Re: TWR projekt od vedľa

Dalo by sa to aj hornou frézou, ale nemáš veľmi na výber rádius lebo sú v ponuke hlavne frézy ktoré vyrobia štvrtinu kruhu.Je sice niečo v ponuke ale je to dosť drahé a treba na to poriadnu frézu je tam tuším stopka s priemerom 12mm. Ja som si vyrobil profil trochu dlhší niečo ako štvrť elipsy, aby to nestúpalo hneď od závesu prudko hore ako u toho štvrťkruhu. Vyrobený profil dokážem preniesť strojom na celý kruh okolo basáku.

Re: TWR projekt od vedľa

Aktualizován první příspěvek o chybějící popis projektu.

Re: TWR projekt od vedľa

obutt napsal:

Dalo by sa to aj hornou frézou, ale nemáš veľmi na výber rádius lebo sú v ponuke hlavne frézy ktoré vyrobia štvrtinu kruhu.Je sice niečo v ponuke ale je to dosť drahé a treba na to poriadnu frézu je tam tuším stopka s priemerom 12mm. Ja som si vyrobil profil trochu dlhší niečo ako štvrť elipsy, aby to nestúpalo hneď od závesu prudko hore ako u toho štvrťkruhu. Vyrobený profil dokážem preniesť strojom na celý kruh okolo basáku.

Dobrý deň prajem. Ako ste spravil ten profil by ma vážne zaujímalo. Lebo nech sa na to dívam ako chcem, stále mi z toho vychádza CNC alebo hodne šablón a rašpľovania. Neprezradíme prosím vašu firmu? Ďakujem vám.

Web

Re: TWR projekt od vedľa

Mayo, robil som to strojom ktorý sa podobá na CNC, len nie je riadený počítačom, ale mozgom a rukami. Použil som šablony ako píšeš a to dva kusy na to aby som mohol frézovať priamo do dosky. prvá bola akože dvojrozmerný profil aký som chcel a pomocou tejto som vyrobil kruhovú šablónu z ktorej som si už frézoval na čelné dosky. Keď si pozrieš môj Totem 100 ktorý je tiež medzi projektami je tam podobné zaoblenie a to som robil iba s malou stopkovou frézou. Je to jednoduché a urobíš si profil aký budeš chcieť, len po tom ostanú malé vlnky, ale to sa už zarovná brúsnym papierom. Porozmýšľaj je to jednoduché, ale keď na to neprídeš dám tu potom popis ako som to robil. Púšťaš sa do stavby?

Re: TWR projekt od vedľa

obutt napsal:

Mayo, robil som to strojom ktorý sa podobá na CNC, len nie je riadený počítačom, ale mozgom a rukami. Použil som šablony ako píšeš a to dva kusy na to aby som mohol frézovať priamo do dosky. prvá bola akože dvojrozmerný profil aký som chcel a pomocou tejto som vyrobil kruhovú šablónu z ktorej som si už frézoval na čelné dosky. Keď si pozrieš môj Totem 100 ktorý je tiež medzi projektami je tam podobné zaoblenie a to som robil iba s malou stopkovou frézou. Je to jednoduché a urobíš si profil aký budeš chcieť, len po tom ostanú malé vlnky, ale to sa už zarovná brúsnym papierom. Porozmýšľaj je to jednoduché, ale keď na to neprídeš dám tu potom popis ako som to robil. Púšťaš sa do stavby?

Uhm. Ten stroj by som rád videl. Ja by som na to šiel príšerne zložitým jednoúčelovým prípravkom na hornú frézku, alebo frézkou s posuvným stolom. Ale skôr tým prípravkom. Skutočne výrobu plánujem. Z času na čas potrebujem dáky
PROJEKT. Vŕta mi v hlave ešte jedna vec. Stredobas máš zvnútra. Takže sa posunul o dákych 10-15 mm. Rovnako si posunul do vnútra i ten výškový reproduktor asi. Ako si ale potom modifikovali profil toho výškového zvukovodu? Skopíroval si presne pôvodný plastový a len si predĺžil krivku ústia zvukovodu a zakončil si ju plynulým rádiusom, alebo si si naprojektoval celkom nový profil? Ak nový profil, tak aký? Už to dva dni do noci riešim teoreticky a mám z teórie zvukovodu hlavu ako balón. A profil okolo stredobasu máš sofistikovaný, alebo si na to šiel iba na pocit? Ešte raz ďakujem a idem pátrať po tvojom t100.

