(upravil AlanCox 31. 8. 2016 22:34)

Téma: Kde nakupovat součástky?

Velice se omlouvám, jestli duplikuji nějaké už existující téma. Hledal jsem, ale nenašel.

Dělal jsem před řadou let elektroniku poměrně intenzivně, a pak na dlouhou dobu přestal (vojna, rodina, ...). Chtěl bych se k tomu vrátit, ale zjistil jsem, že je základní problém. Kde vůbec kupovat součástky? Tak, aby to nebyl podvod či nekvalita, a přitom aby byla rozumný poměr kvalita/cena.

Věnoval jsem pár týdnů projíždění webů - a sem tam něco objednal - a zjistil jsem, že to bude větší oříšek, než se zdá.

Nemohli byste znovu začínajícímu napovědět, kde nakupovat, kde rozhodně ne, apod.? Byl bych moc vděčný, snad to budu moci oplatit jinak, bude-li v mých silách.

Re: Kde nakupovat součástky?

ecom.cz na pasivní součástky a takovej ten základ, TME na něco speciálnějšího a na spaciály farnell, digikey, mouser.

Re: Kde nakupovat součástky?

Bohužel je to opravdu problém, málokdy se dá koupit vše na jednom eshopu. K tomu co píše Dohlalík ještě některé věci na conradu (např. alpsy, ale jsou drazí) nebo soselectronic. Je třeba se ale vždy dívat na výrobce a pokud není uveden, tak se tomu raději vyhnout. No a starší věci (např. Tesla kvůli opravám se zachováním originálu atp.) je třeba hledat různě po netu a občas riskovat.

Web

Re: Kde nakupovat součástky?

potenciometry alps kupuju na ebay, je to spec. firma na tohle http://www.ebay.com/itm/ALPS-RK27112-Potentiometer-10K-50K-100K-250K-500K-1M-log-o-lin-o-Balance-Poti-/261259678589?var=&hash=item3cd44a537d:m:mtGDCGy9C4BwbqSZS_kfVpw není to levný, ale mají komplet řadu.
Nebojím se na ebay koupit i nějaký polovodiče, ale zase s rozumem. Je fakt, že horší než GME v tomhle to už snad ani nemůže být.

(upravil mechanik 1. 9. 2016 16:50)

Re: Kde nakupovat součástky?

Ja to vidím ako dohnalik.

Ešte kupujem v SOS hlavne indukčnosti a modré transformátory TALEMA. Musí sa čakať ale ceny sú dobré a inde sa to kúpiť velmi nedá.

Konštrukčný material ako šrouby, stlpiky, podložky, matky ale aj niektoré prípojky alebo klasický cín kupujem v GES. V GES sa často dajú kúpiť zaujímavé výkonové tranzistory pre audio, originál a párované len musí byť pôvod označený názvom výrobcu. Ešte sa nestalo aby som nedostal originály.

Všetko čo sa dá beriem od firmy DISTRELEC. Je to Švajčiarska firma a je to proste poznať... Operačné zosilňovače by som sa bál kúpiť v CR a SR eshopoch. Jedine zahraničie - farnell, digikey, mouser. Tam sa človek nevyhne drahému poštovnému pri nizkej sume súčiastok. Alebo práve distrelec s poštovným okolo 5E. Tu kupujem THT odpory, elyty, folievé kondenzátory, prípojky a vlastne všetko čo potrebujem a oni majú. Ked tých elytov potrebujem viac tak práve ECOM pre to že ECOM má perfektné ceny.

Re: Kde nakupovat součástky?

Já preferuji EZK, kde mám historicky slušné zkušenosti s originálními polovodiči a běžnými součástkami. Pokud potřebuji kvalitní speciální polovodiče, pak farnell - u farnella se divím bleskovosti dodávky, slabinou je, že mi to strčí do schránky.
Mechanické díly a běžné součástky ve větším výběru používám GME, ale ecom bude zřejmě lepší.
Gumičky a řadu další mechaniky i elektronické součástky od Lhotsky-elektro.kabel1.cz, to je teď můj objev (nízké poštovné, pro mne sklerotika se příliš nenavýší náklad).
Mám i pramen na originály Tesla, protože občas nostalgicky renovuji staré věci (RaCVonka).

Re: Kde nakupovat součástky?

Děkuji Vám všem!

(upravil Hippo007 1. 9. 2016 21:40)

Re: Kde nakupovat součástky?

