Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 49)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 49 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 967]

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

mechanik: však právě - posunuli, přesto že uši máme stále tytéž wink
Chtěl jsem jen upozornit, že k nářku nad nedostatkem součástek zdaleka není důvod - proti letům minulým je to nebe a dudy.
Pokrok se halt nedá zastavit. Je to jako by radiomatér lkal nad tím, že dnes už se nestaví superhety, ale SDR rádio ...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Ono ja si myslim, ze asi kazdy lepsi mechanik-elektronik, at zije v minulosti, nebo pritomnosti, dnes ma doma nejaky osciloskop, nejaky generator, nejaky vobler, nebo podobne rarohy. Kdo nema a slysi vse usima, i VF vlastnosti trandaku a elektronek, ma vyhrano a muze dostat nejake oceneni, ktere si musi vymyslet.
Tak, jak se dali merit kdysi elektronky a jejich charakteristiky, treba u triod dynatrona, nebo strmost, stejne tak, se daji merit polovodice, skorovodice, nevodice a take transistory. Nekdy i zapomenute Lisajusovy obrazce, mohou kde co napovedet, pri mereni soucastek..
http://www.med.muni.cz/biofyz/files/optometrieBC/Xb.pdf
Neni to zadna veda, a to dokonce i ve VF aplikacich, nebo v nahradnich zapojenich soucastek, bloku a pod. Dokonce moc casu, nezabere promerovani v trech zakladnich zapojenich u trandaku se spolecnou bazi, emitorem, nebo kolektorem a daji se merit i parazitni kapacity a rozptyl v hranicnim VF stropu.

Nebo si nekdo mysli, ze ty grafy a krivky charakteristik, si nekdo vycucal z prstu, nebo to kresli abstraktni malir, na milimetrovy papir?

A stejne tak, se daji merit i zesilovace, bud na jednotlivych stupnich, nebo jako celek, do zateze umele, nebo do repraku a dnes, dik treba blbemu osciloskopu, se da merit dokonce i takove nesmysly, jako je sireni slozeneho signalu NF i VF na obycejne dvoulince.

Takze daji li se merit elky, trandaky, diody, odpory, kondesatory, tak se daji merit i zesilovace, kurvitka zvuku analogova, ale i digitalni.
Kdo z vas hifistu a usnich expertu, si koupil v posledni dobe, nejaky hotovy osazeny modul deckoveho cinskeho cehosi, za 10-20USD a pripojil to na kvalitni repro, nebo to aspon trochu potrapil generatorem na umele zatezi?
Pripadne si prohlednul vyzarovani na spektraku?

Pro mechanika..
Co je smyslem bastleni?
Bastleni by melo prinest zakladni usporu, vyrobenim neceho, co nejde levne koupit z moznym prinosem /benefitem/ radosti samotne vyroby, nebo pripadne rozsirenim zrucnosti a vedomosti bastlire.
Myslim si ja.. ale existuji i jine extremy..
Nekdo pojima bastleni, jako celozivotni pout, smerem ku nalezeni svateho gralu universa, vyrobeni si vseho, co potrebuje k zivotu, od pestovani tabaku, zapalovani si fajfky troudem a kresanim kremene, pres samovyrobu louce, olejove lampy, ohrivani vody kamenem z ohniste, vyrobou krystalky, ac na SV jiz SR a CR nevysila, teda CR asi ano, ale ja sem mimo dosah.
Pricemz tento asketa bastlir, bydli v centru mesta v cinzaku..
Onehda je takoveto pocinani nekdy dost pritezi, zejmena kdyz asketa doma chova uzitecne zvire* a kompostuje odpad ve svetliku..
Takze ja si myslim, ze i kdyz sem zazil dobu, kdy sem sledoval doma vyrobenou televizi, prisla i u nas doba, kdy se televizni prijimace, ackoli byl jejich neustaly nedostatek na trhu, za komara, doma nevyrabeli, i kdyz soucastkova zakladna byla dobra. I obrazovky se dali sehnat snadneni, nez samotny TV prijimac a pozdeji i BTV** bylo to same.