Web

Re: TWR projekt od vedľa

big_smile Všechno máš přece jasně zobrazeno hned v úvodu na 1 obrázku v galerii a potom stačí už jen mozek a ruce...na jednu akci stačí jen pár latí a šroubů,horní frézka...jmenuje se to kopírovací přípravek,kopírka(wood copy router machine)...když nemáš mozek nebo ruce potom potřebuješ i na takhle jednoduchou věc CNC big_smile

Re: TWR projekt od vedľa

Leonardo, to je síce pekné použiť kopírovací prípravok, ale akosi ešte nie je čo kopírovať. Hlavne keď mám nejasnosti okolo výškového zvukovodu. S tým mi skús pomôcť. Či skopírovať pôvodný plastový a rozdiel v hĺbke dohnať plynulým pokračovaním profilu (originálny Dexon by mal mať podľa všetkého uhol 140 stupňov), alebo skonštruovať celkom nový zvukovod. Pri tomto uhle ale každý mm hĺbky šialene zväčšuje priemer ústia. Preto má obutt medzi stredobasom a výškou iný profil. Na toto by som rád prišiel.

Web

(upravil Leonardo 23. 4. 2017 9:47)

Re: TWR projekt od vedľa

Na fotografiích vidím plastový zvukovod(kopírovaný model) zapuštěný o rozměr který dělá nejspíše montáž středobasu zevnitř a na čelní desce posunutí zvukovodu přes středobas.Proto to ústí zvukovodu nemá v tom místě shodný tvar s tím kopírovaným zvukovodem.Jen to obutt nekopíroval celé,ale v tom místě improvizoval.Jestli půjdeš stejnou cestou nebo si vytvoříš svůj nový zvukovod je přece jen na tobě.Já jen popisuju jak jednoduše je to uděláno když ti to dalo tolik přemýšlení big_smile ale rozhodnutí je přece na tobě.Podle mě by jsi si měl raději vybrat jiný projekt který jsi schopen dát dohromady nebo si sehnat někoho ochotného s CNC.

Re: TWR projekt od vedľa

Leonardo celkom dobre si to vysvetlil, len opravím ten priestor medzi stredobasom a zvvukovodom. Tento priestor a tvar toho miesta vznikol prekrytím oboch profilov zaoblenia, takže som tam vôbec neimprovizoval.Aby boli profily neporušené po celom obvode bolo by treba posunúť stredobas ďalej od výšky. Zvukovod som skopíroval originál plastový, plus na to som pridal zaoblenie a koľko som pridal na výšku nad zvukovod toľko som pridal nad basáky. Na fotke je dobre vidno zaoblenie zvukovodu. Ja som si myslel, že chceš zaobliť len profil okolo zapustených basákov, ale teraz vidím že som to nedomyslel. Vyrobiť zvukovod to už je trocha v domácich podmienkach zložitejšie, ale okolo basákov je to jednoduché. Tam treba len vložiť do vyfrézovaného otvoru na basák kruh trebárs z MDF tahého priemeru, aby sa sním dalo točiť, ale aby nemal vôľu, približne tak ako piest vo valci. Do stredu prichytiť hornú frézku ako keď frézuješ kruhový otvor a posúvať frézovací nástroj po osi X a Y .Nakreslíš si profil trebárs na milimetrový papier a budeš skokovo posúvať po oboch osiach ako potrebuješ.Odfrézuješ jeden kruh preložíš do ďalšieho otvoru akeď ich náš 4 tak obídeš všetky takto zafixovanou frézkou, môžeš to robiť aj na 50-tich otvoroch, potom prestavíš frézku a obídeš ďalsí kruh a takto to spravíš až do konca. Teoreticky si predstavujem že by sa takto daj urobiť aj zvukovod, ale to by bolo treba predlžovať vreteno a mať nastavovacie prvky na fréze táké aby sa dalo jemne posúvať po oboch osiach. No ale to by už bolo bláznovstvo. Dúfam, že som to popísal dobre lebo nie som strojár.