Tohle téma je tu všelijak rozházený po různých vláknech. Bude dobře, když se důležité informace objeví zde. Odkazy na dvě starší vlákna, v nichž už nemusí být aktuální informace (raději bych dnes byl při hodnocení prodejců kritičtější)
Shopy aneb kde nakupujete, Kvalitní zdroje značkových součástek

Součástky od Mousera i Farnella se dají koupit přes české firmy, při podlimitních objednávkách ušetříš za poštovné: Farnell a Mouser

EDIT: u Mousera je do 50€ bez DPH poštovné 20€, nad 50€ je zdarma. U Farnella je poštovné 130Kč + DPH bez ohledu na množství (při dodávce z USA 680Kč + DPH) - dlouho jsem tu nekupoval, v posledních letech jsem párkrát bral od Rothsware a nevšiml si, že Farnell změnil obchodní podmínky.

Re: Kde nakupovat součástky?

Je fakt, že farnell má dobrej sortiment, a jestli dám 160kč za poštovný, tak u objednávky přes 1000Kč není skoro co řešit. Spousta věcí se snad jinde nedá ani koupit. Párkrát jsem něco kupoval od RS components, ale spíš nějaký mechanický věci a IO, který nikde jinde nebyly.

Re: Kde nakupovat součástky?

Hippo007, mauser má poštovné 120kč   http://www.mausel.eu/

Web

Re: Kde nakupovat součástky?

V EDITu píšu o cenách přímo od Mousera a Farnella. Ceny poštovného přes české preprodejce jsou v odkazech nad EDITem. Farnell před několika lety změnil ceny za poštovné, takže se už vyplatí nakupovat přímo u něj.

Re: Kde nakupovat součástky?

mechanik: tak to já se v Pražském GESu už s polovodičema spálil - konkrétně s integráčema LM - orezlý, nekvalitně pocínovaný nožičky, potisk ala Semiconductor, ale tisk rozpitej, nahony vzdálenej originálu ... od té doby radši nakupuju na jisto u Farnella - oproti tuzemským firmám tam maji např. LM3886 i v provedení TF

Re: Kde nakupovat součástky?

rvx73, ntegrované koncáky som tam nikdy nekupoval ani operačné zosilňovače. Asi by som si to netrúfol, tam by sa to rozlišovalo tažko... Integrované koncáky vlastne nepoužívam a ani som nikdy nepoužíval.

(upravil Pech. 29. 9. 2016 21:42)

Re: Kde nakupovat součástky?

EZK dobrý, sice mneší výběr, ale slušné věci, Rac-vonka taky dobrý... tam právě seženeš všelijaké píčoviny co nikde jinde ne....  V podstatě jediný "problém" u Vonky byl ten, že inzeroval tesla potenciometry, ale zjistil že v té hodnotě co potřebuji je to vadná serie a že mi je z toho důvodu nemůže dodat... Což vzhledem k tomu, že jsem je potřeboval na honem, tak jsem tam nacpal pihery, přišlo mi to pořád lepší než neskrývaná čína smile Jinak ale super, isostaty, hmatníky, přepínače, různé mechanické součásty, svitky, staré typy polovodičových součástek a milion dalších věcí co se jinde nekoupí... a snaží se neprodávat shit, takže Vonku hodnotím bez připomínek kladně...
GME: beru rezistory, elektrolyty jamicon, lepší málokdy seženu ve výběru a dostupně, krabicové svitky, čudlíky... Super výběr ale je třeba dávat pozor, někdy dobré věci, někdy i shit, ale na druhou stranu pokud to není nic moc, tak není vyplněn výrobce.... U GME ještě bacha při přebíérání dodávky, je třeba to po nich kontrolovat, protože například při osobním vyzvedávání objednávek z eshopu v GMe - HK se mi stávalo, že se spletli a udělali záměny součástek v hodnotách nebo provedení....  Ges - tam lezu až když to není v GME, polovodiče tam moc brát nechci, už jsem se párkrát napálil, když byly blbé MDAčka, tak jsem to ještě pokousal, protože jsem si říkal že je to buď tím, že jsou ty obvody skutečně staré, nebo je to nějaká vyhrabaná horší serie... ale když jsem dostal integráče buď zcela nefunkční, nebo parametry nesplňující, tak už od nich nechci ani jednouché stablilizátory, jakmile to lze koupit kdekoli jinde, nicméně zase mají některé nezvyklejší drobné věci, které u slonů nejsou, jako třeba... přechodky na hřídelky 6/4, lepší konektory a takové to smetí co člověk taky potřebuje a jinak by se těžko nahrazovaly, takže se bez gesu nedokážu zcela obejít, přestože je mi to jinak dost nesympatický krám.....
Farnell a mauser tam jsem zatím osobně nenakupoval...  když jsem tam naposled něco potřeboval nebylo to jako dneska a vyhnul jsem se tomu tím, že jsem se na ty LME, které tam stejně měli jen v kovovém pouzdru,které jsem nechtěl, protože jsem to chtěl mít vždycky v paticích nakonec vysral a použil jsem nízkošumový origo NE55xx ...