Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Slabě hrající "výšky"

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: Slabě hrající "výšky"

Ahoj všem.

Doufám, že podobné téma už se zde neřešilo (alespoň jsem jej nenašel).

Mám repro KEF Coda 7 napojené na dělený zesilovač Denon D250 a zdá se mi,  že vysoké tóny hrají strašně slabě (ale vysokotónovými reproduktory to asi nebude - ty jsou funkční)...

Může to být zesilovačem,  nebo jsou v tom jen uši,  případně akustika místnosti?

Děkuji za všechny názory.

"... helejte se, ze mně blbce neuděláte, já už blbec sem..."

(upravil maxell 10. 4. 2016 8:41)

Re: Slabě hrající "výšky"

a tos oba komponenty koupil způsobem "zajíc v pytli" bez předchozí poslechové zkoušky ? smůla, nepadly si vzájemně do gusta, to se stává často
akustikou místnosti to není
ušima to (pravděpodobně) není
řešení: výměna jednoho článku řetězce za jiný
návrh: aplikace ekvalizéru, no prostě vyhnat čerta ďáblem, asi tak

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Slabě hrající "výšky"

Nemyslím si, že výměna zesilovače v tomle případě způsobí tak dramatickou změnu, že ze "strašně slabě" bude najednou OK. Nikdy se mi nestalo, že by bedny, které měly na jednom zesilovači výšek dost, jich s jiným najednou měly strašně málo. Nic takového imho ani není. Je  spíš buď vadný zesilovač, nebo vadné bedny, nebo jejich vlastnost.

(upravil maxell 11. 4. 2016 18:02)

Re: Slabě hrající "výšky"

může to bejt zapříčiněno malým rozsahem tónových korekcí hloubky/výšky toho Denonu, běžné hodnoty jsou ±10dB / 100 Hz a ±10 dB / 10 000 Hz nebo něco kolem, ale měl jsem Technics ±10 dB / 20 000 Hz no copak jsem netopejr ?! bastlířská úprava je snadná pro mírně pokročilého dráteníka nicméně nad rozsah tohoto příspěvku

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Slabě hrající "výšky"

Já počítal s tím, že se hraje narovno bez korekcí. smile

(upravil zuki 12. 4. 2016 7:17)

Re: Slabě hrající "výšky"

Česlo napsal:

...Mám repro KEF Coda 7 napojené na dělený zesilovač Denon D250 a zdá se mi,  že vysoké tóny hrají strašně slabě (ale vysokotónovými reproduktory to asi nebude - ty jsou funkční)...

1) Co je to dělený zesilovač (dle nějakého pdf to vypadá na klasické stereo)?
2) Zkusil si připojit jiné bedny - jak hrají ?
3) Jak máš nastavené korekce - viz pozn. výše - měly by být pro test v "nule". Možná nefungují adekvátně jen výškové korekce a basy máš +15dB, případně zapnutý nějaký bas+++ nebo ekvalizér na "tuc tuc" apod...?

(upravil Česlo 7. 11. 2016 23:26)

Re: Slabě hrající "výšky"

ad1)... v "mém"  případě dělený zesilovač znamená předzesilovač a koncový zes.  zvlášť (ano stereo - vícekanál nemusím/2 monobloky to taky nejsou)
ad2)... jiné bedny nemám možnost vyzkoušet
ad3)... žádné udělátka (kazítka) zvuku nepoužívám... jede to cestou zdroj - usb ext. zvuk. karta - zesilovač - bedny (karta je ok),  korekce - pouze momentálně "zesílené" výšky (klasika Denon 10kHz) - normálně korekce nepoužívám žádné, basy nekorigované

... to mne právě zajímá, zda existuje nějaká závada zesilovače,  která by úbytek vysokých tónů mohla způsobit (vypadá to, že korekce na zesilovači fungují normálně) ... zdá se mi,  že dříve to nedělalo...

... zesilovač i bedny koupeny z 2. ruky,  ale pro můj účel se toto řešení jevilo býti dostatečným...

"... helejte se, ze mně blbce neuděláte, já už blbec sem..."

Re: Slabě hrající "výšky"

Napadla mě jedna z možných příčin... u staršího bastleného zesilovače co mám doma se mi před pár lety stal podobný problém. Byly nafouklé elyt kondenzátory. Způsobovalo to jak pocitový úbytek výšek, tedy jakousi zastřenost zvuku, tak basům chyběl attack. Nevím, jestli to způsobily kondíky ve zdroji nebo přímo v zesilovači... preventivně jsem tehdy vyměnil všechny.

Re: Slabě hrající "výšky"

... děkuji... ještě na to mrknu, ale konec jsem měl cca před 2 měsíci otevřený a ničeho jsem si nevšiml (toto by mne asi praštilo do oka hned)... mohly by to dělat kondy i v předzesilovači? (ten jsem vevnitř ještě neviděl...)...

"... helejte se, ze mně blbce neuděláte, já už blbec sem..."

Re: Slabě hrající "výšky"

Třeba mohly... já to mám s korekčním preampem všechno na jedné desce, takže v tom mém případu ani pořádně nevím kde končí pre-amp a začíná power-amp. Každopádně se toto většinou projevuje postupně a "nenápadně" wink

(upravil Česlo 12. 4. 2016 9:02)

Re: Slabě hrající "výšky"

... a ještě by mne zajímala 1 věc - dají se elyty nahradit keramikou,  nebo jiným kond.  s pevným dielektrikem (samozřejmě stejných hodnot)?