Takze bez mereni, neni vedeni, ani o modernich soucastkach. Ale ani to neznamena, ze se mutno branit pokroku.
Existuji ruzna zapojeni a na jinych soucastkovych zakladnach, jak sme zvykli.
Bastli se vsude, je to asi konicek.
Soucastek sou mrte, nikdy jich nebylo vic. A mozna ani jednou zas nebude. Pak budeme vyrabet tranzistory z germaniovych diod, jako se to delalo kdysi a tesit se, ze ten tranzistor vubec funguje.


* https://www.youtube.com/watch?v=L5HTqd1AZzk
** https://www.youtube.com/watch?v=GOcXEyVi3uY

(upravil ondra Ch 30. 9. 2016 20:09)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Dohnalík má pravdu, u zetexu by se něco najít určitě dalo, ale jde o to, jak dlouho se to ještě bude vyrábět.

Web

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Jo televize pro příbuzenstvo vyráběl ještě pratchán... Já bych to nedovedl, on byl prostě borec, navíc ty televize hrály desítky let, v podstatě poslední, kteoru udělal pro svou dceru dohrála až někdy nedávno, na základě toho, že jí anténáři při přechodu na dvbt nakecali že neexisuje settopbox s PAL výstupem a donutili jí koupit novou televizi settopbox obsahující.....

Mno PS: Dej ti pánbůh věčnou slávu dědo, ten osciloskop co jsi is pro sebe vyrobil využívám dodnes a děkuji za to žes mi ho věnoval.

(upravil mechanik 30. 9. 2016 20:08)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Ako som tušim už písal použitie SMD bude dosť nepohodlné, myslím do VAS... SMD sú na ležato teda zaberajú hrozného miesta. Spájkujú sa zhora a ten jeden pad je dosť velký, budú sa okolo toho zle tahať spoje. Tiež je možné že sa to nezaobíde bez nejakych prekovou niekde vedla tranzistoru do inej vrstvy. To je vždy dosť neestetické pri doskách s čisto SMD napríklad. Ešte to bude potrebovať vyriešiť nejaky malých chladič kedže tie púzdra sú dosť malé. Ten zase bude potrebovať M4 diery v DPS pre uchytenie.

Ked to porovnám s TO126 ktoré práve používam je to vážne dosť nepohodlné. Tam zaberajú miesto len 3 nožičky 2,54mm od seba. Je to automaticky vo všetkých vrstvách a nepotrebuje to žiaden hnusný prekov v priestore ktorý sa ešte musí obchádzať. Trčia pekne do hora a ked majú celoizolované púzdro idú krásne tepelne viazať. Chladič sa dá prichytiť rovno na ne kedže v doske pevne držia prekovmi a majú v sebe dieru. Pardon teraz píšem asi ako občas OPA na slovanete... Každopadne sa SMD nebránim.

ondra Ch, myslíš SMD SOT-89? ktovie čo zaujímavé som tam nenašiel. TO126 som nenašiel vôbec. Ale v poriadnom katalogu možno niečo bude...

Pech, ježiši! to je zase OT ako "svina" big_smile

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Teda ty tvoje problémy bych fakt chtěl řešit mechaniku... nic ve zlým.

(upravil mechanik 30. 9. 2016 20:20)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Na to isté čo sa stažujem ja sa stažuje viac ludí, chcel som len vytvoriť jednotnú tému kde sa to zhrnie a prípadne dojde k nejakym alternatívam. Bola to chyba, možno som to mohol skúsiť dať na slovanet, možno nie. Tu je to samý hrozný OT čo ma ani nebavý čítať a mám pocit že väčšinou od ludí čo zosilňovač nikdy nestavali, maximálne tak nejaky integrovaný.

Nechám tomu volný piebeh. Píšte si tu napríklad o škodlivých vakcínach, vytvorení nadrasy, medzinárodných spolkoch ktoré ovládajú celý svet alebo niečom podobnom...

Díky Dohnalikovi, na koniec písal najviac k veci.

Hazys, je to tu DIY forum tak myslím že téma je celkom na mieste, len zdá sa že tu nikto nič nestavia

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Jen pokud to nebylo pochopeno, ve své předchozí zprávě jsem reagoval na toto:

SMD sú na ležato teda zaberajú hrozného miesta. Spájkujú sa zhora a ten jeden pad je dosť velký, budú sa okolo toho zle tahať spoje. Tiež je možné že sa to nezaobíde bez nejakych prekovou niekde vedla tranzistoru do inej vrstvy. To je vždy dosť neestetické pri doskách s čisto SMD napríklad. Ešte to bude potrebovať vyriešiť nejaky malých chladič kedže tie púzdra sú dosť malé. Ten zase bude potrebovať M4 diery v DPS pre uchytenie.

