Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Autohifi » Vyber 15" reproduktoru do subbasu

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 69]

Téma: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Ahoj vsichni odbornici, mam na Vas prosbu. Potreboval bych vybrat reprak do subbasu, ovsem je to slozitejsi nez slozite, protoze mam nekolik pozadavku ktere nebude jednoduche splnit. Reknu to hned na plnou hubu, bude to subac primarne do auta, ovsem s tim rozdilem ze jsem uz starsi a vubec nemam potrebu delat s tim bordel, jedinne co chci je rychly, pevny a uderny bas pri pomerne velmi malem vykonu zesilovace. Jinymi slovy, chci subac co hraje, nechci nic co tlaci jak zbesile, huci jak tobogan a v podstate s tim nejde vydrzet. Malinko odbocim... Je mi predem jasne ze nemam sebemensi sanci toho dosahnout, ale dodnes mi beha mraz po zadech kdyz jsem slysel aparat od EV pusteny uuuuplne na pianko aby jemne pripravil na ocekavany zazitek umelcu. Hralo to neskutecne, ale neskutecne prijemne a prirozene...

Napisu nejake svoje pozadavky a predstavy.

1: velikost 15", protoze plocha membrany, citlivost je lepsi nez u 12" a cenove navyseni je v radu stokorun.
2: co nejmensi mozna bedna aby to fungovalo, 50l - asi z rise snu
3: 4-ohmovy reprak - to nejspis nebude problem
4: kvalitni znacka, treba od BC speakers ? Chci perfektni zvuk, nechci line gumaky
5: co nejvyssi citlivost, delicka okolo 100Hz, vic urcite ne
6: schopnost provozu pri "par" watech - nepotrebuju aby tekla krev z usi
7: cim hloubeji pujde, tim lepe

V popelnici jsou uz jsou dva 8" v podlaze, ale je to malo. Nakrmit je vic neni mozne - civka by udelala papa... Vetsi tam dat nejde a vykonnejsi reprak nepripada v uvahu, muselo by se rezat a na to nemam koule. Je mi jasne ze ten reprak bude neco stat a proto bych chtel vybrat s Vasi pomoci toho nejlepsiho kandidata -)

Pomuze mne nekdo?

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Myslím, že sis víceméně odpověděl sám... kýženého výsledku (tedy srovnatelného zvuku s třebaže flákajícím se PAčkem) asi nepůjde (obzvlášť v autě) dosáhnout... není to zdaleka jen o reproduktoru v subbasech. Konkrétněji ... 15" v 50 litrech správně fungovat skutečně nebude prakticky nikdy (ideálně bude většina reproduktorů chtít tak kolem dvojnásobku). Píšeš že nechceš "kravál" a závratné výkony... tak proč pak honit co nejvyšší citlivost? Obecně, když už, bych šel spíš do citlivější resp. silněji poháněné 10", nebo 12" než do 15" která se bude flákat a nevyužije potenciál.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Zesilovac neni kam dat, proto jsem nuceny pouzit neco malinkeho, coz zase nema vykon.

10" je malo, tim si nijak vyrazne nepomuzu. 12" by uz byl asi dostacujici, ovsem 15" je jen nepatrne drahsi. Dva 12" mam v obyvaku a "peklo" to rozhodne neni. Peklo je pro mne ten 10"  gumak.  15" chci i z toho duvodu ze kdyby mne to naaahodou prestalo v tom aute bavit, vezmu si ho domu a tam uz jeji potencial vyuziju vic.

Verim i tomu ze v 70l by ty repraky chodit uz mohly a to neni neco co by se nedalo splnit.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Ono chodit určitě budou a pokud máš možnost narovnávat jejich kmitočtovou charakteristiku (směrem k basům přidávat) tak i v 50 litrech.
Na tyhle podmínky bych ale určitě volil 12" a v uzavřené (a zatlumené) ozvučnici, to podle -nejen- mne zní lépe než basreflex. Klidně hifi reprák, ten to zvládne - dříve bych doporučil i Teslu ARN312, ještě lépe ARN8604.
Hifisti určitě něco s pořádným magnetem v 12" a citlivostí nad 90 dB/W/m doporučí.
On by ten 15" stejně v malém objemu dostatečnou citlivost buď neměl, nebo by jí ztratil.

(upravil TomasT 7. 10. 2016 16:24)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Bohuzel, procesing nebude, prilis draha zalezitost, levne mne nepresvedci a ten ktery bych chtel ( je jich jen par ktere umi komunikovat s jednotkou multimedii v digitalni domene a jsou fakt drahe, a abych delal konverzi z analogu do digitalu, procesing a zase hura zpatky na analog, tak to ne, vidim v tom moc potencialnich pruseru a ani obvodove to nebyva nic moc).

