Téma: Tuning ARV 3604

Dostaly se mi do rukou tyhle 30 let staré výšky, změřil jsem zkreslení a pocit z nich mám takový, že jim bude potřeba věnovat ještě více péče než DT-300. To zkreslení jsem neuložil, ale zítra ho přidám, prozatím impedance dvou kusů před zásahem. Anebo se na to vykašlat? Zkušenosti?

https://s9.postimg.cc/90fe22u1n/DSCF1519s.jpg http://s9.postimg.cc/za0gkvfyz/2x_ARV_3604_p_ed_pravou.jpg

Re: Tuning ARV 3604

Po zvukové stránce jedna z největších vysokotónových příšer, co znám...I s dělením nad 4kHz to je otřesný. Pomohou sice RLC kompenzace, ale proč bych to vůbec dělal, když mi třeba Mirage 5DR51441 (Vifa D19TD) za 12€ udělá daleko lepší službu a s jednoduchou výhybkou kondík-cívka-odpor.

Re: Tuning ARV 3604

Jen do nich Antonio, nenech se odradit. Jsem zvědav, co s nimi vymyslíš. S 1PF06767 jsem vyrůstal...

Re: Tuning ARV 3604

Tuning tesláckých výškáčů považuji za ztrátu času, ostatně stejně jako tuning DT300 (a to jsem dělal asi 6 ks). Lepší koupit nové pořádné výškáče.

Web

Re: Tuning ARV 3604

Check: Mi něco o tom říkej...teď jsem dělal tuning na 24ks a je to katastrofa - číňani to dělají čím dál, tím horší. Díry v kalotách, nestejná tuhost kalot, vyosené pólové nástavce...a cena už taky přestává být zajímavá. Jedinou výhodou DT300 je sehnatelnost. Ale už na ně taky kašlu...opravdu je lepší pár ojro (a je to doslova jen pár ojro) připlatit a koupit něco normálního. Akorát to člověk musí tahat z venku.

Re: Tuning ARV 3604

Tady je to zkreslení, prostě někde to drhne nebo je za tím ta vata, počítám, že 3. harmonické se nezbavím, ale snad půjdou pryč ty vyšší.

https://s16.postimg.cc/5pkx3rgi9/ARV_3604_1.png https://s16.postimg.cc/plgwjaxjl/ARV_3604_2.png


Pro srovnání 27TAFNC/D, ARV 081 a ARV 161. V případě ARV jsou to ty lepší výsledky, jakých lze dosáhnout, prošly mi jich rukama už spousty. Zatímco u ARV 081 nebo ARV 165 se těžko hledá dobře kreslící kus, u ARV 161 je tomu naopak, horší kusy jsou ojedinělé.
https://s9.postimg.cc/gol4mq36j/DSCF1526s.jpg https://s16.postimg.cc/k4tnb6es1/27_TAFNCD.png https://s16.postimg.cc/4xdnqtmxd/ARV_081.png https://s16.postimg.cc/motvj0rpt/ARV_161.png

Re: Tuning ARV 3604

kdo si hraje, nezlobí... Chtěl bych mít tolik času, abych ho mohl takhle vyplýtvat.
Zkusil jsem tunit Q88 z hadexu, ale po půl hodině jsem pochopil, že tudy cesta nevede. A ty Mirage za 325Kč hrají fakt dobře.

Re: Tuning ARV 3604

kaed napsal:

Chtěl bych mít tolik času, abych ho mohl takhle vyplýtvat.

Tak se zbav ženský. big_smile

Re: Tuning ARV 3604

je fakt, že by mi stačila třetina peněz, ale ty děcka jsou pravděpodobně moje a občas mě i baví...

(upravil check 12. 9. 2016 22:38)

Re: Tuning ARV 3604

antonio: Nechceš se radši pověnovat něčemu užitečnějšímu, třeba jako měření bipolárů a svitkáčů MKT/MKP za stejných podmínek? Stejná kapacita stejný obvod, stejné napětí?

Nějak nechápu účel tohohle všeho šťourání se s prominutím ve sra****. Ale jak psali výše, kdo si hraje, nezlobí, jenom mám pocit, že to DIY je stejně hraní všechno, ale výsledkem by mělo být chtěno, že to pak taky bude dobře hrát. TVM/Tesla nikdy hrát dobře nebude.

Kdybych měl tolik času, tak bych si radši hrál s FEA simulací magnetického systému basáku a zkusil bych vyrobit ultimátní 7". Jeden ultimátní používám, ale odhaduji, že bych to zvládnul ještě lépe. Ale není čas bohužel.