Podle mě jsou to naprosto nesmyslné řeči, pramenící spíš z toho, že jsi s těmi SMD moc nedělal.

Že tu nikdo nic nestaví? To si nemyslím. Naopak se tu s tím nikdo nejspíš nemá náladu prsit, protože mezi tuto komunitu propletených r. alpinistů se s ničím přijít nedá. Asi teďka jsem se svými kecy opravdu OT, ale uveďme příklad: Vyvíjím tu momentálně audio DSP krabičku (čistě náhoda, protože poslední dobou už audio skoro nedělám), primárně trojpásmová výhybka + PEQ/GEQ, jež bude ovládána přes BT z mobilu. Naprosto živě si dokážu tady představit tu kupu keců a narážek na to, že tam bude takový a makový DAC a ADC a proč ne jiné, a proč to má na výstupu jenom NE5532 a ne něco z unobtania,... a spoustu jiných zde naprosto klasických hejtovacích keců s cílem prosadit pouze několik specifických výrobků několika zdejších členů, přičemž vše ostatní je bezcenná sračka. Jestli jsi snad jiného názoru, rád si to nechám vysvětlit.

(upravil AlanCox 30. 9. 2016 21:23)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Původně jsem zde - po řadě reakcí - nechtěl už na audioweb psát - ale toto téma je natolik kvalitní a zajímavé, že udělám jednu výjimku. Děkuji za téma mechanikovi. Téma dopadlo očekávaně - bylo shozeno budovatelskými novotvary a prohlášeno za hejt a shazováno.

wimshurst: Lidé dělají věci nejen z musu, ale také pro tvůrčí radost z činnosti. To platí pro sex, jídlo, bastlení, učení, atd. atd. atd.

wimshurst: Zesilovače nejsou určeny pro měřáky, osciloskopy, woblery, a další, ale zesilovač je primárně přístroj, který má poslouchat člověk (po doplnění nějakým měničem na konci). Měřáky jsou potřebné - ale audio řetězec není určen primárně pro krmení měřáků signálem. Měřáky, oscilockopy a další - nejsou a nemohou (ve všech případech) být konečným soudcem kvality.

Protože už je diskutabilní otázka: Které parametry jsou pro lidské ucho důležité (a tedy bychom je měli měřit) a v jakém pořadí, prioritách a vahách. Pokud nebude jasná odpověď na předchozí větu, nelze se omezit (pouze) na měřáky jako hodnotitele kvality audio elektroniky.

---

I já mám dojem, že elektronické součástky tak nějak jdou kvalitativně směrem nazpět. Co se zlepšilo je digitální oblast, možná oblast vyšších frekvencí, ale nikoli audio součástky. Souvisí to tak nějak s globalizací a je jenom otázkou času, kdy nastane v elektronice situace typická třeba pro PC: hard disky vyrábí celosvětově pouze dvě firmy, procesory x86 dvě firmy (+ třetí přicmrndávač), atd. Postupně se snižuje kvalita - katují se kosty.

Aby byla výroba rentabilní, je třeba vyrábět obrovské počty kusů - což je v protikladu s rostoucím počtem druhů, typů a modelů součástek.

Zdá se, že se budou vyrábět součástky pouze podle momentálních módních vln, kterými elektronika půjde.

Podle mého je jen otázkou času - třeba pár desetiletí - kdy zmizí součástky jako takové, ale budeme si u firem nechávat vyrábět obvody a zapojení jako samostatné čipy - až se výroba čipů v malém zlevní natolik, že cokoli jiného už bude drahé.

---

Hazys: To, že nikdo nic nestaví, s tím také souhlasím. Jedna či dvě vlaštovky jaro nedělají.

S čím ovšem souhlasím je, že v českém audiu dochází ke zbožšťování několika lidí, kteří se stávají známými v komunitě "audio bastlířů" - a prosazování pouze jejich řešení - což je mi hodně proti srsti. Vede to ke značné impotenci při rozvoji audio konstrukcí, a k zastydnutí celé té radosti a možnostech, které audio má.

