Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Zesilovač třída D

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 31]

(upravil divnypocit 30. 9. 2016 16:46)

Téma: Zesilovač třída D

Doporučíte mi prosím nějaký rozumný zesilovač v třídě D ? Chtěl bych něco menšího k bednám Pc, momentálně tam mám Sonku s STK ale je to hrozně velká kráva a koukám na desky po Dčku ale moc netuším kterou desku vybrat aby to nebyl úplnej průser co se týče zvuku a spolehlivosti. Nejaký tip na odzkoušený čip v D třídě? 2x25w do 8 ohm bude stačit. co třeba http://dexhal.cz/open-frame/534-stereo- … 050-2.html ? sice to není Dčko ale účinost by měla být stejná. Chci to hlavně kvůli velikosti, jen malou krabičku k tomu napájecí adaptér pod stůl a hotovo smile

Re: Zesilovač třída D

A co to teda je, když né déčko? lol

Re: Zesilovač třída D

TPA3107 smile

Re: Zesilovač třída D

Nez me budou kamenovat, ja bych se vubec nestydel, za podobne cosi..
http://www.banggood.com/TK2050-Audio-Am … 70906.html

Ale dnes bych uz v Decku nestydel ani za TPA3116
http://www.banggood.com/2x100W-TPA3116- … 19109.html
Ku tomu napajeci zdroj, ktery par let vydrzi, nez bouchnou kondy..
http://www.banggood.com/4A-To-6A-24V-Sw … 69204.html

(upravil rf 2. 10. 2016 15:36)

Re: Zesilovač třída D

Pradou je, že jsem koupil na AUKRU toto http://aukro.cz/2x100-w-spinany-zesil-s … 34450.html 

Jednou do 14ti dnů, podruhé do 3 týdnů to přiletělo, spíchnul jsem k tomu zdroj 2x 30V, napájím 2 moduly a na zkušebně máme pro zpěv 4x 100 W v 1HU, plně nám to na zkoušení stačí.
(jo zapomněl jsem "nick = p. Kraus - viz. dříve AR")

Pro ty, co by spěchali, to bude hrát i na zdroj k notebooku, plošňák má i své "vohulmě", takže ve finále připojit bedny, noťas a můžeš šmrdlat vo 100 péro.

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Zesilovač třída D

to priletelo za 14 dni z toho Rumburka ?  smile

Re: Zesilovač třída D

Hazys moje blbost smile "Class-T amplifiers offer both the audio fidelity of Class-AB and the power efficiency of Class-D amplifiers." z datasheetu tak jsem si říkal, že to bude prostě class-T smile) wikipedia píše, že to je prostě Dčko.

a teď kokukám, že podobně to píše, i prodejce "Zesilovač Tripath TK2050 patří k nejmodernějším zesilovačům třídy T. Vylepšuje vlastnosti třídy AB jako je vysoká účinnost a minimální zkreslení. "

To já si rovnou z číny objednám smile dokonce třeba na dx.com mají možnost poslání z Evropského skladu, je to rychlejší.  pán z Rumburka to objedná v číně na mou adresu a já mu dám pár kaček navíc za  objednání.

Možná objednám rovnou celý zesík http://www.ebay.co.uk/itm/Douk-Audio-TK … Swd3dXFaTd  Prodám Sonku na Aukru za 1500kč a pořídím tohle a udělám si konečně místo na stole smile))

Re: Zesilovač třída D

...to jsem samozrejme pochopil, ale prisla mi ta odpoved ponekud asertivnejsi, nez rovnou napsat at jde s tou skrytou reklamou na dalsiho vychcanyho podvodnika do prdele smile

Re: Zesilovač třída D

To wimshurst: tpa3116+ přesně tenhle zdroj, akorát z ebay už mi víc než rok hraje u PC, navíc mám ještě ochranu repro. Na desce s TPA jsou ještě korekce s NE5532, zde takže komplet hotovo, umístěno v krabičce od settopboxu. Tzv. víkendový projekt -za sobotu hotová mechanická konstrukce, což je vlastně nejvíc práce.