Hi-fi reprak taky nechci, za ty roky jsem se naucil jednu vec a to ze audiotechnology muze hrat jako powerbas, ale naopak NIKDY a ani kdyby se posrali vsichni dookola do trenek nebude powerbass hrat jako audiotechnology... Mam v zive pameti 15" ve veeelke bedne (levny srac) a svoje 12" etony, nedaji se vedle sebe ani postavit. Jinymi slovy fajnovy hifi reprak bude velmi drahy, vic nez jsem ochotny do toho dat. A bude nutne mu prilis nakladat protoze citlivost bude nekde jinde.

Vic by mne pomohla nejaka fofr simulace bisicka ktere jiste mate nejake v databazi jak by to vypadalo ve 100l a v 70l... Kdyby jste teda nasel nekdo chvili cas -)

(upravil mechanik 8. 10. 2016 17:43)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Nie je ten tvoj ETON náhodou 11"? Nie je to ten čo používal Pistole v nejakom svojom 3 pásme? Ono to že ten ETON nie je na basoch ktovie čo ešte neznamená že to platí o všetkých HiFi reproduktoroch podobného rozmeru. Už je to roky čo som pozeral parametre toho ETONu... To bol vyložene nebasový reproduktor, vysoká citlivosť, nízka Xmax, malý priemer kmitačky... Pistole ho používal z nejakeho iného dôvodu, údajne asi nízke THD. Každopadne tá ich sendvičová membrána mala tušim nepekný peak už pekne nízko... Ja tu mám v každej reprobedni HiFi 10" s citlivostou okolo 86,5db pri 1W/1m, v simulácií to ide ladiť bez poklesu na 25Hz v 75-80L, Xmax peak-peak to má cez 2cm, cievku 75mm. No proste basy sú super. Miestnosť na basoch mám nasimulovanú aj odmeranú pre konkretne miesto a žiadnou rezonanciou to nie je... V aktive s 400W/4R koncákom je to super. Hrá to ohromne hlboko a dynamika je tiež špičková... S PAčkom to chce urobiť poriadne alebo vôbec. V malom objeme s mizerným koncákom ten 15" bude skôr hučať než hrať tak ako chceš. PA som tu mal mnoho na SUB napríklad BC 18SW115... Ono stačí vybrať dobrý HiFi reproduktor a správne ho použiť a "nakrmiť" a je to tým PAčkam dosť podobné. Aspon teda ked to nestojí vedla seba...

Urob upgrade na ten 12" scan speak, tiež na poriadne výkonný koncák a uvidíš že potreba robiť niečo s PA zmizne smile

(upravil Otas 7. 10. 2016 20:23)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Já si stejně myslím, že poslední 15" reprák, který byl schopen dávat dobré basy v malém objemu a malým výkonem byl ARA9918 smile, alnico magnet dělal divy.
Mimochodem největším překvapením v kvalitě basové bedny closed 80litrů pro mne byly sérioparalelně zapojené 4 ks ARN5608, ten zvuk neměl chybu (přitom dobrá účinnost přes 90 dB/W/m), plocha jako 10 palec.
Měl jsem a mám různé 15" (ARO9408, ARA9918, Cimbala15"Alnico, Fane15Studio, Delta15LF, KPL15LF, 15NW76 a další), žádný této zvukové kvality na basech nedosáhl, pouze basák z EAW NT 59 se tomu blíží (opět closed a navíc spousta procesingu, přitom končí na 55 Hz).
Speciály profi do malých objemů mají strašně nízkou účinnost (viz BC 15BG100 - 91 dB/W/m), danou především vysokým mms. A chtějí pořádně nakrmit, aby hrály.
Nakonec - myslím si, že ten EV byl také pořádně upravený procesingem. Doufám, že máš velmi tiché auto, protože takovéto požadavky bych jinak považoval za produkt mimořádné slevy nějakého alkoholu wink.
Jestli Mechanik něco vymyslí, rád se nechám informovat...

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Mám doma RCF L15P400

Simulace dle mnou naměřených TS:
https://s10.postimg.cc/z9pe02qbd/RCF_L15_P400_real.png

Web

(upravil TomasT 8. 10. 2016 10:10)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Nemuzu si pomoct, vypada to velmi pouzitelne. Dekuju moc za první konstruktivni příspěvek.

Prispevek nahore mne dohnal k tomu stahnout si amplion. Jake bylo me prekvapeni když jsem tam nasel snad vse co potrebuju uz preddefinovane. Timto sklanim svůj hrb a vyjadřuju podekovani Antoniovi, protože parada. Kdbych o tomhle vedel hned, tak bych ani nemusel psat.