Také se namísto poslechu, měření, zkoumání - a také studia teorie a fyziky - jen papouškují názory těch několik slavných. Ti mají naprostou pravdu a jejich názory by měl povinně číst každý, kdo chce někam pokročit. Ale na druhé straně jejich názory nejsou slovo boží ani vždy a za každých okolností stoprocentně objektivními pravdami.

Nějaké svá pozorování jsem napsal v jiném tématu. Kdybych se držel puberťáckého slovníku dle prosazovaného, to jiné téma hejtovalo vzorkování 192 kHz/24 bit a další.

---

I já bych byl rád, kdyby mechanik více rozebral jeho zkušenosti s kvalitou audio u různých zapojení součástek, a co má vliv.

Rád bych aby vzniklo konstruktivní téma tohoto směru. Nálepkáři snažící se sem nalepit hejtování, rasismus, homofobii, či další nálepky - dělají z tohoto fóra jen žumpu zvící brněnských neziskovek.

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

alancox: v podstatě souhlas....   Ale ohledně zbožšťování... nevím jestli to má být rejpanec na tvůrce toho či onoho v diy oblíbeného werku.. Já jakožto spokojený majitel DPA, což je Diy, taky slyšel ohledně jeho kvalit leccos, od toho že líp už to nejde, po to že je to shit...  Mno na měřáku z toho lezlo to co má a hraje to moc pěkně a když jsem spokojený já, tak je mi celkem šumák, jestli jsou lidi, kterým se to z nějakého důvodu nelíbí... navíc mi zdejší forum i p. Dudek a další zdejší tvůrci již nesčíslněkrát velmi pomohli Kdyby nebyli různí lidé s různými požadavky, nebyla by zapotřebí rozmanitost trhu smile

Vždycky se najde někdo kdo tvrdí že jen to a ono je best a všechno ostatní je shit, přičemž tito lidé jsou v každém odvětví zájmových činností. 

Já jsem celkem konzervativní člověk a říkám každýmu podle jeho vkusu, někdo chce lampy, druhej je haní - to že já jsem v nich zalíbení nenašel,neznamená že musím nutně všude tvrdit že je to blbě a že jedině polovodiče jsou OK... stejně se to ale dále zvrhává směrem zda jsou nutné unipoláry, nebo to jde dobře i s bipoláry atd atd atd.....  Já jsem taky jeden čas tvrdil že gramofon je blbost a pak jsem si ho pořídil taky... takže ani ta názorová základna nemusí bejt stálá a to že nyní třeba nemám sebemenší touhy po lampách, neznamená to, že ty lampy do smrti nevyzkouším smile

Že se to bude ubírat cestou toho že bude nějaký uni čip, vyráběný ve statisícových sériích, do kterého se nahraje soft určený k vykovávání určité funkce, tomubych i celkem věřil...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Dobra, neni potreba merit audiozesilovac, meraky sou na houby. Asi by nemel byt audiofil, ktery spatne slysi.
Ale protoze by nemela byt zadna diskriminace, audiofil muze byt i zcela hluchy, muze se treba jen divat, to je pak kdo?
Audiofil voyer?
Ale soucastky se merit mohou, treba ty trandaky, ktere se budou nahrazovat, za ty, co sehnat este lze.
V dnesni dobe, zajiste resi mnohe fabriky, primarne Tesla, ale ne Tesla, ktera davno u nas klesla, ale Tesla motors, cim osazet stridace motoru, cim balancovat stado 18650 clanku, nebo ruzne aplikace v dnesni zelene vlne hruzy, jako menice vetrnych elektraren, nebo menice solarnich elektraren, pouzivaji spoustu polovodicu a ty dnes a jeste nejaky cas, budou vladnout svetu diskretnich soucastek.
Vsechno se integrovat neda, zejmena ty vykonove polovodice. I kdyz jednou bude i to.
Porat je spousta krasnych tranzistoru, je potreba hledat.
Ja sem stary a hluchy, musim i ty zesilovace merit, jine mi nezbyva, musim setrit, takze mi nevadi nizka spotreba deckovych patoku, napajenych pulznimi zdroji.
HiFi umrelo davno, jako masova zabava. Dneska leti v obyvaku placky, multikanalovy zvuk a rizena spotreba, dulezite je rychle moralni zastaravani.
Vse ostatni, resi chytry telefon a pecky v usich. Je to dulezite, protoze je to portable.
Maji to ti, co sem pry utikaji kvuli valce ci chudobe a maji to ti, co behaji, aby meli hezci postavu, nebo umeli rychlej utikat.
Jelikoz je to masove rozsireno, soucastky se toci dnes, prevazne kolem podobnych hracek.

