Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 54]

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Origo by měl být přesně 63Hz, moje tedy bude kolem 70-73Hz. A ten první hrb jak už tu padlo je na 35Hz, graf jim začíná na 10Hz, je to trochu matoucí. Podle simulace by ale tenhle nárust měl ovlivnit nejvíce frekvence pod 100Hz (typicky kolem těch 70-80Hz), takže zásadní problém by to podle mě být nemusel.

Trochu jsem si pohrál s tím simulátorem místnosti, jsou dvě verze, jedna v rohu (současný stav) a jedna v prostředku stěny.

http://jpeg.cz/images/2016/09/26/4NexV.png
http://jpeg.cz/images/2016/09/26/MzemE.png

Rozdíly tam jsou, spíš ale jen u těch 80-100Hz, kde v rohu jsou docela oslabené. Toto částečně souhlasí, frekvence 60-80Hz opravdu vnímám méně hlasitě, 100Hz už mi ale přijde srovnatelné se zbytkem. Na 120Hz vnímám trochu zesílení (nic hrozného), pak to ale zase pocitově klesá, 130-170Hz mi přijde tišší (nesedí se simulací) a pak přijde možná ten zásadní problém, 190Hz hučí šíleně. 180Hz proti tomu skoro není slyšet, 200Hz je tak v normálu. Některé další frekvence nad 200Hz se chovají podobně, největší hukot je ale na těch 190Hz. Ucpání BR vzásadě nepomůže (na těhle frekvencích už by snad neměl mít BR vliv).

Někdy koncem týdne jsem domluvený na proměření frekvenční charakteristiky, tak potom budu vědět, jestli je to problém konstrukce, nebo místnosti.

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Takže dnes jsem byl měřit. Vypadá to, že si BR sednul pěkně, nikde žádné zběsilé hrby. Bez poklesu to hraje tak od 75Hz, kde je malý hrbolek, asi zde vyšlo ladění BR. Pak to trochu stoupá, kolem těch 100-200Hz je maximum a pak to postupně klesá až k 1kHz, je to hodně podobné jako reference od Seasu.

Trochu hrbolaté je to kolem 1kHz, už v referenci je to tam zvlněné, mi tam vyšly dvě hodně ostré maxima, to by mohlo být kvůli konstrukci, tipli jsme to na ty žebra. Není to ale nic hrozného, takže to nebudu řešit.

Zítra bych měl mít data, takže sem hodím graf. V ladění ale problém nebude, pustím se tedy do akustiky místnosti smile

(upravil Jory 5. 10. 2016 21:46)

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Zde jsou slíbené grafy, první je z naměřených hodnot, druhý je srovnávací s referencí od Seasu.

http://jpeg.cz/images/2016/10/05/fx7dN.png
http://jpeg.cz/images/2016/10/05/MxbVA.png


Jsou tam vidět ty špice kolem 1kHz. Výšková část je více zvlněná, než reference. Je otázka, s jakým stupněm vyhlazení ten graf mají.

Graf je složený ze dvou měření, basová část (do 1kHz) je z měření vodorovně, nad 1kHz je z měření svisle. Svisle jsme museli měřit, protože nám ve výškové části dělaly problém odrazy od podlahy (neměli jsme už nic vyššího, na co bedničku postavit). Basová není z tohoto měření použitá, protože tam byl zvláštní propad. Říkám si, nemůžou ty propady ve výškové sekci být taky kvůli tomuto měření? Jak se vlastně výškové reproduktory chovají, když hrají nahoru?

Jinak u toho propadu na 10kHz jsem někde četl, že se v některých směrech u koaxiálů vyskytuje...

(upravil kaed 6. 10. 2016 0:01)

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

řekl bych, že se ti to podařilo celkem pěkně okopírovat, ani bych takovou shodu nečekal. Výrobce asi použil filtr 1/6 oktávy a ty 1/48 okt, proto tvoje výsledky vypadají divočejší, ale je to tam všechno. U výškáče by problém s hraním nahoru být neměl, u velkejch basáků je, protože váhou cívky a membrány se posune cívka ze střední polohy v magnetu a mění se tím parametry, krom jiného roste zkreslení. Spíš to vidím na odrazy od stropu, co dělalo paseku. Ten minirepráček se vlastní vahou jistě neposune ani o 0.5mm. Basy měřím z 20cm nebo měřím venku, otočený do 10m vzdálenýho živýho plotu. Ostatně u těchhle koax repráků klidně můžeš měřit zblízka všechno, pokud tě nezajímá absolutní hodnota SPL, ale jenom kmitočtová charakteristika.

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Taky jsem byl příjemně překvapený, že si to hezky sedlo, i v oblasti dělení výhybky.

