan Speak, Eton, Seas, SB Acoustics...ale třeba i některé Daytony, Visatony, Monacory...možností je mnoho, záleží na vkusu a finančním stavu. smile Ale jak píše kaed, budeš pak muset podstoupit poměrně dlouhou cestu měření a simulací.

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Tak jo. Má to být moje první rozumná práce. První nástřel... 30*30*110cm, celkový vnitřní objem 84.5l, něco vezmou přepážky, vata, pro střeďák asi přijde nějaká přepážka/bedýnka, na ARN738 by mělo zbýt v pohodě těch 60litrů. Střed+výška co nejblíž u sebe. A na rovinu přiznávám, že řeším jak nějak rozumně esteticky schovat to ARE... big_smile
http://pidi.name/Bronies/temp/navrhTM3110.png
Unicorn: NC500 byla uschovaná u táty, příští týden jí vezu do Prahy (ještě tu nemám žádnej "oltář", tak tu na koberci leží jen zesilovač...)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Jako designový cvičení dobrý... Pozor na zahloubení repro, hlavně střed - výška, pokud možno dle návodu, kvůli fázovejm posunům. U basáku už to není tak kritický, ale zezadu desky ho určitě nemontuj. Můj tip je černá část předního panelu s repro, plechovej kroužek na "uši" a pokud jsi moc citlivej, tak tkanina před repro... Já ji tam mám hlavně jako ochranu před biologickými škůdci (děti) ale asi je to málo, budu muset dát gril aspoň na basák.

(upravil pidi 20. 10. 2016 23:01)

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Asi se zeptám blbě, ale dle kterýho návodu? To TM3110 vlákno na RM jsem přečetl. Je tu nějakej další návod?

Fázovej posuv (ne)chápu, při 20kHz je délka vlny 15km ne? big_smile ..ale vážně, jestli jde o nechtěný odečítání výškáče a střeďáku, tak mám dát do roviny závěsy nebo vrchlíky?

Ad montáž, plánuju celou bednu slepit epoxy1200/lm402, meniče namontovat na přední stranu (tak jak jsou na 1PF, jen podložený něčím normálním a ne tím černým svinstvem) a tu naleštěnou desku se záhlubněma dám přes vrch (ale stále tak aby zapadla zároveň s tím dřevěným rámečkem). Proto se teď spíš přikláním k tý černo/bílý variantě protože ta bílá část by byla zalepená na fest, ta horní nebarvená na který leží repráky uskočená dovnitř a tu černou "na parádu" bych utáhl přes tak aby se opřela o tu gumu závěsu ARN pomocí šesti imbusů, který bych asi přiznal a případně do nich půjde usadil tu mřížku. Btw. koupil jsem si 2000 papír, tak budu po večerech brousit pod vodou do lesku...

Spoiler

http://pidi.name/Bronies/temp/TM3110viz02.png

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Nějak jsem nepochopil tu desku přes repro, tady máš výkres přední desky sice pro jinej basák, ale hloubky zafrézování a rozměry sedí, to jsem myslel. Já zrovna dával stolařovi na vyfrézování přední desky na ty TM380, tak jsem to trochu popletl.  Porozhlídl jsem se po baráku a nějak mi "zůstaly" ARN6604 - no a koupit mirage a ARZ je fakt za pár korun, z nábytku mi zůstalo nějaký lamino, tak to bude extémně low price projekt. Mladí rockeři to snad ocení, že bedny mají stejnou barvu jak skříňky v jejich pokojíku -světle zelená a oranžová, předek ze zbytku prac. desky co mají na stole smile .
Ještě detail: nezapomeň na výztuhy, aspoň uprostřed bočnic rozepřít mezi sebou, to jsou největší plochy a mohlo by to rezonovat. Kastlík na ARE by měl mít min 1.5l, já to dělám tak, že je to rovna vyztužení přední stěny, prostě nařežu MDF-lamino-HDF nebo co mám po ruce na vnitřní šířku bedny a vlepím to tam, vychází mi při 8cm čisté hloubce, vnitřní šířce bedny 24cm  výšce kastlíku 110mm podle ARE cca 2l čistej objem. Reprobedna by sice neměla být moc "placatá"
ale u těch střeďáků jsem nějakej nežádoucí efekt nepozoroval, stejně dycky stěny polepím vlnkatým molitanem a ještě do zbylýho prostoru dám vatelín.
Na lepení mám ověřený tohle PUR vypěňující lepidlo  Nemá snahu tak prchat jak epoxy a je to za půl hodiny tvrdý, navíc dopění nějaký nepřesnosti a tím je to hermetický...

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Jo, už to chápu. PUR znám (mimojiné funguje dobře i na boty, jen to vypadá hrozně když vypění ven...)

ARE a Mirage/Vify jsem objednal neb to je fakt za pusu, ještě koukám co je v tý výhybce... Z práce skočím do ProDance a uvidím s čím přijdu. Přes týden v Praze se dá dělat na lecčem, ale se dřevem jen o víkendu... smile

Re: Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Já u takovejhle věcí řeším i výhybky nízkonákladově. Cívky k basáku jsem koupil, nemám žádný vhodný jádro, ale vzduchový vinu z 1mm drátu, získal jsem ho cca půl cívky, kondenzátory k basům bipolár a zbytek skládám ze svitků TC205, REMIX v hodnotách 1uF až 4,7uF co jsem získal za pár korun větší množství.
Pro trpělivý mám pytel TC205 150n, cena více méně za odvoz a pivní příspěvek, bylo mi líto je nechat ve sběrným dvoře. Třeba 15uF se dá složit paralelním spojením 100ks těch 150n big_smile a ještě budou mít extrémně malý ESR jako bonus. Z tohohle dělám z lakomosti jenom kondíky do dvou mikro, naplácám je na desku klidně ve třech vrstvách na sebe.

Příspěvky [21 až 40 z 79]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Třípásmo ARN 738 + ??? + ??? (co k tomu)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£