(upravil Leonardo 24. 4. 2017 16:27)

Re: TWR projekt od vedľa

obutt já jsem to pochopil,takovéhle věci ještě donedávna byly moje pracovní náplň.Máš na mysli výrobu elyptického zvukovodu?

https://i.postimg.cc/jCx6rBcy/793402.jpg

(upravil Mayo 25. 4. 2017 14:52)

Re: TWR projekt od vedľa

Obutt, ďakujem ti, ale už si začínam robiť o seba starosti, že som zrazu osprostel, lebo inak som vcelku technicky zdatný i v dielni mi to ide, len toto proste NECHÁPEM! Stále mi vo vzorci chýba os Z (akože hore/dole). Keby som to striekal, tak to vytočím na sústruhu z MDF a tie dva kruhy vložím do čela. Ale ten masív ma fascinuje. Ja si to asi zjednoduším tak, že plastový zvukovod nechám originálny a dopilujem len ten prechod ako máš ty na fotkách tú matricu - čo sa mi asi aj celkom páči. Ak to však bude perfektne licovať. Ja sa chystám na Totem 100-B MKII, tak mám aspoň o dve diery menej roboty. To by to v tom čert bol, aby som to nedal. Proste to budem krúžiť po vrstvách, narobím schdíky a dobrúsim. Len si mi zasadil chrobáka do hlavy s tým tvojim riešením. mad

Leonardo, pantografom malý zvukovod nespravíš, jednoducho to tam nevojde, iba tým kopírovacím prípravkom. Také nemám a vyrobiť je ho pomaly viac roboty ako celá bedňa big_smile

Edit:
Obutt a nemyslel si takéto čosi? Lebo s tými dierami čo píšeš som celkom mimo.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/e7/fb/26/e7fb2638005f1364e47b903af8a8b324.jpg

obutt napsal:

potom prestavíš frézku a obídeš ďalsí kruh a takto to spravíš až do konca

To je tá moja chýbajúca os "Z", že?

Web

(upravil Leonardo 25. 4. 2017 15:25)

Re: TWR projekt od vedľa

tohle na mém obrázku pantograf tak úplně není,ale  obutt chtěl posun jen v X a Y.

(upravil obutt 25. 4. 2017 20:35)

Re: TWR projekt od vedľa

Leonardo s týmto pantografom nie a nemyslel som eliptický zvukovod, ale normálny ako ten dexoňáscky. Eliptický vyrobiť to by už bol problém, ale nebol by taký veľký skopírovať ho.
Mayo čo si osprostel? Aj ja si to o sebe dakedy myslím, ale zistil som, že to my za to nemôžeme, prišiel som na to, že nám to spôsobujú Ruskí hackeri.To čo máš na tom obrázku som v živote nevidel, čo to je? Je to nejaký prípravok na frézovane okrúhlych otvorov k hornej frézke?Napísal si že- Proste to budem krúžiť po vrstvách, narobím schdíky a dobrúsim. Presne tak. Tú os X a Y som si predstavoval ako nakreslený profi podľa ktorého sa bude nastavovať frézka ak ho budeš chcieť mať taký ako si ho nakreslíš. Pravdaže keď sa to bude už reále frézovať tak tam musí byť zainteresovaná aj os Z aby z toho vznikol trojrozmerný predmet. Bez pohybu v osi Z sa dá vyrobiť zvukovod keď fréza sa pohybuje iba v osiach X a Y Alebo Y a Z, ale ten obrábaný kus sa musí otáčať čo som už aj robil. Len aby sa otáčala celá predná doska to by už bolo treba  riadny piestor. Treba to frézovať pologuľatou frézou budú tam menšie a menej schodíkov, nič strašné to nie je treba to skúsiť na pokusnom dreve, uťčite to zmákneš.

