(upravil djmayo 7. 10. 2016 15:04)

Téma: OT: Odhrňanie snehu traktorovou kocačkou

Zdraním.
Máte niekto skúsenosti s odhrňanim snehu traktorovou kocačkou s radlicou? Už dlhšiu dobu zvažujem kúpu traktorovej kosačky, máme pozemok cca 40 árov čo potrebujeme kosiť. Napadá mi kúpiť to teraz po sezóne, keďže čo som pozeral vývoj cien, tak niektoré sú aj o tri stovky lacnejšie ako v jari. Ďalšia vec je že garáž na auto mám za domom, čiže porebujem v zime odhŕňať celkom dosť. A to ako vidím koľko snehu napadalo tak skoro už tento rok, ma normálne desí... Vyrobil som pred časom aj radlicu k jednonápravovému malotraktoru Zamito no s tým to je bieda a domordujem sa skoro rovnako ako s lopatou.  Ide to s tým zahradnúm traktorom v pohode alebo by to boli iba vyhodené peniaze za radlicu , stojí cca 300€.

Re: OT: Odhrňanie snehu traktorovou kocačkou

prohlídni si pohon té traktorosekačky a zjistíš, že to asi nepůjde - obvykle je náhon přes řemenový variátor, takže ten krám stěží překoná 10 procent stoupání, nedejbože, že by hrnul sníh. To spíš sněžnou frézu k TERA systému. Ale zase je to o penězích. A nebo se přestěhuj na žitný ostrov nebo tam někde ke Komárnu, tam sníh znají jenom ze zpráv...

(upravil StavJi 7. 10. 2016 17:32)

Re: OT: Odhrňanie snehu traktorovou kocačkou

kaed: On podle mě myslí, že použije traktůrkovou sekačku něco jako http://img.blesk.cz/img/1/gallery/24434 … rstock.jpg a dopředu koupí radlici na sníh. Nejsem si jistej jestli jsi to nepochopil, tak že chce použít ty nože na trávu na sběr sněhu big_smile Ono by to asi šlo, ale bylo to vtipny.

Jinak u nás na vesnici to tak mají a funguje to. Nejsem si teď jistej jak to mají jestli radlici vpředu a nějakej kartáč vzadu nebo jen přední radlici nebo jen přední kartáč. Moc sněhu tu ale nebývá max tak 5 - 10 cm.

Re: OT: Odhrňanie snehu traktorovou kocačkou

pochopil úplně, a píšu vlastní zkušenost, co jsem sousedovi pomáhal opravit. Píšu o náhonu pojezdu. Je asi víc systémů, ale ty levnější mají sprostej řemenovej variátor, kde na volnoběh jede řemen po rolničce, a jak se zvýší otáčky, tak odstředivka přimáčkne boky řemenice a jede to. Dokud se neošudlí boky řemenic po častým rozjíždění a zastavování. Moc velkou sílu tenhle druh pohonu nemá. Asi jsou i traktůrky s hydraulickým pojezdem, ale to je  za jiný prachy a zrovna se to prodává jako víceúčelový. To co  se prodává jako sekačka je většinou řešený podobně jak píšu. Pokud bych měl komplexně řešit nějakej větší pozemek tak vyberu tera/vari - jeden motor, mnoho příslušenství, a všechno je to ze železa. U těch traktorosekaček doporučuju jenom prohlídnout co je pod tím plastem, mě by to od koupě odradilo hned.
P.S. sníh pře vjezdem ani garáží nedhrnuju, ale rozjezdím, je to skoro hned a ještě se u toho vyblbnu. Navíc sousedi co vozí sníh na hromadu ho tam mají ještě v květnu, zatímco u mě není nikde o měsíc dřív.

Re: OT: Odhrňanie snehu traktorovou kocačkou

Ako pohon jednoznačne hydrostat. Tie mechanické prevodovky je dosť otrava a variator pri častom posúvaní dopredu a dozadu sa podľa reakcií na nete pomerne rýchlo opotrebúva a potom to šmýka, takisto vo svahovitom teréne (aj keď to nije môj prípad). Na kosenie ihriska by to bolo jedno, ale keďže musím obchádzať stromy bordel a kadečo tak variátor asi nie. Cenový rodiel medzi variatorom a hydrostatom pri rovnakom modely obvykle asi dve stovky €, lepšie značky traktorov dokonca ine ako hydro ani nedávajú, mechanické prevodovky majú iba najnižšie modely-ridery a k tym ajtak nejde pripojiť radlica tak tie som ani nepozeral.
Ja som sneh tiež rozjazdil niekedy autom, no potom mi to zmrzlo a pri nastuponaní do auta v noci zo mnov raz tak je**o že som tak udrel klb a koleno, že som bol dva týžne "vyžizený" a ešte dva mesiace chodil jak Žofre De Peirak a to som chválapánu nič nezlomil.
Ja mám ten malotraktor - rotavátor Zamito ilustračný obrázok :
https://www.google.sk/imgres?imgurl=htt … amp;uact=8  ,

Mal som k tomu požíčanú kosčku aj priečnu nožovú aj bubnovú (robila to nejaká zamočnicka firma dakde na maďaruch, mal som to na skúšku),  no pri oboch bol rovnaký problém, že to trebalo ešte pohrabať a behať za tým, navyše oproti klasickej benzinovaj kosačke s pojazdom značne ťažie na manevrovanie, otáčanie a pod. Malo to výhodu iba keď bola tráva príliš vysoká tam to bolo lepšie než s krovinorezom.

Re: OT: Odhrňanie snehu traktorovou kocačkou

To mělo být varování před těmi nejlevnějšími krámy z mountfieldu a podobně, 1.) variátor jak sám píšeš, 2.) kostra strojku je neuvěřitelně chabá, tyčky řízení, čepy předních kol, to všechno je tak na jednu sezónu a aby na tom jezdilo 30kg děcko. Pokud máš vytipovanej stroj s hydropohonem a rámem trochu ze železa, tak to snad nějakou chvilku vydrží a snad i ten sníh to shrabe.