Téma: Převinutí na nižsí impedanci

Ahoj, mám problém, vybral sem si do auta středobasy monacor SP6 150 PA, sou to suprový repráky patrně nejvýkonější 165mm co se dělaj, ale sou 8 Ohmový a mě by se pekelně hodilo aby byly 4 Ohmový, nevíte o někom kdo by to převinul (pude to vůbec ?) a kolik by to tak stálo ? Případně, sem schopen to udělat sám ?
Dík.

nebo tam taky můžu dát převodní trafo, ale jak velký by asi vycházelo, trafo na 300W fmin. 150 Hz... to by bylo minimálně 200VA síťový trafo...

Re: Převinutí na nižsí impedanci

A v com vidis problem, ci riziko, pri prevadzkovani tych stredobasov na 4 ohmovom zosiku? Pokial len hlasitost, tak podobne problemy by som chcel mat...

(upravil djmayo 28. 9. 2016 9:22)

Re: Převinutí na nižsí impedanci

Možné to síce je, ale je otázne ako by to dopadlo, čo ja viem tak previnutie jedného repra ak sa nemení former by muhlo byť okolo 25-30€. Podľa mňa by to skôr domrvili než pomohli. čo ja viem tak s PA 6,5" streďakov sa v 4 ohm robí iba Eminence ALPHA-6C a dajaky Hadex Q356 (asi určite čina), potom stredobasy B&C 6NDL38 a 18Sound 6ND430, potom ešte snáď dačo zohanť od AC Akustiky by sa dalo keďže oni to vyrábaju akoby som povedal "na kolene"... Samozrejme výrobcovia ponúkajú aj možnosť dodávky OEM na mieru kde sa dá špecifikovať impedancia a ďlšie parametre, no vyžaduje sa nejaký minimálny počet série, obvykle min. 20ks a potom čakať asi pol roka kým to vyrobia.
Každopádne na stredoch nieke potrebný až zaký výkon takže tam to nehrá až tak veľku rolu, tomu monacoru by autozosil čo dáva do 4 ohm 200-250W, čiže do 8 ohm to bude nejakých 130-150W nemal byť problém, k tomu HF repro tiež 8 ohmové. V podstate vyhybka sa daá odladiť aj s 4 om basom a 8ohm stredom a výškami.

Re: Převinutí na nižsí impedanci

Jen  taková úvaha, ale nerozjebe se tou rozdílnou impedancí charakter toho repra? Přecijen vyhýbka pak bude vycházet jinak, cívka se bude chovat jinak, ještě jsem neviděl dva stejné reproduktory, které se lišily akorát impedancí, aby měly stejnou charakteristiku a parametry...

Re: Převinutí na nižsí impedanci

já tam mam aktrivní výhybku, teď do těch střeďáků de 200 W a je to málo, na písničku s malou dynammikou je to v pohodě, jakmile přijde kvalitnější kopie s větší dynamikou tak je to v hajzlu, zesilovač se dostává do limitace..
Nenašel sem jinej 6,5" střeďák kterej by měl 150W RMS (300W max.) 93 dB a 2" cívku

clarion napsal:

A v com vidis problem, ci riziko, pri prevadzkovani tych stredobasov na 4 ohmovom zosiku? Pokial len hlasitost, tak podobne problemy by som chcel mat...

asi máš nějaký problémy v osobním životě, sem to ale netahej, já ti za ně nemůžu

Re: Převinutí na nižsí impedanci

Obávám se, že 4R tobě nepomůže, ty potřebuješ nejspíš silnější zes. A nežeň se vyloženě po 2" cívce.

Re: Převinutí na nižsí impedanci

no samozřejmě že potřebuju silnější zesilovač, ale když ta impedance bude nižší, tak mi stačí ten slabší, kterej je levnější, protože když dám dvoukanál do můstku, tak kdyby byl 4 Ohmovej, tak mi stačí koupit zesilovač 2x 150W 2Ohm, kdežto takhle když je 8 Ohmovej, tak potřebuju zesilovač 2x 300 2Ohm a ten už je o dost dražší...

(upravil clarion 28. 9. 2016 13:58)

Re: Převinutí na nižsí impedanci

No obávam sa, že guláš s výkonmi a príkonmi vs. impedancie nie je môj osobný problém v živote...

Skús sa oprostiť od osobných pínd a prosím, uveď zvyšok zostavy a jej pohon. Hlavne ma zaujíma, od akej frekvencie bude obsluhovaný ten "stred", či to bude stredobas, alebo fakt len streďák. V podstate nemusíš riešiť výsledné impedancie zostáv, pokiaľ sám tvrdíš, že ideš cez aktív, čo je veľké plus, isté plus je aj 8 ohmový reproduktor na zosíku, ktorý je schopný pracovať aj s nižšími zaťažovacími impedanciami. A v konečnom výsledku, 8 ohmové repro na 4 ohmovom zosíku neznamená automaticky polovičnú hlasitosť. To len pre poriadok.