Bylo to moje první měření, takže dokonalé to není a tedy i reálná charakteristika asi bude ještě o něco jiná. I ten co mi to měřil neměl moc zkušeností s široko směrovým repro a zvlášť s koaxiály, měří hlavně PA bedny (úzká směrovka výšky) a subwoofery.

Jinak bylo to měřené v akustické laboratoři na VŠB, strop by tedy moc odrazů mít neměl, jediná holá a rovná plocha je tam podlaha. Ale vzhledem k tomu, že basáček dělá výšce takovou malou hornu, a basáček podle měření nehrál směrem vzhůru úplně dobře, tak mohl ovlivnit trochu i tu výšku. Ale to už jsou detaily, pro mě je důležité že ladění je v pořádku a můžu se teď soustředit na další věci.

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Škoda, že jste nezměřili i směrovky, bylo by z toho víc vidět.

Web

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Možná to měření zkusím ještě jednou. Uvažuju ale, že si to zkusím změřit sám, kamarád zvukař má docela pěkně vytlumenou místnost, třeba to bude stačit. Jen by to chtělo vhodný mikrofon, myslíte že tenhle bude stačit? V měřících mikrofonech se nevyznám, přijde mi až podezřele levný, dá se s tím měřit nebo to jsou vyhozené peníze? A potřebuju k tomu ještě nějaký předzes nebo to může jít rovnou do zvukovky?

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Kvalitu mikrofonu hodnotit neumím, ale určitě k němu budeš potřebovat fantomový napájení. Pak ho můžeš připojit na mikrofonní vstup, ale záleží jak kvalitní máš zvukovku. Třeba moje interní má tak vysokej šum, že použitelnej rozsah byl 30dB, to je k ničemu.

Už dlouho jako dočasná nouzovka - Alesis IO2 | Philips CD751 | Dual 510+Shure M75D --  Kenwood KA 8150 -- různé OB experimenty

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Jory ahoj, ten mikrofon se dá koupit v Prodance i s kalibrační charakteristikou, viz odkaz...

http://www.prodance.cz/ecm-8000.html

Já vlastním mikrofon Beyerdynamic MM1, k němu byl dodán graf s měřením, tolerancí se vejde do +/-1dB, v celém akustickém pásmu, akorát
už je přece jen dražší.
I k tomu  ECM8000 budeš potřebovat předzesilovač s fantomovým napájením, v nouzi, pokud máš na zvukové kartě mikrofonní vstup, by stačilo
fantomové napájení například z jedné nebo dvou 9V baterií.

Čím jste to měřili teď, mikrofon a program?

Také zde, nebo na Hifislovanet byla kdysi nějaká diskuze a DIY mikrofony se vyráběly, tak zkus  po tom kouknout.

(upravil BlackRider 7. 10. 2016 9:16)

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Mikrofonní předzesy - krabičky navíc mě furt štvaly, tak jsem je prodal a na doporučení Franka pořídil zvukovku Focusrite a mám klid.

Měření se neboj, kup si ten mikrofon s kal. křivkou z Prodance a změř bedničky plnohodnotně. Přece nedám 9.000,- za repra a ani je nezměřím pořádně.

K projektu:
Velmi zajímavé zpracování, líbí se mi ta nevšednost a dotahování detailů. K PC určitě naprosto dostačující i s dírou na vejškách (ať už je způsobena čímkoliv). Akorát to nezahraje plnohodnotně basy, plánuješ sub?
BTW te Seasy jsou pěkně drahý...

Web

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Tak to zírám. Přesně tohle jsem chtěl stavět jako kvalitní efektovky, náhradu za Hatt III( http://www.humblehomemadehifi.com/downl … Mk-III.pdf ) jen kvůli rozměrům, ale asi od toho upustím. Ty HATTy občas používám jako fullrange bedny v obýváku 3x4metry a pecka.

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

BlackRider: děkuji za info i za hodnocení. Sub neplánuju, už tam totiž jeden je smile kdyžtak koukni na první příspěvek, mám tam i odkaz na stavbu toho SW. Hraje to s ním velice solidně a jsou to první bedničky k PC, které rozsahem dostačují tomu SW. Myslel jsem si, že i menší bedničky co jsem měl předtím (creative, genius atd.) stačí s použitím SW, ale až teď vnímám, jak jim chyběly basy, které měly navozovat na SW. Díky tomu, že tyhle umí hrát naplno od nějakých 70-80Hz tak je o něčem jiném a najednou mám pocit, jako kdybych ani neměl bednu pod stolem a všechno to přichází tak nějak pospolu.

bastl: tuhle kombinaci jsem měl vyhlídnutou jako alternativu smile myslím, že kvalitativně je to velice podobné (ne-li stejné), lišit se to samozřejmě trochu bude, vzhledem k rozdílné konstrukci. Nemám ale pocit, že by 4L bedna byla natolik velká, aby mělo potřebu ji měnit za 2,5L, nebo ano? To už spíš jako kvalitativní skok nějaký koaxiál z řady excel. U těch mi trochu chybí nějaká reference od Seasu, docela by mě to zajímala adekvátní výhybka, ozvučnice i měření.