(upravil AlanCox 1. 10. 2016 0:49)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Pech: Nikoho konkrétního jsem neměl na mysli. Jde mi o to, že jakékoli zapojení, i toho nejlepšího zesilovače na světě, je vždy jen kompromis. V každém z nich se klade důraz na něco jiného, a něco se musí obětovat - protože fyzikální zákony fungují tak, že sem tam je něco za něco.

Jinak řečeno, podle toho, jaké parametry od zesilovače jsou třeba, takové je třeba zvolit zapojení. A mít všechny parametry dobré na max. je něco, co je proti fyzikálním zákonům.

Proč jsem to zmínil? Protože kdykoli jdu do zahraničního audio/elektronického fóra, tak Čecha poznám velice snadno. Podle "hejtů" a osobních útoků a zbožšťování či nenávidění některých osob. Takže tady jen pár nedoktnutelných - třeba ten pan Dudek či pan Sroll (ačkoli proti nim nemám ani to nejmenší, jde mi jen o příklad ikon) a pár nenáviděných - třeba pan Federmann. A když kdokoli z nich píše na zahraniční fórum, tak probíhá s Američanem, Angličanem, Němcem, atd. - normální diskuse. Pak tam vtrhne Čech a hned vysvětlí: "Pozor na něho, pana Federmanna (kterého nechci ani v nejmenším obhajovat), je to podvodník a nic neumí". Nebo naopak obhajuje řešení od ikonické zbožňované osoby - které je evidentně chybné (protože i mistr tesař se občas utne), ale Čech se za ní postaví, protože má růžové brýle. Někdy mám pocit, že ani není tak důležité co kdo říká/dělá, ale kdo to říká/dělá.

a) Když jsem na tomto fóru uslyšel, že blokují pana Federmanna - jméno, které jsem nikdy předtím neslyšel, tak jsem si přečetl i jeho web. Bylo to také velice přínosné - byť je ten člověk trochu slavoman. Ale nelituji, protože se věnoval teoreticky řadě věcí, které jinde vůbec neřeší a nerozebírají.

b) Přečetl jsem si Srolla a jeho texty - a bylo to k ničemu, protože nepíše nic, jen vytváří kolem svých zesilovačů aureolu super-hyper-extra-kultovního stupně. I když možná dělá dobré zesilovače, ale kdo ví.

c) Texty pana Dudka byly přínosné, texty sinclaira byly přínosné, ...

d) A tak dále.

---

wimhurst: Měření není na hovno, ale každému měření v elektronice i jiných oborech předchází úvaha co potřebuje měřit, a které parametry jsou dobré a které špatné. U měření šířky stolu to víme, u ucha to víme jen částečně. Nikdo měření nezatracuje.

Masová zábava je nic netvořit - na základě představy, že Západ bude feudálem, na které budou makat rozvojové země a Asie - tam tedy musí tvořit. To je experiment, který dopadne pro Západ hodně špatně - protože předpokládá ochotu Číny věčně sloužit za pár šušňů. Nejchytřejší a nejnadanější mozky Západu vymýšlejí, jak obelhat ten zbytek - jak mu nacpat nejúčinnější reklamu, nebo bankovní produkt, aby ho co nejvíce očesali o peníze, nebo jak zblbnout prostý lid aby volil kandidáta XY, jak mu prodat pojištění, nebo jak ... Znuděný Západ pak vymýšlí pitomosti jako větrné a fotovoltaické elektrárny; či náhrady benzínu řepkou; či jak zakázat příliš silné vysavače; nebo záchody pro transvestity. Znuděný Západ také z nudy vymyslel, že se v elektronice nebude používat olovo a letovat pochybnými pájecími směsmi bez olova, což má také vliv na nekvalitu součástek.

