Re: Akumulátory

Já právě vzal sanya, nové, stejné nabité, první nabítí v pohode, další už nezvládly smile škoda. Jo a u ntb, se mi stalo, levné HP, aku nebylo používáno a po cca. 7 měsicích, KO na plně nabité články cca. 20 min. V alfacomp.cz řekli, že je to tím, že jsem aku nepoužíval (pravidelné vybití a nabití) a proto to odešlo smile))

Re: Akumulátory

Li Ion akumulátory a také LiPol, pokud se nepoužívají, a neco je žere, kupříkladu hodiny v biosu a jine kraviny, tak lehce mohou umřít na podpetí.
Pokud se Notebuchle nepoužívá, je dobré baterku vyjmout.
Bacha na to i ta ochrana a balancér, trošičku žere, sice mikroampéry, ale i tak.
uložené články jednotlive, mi vydrží cca 2 roky, bez výrazného poklesu napetí.
Pak je ale nutno je cyklicky nabít a vybít, aby dosáhli plnou zatížitelnost a kapacitu.
Další jakýsi fenomén techto ptákovin, je, že tyto články stárnou. Bez ohledu na to, zdali se nepožívali, nebo použili jen občas, po cca peti letech, od data výroby, jim stoupá vnitřní odpor, pak další léta již jen minimálne.
Je to dáno konstrukcí článkú, nejedná se o chemický zdroj, ale konstrukcí spíš je to kondenzátor.
Je jinak velký rozdíl, mezi články starší generace a dnešními, zejména LiMnCo na vyšší proudové zatížení.
Čínané to delali obvykle tak, že z nevyexpedovaných článkú staršího data, přebalili a doplnili PCB ochranou článek a dostali tak exotická jména, jako Fandyfire, trustfire, spiderfire, longfire, ultrafire a podobne.
Uplne jiné je, kdyz se kupují články přímo, od výrobce, nebo se spolehlivého zdroje (market place, jako FT, BG, Alibabrák a tp.)
Clánky 18650 a jiné vetší, sou dnes vyrábeny spíš pro elektromobily a jiné náročnejší aplikace, jako byl notebook.
Sony serie VTC, LG a mnohé další dnes sou na jiné úrovni a na jiné aplikace.

Další poučka je, zejména při nabíjení, čím vetší množství v sérii, tím víc problému, při nebalancování.
Takže pokud nejde balancovat, tak postačí nabíjet ty články samostatne, dokonce methodou CC-CV lze i paralelne všechny, jen to bude chvilku trvat.
Pak při použití je seřadit do série a dávat bacha na minimální napetí n x 2,4V - článek.
Není to také ideální, ale je menší šance na poničení takove sestavy.
Modeláři také nebalancují ty články při vybíjení v provozu, pouze při nabíjení a cyklování.
Jak sem už zde psal, na nabíjení balancované 2-6čl. v sérii, postačí i tohle..
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor … ipoly.html

Re: Akumulátory

Jen pro zajímavost jak moc stárnou kvalitní Li on články, tak od roku 1999 jeden vlastním.
Během roku 1999 jsem si z německa dovezl svůj první mobil SONY CD5 v němž byl článek Stamina QN-CD5BPS.
3.8V 1000mAh, Lithium Ion Battery, made in France
Jako nový mi vydržel cca 10 dní a moc se tato doba nesnížila ani po třech letech kdy jsem si pořídil nový, moderní a malý Siemens C45 už bez anténky. Ta C45 měla NiMh článek 550mAh.
Od té doby jej skladuji s vyndanou baterií ve skříni s tím že jsem jej občas použil když se právě používaný mobil porouchal a musel na pár týdnů do opravy. Jinak jej občas složím a zkusím zapnout, když se nezapne tak jej dobiju.
Naposledy jsem jej používal v roce 2009 kdy mi těsně před koncem záruky odešla deska na Siemens C75 a skoro měsíc byl v opravě.
Baterka na té prastaré sonce vydržela stále ještě 7 dní provozu.
Od té doby jej jen občas zapínám jestli funguje.
Dnes jsem si na něj vzpoměl, baterka měla 1,9V a po chvilce nabíjení se rozsvítil symbol nabíjení na displeji a mobil šel zapnout. Tak do něj dám druhou kartu a vyzkouším jak dlouho vydrží.
Ten Siemens C75 má stále ještě původní LI-ION 3,7V/820mAh made in China z roku 2007. Dodnes jej používám jako druhý telefon, který mi leží v šuplíku a jen občas jej zapnu když si potřebuju zavolat a mám svůj na nabíječce, nebo jedu na servis.
Pak tu mám HTC Wildfire koupený někdy v roce 2011 a Huawei G300 - u všech baterky fungují bez probémů a vydrží skoro týden telefonování. Já si s nimi nehraju, na to mám notebook.