(upravil Otas 8. 10. 2016 11:26)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Jo, jo, i když jen basreflex, tam ta krása basů zřejmě nebude vyloženě oslňovat, to se mi stalo u uzavřené ozvučnice a s doladěním na ekvalizéru - z toho zvuku jsem byl paf.
Hodně povedený reprák (líbí se mi vyšší BI a poměr Fs, Qts, Vas), ty nové ferity RCF unikly mé pozornosti. Naopak skoro 7 litrů není málo. Ale asi bych je za něj dal, protože neznám ekvivalent.

Edit: Předpokládám, že budou trochu živější, než řady 15NW100, 15PS100, dříve 15TBX100

(upravil BlackRider 8. 10. 2016 15:11)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Otas> Je to kus repráku, řekl bych, že 7 kKč je celkem adekvátní. Kus poctivé práce.
TomasT> NZ. Tak pak dávej info, u čeho jsi skončil, celkem mě to zajímá. Já bych tak velkej reprák do auta nechtěl ani za nic, je to z mýho pohledu zbytečný a podle mě auto (osobák) musí mít kufr volnej. Vozím cca 10 dm^3 SW a i ten mně už někdy zavazí a musím často dělat proceduru ven/dovnitř big_smile.

Toto mám v autě:
Je to na hraně, co se týče příkonu. Ale nepotřebuju být pojízdná diskotéka a když jezdím s přitlkyní, tak se ani nesnažím dávat na rádiu moji poslechovou hlasitost, páč mi to ztlumuje a je nasratá:D
https://s3.postimg.cc/6q5rrsy8j/DZW.png

Web

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

a ty obrázky patří k jakýmu repráku v 8.5l bedýnce? na něco takovýho bych v autě mohl najít místo.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Lezim si tak na sedačce a pracuju (vazne, bez ironie) a vyřvavaji mi tady dire stratis. Donutil jsi mne stahnout sound level meter do telefonu a nechat ho par minut bezet. Takova moje bezna poslechova hladina u které ještě vydrzim se alespoň chvilkove soustředit na praci je prumerne dle toho decibel metru 54debilu, max co to zachytilo je 73dB a je cca 3 metry od beden. Kolik to bude v aute to netusim, ale tam budu potrebovat asi vic kvůli okolnimu hluku, nechci lhat, odhadnout to nedokazu. Ale jestli se mi podari zreinkarnovat tu jednotku co davam dohromady tak jak pojedu s tim autem tak to schvalne zmerim. Pan tam taky nejaky subac ma, nehraje to dle mych naroku, je to takove bleee...

Všechny bedny které se mi libi mají velke basaky. Slysel jsem B&W 800 a k nim jako bonus ještě dva 15" suby. Jak to hralo??? Kurewsky dobře. Brutalne. Pan mel rad analog a byl to mazec. Bohuzel i financni, zadna levna sranda to nebyla.

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Trochu se přiživím, jestli to nevadí smile Delší dobu uvažuju nad SW do auta, jak ale zaznělo výše, bedna by mi v kufru zacláněla. Mezi zadními sedačkami (které mám pouze jako nouzovky, málokdy jsme v autě víc jak dva, většinou jsem sám) mám opěrku na ruce a byl nápad za opěrkou vyříznout díru a mít repro mezi zadními sedačkami. Jako ozvučnice by byl celý kufr (cca. 400L). Myslíte, že je takové řešení smysluplné? Kufr bych zkusil trochu zatěsnit, ať to neprofukuje všude možně, možná bych ho i trochu vylepil protivibračními panely. BR v takovém řešení asi nepřipadá v úvahu, ale říkám si, že v tak velké uzavřence by to mohlo jít i docela hluboko? Mám to spíš na decentní poslech.

V místě opěrky ale není moc místa (na šířku), takže si docela lámu hlavu s vhodným repro, možným řešením by mohly být čtvercové Kickery, protože je ale dělaný pro malé ozvučnice (tak 30L) tak nevím, jak by hrál v celém kufru. Co si o tom myslíte?

(upravil mechanik 8. 10. 2016 18:04)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

PA 15" v 50L pôjde použiť ale pôjde to tak od 50Hz bez poklesu, možno o pár Hz nižšie, to budeš ešte rád. Skúšal som v simulácií 15SW115 a 15BG100 od BC ale oba potrebujú viac. Myslím si že ani zvukovo to nebude dobré a so slabým koncákom už vôbec. 12" sú už vhodnejšie do 50L. S nižšou citlivostou, teda ktoré by mohli hrať hlbšie, napríklad 12BG100, 12LX60V2.