A nebo si prostě vyrobit ultimátní výškáč. Domácí výroba magnetických obvodů včetně komůrek je proveditelná. Náhradní membrány s cívkou se prodávají...

Nebo třeba vymyslet, jak dodělat phaseplug k textilním kalotám ke zlepšení směrovek. To také jde udělat, hrál jsem si s tím, ale nemám na to čas. Chtělo by to totiž vyrábět z hliníku z plechu, vytaženého na soustruhu přes kopyto - jako se dělají velké kovové mísy.

Web

Re: Tuning ARV 3604

Martine, naše světy jsou jiné. Kondíky nehrajou, posledně jsem nejenže nebyl schopen rozdíl slyšet, já ho ani nebyl schopen změřit! FEA, výškáče, phaseplugy mě ani nenapadly, to fakt nechám výrobcům, já umím jen s pájkou. smile Navíc si opravdu nemyslím, že bych tímto bádáním dospěl k něčemu užitečnému, a když už by se mi podařilo něco vylepšit, tak určitě ne do takového stádia, že bych rozdíl byl schopen rozpoznat a tu obrovskou snahu ocenit oproti tomu, co se dá sehnat. Tvé hraní přece musí zabrat nesrovnatelně víc času než mé změření pár výšek, rozebrání a složení zpět.

Jojo, jeden čas jsem měl taky "Teslu za sebou" a myslel si, že s ní to nejde, a to si myslí většina a oprávněně, bo Supraphon i sama Tesla je dávala do blbých malých beden a s blbými výhybkami, taková kombinace prostě nemohla hrát, pak se taky dělá obecný závěr... ovšem ty repráky nejsou ničím extra jiným než to, co se stále dělá. Samozřejmě jsou modely, zvlášť ty novější, které se nepovedly, ale taky je pár těch, které s patřičnou péčí dokáží úspěšně konkurovat mnohému, ALE, abych nebyl ve všem proti, na ten nej high-end parametry nemají, to ALE ani mnohé Vify, SEASy a kupa dalších a jak jsou ceněny.

Re: Tuning ARV 3604

Já si s teslou hrál poslední roky poměrně dost. Nebudu říkat, že už mám teslu úplně za sebou, ani mojí prioritou není high-end, který si v mém okolí stejně nikdo nepostaví. Zrovna dnes budu merit projekt s ARN738 + SPH-170 + RT25S60 ve WG300 a taky se chystá jedna ultimátní tesla záležitost. Bude to asi nejlepší, co lze vůbec se sériovou teslou postavit. Je pravda, že některé měniče jsou celkem dobře použitelné. No problém je v tom, že těch použitelných typů je málo, těch běžně sehnatelných ještě méně a složit pak z toho něco rozumného takřka nelze. Proto je lepší otevřít raději stránku Audiotransducers, nebo EA a není problém si tam vybrat. Levný daytony nebo vify samozřejmě nejsou žádný hájend...ale nelze popřít, že i levná vifa BC25TG smete jakýkoli ARV-čko ze stolu. Taky ty ARN-ka nedosáhnou ani na levný woofry DCxxx od Daytonu. A vzhledem na to, kolik stojí součástky do výhybek a kolik vyjde stavba pěkných skeletů je pár stovek uštřených na tesláckých meničích stejně ekonomický nesmysl. Ale imho to vlastně stejně všechno víš...

Re: Tuning ARV 3604

Kdepak se dá RT25S60 koupit? zkoušel jsem různý zdroje, ale všude mě odkázali do ...

(upravil antonio 16. 9. 2016 16:53)

Re: Tuning ARV 3604

Tak s politováním musím říct, že se to nepovedlo, takže nebudou ani grafy, není co ukazovat. sad
Co trochu pomohlo, byla absence vaty, ale mohlo za tím být lepší seskládání, to nedokážu určit. Za zkreslením je nejspíš rozlité lepidlo držící přívodní kablíky v závěsu kaloty, taky kmitačka může být nevystředěná a zdá se ne dokonale kruhová, takže v jistým místě se magnetu třeba dotýká.

https://s9.postimg.cc/fqxph0cyj/DSCF1547s.jpg

(upravil check 16. 9. 2016 18:21)

Re: Tuning ARV 3604

Vatu dát úplně pryč a tlumící materiál  nalepit na horní polák ze shora filcové mezikruží a dovnitř poláku do díry molitan výsek razníkem. Tlumení se nesmí dotýkat membrány ani při výchylce 0,5mm. Přívodní drátky vytrhat z lepidla - tím trpí i některé kusy Monacor DT300 a zkreslení jde po vytrhání o řád dolů, hlavně vysoké harmoniky. Výchylka 0,5mm na každou stranu by měla být slyšitelně bez tvrdé limitace - zkoušet na 500 Hz.