Re: Akumulátory

V starších mobilních TF, zejména sony a siemens, kde použili LiIon čláky, které meli tenkrát vyšší vnrní odpor, byla vždy baterie tantalových kondenzátorú, v případe HTC, NEC, niobových.
V S25, a podobných telefonech, kde se předpokládalo dlouhé trvání, byl zvlášt veliký elektrolytický kond.
V principu, GSM telefon, není žrout energie, pokud nezačne vysílat. Je li dobře ošetřen vhodným blokovánám VF koncový stupeň, tak vnitřní odpor zdroje, nemá velký vplyv na funkci.
Tu baterii tantalových kondu, ze siemensu, sem ted nedávno použil na blokování v nejaké powerbance.
Dokonalost provedení starších mobilú, je v tom, že nebyli vyrobeny na omezenou dobu života.
Články sony 18650 do kamery a foťáku v baterii kupř. NP550, mají u mne, pořát stejnou kapacitu. Co mám mavica FD, tak funguje dodnes.
Stoupá ale vnitřní odpor. Objem náboje je stejný. Při malém proudu vybíjecím, se zdá, že je všechno ok, ale pod záteží se to projeví.

(upravil jik 5. 10. 2016 15:02)

Re: Akumulátory

Píšu do tohoto cca rok starého vlákna:

Jenom bych vám chtěl oznámit, že moje nabíječka IPC-1L, se se kterou jsem byl maximálně spokojený (moje byla od Voltcraft, existuje i od FK Technics, dále se na trhu vyskytuje pod označením BC-700 atd., však to známe - Čína), i mně přestala fugovat sad . Vydržela cca 6 let. Takže se i já připojuji ke všem, co po internetu o ní píšou, jak je dobrá, ale jak jim také odešla, i já. Uvnitř jsou smd mosfet, řada paralelních smd odporů, druhý mos fet a další řada smd odporů - to celé čtyřikrát (pro každý kanál), pak nějaký procesor atd. Kašlu na to a mám zatím strach další koupit sad .
Vracím se do středověku - spájel jsem jednoduchý zdroj konstantního proudu s LM317, nabíjím cca 1/10 kapacity a když se to časově naplánuje, dá se s těmi 14 - 16 hodinami žít.

Edit - překlep - patří samozřejmě IPC-1L, původně jsem se překlepl na ICC-1L

Re: Akumulátory

A proč se bojíš koupit novou ? Prostě si odkroutila 6 let nabíjení, tak si kup za 8 stovek novou a zas 6 let neřeš smile

Re: Akumulátory

Myslím, že 6 rokov pri takejto spotrebke je celkom v pohode smile Keby tak televízory chceli toľko vydržať big_smile

(upravil reeb 7. 10. 2016 20:14)

Re: Akumulátory

Nevím jak často jsi ji používal ale životnost 6let ujde..

Ja tet delam s Li-ion tak jsem poridil tohle a zatim spokojenost...

http://robodoupe.cz/2016/nabijec-liitok … more-10032

Web

Re: Akumulátory

No, nebál bych se ji koupit znovu a další roky na ni jet, kdybych věděl, že ta nová nebude mít nějakou vadu.  Ale i tak zřejmě patřím k těm šťastnějším soudě právě podle uživatelů různých fór na internetu.

Je to sice spotřebka, ale co v ní mohlo odejít? Kondenzátory jsem vyměnil (3 ks elytů) a nic se nezměnilo. Do smd nevidím, to není moc moje parketa. Apropo ony by dnes správně měly i ty televize vydržet dost - myšleno z pohledu technického.

Celkem dost jsem ji používal.

Nejprve se začaly ztrácet segmenty na displayi, to mi ani tak moc nevadilo, vydržel jsem s tím asi rok dva, ale teď odešla jedna šachta úplně a zbylé nenabíjí (možná vybíjení funguje).

Za tu dobu mohu bilancovat, které funkce a proudy jsem používal, které méně a které naopak minimálně. Z toho důvodu možná, ale fakt jenom možná, půjdu do takového praktického, ale slušného kompromisu - jednoduššího modelu BC-450... Je taková "kompaktnější" na ovládání. To že nepůjde nastavit individuální práce pro jednotlivé šachty mi vadit nebude, refresh jsem použil jenom párkrát - oželím ho, vybíjení má, můj nejpoužívanější nabíjecí proud 450mA (u IPC-1L to bylo 500mA) skoro také a navíc po náhodném výpadku neskočí zpět na základní hodnotu 200mA, jak to dělala IPC-1L při pomletí šňůrou... Vypadá podobně a bude mi tu starou připomínat. Na jednu stranu jsem si na ni zvykl, na druhou jsem některé funkce využil jenom vyjímečně.

Závěrem - pokud by někdo chtěl slyšet ode mě, jestli IPC-1L je dobrá nabíječka, musím jednoznačně odpovět - výborná.
Jenom škoda, že odešla, ale píšete mi, že 6 let používání je slušný výsledek...

Re: Akumulátory

Nechci nic říkat, ale 6 let je vynikající pro elektroniku vyrobenou dnes, ale nic moc pro elektroniku vyrobenou 2008-2010, což je tak odhadem datum výroby té nabíječky. Tehdy se přeci jen vyrábělo krapítek kvalitněji - a pokud si úplně stejnou koupí dnes - tak vydrží podstatně kratší dobu.

