Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Autohifi » Vyber 15" reproduktoru do subbasu

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 69]

(upravil BlackRider 10. 10. 2016 8:30)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

100 dB citlivej reproduktor rozhodně nebude nejlepší pro subwooferový použití, to je snad jasný. Je taky jasný, jaký citlivosti dosahují, např. viz:
Katalog
Str. 21
Pod naměřeným grafem píšou:
Frequency response curve of the loudspeaker made in a hemispherical, free eld and mounted in a reex
box with an internal volume of 50 litres and tuned at 60Hz, applying a sinusoidal signal of 2.83 V@8 at 1m.

Web

(upravil mechanik 10. 10. 2016 10:42)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

BlackRider, TheLastUnicorn má pravdu... Ešte to aby to nemalo citlivosť, ked je to v 50L "almare" a ladené až na 60Hz, ničím iným to nie je... Dole to bude rovnako na prd ako hociktorý iný reproduktor...

Snažil som sa poradiť že to bude na prd ale moje príspevky ako keby nikto ani nečítal. Bude to 15" plachta s rozsahom ako nejaky 7" HiFi, v malom objeme kde to proste dobre hrať nebude s koncákom nízkeho výkonu takže to bude mať od toho "PA kopáku" pekne daleko. Mám dobrú predstavu ako to bude hrať pre to že som podobné veci skúšal a PAčok som tu mal viac od 10-18" a špičkové typy od BC.

Ked už nie klasickú HiFi "pumpu" ako LAB12 a iné tak čo tak BMS 12S330? (70L 33Hz bez poklesu). Slušný reproduktor od výrobcu PA ktorý má vyššiu citlivosť než HiFi reproduktory a je relativne nenáročný na objem. Každopadne to chce "nakrmiť" poriadnym koncákom ako uplne všetko ked to má trochu hrať...

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Jsem si říkal, co jsou ty PA za zázraky, že to umí spodky ve vysoké citlivosti v malé ozvučnici smile no, evidentně to není tak růžové... proč by pak někdo kupoval hi-fi repra?

EQ pak asi taky není řešení, to zvyšuje nároky na zesilovač což on nechce jestli chápu dobře?

(upravil mechanik 10. 10. 2016 10:52)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

EQ sa ani nehodí, tie reproduktory na to niesu robené... Tvrdé šustivé závesy a stredičky a maličké otvory všade možne kvôli vysokej rýchlosti prietoku vzduchu... To bude robiť pri vysokých výchylkách len problémy, turbulencie a bude to počuť. Reproduktor primárne určený na basy vyzerá inak. Nie pekelne tuhý záves čo dole môže robiť stratu kludne 1db a tiež pekná vzdušná konštrukcia kde človek vidí na kmitačku, koš má len tenké masivne priečky a cez vetranie v magnete človek vidí na vrchlík.

Mal som podobný názor ako TomasT ale po tom čo som tu vystriedal množstvo PA reproduktorov som si na to vytvoril názor. Prerobil som na tom kupovaní a následnom lacnom predaji asi 650E a to nepočítam tie skušobné reprobedne...

(upravil BlackRider 10. 10. 2016 11:07)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Úplně v pohodě bych tu patnáctku použil a rozhodně to nebude hrát jako 7" big_smile
Můj příklad neukazuje přímo na RCF L15P400, je to jinej model.
V těch 70-ti dm^3, to podle mě bude úplně v poho a zase tak velká almara to nebude.

Nabízím TomasT odzkoušní v boxu a ne teoretický úvahy viz Mechanik.

Mechanik> Na ty tvoje šustící profíky se nedá jen tak zapomenout. big_smile

Web

(upravil mechanik 10. 10. 2016 11:24)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Píšem rozsahom 7". Ono to chce s niečim porovnať aby človek vedel posúdiť či to je alebo nie je dobré. Ked sa to porovná s niečim poriadnym tak sa to ukáže. Je vidieť že s tým máte málo skúseností a odpoved typu "výkon nepotrebujem ked má citlivosť" je toho jasným príkladom. Opýtaj sa nejakeho konštruktéra ktorý stavia veci od 100W do 400W alebo viac a bude mať z toho srandu. Tak napríklad sa opýtaj konštruktéra DPA alebo nalistuj tému TomasaT o tých jeho 3 pásmach kde to PD rovno naznačuje.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Já myslím, že zadání je jasné. Naopak je to výhoda, když člověk ví co chce.

Mně v autě plně dostačuje "plandající 6,5"" v 8,50 dm^3 BR.

Web

(upravil mechanik 10. 10. 2016 11:29)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Jasné, prvoradá je spokojnosť, ktovie, možno TomasT hladá práve toto...

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Takhle... Kdyby pořídíl něco z kategorie Hi-Fi/Auto Hi-Fi, tak se při stejné vyzařovací ploše stejně nedostane na radikálně menší objem ozvučnice. Co se týče citlivosti, stejně by byl maximálně na hodnotě jako u toho profi 15"... Je to na něm.

Web

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Tak na jednu stranu píše, že nemá kam dát zesík, na druhou stranu mu nevadí 70L almara s 15" měničem. smile 7" a 15" nebudou hrát stejně, to je jasný. Ale to tady aní já, ani mechanik netvrdíme. Tvrdíme to, že 15" v tak malým objemu nezahrá spodek s citlivostí, jakou si představuje TomasT. Ten výkonný zesilovač bude třeba tak, jako tak, pokud ta bedna nebude mít min. 150L. O charakteru zvuku se nehádám.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Předpokládal jsem, že se zadáním už se hýbat nebude. Pokud by se rozhodl použít něco střídmějšího, jen dobře.

