Téma: PCL86 HeadAMP

Zdravím,
dal jsem se do návrhu budoucího HA. Již dlouho jsem zvažoval co postavit. Doma jsem našel hodně nerozbalených PCL86 + kondenzátory.
Takže  se dám do elektronkáče. Na každej kanál jedna lampa. Defakto trioda této lampy je ECC83. Pentoda zapojena jako katodový sledovač. Vycházel jsem s několika schém na internetu. Jelikož PCL86 mají nestandardní nároky na žhavení, je využit násobič. Mám dva dotazy. co si myslíte o přiloženém schématu + je lepší pclky v HA žhavit sériově či paralerně? Děkuji.
https://s4.postimg.cc/duda99w59/Scanned_Document.jpg

(upravil pzwak 14. 10. 2016 15:11)

Re: PCL86 HeadAMP

ke žhavení
- netuším, co myslíš seriově a co paralelně - takhle z něj dostaneš cca 12V-13V při zátěži, takže asi paralelně (pokud ty kondy jsou 4700uF, mohlo by to jít) ale napětí bude záviset na napětí v síti, vnitřním odporu trafa atp, takže 13V tam bude jen náhodou - životnost lamp půjde dolů
k zapojení
- tu výstupní pentodu jako katodový sledovač poženeš na cca 8W ztráty, abys z ní dostal pár mW výkonu
- odpor 1k5 v napájení půjde do kytek (je na něm ztráta 2.5W)
- vstupní trioda bude asi mít větší THD (v tomto zapojení v řádu %), pro 20mW budeš potřebovat 2.5Vef což není úplně málo, nechce se mi teď ověřovat prac. bod triody, možná je to nejlepší možný, ale určitě existují jen o málo složitější zapojení s mnohem lepšími parametry
- ano, hrát to nějak bude (pokud správně nadimnezuješ odpory), ale pokud to bude zvukově "zajímavé", tak jen díky přidanému zkreslení
- koukni se na OTL, které tady vypiplal Maras (Marek), tam mají lampy smysl, toto zapojení je spíše špatné než dobré

tolik můj osobní názor...

EDIT - teď koukám, že to chceš na sluchátka 32ohm... tak to rozhodně koukni sem kde se řeší výše zmiňovaný OTL s WCF (je to hodně stránek a někdy i OT, ale myslím, že pokud chceš něco páchat s lampami, měl by sis to projít). Při zátěži 32ohm na tom ten katodový sledovač moc dobře nebude. V případě nízkoimpedančních sluchátek je lepší použít polovodiče a ne lampy, nebo lampy s výst. trafy, pokud už na nich trváš.

Web

Re: PCL86 HeadAMP

lampy řady P jsou určeny pro sériové žhavení 300mA, takže by se to mělo napájet proudovým zdrojem 300mA, lampy v sérii, nebo každá zvlášť. Díky proudovýmu zdroji nebudou ty žhavicí vlákna tak namáhaný při zapnutí.
Tahle řada byla vytvořená pro televize, kde se dalo všech 8 až mnoho lamp včetně obrazovky do série, a zbytek se doplnil odporem přímo na 230V. Malý lampy měly úbytek cca 13V, velký, jako třeba PL500 27-30V.
Pro info, lampy E jsou pro 6.3V paralelní žhavení, a lampy A jsou pro žhavení 4V - původně bateriové zdroje.
A bez výstupního trafa to taky asi nebude moc hrát, kdes vzal to schéma? pokud bude kliďák cca 50mA, tak max výstupní proud ef. bude cca 30mA do 32 Ohm je to cca 0.01W, to ti asi bubínky nestrhá... ono ani s vysokoohmovými sluchátky to nebude nic extra, klidové napětí na katodovým odporu bude cca 9V, takže výstupní napětí max 6V se značným zkreslením...

(upravil hranatybraska 15. 10. 2016 15:42)

Re: PCL86 HeadAMP

lampy řady P jsou určeny pro sériové žhavení 300mA, takže by se to mělo napájet proudovým zdrojem 300mA

Kam na to chodíš? Že ty sis to vymyslel? smile Znamená to jenom, že žhavící vlákna byly selektovány s přísnější tolerancí na odpor, aby se správně rozdělilo napětí mězi elektronkami, které mají žhavení řazeno sériově.