(upravil BlackRider 8. 10. 2016 19:19)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

kaed> Je to nějakej 6,5" noname s 1" kmitkou na hliníkové kostře, trochu jsem ho poladil z důvodu navýšení Mms. Byl použit v SW k domácímu kinu zn. Hyundai, co mi dal kolega z práce. Náhoda, ale slouží už mi asi 3 roky.
https://s14.postimg.cc/7zcfrs63x/IMG_20161008_192547.jpg

TomasT> Hele ten můj SW mi plně dostačuje a rezervu trošku má. Kopák z alba Heaven and Hell od Sabbathů si nejlíp vychutnám v autě, kdyby jsi byl z Brna a okolí, předvedu. smile Auto je přece malej prostor, zkus schválně změřit, na kolik se tam dostaneš s hlukoměrem. IMHO doma posloucháš hoodně potichu. Já už jsem nahluchlej z bicích. smile

Web

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Nekdy to schvalne zmerim, dneska asi ne, protože tu mrtvolu se mi mozna nepodari rozdychat. Uz to mělo byt hotove a není, kolabuje vesele dal...

Ale pokud se mylim, tak mne někdo opravte. Zvuk dela plocha membrany a jeji zdvih. Pro stejny akusticky tlak který vyvine 15" při 10W budu muset rvat do 6" x nasobne vetsi vykon. Dejme tomu ze to ustoji a neshoří, ale to mne vede k tomu ze ta membrána bude litat jak splasena a tim ze bude mit zdvih az do prvního patra to nemůže vytvořit kratky, rychly a tvrdy uder. Nebavim se o nejakych syntakovych basach které jdou hodne hluboko, jen o tom podelanem kopaku který z tech 8" pod sedackama nemá proste tu stavu. Ma snahu, ale ta se nepocita. Laka mne to ze ten profi nemusim krmit nesmyslnyma vykonama.

Dnes byl u mne pan pro ty gumaky, mel jsem Hertz HX250D, 10". Nehraje to, mlati to membránou, tlaci, ale nehraje. Po hodine mého snazeni letely do světa. Pan prijel s muzikou v aute v radu set tisíc, no mne se to proste nelíbilo, nebudu psat proc, jako traslo to tim autem jako by ho chtelo rozebrat, bodejd by ne když do subu tlacil kilowat a pul, ale pro mne to je proste něco ceho se chci vyvarovat.

Mam v Brne dceru, asi ji nekdy odvezu az dojede domu -)))

Jinak ta 15PS100 ma v 70l pokles -6dB na 40hz, v 90l -6dB na 35Hz. Nejak nevidim problém. Akorát mam obavu ze to budu muset fakt nehorazne krotit. Ale uvidim, nejspis koupim 70l prázdnou bednu a reprak nejdriv pujcim...

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Na tom, že membrána lítá není nic v nepořádku a ani to jinak nejde, když je nízké fs, a lítá ještě tím víc, čím menší úbytek Bl motor s výchylkou má a čím menší je omezení rostoucí tuhostí zavěšení, tohle z TS parametrů ale nevyčteš. Třeba tohle je gumák, který dostaneš na Xdam ani se nenaděješ, je špatný? Přesně naopak, signálu ubírá i při extrémní výchylce co nejmíň to jde, a tak lítá ještě víc než kterýkoli jiný. Ten pocit z tvrdého zvuku profíků může být tím, že rostoucí tuhostí a klesajícím Bl roste hlasitost harmonických = hraje to víc, jakoby výš a tak "tvrději".

(upravil BlackRider 9. 10. 2016 9:19)

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

TomasT> Zesliovač používám tenhle:
http://www.prodej-autohifi.cz/user_files/vyrobky_img/pic.484.2.zesilovace-magnat-xcite-561-www-prodej-autohifi-cz.jpg
Můžu jít zkusit do auta změřit napětí na svorkách SW, celkem mě zajímá kolik tam jde příkonu. Samozřejmě větší polcha měniče je lepší, o tom žádná. U mě je prioritou, jak už jsem říkal, co nejmenší zmenšení prostoru v kufru. Využívám toho, že zesilovač má dostatek rezervy ve výkonu, ale efektivní to moje řešení z hlediska malé účinosti té 6,5" není...

Pokjud si obstaráš kysnu, můžu zapůjčit výše uvedenej RCF, ale nesmíš mu ublížit. smile

Já jsem myslel, že doby pomalých a rychlých basů už jsou dávno pryč z tohoto fóra. Vidím to stejně jako antonio.

Edit:
Svorkové napětí

PW:123987

A tohle už je hlasitost, která je pro normální poslech víc než dostačující.

Web

Re: Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Když už se píše o tý citlivosti...tak já bych jen dodal, že v tomhle případě (subwoofer) není samotná citlivost repráku nic platná. Citlivost dole je daná v první řadě objemem ozvučnice. Že bude mít ten 15" na frekvenci 1kHz citlivost 100dB asi nikoho nezajímá. Jde o to, jakou citlivost bude mít na fekvenci 50Hz. Řeknu to rovnou - v 50 resp. 70L mizernou. Ne větší, než 12". Což si může ostatně každý zkusit odsimulovat.

Příspěvky [1 až 20 z 69]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Autohifi » Vyber 15" reproduktoru do subbasu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£