Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 18 z 18)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tip na repro, "Poor Man's R909"

  Stránky: ««« 1 ... 16 17 18

RSS

Příspěvky [341 až 359 z 359]

(upravil mechanik 5. 9. 2016 21:55)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Ten H-frame ma vždy zaujímal. Fungujú v tom dobre len reproduktory so slabým pohonom ako ta eminence Alpha 15? Alebo to ide rozumne naladiť aj s normálnym reproduktorom?
Niečo som skúšal ked som doma mal BC 18SW115. Tak trochu inšpirovaný tymi PD 2150 od Tonyho Gee. Nechápem ako je možné že už bez objemu bol so zvukom spokojný.

Ked som to skúšal volne alebo v malej doske tak som to musel ekvalizovať tak že pri takmer nočnom posluchu to prekračovalo výchylku 28mm p-p aby to vôbec nejaky "spodok" hralo.

Tiež som skúšal uzatvorenú reprobednu 50L. Ako som čakal bola to kravina. Nešlo to zekvalizovať tak aby to hralo spodok ani ked to malo velkú výchylku. Vždy to malo neprirodzene tvrdý zvuk subjektívne bez spodku. Vysvetlujem si to vysokým THD.

BR bola vždy dobrá volba. Obrovské SPL, poriadne nízke ladenie bez problémov, subjektívne velmi hlboký a dynamický zvuk bez nejakeho tvrdého zafarbenia.

Dobrá bývala tiež uzatvorená reprobedna ale poriadny objem. To znelo oproti BR vždy mäkkšie a kludnejšie. Pre mna to bol pravý subwooferový zvuk. Pochopitelne ekvalizovaná.

Rád by som sa k tomu raz vrátil aj ked subwoofer vôbec nepotrebujem. Skúsil by som BMS 18N862. Zdá sa byť rpavou volbou na HiFi zvrhlosti. Xmax 38mm p-p, Fs 25Hz, hlavne špičkovov odvetraná konštrukcia na ktorú žiadne iné PA nemajú. Tiež 4" cievka idealna spolu s vysokou výchylkou pre ekvalizovanú uzavrenku. Ale velkú cievku má každé lepšie PAčko... Cena tušim okolo 700E. Raz do toho pôjdem smile a postavím si k tomu 800-1200W/4R AB monoblok s 3EF výstupom a teda predbudičmi. Videl by som to na predbudiče 2SA1941/2SC5198 toshiba s perfektnou linearitou. Možno tiež nejake nové modely ako 2SC5200N/2SA1943N alebo TTA1943/TTC5200 alebo TTC0002/TTA0002 a na koniec by stačili aj tie mizerné veci od ON Semi ako MJL21195/MJL21196.

Nie je nad vlastné pokusy so všetkým možným. Človek je na tom sice finančne poriade stratový ale rýchlo zistí čo má zmysel a čo nemá, čo a ako hrá a akým smerom sa vlastne uberať.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Tak reprák s Qts 0,3 a 275g MMS a BL, že na to potřebuješ krmení 500W do uzavřenky 50L, to nemohlo fungovat smile Projdi si ten PDF co jsem dal do odkazu, repro s nižším QTS bude v H-frame fungovat, ale ne tak dobře jako s vyšším QTS.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Tiež som od toho nič nečakal ale je z toho jasné že v simulácií človek nevidí všetko. Človek ktorý si to potom neskúsil lahko uverí bludu ako MaBat o tom že je na sub možné použiť eminence delta 10 a ladiť to ktovie kam... Ani keby jej miestnosť nejakou rezonanciou pomohla o 10db tak by som to na SUB nikdy nepoužil.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Mechanik, jak moc jsi ekvalizoval? Aktivne nebo pasivne?