Není mi jasný, jak by to celý realizoval bez zesilovače?

Web

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Tu je zase legrace. Nebudu brat v potaz autohifi, ale slysel jsem hromadu malych basaku, coz podle mne je vsechno s 8" reprakama, nikdy, Ale NIKDY to nehralo tak jako dvanactky nebo patnactky, v JBL monitorech jsou 18" a hrajou neskutecne. Tvrdit ze 8" zahraje stejne jako 15" vyzaduje dost odvahy a to je myslim velmi diplomaticky receno.

Ano, nemam moc kam dat uz zesilovac, protoze v tom aute uz je 6 kanalu, neni nafukovaci a instalace musi byt skryta a veskere prostory zachovany az na tu bednu. A i ta musi byt ( a bude ) v pripade potreby rychle odnimatelna, takze odpojim jeden speakon, uvolnim mechanicke jisteni a je venku. Jedinny zesilovac ktery mne tam jeste vejde musi byt dalsi mala jebka, takze nejspis neco jako mosconi pico nebo dls cc-2. Cili vykonove zadne zazraky pro repraky co potrebuji hoooodne nazrat aby se pohly. Desitku jsem mel, jen jsem ji vyzkousel a uprimne receno, ani ji tam nemusim davat, ono ty dva 8" taky neco malo zahrajou kdyz se jim da trochu volume doprava, ale neni to proste ono. V dilne mam taky dva 8" a taky to hraje, ale rozhodne ne dobre.

70l bedna neni problem, vesla by i 90l, ale preci jen tech 70 je lepsich a tech 20l to nikam zavratne neposune. Myslim si ze to hrat bude a doufam ze tak jak si predstavuju. Nabidku od cerneho jezdce urcite vyuziju, jen to musim cele dat dohromady, pripravit, nechat ztlouct nejakou skaredou bednu na vyzkouseni a uslysi se. Kdyz to bude slepa cesta, nemam problem si to priznat. Ale ze 8" zahraje jak 15" jsem jeste na vlastni usi neslysel.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

TheLastUnicorn napsal:

7" a 15" nebudou hrát stejně, to je jasný. Ale to tady aní já, ani mechanik netvrdíme.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Keď do toho nechceš vrážať veľké peniaze tak v PD majú 4ohmovú variantu 15PW5 čo je celkom dobre basujúci stredobas. TS merane tiež v pohode vizerajú. Skúšalm som síce 8 ohm verziu vtedy som to porovnával s Em Delta15LF to vyšlo podľa môjho ucha lepšie po všetkych stránkach. V malom objeme s tých čo sa robia aj v 4 ohm prevedení fungoval EM Kappa PRO 15LFC  alebo aj B&C 15PS76/100 či 18Sound 15W700 no to sú už drahšie repra. Ja myslím že 70 a 90l bude rozdiel, sice nie až taký ako 90 vs. 110l ale bude...čo som narýchlo f3 asi o 6-7Hz nižšie.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

To asi ano, ale domnivam se ze nejakych 7Hz rozdilu nebude zvlast nejak extra dramaticky rozdil. Bylo by pekne prohnat nejaky "referencni" wav analyzatorem a podivat se na miru zastoupeni tech ultra nizkych frekvenci...

Tady jsem si dovolil male srovnani ultra hajendu s profikem. Neni to fer srovnani, hajend je 12" co sem hodil Antonio s cenou kterou proste nejsem ochotny akceptovat, profik je zaplatitelny BC. Jelikoz jsem hajzl tak ta dvanactka musi mit i o fous mensi boudu -)) Kdyz vezmu delicku nekde okolo 80Hz s nizkou strmosti, protoze male zesiky nemivaji vic nez 12dB, tak pohledem na ty krivky je mi stale blizsi ten profik.

A asi bych se ani moc nebranil 8 ohmum, pri 100W to atakuje 115dB coz by mne asi praskla hlava... Jako fakt jsem velmi zvedav na to RCF-ko.
Byt ten SS za sestku, sel bych i do nej, ale 600€ za nej proste nedam ani omylem.

http://bmwcoding.cz/SS%20vs%20BC.png

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

V tomto případě je jasná volba 15PS100, SS by při tomto ladění (BTW délka nátrubku 600 mm big_smile) v autě duněl a měl by rozplizlý charakter zvuku. A to se nebavíme o té prémiové ceně SSka. big_smile

Web

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

To mne uplne uniklo, proste jsem to tam jen napraskal pro letme srovnani abych to videl spolu, ani na moment jsem neuvazoval ze bych to koupil. Kdybych uz jako ze fakt chctel provetrat penezenku, zabruslil bych k audio technology.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Tak jestli ti u SW stačí rozsah 50Hz+... tak si říkám, jestli patnáctka není zbytečně velká, dvanáctka půjde stejně hluboko a nějak dramaticky menší citlivost podle mě mít nebude... zato na bedně v kufru půjde každý ušetřený litr poznat.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Mas na mysli nejakou konkretni dvanactku??

(upravil Jory 10. 10. 2016 22:49)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

To nemám, v PA nemám přehled. Menšího brášku ten tvůj vybraný nemá? Když jsem stavěl SW (12"), tak menší ze stejné řady (10") měl při simulaci stejný rozsah (dokonce šel ještě kousek níž) ale stačil mu k tomu menší objem. Samozřejmě citlivost byla o něco nižší. Vím že to není pravidlo, ale třeba se něco podobného najde i v PA.

Příspěvky [21 až 40 z 69]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Autohifi » Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£