A ešte k téme, akákoľvek "prevodné" trafo pred tým reproduktorom zabije výsledný zvuk. Túto etapu života s podobnými experimentami mám za sebou a nikam to neviedlo. Tak isto prevíjanie reprocievok je možné, ale nie je vždy výsledok na 100%. Antoniova rada a moja tiež je nechať repro reprom a keď už vysoké príkony a výkony, tak radšej výkonnejší zosík...

Re: Převinutí na nižsí impedanci

já ale nikde netvrdim, že 8 Ohmovej reprák na 4 Ohmovym zesilovači znamená poloviční hlasitost, to nevim kde si sebral. Nicméně poloviční výkon to znamená. Co se týče frekvencí to neumim říct, protože podle mě ty trimry na tý výhybce sou ocejchovaný jen tak zhruba, navíc tu výhybku poslední dobou podezřívám, že neni 12 dB/okt, ale 6dB/okt. ale spodní frekvence kolem 150 Hz a horní frekvence něco málo přes 1 KHz

(upravil djmayo 28. 9. 2016 15:07)

Re: Převinutí na nižsí impedanci

Môžeš skúsiť ten Eminence ALPHA-6C ma podľa papierov podbnú citlivosť ako ten monacor akurát je 4 ohm, značka eminence je kvalitativne vnimana čosi lepšie než monacor, alebo potom 18Sound 6ND410 či Beyma 605Nd tie su niekoľko decibelov citlivejšie od toho monacoru navyše lepšia značka než eminence, čo by aj napriek 8 ohmom malo hrať o dosť viac. No neviem ako vysoko to chceš deliť bas/stred oproti tomu monacoru  tento by trebalo deliť čosi vyššie tak na 300-400Hz, alebo potom 6NMB420 či B&C 6MDN44 ten ide deliť nižšie.

Re: Převinutí na nižsí impedanci

asi nechápete můj problém, já už ty monacory mam, dva mam fyzicky v autě a další dva maj za tejden přijít, odmítnout je už nemůžu, takže mam v podstatě 4... nic dalšího už kupovat nebudu

(upravil djmayo 28. 9. 2016 15:23)

Re: Převinutí na nižsí impedanci

Tak daj k tomu rovno  paralelne 8,2 ohmovy 50W rezistor ako to spravil jeden chalan na stredoškolskej SOČke aby využil naplno výkon zosilňovača. wink.
Previnutie cievky u stredotonového reproduktora je tak 30-40%  že sa to podarí s úspechom, často klesne citlivosť v užitočnom pásnme cca nad 2kHz, doteraz čo som sa stretol jediná seriózna oprava bol reconekit, tam ma strašný vplyv na to použitý drôt, former a je to hodne citlivé na akúkoľvek zmenmu hmotnosti či tuhosti kmitacieho systému. Kapitola sama o sebe su previjači HF driverov...
Trafo na zmenu impedancie ma straty a vplyv na zvuk a v podstate okrem 100V PA rozvodov a nejakých špeciálnych repro, kde je to opodstatnené sa to nepoužíva.
Fakt ostáva už iba ten zosil alebo daď ďalšie repro/a paralelne, keď budú pri sebe tak ešte by to malo ďalšie 3 tepretické dB pridať.

Re: Převinutí na nižsí impedanci

ano, 8 Ohm odpor paralelně, to je to co potřebuju, konec vlákna problém vyřešen smile
i když možná že nemá smysl se honit abych do toho dostal o 100W víc, když rozdíl mezi 200 a 300W bude s bídou necelý 2 dB

(upravil Jory 29. 9. 2016 7:08)

Re: Převinutí na nižsí impedanci

A jo ono to bylo ironicky, tak nic big_smile

Re: Převinutí na nižsí impedanci

A kde jsi vzal, že pokud dá konkréntní zesilovač do 4ohm kupř. 300W,tak do 8 ohm dá jen 150W? Tohle funguje jen v teoretické rovině, jelikož ten zesilovač není ideálně tvrdý zdroj. Je omezený především napájecím zdrojem a často to pak bývá asi tak, že pokud dá do 8 ohm třeba 100W, tak do 4 ohm dá možná 150W...a to bude pro Tebe zanedbatelný rozdíl. Navíc silně pochybuju, že by někomu v autě nestačilo při citlivosti repráku 93dB/W/m byť jen 2x100W RMS i při muzice  s DR 16dB. Horší je, pokud ten zesilovač má výkon jen na papíře, což bude nejspíš Tvůj případ.
O převíjení cívek se sám ani nepokoušej. Může Ti to převinout třeba Kříž, ale levné to rozhodně nebude a jak už psali kluci, není nikde jistota, že po převinutí to bude stejný reproduktor, jen s jinou impedancí. Opravdu bude pro Tebe nejbezpečnější a nejvhodnější výměna zesilovače.