Re: Zesilovač třída D

to Kaed: Mam spichnute, 2 ks z TPA 3116 i se zdrojem, to pri silnem pocitu miniaturisace, bez korekci, vleze do me oblibene superuniversalni plechovky od lancmitu. Jeden pouzivam doma, jako univerzalsni zesilovac ku PC a jinym zdrojum zvuku, druhy mam v dilne, jako zesilovac k tuneru a pripadne ku jinym zdrojum zvuku.
Problem je, ze zdroj neni idealni, pro tu aplikaci do plechovky, to neslo udelat lepe, jak na 24V 2,5A. Tim je limitovany max. vykon a funguje to jako ochrana, pred vyssim vykonem.
Problem stineni, je vyresen Fe stinenim toho pulzniho zdroje, pridanou EMI filtraci. Filtrace je jeste dodatecna na vystupu pro pripojeni repro, aby mi to nerusilo na dlouhych vlnach.

Pro domaci zvykani, uplne postacuje PAM 8610 a ku tomu provereny zdroj, ktery dokaze davat aspon kratkodobe 14V 2A.
Pro bezne aplikace, pokud sou k dispozici "nejake vetsi" repropedny, to uplne staci. Ten PAM 8610, dokaze davat opravdu 10W na kanal, pri napajeni v maximu 15V, pokud je zdroj opravdu tvrdy a dobre vyfiltrovany, pri minimalnim, respektive pro domaci pouziti zanedbatelnem skresleni. Pro nekoho mozna nezanedbatelnem a nepripustnem..
http://www.diodes.com/_files/datasheets/PAM8610.pdf

TPA 3116, to je pomalu brutalni zesilovac, pro verejnou produkci.. Delam si legraci.
Je trocha lepsi, ma rezervu vykonu, pokud to umoznuje zdroj, pridaji se dodatecne filtracni kondy na napajeni, tak stim uz je docela legrace. Souhlasim, ze je pak dobre u toho mit i odpojovac zateze, kdyz se to pouziva, ale cele se to pak komplikuje.
Z korekcemi a odpojovaci, by to nevlezlo do pixle od lancmitu i se zdrojem.. big_smile

Re: Zesilovač třída D

Jo, pro veřejnou produkci už jsem TPA3116 taky použil, na zahradní párty pro cca 15 lidí... Hlavně hodnotím to, že je jedno, jestli to hraje potichu nebo nahlas, pořád je krabička jenom vlažná. A napájecí zdroj funguje i na 48V DC bez měniče. Já jediný co jsem přidal, tak je pár (snad 8ks mi tam vešlo) 1G/35V kondenzátorů na napájení, hlavně kvůli špičkám - ten digitál se chová při limitaci jinak než klasika, je tam prostě chvilku "ticho" - ale s těma kondenzátorama už se to skoro nestává.

Re: Zesilovač třída D

protože se to do limitace možná nedostává tak snadno...

Nicméně ač mi ty Dčka jako konzervativci tak trochu lezou krkem, tak chování že v limitaci to udělá ticho bych spíše oceňoval, protože by to teoreticky nemělo přetěžovat repráky SS proudem, jako když jde do limitace klasický zes a ve chvíli limitace jde na reprák v podstatě téměč celé SS napájecí napětí, ne?

Re: Zesilovač třída D

no tak s tim tichem nejak nevim jak je to mysleny ?? uz z principu nic takovyho urcite nenastane, pokud neni nejaky zatlumeni nebo jina ochrana neni rizeny primo elektronicky (ten 3116 ma nastavitelnej PWR limit, stranky 15,16.. nektery jiny chipy od TI s analogovym vstupem maji nastavitelny AGC a pod. vychytavky.. a temer vsechny maji na vystupu implementovany OWR current a OWR temp a pod. ochrany)

s tim DC proudem bych to taky nevidel az tak horky, on je pri limite t->0 v podstate kazdej (okamzitej) proud stejnosmernej.. takze stejnosmernej proud tam v limitaci skutecne chvilku potece ale samozrejme vzdy jen po dobu nez se signal preklopi tj. velmi kratkou dobu (podle prenasene freq. resp podle jeji vlnove delky)

ono kdyz si vezmes prubeh audio signalu obecne (v extremu v tomhle smeru bude treba vokourenej metalovej aparat) tak je v nem tech "stejnosmernych=placatych" useku uz tak docela dost.. + samozrejme jasny ze na hrane dimenzovanymu nebo dokonce poddimenzovanymu repraku to v limitaci = pri plnym napajecim napeti ropzhodne dobre neudela, o tom zadna, zde je dobry mit nejakou rezervu nebo to nekourit do limitace smile