V roce 2009-2010 jsem kupoval spousty elektroniky pro sebe i jiné - a pokud člověk trochu vybíral a přemýšlel, tak koupil docela dobře. Všechno co jsem tehdy pořídil slouží dodnes excelentně. Nemluvě vůbec o elektronice starší - tam je ještě méně problémů.

Na druhé straně dnešní elektronika - i od stejných firem - bude o poznání větší šunt s mnohem kratší životností. Některé věci už jsou pouze spotřebky s minimální dobou životnosti.

(upravil reeb 3. 1. 2020 14:08)

Re: Akumulátory

Má někdo zkušenost s AA NiMH 1,2V tužkovkama  z číny? Potřeboval bych pro známého 3+3ks do takové malé vrtačky (byl tam NiCd 600mAh)

Web

Re: Akumulátory

Ja som bral z aliexressu 18560 VariCore 3400mAh tiež do uťahovačky.
Nemám pocit, že by mali predpísanú kapacitu, vlastne dĺžka nabíjania odpovedá cca  2000mAh.
Vzhľadom na nízku cenu, najmä v porovnaní s Bosch originál 1500mAh akupack je to ale viac než OK. Už to drží asi rok a pol v pohode.

(upravil Otas 3. 1. 2020 12:40)

Re: Akumulátory

Jak už jsem napsal dříve, všechny aku AA NIMH jsem postupně vyměnil za Eneloop, dnes pod Fujitsu (buď BK-3MCCE- 1900 mAh, 2000 nabití, nebo BK3HCDE 2500 mAh, 500 nabití).
Ale já pro profi použití (bezdráťáky apod.) potřebuji plnou spolehlivost, minimální vnitřní odpor a minimální svodový proud, resp. samovybíjení. U nich není moc kompromisů (nejstarší kusy mám cca 10 let s minimálním poklesem kapacity).
A málem jsem zapoměl: s minimálním rozdílem mezi nabíjenou energií a skutečně vydanou cca 1,2, např. Varty asi 1,4 a nějaké běžné panasoniky 1,7 sad.
Je to jen o tom, kdo je prodává za rozumnou cenu.

Re: Akumulátory

90% 18650 z aliexpresu jsou fejky. Každej může zkusit sám. doporučuju koupit pár článků, jako první zkontrolovat váhu, pak zkusit změřit kapacitu a vnitřní odpor a pokud to neodpovídá deklarovanýmu, tak udělat pitvu, výsledky bývají tristní - malinkej článek zasypanej v písku v obalu 18650, poloprázdnej článek o poznání lehčí a pod. Kdo potřebuje 18650 za rozumný prachy ze seriózního zdroje, tak doporučuju https://eu.nkon.nl/ . Momentálně je mým favoritem tohle: https://eu.nkon.nl/sony-us18650-vtc6.html , kupoval jsem jich víc než 150ks, zatím ověřen jenom vnitřní odpor a napětí naprázdno, ale už podle toho vypadá, že budou všechny v pořádku, datum výroby 21.2. 2019 koupeno loni v září, takže za mě ok.

Re: Akumulátory

Otas napsal:

jsem postupně vyměnil za Eneloop, dnes pod Fujitsu

Samozrejme od Panasonic nie Fujitsu, ale to nič nemení na tom, že sú to fantastické články. Môžem potvrdiť, že moje pôvodné Sanyo originály majú asi 12-13 rokov a stále slúžia ku spokojnosti.

Re: Akumulátory

reeb: Vezmi Ikeu, jsou to eneloopy origoš. Ty 900mAh stojí balíček 4 kusů stovku.

Re: Akumulátory

Diky Petře..

Web

(upravil Otas 3. 1. 2020 22:08)

Re: Akumulátory

Milos66 napsal:
Otas napsal:

jsem postupně vyměnil za Eneloop, dnes pod Fujitsu

Samozrejme od Panasonic nie Fujitsu, ale to nič nemení na tom, že sú to fantastické články. Môžem potvrdiť, že moje pôvodné Sanyo originály majú asi 12-13 rokov a stále slúžia ku spokojnosti.

Bohužel, Panasonic vlastník Eneloop bývávalo, dnes skutečně Fujitsu (koupili prý tuto divizi, mohu poslat fotku obou akumulátorů s jiným výrobcem...). A hned šetřili na vnějším papíru, už není tak nóbl, zato písmenka jsou zlatá smile.

Edit:
Menší verze se objevuje spíše jako Sanjo, což je ovšem návrat ke kořenům (Sanjo - Panasonic - Fujitsu?).

Edit 2:
Koukám na nabídky, asi je dělá dnes každý, jsou nejlepší, jsou-li to ony smile. Bílá barva přitahuje znalé big_smile.

Re: Akumulátory

Který ?
https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/cate … ics/41070/

Re: Akumulátory

Vašku,všechny LADDA jsou ENELOOP. Mám obě velikosti a od každé obě kapacity. 2 roky staré mají ještě na sobě nápis Made in Japan, letošní už China, ale váhově i provedením jsou identické, nevím zda ta fabrika v Japonsku nekiksla nebo výrobu nepřesunuli.