Ne, ty součástky nelze zcela spolehlivě změřit. Nezměříte, jestli jsou tak fórově vyrobené, že vnitřek rozežere za 2 roky ten tranzistor/kondenzátor/cokoli; nebo že tranzistor bude stárnout 50 x rychleji než jiný. Nebo jestli má uetřen křemík a plochu, takže sice podle měření je ok, ale brzy se upálí pod výkonem. Jinak řečeno, výrobce musí být trochu důvěryhodný - má mnohem více možností a odbornosti na to to ochcat tak, aby ušetřil, než amatér s pár měřáky.

Stejně tak integrované obvody či digitální obvody s mnoha součástkami a vnitřními stavy - jsou neměřitelné prakticky vůbec. Vada se může projevit u jediného z možných deset na padesátou stavů.

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Tak to zkusme konkrétně, udělat seznam dostupných tranzistorů vhodných pro AB konce, které mají perspektivu, že ještě nějaký čas budou k dostání..

Web

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

To je jednoduchý, musíte vybírat z toho, co se ještě vyrábí a co vedou autorizovaní distributoři, třeba DigiKey, Mouser, tam taky vidíte, co je skladem.

Nevím o tom, že by tu byli nějací nedoknutelní, já to mydlím hlava-nehlava smile
A ty "teoretický rozbory" by mě vážně zajímalo, co máš AlanCox konkrétně na mysli ?

(upravil ondra Ch 1. 10. 2016 10:30)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

No prolejzal jsem Mousera, ale je tam toho tolik, že jsem to vzdal, ten jejich filtr podle parametrů moc nepomohl, Dohnalíku dej se nějaké konkrétní Zetexí tranzistory. Možná i Danhard by tady mohl něco "utrousit smile
Myslím, že by bylo docela záslužné udělat nějaký konec v SMD provedení, budiče a konce THT, který půjde postavit ještě nějakou dobu, to tady ještě nikdo neudělal....
A třeba to udělat na MCPCB

Web

(upravil DJ_Rix 1. 10. 2016 11:07)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Do vstupu místo těch vzácnejch tajnejch SSE trandů třeba ZVN/ZVP3306 (mám je doma ale ještě jsem je nezkoušel), do vstupu místo BCček třeba 2SA1312/2SC3324 , do VAS třeba KSA1013/KSC2383 atd, největší problém je skutečně to umět si vybrat big_smile

(upravil BV 1. 10. 2016 11:21)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

VAS - KSA1381, KSC3503

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Výborně Petře, konečně něco konkrétního. Fakt nemá cenu tady plakat, nikdo z nás není schopnej s tím cokoliv udělat, takže je potřeba to příjmout a hledat nové cesty, a nové součástky, osobně jsem se třeba u Mousera naprosto ztrácel a nevěděl podle čeho hledat, možná to je i důvod, proč se pořád používají prastaré BCčka, každý používá to co zná a nechce se mu hledat něco jiného. Zetex(diodes) třeba v datalistech vůbec nepíše pro jaký účel je ten který tranzistor určený, takže je potřeba hledat podle parametrů, ale to už chce fištrona, ale přiznám se že to já nejsem...

Web

(upravil mechanik 1. 10. 2016 11:30)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Do silnejšiho koncáku by som do VAS tie predlžené TO92 asi nedával...

DJ_Rix, nie je to tak dávno čo si písal že TO-126 čo máš v nejakom DPA nemá ani zhodný komplementár a tak to rovnáš DC servom. Pre čo si nevybral teda niečo iné? Ja tam vidím len MJE, BD, pár 2SA/2SC ktoré sú práve kópiou niečoho a ked sa budú robiť dalej bude to dobré pre to že okrem fairchild, budúci on semiconductor napríklad mouser v ponuke TO-126 od iných výrobcov prakticky nemá.

BV, ano to sú jediné poriadne tranzistory momentálne na trhu. Stačí len dúfať že ich ON Semiconductor bude dalej robiť. Komplementár s rovnakou triedou zosilnenia sa nerobí. Používate symetrické zapojenie? Kolko ich po párovaní zostane?

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

... třeba 2SA1312/2SC3324 - jsou SMD
... do VAS třeba KSA1013/KSC2383 - do VAS dost velkou Ccb kapacitu

... největší problém je skutečně to umět si vybrat - s tím souhlasím smile

Příspěvky [21 až 40 z 967]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 49 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£