Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Pomoc pri návrhu stĺpových repro

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

(upravil marian004 23. 9. 2016 0:03)

Téma: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

Zdravím,
potreboval by som od vás pomoc, tak idem pekne po poradí. Mám doma zatiaľ iba nejaké nízkorozpočtové stĺpové repro neznámej firmy a k tomu zosilovač od Yamahy. Chcel by som sa ale posunúť niekde zvukovo o level vyššie. Trúfam si vyrobiť skelety, elektrotechniku ovládam do určitej miery ale chýbajú skúsenosti pri stavbe reproduktorov.

Pre upresnenie, zosilovač má uvedené parametre :
Minimal RMS output (1kHz, 0,9%THD, 6Ohm) - 100W
Maximal RMS output (1kHz, 0,7%THD, 4Ohm) - 105W or more

K tomuto zosilovaču by som chcel postaviť stĺpové reprobedne, nie extra drahé ak by to nevyšlo big_smile . Rozmerovo nie som limitovaný, mám iba predstavu o výške približne 110cm (môže byť aj viac).
Staré stĺpy majú MTM rozdelenie repro (6,5" stredobasy). Toto rozdelenie by som zachoval, ale mojou predstavou je dvopásmo MTM a použitie 8" repro. Ako som hľadal, je to dosť nezvyčajné, ale veľmi ma to láka.

V cenovej hladine, v ktorej som hľadal som našiel ako slušného adepta na stredobas Visaton W 200. Pozeral som aj repro od Monacoru, SP-202e vyzerá zaujímavo.
Keďže to bude potrebné asi dosť nízko deliť, ako výškový sa mi pozdávali od Monacoru DT-25N a DT-300.

Visaton má 8 aj 4 ohm verziu repro, Monacory sú väčšinou 4 ohm. Čo by bolo podľa vás výhodnejšie a aj znesiteľnejšie pre zosilovač ? 2x 4 ohm do série, alebo 2x 8 ohm paralelne ? Prikláňam sa radšej k paralelným 8 ohm, kvôli zvýšeniu citlivosti.

Postupne sa učím pracovať s lspCadom , WinIsd. Návrh dizajnu si spravím, aj odsimulovať reprobedňu podľa TS parametrov basákov by som vedel. Len ako prvé by som potreboval poradiť, či sa nepúšťam úplne zlou cestou a či by mohlo niečo znesiteľné z tohto vzniknúť.
Neukameňujte ma big_smile

Re: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

8" + malá kalota je veľmi zlá cesta - k dobrému výsledku sa tým nedopracuješ a už tobôž nie s haraburdím ako W200 alebo SP-202E. Ak chceš väčší basák, poď cestou 3-pásma. Na DT-300 odporúčam sa vykašľať. Poslednú dobu sú tak domrvené, až hrôza.
Ďalej mám otázku: Trúfaš si aj na akustické merania a simuláciu výhybky? Ak nie, máš to dať komu zmerať? Ak ani to nie, bude lepšie sa poobzerať po nejakom už odladenom projekte a ten do bodky okopírovať. Inak len vyhodíš prachy z okna a výsledok bude mizerný.

Re: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

Nestačí simulace TS parametrů dle datasheetu výrobce ale je nutné reproduktory změřit přímo v ozvučnici smile spíš si projeď projekty tady a různě na webu a kup si kombinaci reproduktorů ke kterým je správně navržená výhybka smile Pokud bedna nebude mít přesné rozměry dle původního plánu tak to zas takový průser nebude smile

Re: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

Za mna bud 2x6,5 palec alebo lepsia 8 + wg.

Re: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

Na meranie reprákov si trúfam, už som si objednal nejaké súčiastky na zhotovenie mikrofónu s fantómovým napájaním, ktorý som tu niekde našiel. Potom by som sa bavil so starými stĺpami, aby som sa naučil čo a ako, prípadne aj na nich niečo vylepšil. Po kúpe som to otvoril a bol tam jeden mini kondík, tak som tam od ucha došolíchal výhybku prvého rádu a pomohlo im to. Simulovať výhybku ... no ... viem ako vyzerá výhybka prvého a druhého rádu, čo tam robia jednotlivé komponenty, prípadne nejaký ten RLC/RC člen, takže to by sa postupne tiež dalo. Ale je to tiež veda, tam sa je stále čo učiť (fázovanie a pod.).

Nechám si teda poradiť, máte nejaký tip, čo lepšie by sa tam mohlo osadiť ? Podľa toho sa ďalej rozhodnem, či sa oplatí riskovať alebo nájdem niečo overené.

(upravil Domi 24. 9. 2016 8:18)

Re: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

Podla mna ti nikto neporadi kym si nevyberies co vlastne chces. Urcite nie 2x8 palec + vyska (zaroven v dobrej cene). Takze ak chces ostat pri tom zapojeni co mas teraz tak asi len 6-6,5 palec + vyska. Ak chces vacsi basak tak ako vravel TheLastUnicorn, trojpasmo alebo 8 + nejaka schopna vyska do WG. Ale to nech uz sa vyjadria odbornici co je lepsie. Stanov si cenu za reproduktory.

Re: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

Tak keďže som študent, nemôžem si dovoliť veľa, tak dve stovky by som na repro vedel obetovať.

Re: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

8 plus 1 jsem vytvořil.Nicméně dole byl Seas a nahoře Audax ve WG.S levným repro to bude dřina a výsledek nejistý.Navíc "parní " výška nezahraje vršek.Takže pokud basy,tak minimálně třípásmo,nebo dvoupásmo s 6,5 a k tomu sub.

Re: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

Kdybych chtěl super 8+1 tak nejspíš nějak takto: http://www.referenzboxen.de/index_hifi_ … 223_en.htm
repra koupíš tady: http://audiotransducers.com/en/ ...ale za 200 to nebude

Re: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

a co https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21884 ? za pár kč smile komplet jen si postavíš budky.

Re: Pomoc pri návrhu stĺpových repro

Ďakujem za tipy, možno upustím od d'appolita a spravím klasického snehuliaka, tu na fóre som narazil na projekt TRW a ten vyzerá veľmi zaujímavo smile celkovo takých projektov je viac.

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Pomoc pri návrhu stĺpových repro

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£