Re: Zesilovač třída D

Nic jsem na tom neměřil, možná že to je proudový omezení zdroje, který ho odpojí na pár milisekund, spíš než limitace TPA. Ale zvukově to prostě nikdy nejde do "obdélníků" ale prostě je pár ms ticho. Je fakt, že 3A 24V zdroj nedokáže ze sebe vydat 2x50W ani při 100% účinnosti zesilovače, takže asi nechtěný ochranný obvod. Sice jsou v tom TPA ochrany proti DC na výstupu, ale klasickou ochranu repro dávám na všechno bez výstupního kondenzátoru. I když to používám s minibedýnkama s citlivostí cca 85dB, tak na domácí poslech až až. Chtěl bych z několika TPA stvořit 5.1 zes k televizi a HTPC, ale nějak nikde nemůžu najít rozumný korekce a přep. vstupů s DO. na PT2323-PT2322 všichni plivou a nic jinýho jsem nenašel. Pokud máte někdo tip, tak sem s ním.

Re: Zesilovač třída D

Kdyz se stim "D" zacal nejak zabyvat, vyplynulo mi stejne pouceni, jako v dobe davno analogove, ze reproduktor, musi mit vzdy rezervu vykonu.
Ty "male" zesilovace sou previti, dokazou opravdu vybudit i velke repraky, dokazou neuhoret, kdyz se tahnou dlouhodobe, na hranici maxima.
Nehreji a neprskaji na provoz v maximu.
A co si budeme povidat, co doakze 10W na citlivych reproduktorech a co dokaze 50W a co dokaze 100W realnych a v podstate neosizenych.
Sem si vymyslel hruzu testovaci, pro provereni D zesilovace, pouzivam to na napajeni pres trafo pro 100V rozhlas.
Kdyz sem to zapnul, daval sem tomu tyden, maximalne mesic. Za chvili to bude rok, co to pinda v jednom zatahu.
Jelikoz pouzivam doma citlive reprodktory, tak na domaci poslech, pokud nechci delat diskotresku, nebo koncert, postacuje i ten PAM 8610.
Do aplikaci, kde nekoho nasiraji systematicky sumici vestavene zesilovace v bednach pro PC, je uz zbytecne silny a dokaze vykroutit krk reprakum, hluku chtivym posluchacum. Do vetsiny aplikaci, podobneho razeni, postacuje PAM8403.
Kdo vyuzije, nebo ma pocit, ze vyuzije, tak TPA 3116 D2, je asi hranici, co zvladnou "vetsi bedny" co se najdou doma. Netvrdim, ze nekdo nema vetsi sloupy, ale to je pak nekde uplne jinde, nez u 7 USD modulu zesilovace, plus 6USD zdroj a kondy, ktery dokaze pri dostatecne tvrdem zdroji, dat realnych 2x50W, pri THD pod 0,5%
Jako u vsech zesilovacu, je dulezite, mit take moznost optimalniho napajeni.
Mekke trafo, usmernovac a kondiky, neprispivaji ku nejake velke stabilite onech D zesilovacu. Zde je dobre popremyslet, zdali neni vhodnejsi pouzit dostatecne dimenzovany pulzni zdroj a pridavnou  baterii kondenzatoru, ktere podrzi to napajeci napeti v spickach.
Je to nova cesta, take me to stale vrta hlavou, zdali je to cesta do pekel, nebo ku svetlejsim zitrkum.
Vzhledem k tomu, ze se mi krati zemsky cas a nikdo nemladne, co zde na zemi pobyva, si tedy myslim, ze je to cesta ku ziskani zesileni zvuku za levny peniz, levneji, nez klasickou analogovou methodou. Pravda je, ze bez mereni a jistych znalosti z doby analogove, bych si to nedovolil tvrdit. Nakonec nejvetsi polozkou na konci toho retezce, bude stejne reproduktor, tam se toho na kvalite osidit moc neda.
Ale mit zesilovac poskladany v krabici i se zdrojem, za cenu drazssich svorek na repro, lakave je.