Re: TWR projekt od vedľa

Tak som na to nakoniec prišiel! Obutt, sa mi čelo prosili, keď som zľakol, že dementniem. Idem zháňať bukové fošne. Som zaťažený na agát, ale ten aj keď je akokoľvek vysušený, stále príšerne pracuje. Toho sa dosť bojím. Ale asi to budem robiť na CNC. Teda podľa toho, ako mi to marenia. Ďakujem a určite sa ešte ozvem.

Web

Re: TWR projekt od vedľa

Nechci se do toho michat. Ale kdyz uz se zabyvat jinym zvukovodem, nebylo by jednodussi udelat rovnou OSWG verzi, kterou jsem odladil zde ? smile

Re: TWR projekt od vedľa

OSWG je paráda. Ale ja som lama, čo len vie zložiť skladačku. A ide mi to s obrábaním materiálov. Píšem v tomto vlákna iba pre krásny dizajn od obutta, ale i tak budem stavať skladačku T100B.

Web

(upravil pet007 26. 4. 2017 6:44)

Re: TWR projekt od vedľa

No dyt jo smile OSWG profil je danej (mimochodem profil jsem posilal Obuttovi), ten si nejak vyrobíš (na CNC je to easy), pripadne ti asi muzu zajistit vyrobu ja a výhybka je na to odladena jak pro CD131 (ta tam je na RM uvedena) nebo i pro Cellestion CDX1-1445.
    Jakejkoliv jinej tvar zvukovodu resultuje v novy mereni a tim padem novy navrh výhybky. Otazka, jestli to ma jen pekne vypadat, nebo to k tomu i hrat jak se ma.

(upravil Mayo 26. 4. 2017 11:27)

Re: TWR projekt od vedľa

Ahoj pet007.

Poprosím ťa o odbornú radu. Myslíš si, že si zakladám na prieser, keď plánujem stávajúci zvukovod k výškovému reproduktoru plynule predĺžiť o hrúbku materiálu a postupne zväčšovať uhol ústia až do roviny s prednou ploxhou? Tak dáko ako je na obrázku nižšie.
http://watchthis.kesjar.sk/Imgs/baffle.png

Tie OSWG profily mnohokrát celkom ignorujú ústie a len "by oko" končia kružnicou, alebo aj hulvátsky hrankou. Nanajvýš som sa stretol s odporúčaním priemeru tej kružnice, že by bolo ideálne, keby mala neviem už či priemer, alebo rádius o veľkosti 1/4 vlnovej dĺžky. Je to názor k názoru, hoci väčšina skutočne puristicky trvá na ústí.
Ak by som to tým vyslovene mal pokaziť, cúvnem radšej od zámeru zadnej montáže meničov.

Ďakujem ti za názor.

Web

(upravil pet007 26. 4. 2017 11:41)

Re: TWR projekt od vedľa

Uz to vidim. No rozhodne to fon vok nevypada spatne. Ale samozrejme, co se stane se zvukem ja nedokazu takhle od stolu rict hmm
Urcite se IMHO zmeni akusticky stred, potažmo pak faze na delicce. Jak moc opet, netusim.
Kdybys mohl udelat nejaky vzorek a někdo by ti to propisknul, bylo by to idealni.

Jinak Mabat to ma tusim udelane tak ( myslim jeho soft na pocitani profilu oswg.exe), ze vyusteni na celni desku je reseno prostřednictvím Eulerovy krivky aka klotoidy (není to proto cisty radius).

Re: TWR projekt od vedľa

Sakra, to nie je dobrá správa. Z akustického stredu by som sa snáď nemusel stresovať, ale fáza? (Veľa mi to nehovorí) Tá by sa nemala meniť, keď rovnako bude posunutý a spracovaný aj stredobasový menič? Alebo som celkom vedľa?

Web