Web

Re: Tuning ARV 3604

Chlapi nemůžu souhlasit s tím, že jsou to takové sra....., použil jsem sice jen ten plastový držák, jinak bublina, cívka je vlastní práce, trochu méně lepidla na vývodech a vata je stejná, tedy použitý Acuver. Docela by mě tajímalo je změřit, ale mám 2kousky a tedy "cinkají"dobře. Co se týká těch žluťásků, tak problém může být ve zkřehlém plastu tak i ztracené pružnosti lepidla na vývodech(blbě se odstraňuje a hrozí poškození membrány).

Re: Tuning ARV 3604

Michelin1 napsal:

Co se týká těch žluťásků, tak problém může být ve zkřehlém plastu tak i ztracené pružnosti lepidla na vývodech(blbě se odstraňuje a hrozí poškození membrány).

Přesně! Jako nové mohli měřit jinak, ale i tak to neznamená, že se ty výšky teď nedají poslouchat, v grafu to sice zrovna ukázkové není, ale ty výšky jsou použitelné. Ještě bych chtěl zkusit textilní verzi.

Jinak dělal jsem test na dvou ARV 081 s tím, že jeden měl značně horší zkreslení, ale citlivější spodní pásmo a hodnotil jsem ho kupodivu jako poslechově mnohem lepší, zkreslení jsem nevnímal.

Re: Tuning ARV 3604

Mě stále baví, jak na xichtobooku na jedné stránce mluví o ARV3604 jako o nejlepších výškáčích, co kdy Tesla vyrobila a ještě tam spousta lidí, co vlastní všelijaké ty dvoupásmovky s kombinací ARN5604 + ARV3604, říká, jak to prostě hraje skvěle big_smile (já jsem třeba rád, že jsem se takových zbavil, protože to vřískání se fakt nedalo).
Ale jo, poslouchat to jde, nicméně jen asi v třípásmu.

Když už mluvíš o ARV081 - co jsem překopával svoje ARS810, tak poté, co se vyměnil jen kondík před ním za 18dB/okt. výhybku , tak ten reprák nepoznávám. Fakt mě překvapilo, co se z Tesly dá vytáhnout.

hue hue hue

Web

(upravil The_P 22. 9. 2016 18:06)

Re: Tuning ARV 3604

Jde taky o to, odkud clovek prichazi - plastikove Geniusy udelane na vzhled a ne na zvuk? Vetsinou poslech na nejake zakladni levne pecky? Pak je jasne, ze i neodladena Tesla ma co nabidnout. Na druhou stranu kdyz si clovek fakt poslechne co jde za podobne penize koupit noveho a hraje to radove prirozeneji a cisteji (aneb nepremejslim furt co mi vadi, jestli bych nemel tu stahnout stredy, tu vyhnat vysky a podobny bullshit co znaci neco spatne) tak je proste otazka, jestli se Tesle venovat pokud ji nahodou nemam doma na kredenci a/nebo ji nemuzu mit za flasku piva.

Sam mam trebas ARE667 rad a prijde mi ten zvuk fajn, ale onehdy jsem si koupil obyc Monacor DT-25N vysku, strme ji zvyhybil a najednou to nebylo o tom ze je to fajn ale neco vadi/prebyva, ale o hudbe, rozeznavani nastroju, klidu, prirozenosti. A to urcite neni zadny high-end vyskac, tehdy me stal cca 400 a za to se ty ARV3604 prodavaj taky... hmm

PS: Ale abych byl spravny pokrytec, u PC mam taky 3pasma s ARV3604 takze asi tak ;D

Re: Tuning ARV 3604

Taky jeden tuning...poměrně velký dvoupásmový bedýnky s 2x ARN 6614 sériově do 8ohm + ARV3608 spálenym vykuchanym, a nacpanym malym noname výškáčem(vyfrézvanym do plastu z ARVéčka). Basáky jsou ok, ty nechám vejšky viz foto, bedny sou památka po tatíkovi a kluk je chce dát do stavu před zásahem do vejškáče. Chci to dělit kolem 4kilo se strmostí12db/okt na basy i vejšky + ochrana žárovkou 12V 25W na vejšky.

http://jeffbond.galerie.cz/3901650-kuti … #104721022