Re: Zesilovač třída D

podle me spis ower current ochrana primo v obvodu shodi na chvilicku vystupy do vysoky impedance,.. ale to je fuk, hlavne ze to funguje smile

hmm, co se tyka citlivosti a vykonu, jasne na cviceni na doma TPA3106 z 12V, vystup 2x ARO667 paralelne, a vokourit to na plno tak me sousedi asi ukamenujou.. ovsem dobry vicepasmovy bedny jednak zdaleka nemaji tak luxusni citlivosti (zato ale maji vyrovnanou f. charakteristiku), a uroven hlasitosti roste narozdil od pozadavku na zdroj logaritmicky - tudiz pak logicky tech par Watiku na oko vypada jak energeticky tak ztratove(zejmena v D-class s minimalnim Rds, kde se FET pri spinani maylch proudu do, nebo kolem ampery v podstate ani nezahreje) jako ucineny zazrak,.. ale je to porad jen fyzika smile

(upravil wimshurst 2. 10. 2016 23:59)

Re: Zesilovač třída D

No to vypinani, se da proverit vcelku jednoduse, do umele zateze pustit ten modul a na zdroji, resp. na vstupu napajeni, merit osciloskopem, co se bude dit.
Vypadne li ten zdroj na malou chvili, je to hned videt. Mam osobne otestovany zdroj, ktery tomu TPA 3116D2, sedne dobre.
https://www.aliexpress.com/item/New-Arr … 4fc467387d
Tyral sem ho nekolik dnu, na 5A a skousel ruzne nuance, funguje dobre.
Je dobre ale pridat EMI Filtr, alespon bifilarne vinuty toroid z PC zdroje a pridat kapacitu alespon 5000mikro.
Ale neni to uplne nutne, pokud se ten zesilovac netyra v uplnem maximu. Obvykle ty moduly, obsahuji jiz dostatecnou pridavnou kapacitu.
Naposled kamarad resil tento modul, na domaci pouziti a je to lepsi, jak sem cekal..
https://www.aliexpress.com/item/XH-M189 … ad942db173
Akorat sem mu doporucil propojit ten vypinac na potenciometru, mel sem mozna jen blby dojem, ze by to nevydrzel.

Re: Zesilovač třída D

Dyť to píšu, že mám tenhle zdroj, a nedával špičky při plným výkonu, tak jsem přidal kondíky. Ale to už šlo těm 4" repráčkům o život. Mám tady další dvě sady, kámošum se to moc líbilo, že zesák skoro nejde v na stole najít, bedýnky ZV240 se taky dost maskujou v papírech po stole a hraje to super.

Re: Zesilovač třída D

Ze zvědavosti jsem koupil činnskej modul s 2x3116 sice to hraje ale šumí to jak prase i s odpojeným vstupem, když na potenciometru nastavím velice malou hlasitost tak to nešumí pak to začne šumět jak prase a ke konci dráhy pot. (nejvyšší hlasitost) to zas nešumí, číňan tam narval "Alpse" 2x50k myslíte, že bude problém zde? Origo Alps ve stejné velikosti 10k stojí 300kč což je víc, než ten modul tak nevím jestli investovat nebo to hodit do koše smile

Re: Zesilovač třída D

A neni tam nahodou nejaky predzesilovac, co by se takto jevil, jako "sumizator"
nebo nejaka zmrsena cesta na vstupu?

Podobny problem delal modul 2.1 2x TPA 3116, ktery mel crossover, na vstupu a jeden operak nejak mel problem sam se sebou.

Příspěvky [1 až 20 z 31]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Zesilovač třída D

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£