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Kdybych se měl rozhodovat mezi výše uvedeným Hattem a koaxiálem, tak je pro mě varianta b) naprosto jasná. Jen bych asi spekuloval, jestli kupovat tyto Seas (předražené) měniče.

Sorry, neumím číst. Projekt SW je taky povedený, co se týče ozvučnice, ale nikde tam nevidím simulaci a měření impedance / součet frekvenčních průběhů nátrubku a reproduktoru v blízkém poli. Jsem zastáncem menších objemů ozvučnic a vyššího ladění nátrubku. Je možný, že máš naladěn nátrubek zbytečně nízko. To ale nevíme, poněvadž neznáme TS tvého reproduktoru.

Web

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Možná, že je seas předražený, hrozně jsem ale chtěl konečně něco zkusit od této značky smile jinak na moc dalších (a levnějších) koaxiálů jsem nenarazil, znáte ještě nějakého výrobce co to dělá? I takhle maličké?

U SW jsem zatím nic neměřil, simulaci jsem dělal, klidně tady hodím průběh, ale neměřil jsem to. Poslechově mi na něm nic nepřijde divné, takže jsem zatím ani neměl nutkání to kontrolovat.

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Moc pěkné reprobedničky, fakt se mi moc líbí.

Web

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

SB ma ted novou radu koaxialu ve velikosti 4, 5 a 6 palcu:
http://www.sbacoustics.com/index.php/co … 25-4-coax/

Jory napsal:

Možná, že je seas předražený, hrozně jsem ale chtěl konečně něco zkusit od této značky smile jinak na moc dalších (a levnějších) koaxiálů jsem nenarazil, znáte ještě nějakého výrobce co to dělá? I takhle maličké?.

ruzne DIY repro

Web

(upravil BlackRider 9. 10. 2016 9:44)

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Nebo
5FCX44
3.305,- Kč á 1ks na prodancu.
---------------------
Podařilo se mi sehnat KEF Q15 bedničky za příznivou cenu 3.300 + doprava.
Parametry repro.

Web

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

http://www.stereophile.com/content/tren … QDOI89g.97

Neskutečný prachy, supr zvuk. Možná by stálo zainvestovat do provizorní bedny z dřevotřísky(OBI tak 300-400Kč) a vyzkoušet klasickou konstrukci.

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Teda chcou za to šílené prachy smile ale vypadají ty budky moc pěkně, to zase jo. Akorát ten jeden repráček v nich vypadá tak nějak smutně big_smile coaxy v klasicky hranatých bednách se mi moc nelíbí ale asi to bude hrát líp, jak to moje, svoje asi udělá i fakt že je to ze dřeva.

Jinak co tak koukám tak vnitřní objem mají zhruba stejný, ladění BR je jako u reference (cca 63Hz, moje mají 70Hz), docela by mě zajímala výhybka, ale ani bych se nedivil, kdyby byla stejná jako ta moje (návrh od Seasu). Trochu se divím, že za ty prachy neudělali bi-amping, asi to ale u tak malých bedniček moc nejde. A taky mě zaujaly ty jejich BR, ikdyž jsou čtyři, tak jsou dost malé, ale on ten BR vychází hodně dlouhý tak se jim tam asi větší průřez nevešel smile

Takže jestli dobře koukám tak jediný rozdíl je v samotné ozvučnici, tedy kov vs. dřevo, válec vs. kvádr s vychytanými poměry stran a přední vs. zadní BR. Asi by bylo zajímavé porovnat to proti sobě smile

Re: Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Jory napsal:

...ale asi to bude hrát líp, jak to moje, svoje asi udělá i fakt že je to ze dřeva.

Neudělá, potřebuješ jen tuhost, kdysi jsem postavil sub ze žebrované kanalizační trubky, ty jsou nejlepší! Takže za mě: big_smile

https://s23.postimg.cc/wqz92hrbv/0860d4d32769bf5ddeceee3b0cbefa39.jpg

Jinak to tvé provedení je úžasné, smekám! Ještě mi v tom pokoji chybí motorka. smile

Příspěvky [21 až 40 z 54]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Bedničky k PC, repro SEAS H1602 L12RE/XFC + pomoc s akustikou

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£