Ja vychylku zatim zkoumal vic u nizsiho stredu, nominalni impedance 4Ohm, cekal ze bude vetsi, ale u osmipalce, deleni na 200Hz, filtr nastavenej zhruba tak aby po ekvalizaci byla vysledna citlivost mezi 82-90dB/2.83V, a vychylka je nejvyssi lehce pod 200Hz a je jen 0.1-0.2mm. Teoreticky by na teto pozici nemel byt problem ani se sedmipalcem.

Do H-framu se asi casem pustim. 2 basaky 10" paralelne, vysledna citlivost co jsem zatim zkousel by mohla byt nad 85dB a F-3 lehce nad 40Hz, coz je pro me uplne dostatecne. No jeste uvidim co subjektivni dojem, basy z dipolu asi budou pusobit trochu jinak.

Dejte nejaky doporuceni na vhodne basaky, nejen ty Alphy. Sice nizsi Q nez Alphy, ale SLS serie by mohla byt pouzitelna, pak premyslim o SS 26W Discovery. No a uplne levny, vysoky Q, Visaton W250, ale nevim jestli to uz neni uplne blato.

ruzne DIY repro

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Hoši, citlivost je opravdu nutná a to jak do OB, tak do H-frame, nic z repráků pod 90dB nemá smysl vůbec řešit.

(upravil mechanik 6. 9. 2016 14:47)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jarous, nemyslím si že tá citlivosť hore k niečomu je, len sa to potom musí ekvalizovať a znižovať. V uzatvorenej reprobedni má dole citlivosť všetko rovnakú ked je to v zhodnom objeme.... Citlivosť dole je daná len tým objemom a citlivým reproduktorom len narastá citlivosť smerom hore čo sa na sub nehodí. Proste velká hmotnosť membrány robí to isté čo dolnopriepustný filter. Písal som to sem už viac krát. Check to má na stránke napísané už roky. Čo platí pre uzatvorenú platí aj pre OB kedže OB ide zjednodušene simulovať ako obrovský objem. Je možné že alpha 15 je tak "mizerná" teda slabá že má hrb na charakteristike už aj v OB ktorý potom tvorí výhodu oproti reproduktorom so silnejším pohonom. Ale samotná vyššia citlivosť nemôže byť k ničomu.

Kocour, aktivne. jednalo sa o SUB. Neviem si predstaviť pasivne rovnanie charakteristiky pod 50Hz. S takou výhybkou bude každý koncák mizerný aj keby mal 1kW. Nebude to mať DF a bude to hučať...

Ja som skôr zástancom silných reproduktorov a silných koncákov. Napríklad ekvalizované BC 15TBX100 v 140L alebo 160L, už neviem hralo perfektne. Až na limitujúcu Xmax a velký príkon. Ked myslím subwoofer tak myslím niečo čo hrá od 25Hz bez poklesu takže pri uzatvorených reprobedniach som sa o to snažil vždy s 15TBX100 aj 18SW115.

(upravil Jarous 6. 9. 2016 16:23)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jsem to myslel jinak, podivej se, jak se to delalo ve zlate ere hifi, kde stacilo par wattu, lehka membrana a rozumny objem, tim ale nemyslim 50litru. Ona je to vzdy kombinace nekolika parametru, co urcuje kvalitu toho repraku, podle mne neni zadny umeni protopit 500w na civce, abys pohnul membranou, umeni je pohnout jednim wattem s 15" smile Ekvalizaci vubec neresim, nema v ciste pasivnim reseni vyjma bafflestepu pro mne zadny prinos, to radeji pridam objem za cenu univerzalnosti.