A bez výstupního trafa to taky asi nebude moc hrát

Jukni na projekt sluchátkáče s PCL86 co tu měl Betaron a dej pokoj.

0.01W, to ti asi bubínky nestrhá

50mW na uších je už dost rachot, pokud člověk není hluchý.

Web

Re: PCL86 HeadAMP

a ty to trafo uz jako mas ? pokud ne tak shanej trafo s jinym sekundaremne ? ..nebo tam dej klidne na zhavici okruh trafo druhy, a pokud uz mas s 6,3 a nutne ho chces pouzit, tak ho rozeber a premotej mu ten zhavici sekundar (ten tlustsi byva vetsinou nahore) smile

Re: PCL86 HeadAMP

Jo mam doma dva sitaky.pro elektronky a oba zhavy 6.3V. Zkusim premotat, ale.jsou letity tak snad.pujdou rozebrat

Re: PCL86 HeadAMP

Rozebrat půjdou. A nepřemotáš tam prakticky nic. Žhavicí sekundáry jsou vespod, primár navrchu. (bylo to tak u všech starých síťáků lampovejch, co mi prošly rukama, převážně ty zablitý asfaltem).

Leda to namotat celý nanovo. Pokud máš jádro, kostru, lakované dráty správných průměrů a hlavně adekvátní materiál na izolaci a proklady, tak si klidně namotej trafo sám. Je to pracné, chce to trochu zručnosti, zabere to několik večerů, ale v pohodě se to dá.

Re: PCL86 HeadAMP

Hazys napsal:

Rozebrat půjdou. A nepřemotáš tam prakticky nic. Žhavicí sekundáry jsou vespod, primár navrchu. (bylo to tak u všech starých síťáků lampovejch, co mi prošly rukama, převážně ty zablitý asfaltem).

To Ti toho prošlo rukama hodně málo, většinou bylo žhavení v poslední vrstvě.

Re: PCL86 HeadAMP

To hranatybraska:  Ty se mě pokoušíš přesvědčit o něčem, co vím naprosto jistě. Lampy řady P jsou pro sériové žhavení, všechny stejný proud a různá napětí, něco si o tom nastuduj. A to, že to takhle bylo v televizích vím taky jistě.
Navíc píšu, že výkon bude max 10mW s nezanedbatelným zkreslením do 32 Ohm sluchátek. Pokud budou sluchátka vyskoohmový, bude to jinak.
všechny lampový aparáty co mám (všechno historie) mají v anodě (anodách) výstupní trafa. Samozřejmě vím o "výstřelcích" typu 10x el34 paralelně v čisté tříděA a 32 Ohm reprák bez trafa připojenej k tomuto, příkon okolo 1kW a výkon cca 5W - ale o tom si myslím svoje. Pokud jde o účinnost, nejlepší byly ruský bateriový lampičky, ale to "nevypadá lampově" tak to nikoho nezajímá.
-Ano, katodový sledovač má nižší impedanci než zapojení se polečnou katodou, tam je doporučená zatěžovací impedance dle typu lampy v řádu kiloohmů, ale na 32 Om sluchátka mi to přijde pořád moc. Mám sluchátka značky IDEAL, 2kOmy, ty by si s takovým zesilovačem rozuměly, ale kvalita zvuku odpovídá době vzniku cca 1930 smile

Re: PCL86 HeadAMP

"Kam na to chodíš? Že ty sis to vymyslel? smile Znamená to jenom, že žhavící vlákna byly selektovány s přísnější tolerancí na odpor, aby se správně rozdělilo napětí mězi elektronkami, které mají žhavení řazeno sériově."

Tak jsem se podíval do datasheetu, a pokud datasheet nelhal, tak PCL86 je určena pro žhavení proudem 300 mA. V datasheetu je ještě uvedeno, že při tom vzniká napětí cca 14,5 V.

Re: PCL86 HeadAMP

kaed napsal:

..... Pokud jde o účinnost, nejlepší byly ruský bateriový lampičky, ale to "nevypadá lampově" tak to nikoho nezajímá.

Nieco presnejsie?