(upravil DaVidsob's 29. 9. 2016 12:19)

Re: Převinutí na nižsí impedanci

koukám, že problémy se snadno řešej tim, že se řekne, ten výkon je jen na papíře, bohužel sem ten výkon měřil, takže s tim nic. Ten zamůstkovanej dvoukanál dá do 8 Ohm 200W a do 4 Ohm 300W, protože ty dva dílčí zesilovače daj každej 100W do 4 Ohm a 150W do 2 Ohm, což neni polovina při dvojnásobný impedanci, ale ten zesilovač by správně měl dát do 4 Ohm 400W, ale tam ho asi zastaví právě ta tvrdost zdroje

a o dostačení výkonu si pochybuj jak chceš, prostě to nestačí. O tom že to nestačí, svědčí to, že vejškáč je na 125 W zesilovači a ještě nikdy nelimitoval (nebo aspoň ne, co sem schopen slyšet) kdežto ten střeďák limituje dost často, teď sem tam vrátil SP6 100 PRO co tam byly dřív, ty sou 4 Ohmový, de do nich tedy 300W a už je to lepší, taky limitujou, ale zdá se mi že o trošku pozdějš

Re: Převinutí na nižsí impedanci

no nevím, jestli by ti těch pár wattů navíc nějak pomohlo, kdyby to byl teda 4ohm... jestli ono opravdu nebude lepší jít na jistotu a koupit silnější zesilovač, pokud to ty repra snesou. Nebo udělat více reproduktorový systém, ale to je ještě dražší smile

Jo a výškáči je 125W až až, tam tě to jen tak limitovat nebude.

(upravil DaVidsob's 29. 9. 2016 13:29)

Re: Převinutí na nižsí impedanci

tady je problém, že já už tam mam dva zesilovače pioneer, a nerad bych aby tam bylo něco jinýho, hlavně proto, že ty zesilovače znám, sou kvalitní, hezký a na to jak sou výkoný sou i levný a ten nejsilnější co dělaj je právě 2x 300W / 4Ohm nebo 2x 200W / 8Ohm, kdybych chtěl do 8 Ohm dostat 300W tak bych musel koupit nějaký crunch kterym vubec nevěřim, hlavně po tom co sem jeden opravoval a nebo hiffonics který sou ABčkový a dost drahý.
Možná by stálo za pokus v tom zesilovači trošku zvednout napětí měniče, pak by do 8Ohmů moh dát větší výkon, a nemělo by mu to vadit. Charakteristika výstupnýho LC článku se projevuje až někde od 10 KHz, výhybkou to bude zkrouhlý na max. 2,5 KHz, takže v pohodě...

Existuje nějakej graf vztahu mezi střednim výkonem, a frekvenčnim pásmem ? nebo těch 10% se udává obecně pro celý pásmo ?

Re: Převinutí na nižsí impedanci

SP6 150 PA Lineare Auslenkung (XMAX)     ±1 mm
Nemohu si pomoct, ale mám ten dojem, že máš v hlavě nasrá.., trochu zmatek smile

Re: Převinutí na nižsí impedanci

Poměr středního a špičkovýho výkonu dle frekvence se asi bude dost lišit podle materiálu. Takže se to do nějakýho obecnýho grafu dá zobrazit těžko. Co vím, tak Art Ludwig něco vzdáleně podobnýho měřil u pár vybraných skladeb. Nevím jestli se shodnete ve vkusu, nicméně je vidět, jak velký vliv má žánr a zároveň i parametry filtru.

Přiznám se, že mi jako několika ostatním, dělá trošinku problém uvěřit, že 4x200W při citlivosti 93dB/1W/1m v uzavřeném prostoru auta nestačí. Navíc jestli počítám správně, tak rozdíl 200W a 300W představuje +1,7dB, což je na hranici rozlišovací schopnost lidskýho ucha. Naproti tomu limitace je určitě extrémně rušivá, nezkoušel jsi nastavit zesílení tak, aby k ní nedocházelo? Pokud papírový parametry sedí, tak by jsi to pravděpoodbně téměř neměl poznat.

Už dlouho jako dočasná nouzovka - Alesis IO2 | Philips CD751 | Dual 510+Shure M75D --  Kenwood KA 8150 -- různé OB experimenty