(upravil Kocour 6. 9. 2016 16:33)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Zkousim 2x SS 26W8534, a zda se ze to pujde. Hframe jsem rozvinul pro potreby simulace do vetsi desky, asi 800x1000. Je to i z bafflem a vyhybkou, respektive kompenzaci. Vypada to realne? Neni tam samozrejme rezonance Hframu, ale pod 100Hz by to melo sedet i tak, ne.

https://i.postimg.cc/bZkVn9zs/2252901.png

Jarous napsal:

Ekvalizaci vubec neresim, nema v ciste pasivnim reseni vyjma bafflestepu pro mne zadny prinos, to radeji pridam objem za cenu univerzalnosti.

ruzne DIY repro

Web

(upravil Jarous 6. 9. 2016 19:09)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jestli to chceš simulovat v Bastě, musíš jakoby tu čelní rovnou desku zvětšit do šířky o hloubku boků a do výšky o hloubku půdy, dno je stále podlaha, tam se to nemění, tedy dostat tam tu akustickou vzálenost mezi přední a zadní stěnou ve všech rovinách. Vím, že jsem s tím trapnej, ale Linkwitz to má podle mně opravdu velmi srozumitleně zde: http://www.linkwitzlab.com/Removed%20pages/x-proto.htm Ono stejně udělej to na velikost reproduktorů a pak to změř, já si myslím, že rozdíl pár hertzů směrem dolů nemá smysl honit, za mně do musí dát 50Hz plná to je moje podmínka v normálním bytě.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jo takhle jsem to myslel.
V pohode, ja si to nijak neberu. Me slo o to jestli jsem spravne pochopil princip, ne o presne hodnoty.

ruzne DIY repro

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Tohle vlakno by snad a mozna zaslouzilo vlastni sekci: Open Baffle smile Kdo chce najde v nem vsechno za par let draheho vyvoje a zkusenosti...

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Nasel jsem 15" woofery vhodne do OB, cena rozumna, Qvecka kolem 1:
http://www.oaudio.de/en/Loudspeaker-DIY … -1506.html

ruzne DIY repro

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Vypadají až příliš dobře a dobrá cena, jen ta citlivost, ale zase jdou opravdu naprosto dolů.

(upravil Jarous 19. 5. 2019 20:20)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Po dvouleté odmlce na téma OB dávám drobný příspěvek dokončujícího se projektu. 90cm pásek je z reproduktorů Dali Skyline, středobasy jsou od Visatonu, dělička 400Hz 2 řád, citlivost je cca 86dB/W/m, je to plný dipól, rozměry 100x35x20cm.
http://img24.cz/images/93946780417427708646_thumb.jpg

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

To vypadá hodně zajímavě. Líbí se mi to wink

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jarous, historia sa opakuje? Zase pásik? smile To bude asi svinsky smerovné. Plánuješ stojan či si pri počúvaní tak nízko? To by som chcel počuť aké to je keď pásik nahradí aj stredák. Pri elektrostatoch martin logan to vždy znelo akosi odtrhnuto... Ale to je asi tým že chceli hlboké basy pri malej uzavrenke a to je vždy na prd s THD a basy majú tvrdý dunivý charakter...

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Ahoj, ne historie se neopakuje smile Ten pásek mi tak trochu zbyl a s tou nectností co popisuješ (směrovost) se dá žít za cenu toho, že je to celé dipól. Věděl jsem od začátku do čeho jdu. Deska je zakloněná, tedy na tu vzdálenost z jaké se to poslouchá není potřeba to dávat na stojan. Zvuk je velmi prostorový a živý, hraje to vážně dobře. Deskové ozvučnice potřebují prostor, tedy volno kolem v rádiusu jednoho metru a spíš vystrčené do místnosti než u zdi. Ještě mám rozdělaný jeden "ultimátní" projekt s 12" v OB a velkým zvukovodem o tom pak časem něco napíšu.

(upravil mechanik 20. 5. 2019 12:36)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Inak teraz ma napadlo. Keby si sa toho pásku chcel niekedy raz náhodou zbaviť tak daj vedieť smile Kúpil by som ho. V tejto dlžke nič nepoznám a AMT od BG ma nezaujímajú.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Zbavovat se ho nechci, jedině celých OB z důvodu prostorových možností, ten koncept jak to je, je správný vzhledem k okolnostem a možnostem.

Příspěvky [341 až 359 z 359]

  Stránky: ««« 1 ... 16 17 18

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tip na repro, "Poor Man's R909"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£