"... helejte se, ze mně blbce neuděláte, já už blbec sem..."

Re: Slabě hrající "výšky"

To, že se v různých částech elektroniky používají různé typy kondíků určitě bude mít svůj důvod. Třeba ve zdroji jsem asi nikdy nic jiného než elyty neviděl. Ale co konkrétně by způsobila jejich případná záměna, nevím, a taky se rád přiučím. Toho se musí ujmout někdo odbornější wink

(upravil Česlo 12. 4. 2016 9:28)

Re: Slabě hrající "výšky"

... no,  právě třeba na pc základních deskách se začaly (už dávno) používat polymery místo elytů a ve zdrojích se kondy kombinují  - zjednodušeně -  na výstupech "lepších" PSU bývají polymery,  jinde elyty a na vstupu (filr) xy keramiky,  ale třeba v repro by asi "neprošly"  smile..

"... helejte se, ze mně blbce neuděláte, já už blbec sem..."

Re: Slabě hrající "výšky"

Tie boxy sa vyrábali do r.1997, na stránke KEF v sekcii "museum".. Takže budú mať skoro 20 rokov, vo výhybke (obrázok na webe) sú 3 ks bipolárov.. Po 20 rokoch asi nebudú v najlepšej kondícii, rovnako aj výšky (možno ferofluid?). Jedine skontrolovať meraním výhybku aj meniče.

(upravil maxell 12. 4. 2016 15:20)

Re: Slabě hrající "výšky"

napoj zkusmo bedniska na cizí zesík u kámoše třeba a uvidíš, eliminuj místo závady
elyty jsou nejhorší možné kondy - pro výhybku teda, za ty roky bude kapacita totál v háji
vyměň za stejné hodnoty ale zázraky bych nečekal, keramické pochopitelně použít můžeš
nic se nepokazí spíš mírně zlepší

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil Česlo 12. 4. 2016 15:29)

Re: Slabě hrající "výšky"

... myslel jsem,  že ve výhybkách se používají svitky...ale v těchto Codách jsou asi určitě elyty (aspoň podle obrázků to tak vypadá)...

... nechci z toho dělat Nautily,  nebo jiný High End smile,  jen se mi zdá, že nějak nastal úbytek výšek,  tak se tomu (s Vaší pomocí)  snažím přijít na kloub...

... kondy ve výhybkách vypadají logicky (a možná to dává smysl, když se "závada" stala u obou),  ale zajímalo by mě,  jestli to mohou způsobovat i kondenzátory v předzesilovači (něco na tento způsob se stalo kolegovi z této diskuse - omlouvám se,  ale jména si nepamatuji)...

"... helejte se, ze mně blbce neuděláte, já už blbec sem..."

Re: Slabě hrající "výšky"

Ano, v lepších výhybkách se používají svitky- zejména u výšek. Ale často jsou tam vidět i elyty...

U RC členů (třeba paralelně k basáku) se elyty používají poměrně běžně, neb R složka potlačí vliv "méně kvalitního" C.

Re: Slabě hrající "výšky"

Zkus odpojit ten předzesík a volume si našteluj přes pc a budeš vědět jestli to náhodou nedělá ten předzesilovač. Zkusil bych i vedle sebe dát bedny a v pc nebo na aparátu pouštět jednu a druhou stranu jestli sou ujeté bedny (výhybky, výškáče) tak pravděpodobně nebudou ujeté stejně smile Pokud se ti to bude zdát v pohodě tak ještě zkus k někomu vzít ten koncák a nebo to dej někomu na proměření na oscilu za flašku smile

(upravil Česlo 25. 4. 2016 19:55)

Re: Slabě hrající "výšky"

.. předem mého dopisu děkuji všem za odpovědi a snahu...

... bohužel pro nedostatek času jsem nucen konečné řešení odložit... zatím pořešeno metodou "brute force"  -  jak někdo radil,  přidáním výšek na korekcích...

... přesto ještě jednou díky...

"... helejte se, ze mně blbce neuděláte, já už blbec sem..."

(upravil Česlo 7. 11. 2016 23:29)

Re: Slabě hrající "výšky"

... ještě jednou děkuji všem za odpovědi...

... nakonec jsem zjistil,  že úbytek výšek způsobilo několik faktorů - asi jiná zk,  ale hlavně  celkově negativní vliv měl právě preamp (viz. "divnypocit" - tímto děkuji) ...

... (ne) konečné řešení je nyní stejná signál. cesta,  avšak s vyřazením preampu a... relativní spokojenost (mírné zlepšení) ...


... nyní  (abych se dobral skutečně konečného řešení) potřebuji pouze dac s ovládáním hlasitosti "funkcí preampu",  protože momentálně to řeším několika 1 vstupovými "dacy" (fiio d03k) a usb zvukovkou a manuálním přepínačem vstupů ...

EDIT :... zatím konečné (ó ty finance,  ty finance) řešení je - Styleaudio Carat-Topaz Signature, pořád (nezdá se mít až tak negativní vliv)  pasivní přepínač, koncový zesilovač... a musím říct, že (pokud neseženu za rozumné peníze jiný - "lepší" DAC) asi budu nějaký čas (než mne přemůže démon touhy po "lepším zvuku") uspokojen...

"... helejte se, ze mně blbce neuděláte, já už blbec sem..."

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Slabě hrající "výšky"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£