Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 37]

(upravil Digiting 25. 8. 2016 22:11)

Téma: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Motivace k otázkám tématu je zde:

http://www.tahacky.cz/amaterskaelektron … mereni.htm

Nastolené otázky zde zvýrazněné:

Hlavní otázka tudíž zní: Co je hlavním důvodem, že True RMS klešťové přístroje (multimetry), např. právě na principu Hallovy sondy,  neumí měřit „pravdivou efektivní hodnotu“ (obyčejného) stejnosměrného proudu? A nebo snad ještě přesněji, jak je možné, že přístroj, který je vydáván za True-RMS wattmetr, neumí měřit stejnosměrný proud? Jeden konkrétní mám na mysli, ale do objasnění této záhady se nechci dopustit křivého nařčení.

A vedlejší otázka: K čemu je mně True-RMS multimetr (wattmetr), když umí měřit True-RMS hodnoty jen buď proudu nebo jen napětí, ale nikoli proudu i napětí najednou? . Pro úplnost - pro mě je měření True-RMS takové, které bere v potaz i stejnosměrnou složku.

S díky za každé nové ráhno, o něž by se moje "bloudění" zastavilo. D.

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Nie je problém so šírkou pásma použitého meradla?

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

No a co to teda měří ?

Když není uvedený příklad naměřených hodnot, tak je to vyjádření nějakého debila !

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

http://www.ti.com/lit/an/snoa690/snoa690.pdf

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Danhard: Jaký "příklad naměřených hodnot" máte na mysli, když téma se týká zvažování koupě přístroje, jak je zřejmé z "Ocitl jsem se nedávno před potřebou měřit..."?

Staffy: Potíže tohoto typu jsou nabíledni. Ale když už má přístroj ve vínku True-RMS, tak bych čekal, že umí dobře a rychle spočítat nějakou tu integrální plochu, neboli vzorkuje dostatečně rychle. Tento předpoklad mně však "neštymuje" na cenovou kategorii, jak o ni píši.
Pokud by ale True-RMS těchto přístrojů bylo založeno na tom, že se zavěsí na kmitočet měřeného periodického signálu, identifikuje jej jako jeden ze tří obvyklých a ze vzorců pro efektivní hodnoty harmonického, trojúhelníkového a obdélnikového signálu (s rozpoznáním střídy) s nějakou "ucházející" vzorkovací frekvencí výsledek přibližně dopočítá, tak se přiznám, že takový přístroj bych moc nepotřeboval. Nemluvě o subjektivní potřebě měřit výkon střídavého signálu s DC ofsetem, aniž bych jej stejnosměrně odděloval a každý z výkonů měřil zvlášť. 

Vypadá to na dojednání zápůjčky nejžhavějšího kandidáta a potrápení dobrým generátorem.
Nebo se najde i druhá, třetí, ... odborná reakce?

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

No tak za 4000kč to nejspíš nepůjde smile fluke za 15 ti to změři všechno smile

(upravil Digiting 24. 8. 2016 19:04)

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

... to jsou pro mě předražení brontosauři, kteří mě odrazují způsobem ne/uvádění maloobchodních cen veřejně. Tyto pro mě přežité manýry však nemá např. výrobce nabízející  http://www.merici-pristroje.eu/Typ-pris … -multimetr, takže bych to neviděl tak pesimisticky.

(upravil danhard 25. 8. 2016 21:46)

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Digiting napsal:

Danhard: Jaký "příklad naměřených hodnot" máte na mysli, když téma se týká zvažování koupě přístroje, jak je zřejmé z "Ocitl jsem se nedávno před potřebou měřit..."?

Jsou možné dva případy, buď to neměří dc vůbec a to je schválně, protože to má měřit efektivní hodnotu ac složky, nebo to měří dc s nějakou chybou a to je věc chybného měření RMS.
Samozřejmě by se to zjistilo hned z nějakého příkladu naměřených hodnot.
Když je to zvažování koupě, tak jak ten debil určil, že to neměří správně ?

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Přístroj je nabízený jako True-RMS wattmetr (doplnil jsem i do závorky v iniciaci tématu) a zároveň není dle tvrzení manuálu i pohledem na otočný volič vybaven rozsahem pro měření stejnosměrného proudu. Tím pádem bude těžko, jak si předešle posteskávám, správně měřit efektivní hodnotu střídavého proudu se stejnosměrnou složkou a o který přístroj jde, zatím neuvádím. Mně na tom nepřipadne nic nepochopitelného a jiní čtenáři reagovali s věcnou snahou. Tak již se tím netrapte, třeba se najde někdo další, a ještě vystačí s mírnějšími výrazy.

(upravil danhard 26. 8. 2016 0:40)

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Stále jsem se nedozvěděl, co to vlastně měří, co to ukazuje špatně ?
To že klešťák měří jen ac a umí pro ac proud RMS vůbec neznamená, že přenáší dc složku.
Taktéž nemohu vysvětlit, co to vlastně měří, když ani neřekneš, co to je za přístroj.
U toho přístroje, co jsi uvedl, není u obchodníka uvedena žádná tolerance, takže ať to ukazuje cokoliv, tak je to správně smile

Na měření proudu v přesnosti 0,1% používám toto http://www.gmw.com/electric_current/Dan … ackage.pdf

(upravil Digiting 26. 8. 2016 12:04)

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Mně by postačila přesnost i menší, třeba 5 % (větší přesnosti požadovaných měření bych asi těžko důvěřoval), ale poměrně operativní, bez nutnosti rozpojovat měřené vodiče, a jak jsem psal, potřebuji měřit AC i DC současně, ideálně i napětí, a aby to správně spočetlo i spotřebu (včetně stejnosměrné složky). Ideálně od proudu miliampér a napětí desítek voltů, do desítek až stovek ampér, žádné kA, do 1 kV, a kdyby ještě trojfázově, tak to je v mé představě optimum. Že z něj budu slevovat, jak budou ceny stoupat, jsem do jisté míry smířen, asi jako že vše míří k vlastnímu ověření při zápůjčce, neboť informovanost prodavačů o produktech a úroveň technických sdělení v dokumentech bývá žalostná, a magické formule (dealera, prodejce) při nějakém přímém prodeji s tajemnými cenami nemám za potřebí. Dám tomu ještě nějaký čas, jak bývá při podobném rozhodování užitečné.
Doplněno: Není pravdou, že u Testo 770-1 není uvedena přesnost. V letáku k produktu je uvedena základní přesnost 0,8 %.

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

A víš co je to základní přesnost ?
To i ty čínský pouťovky v GME jsou líp popsaný smile
http://www.gme.cz/multimetr-klestovy-truerms-cem-dt-363

(upravil wimshurst 27. 8. 2016 9:52)

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Mereni stejnosmerneho a strideveho proudu, bezkontaktni methodou na vodici, je vzdy pouze orientacni mereni, ktere muze mit obrovskou chybu mereni.
Lze to provest relativne presne, avsak potreba mit na to sondy dve. Jednu pro mereni stridaveho proudu a jednu, pro mereni stejnosmerneho proudu ve vodici.
Ku tomu dvoukanalovy osciloskop.
Take musis znat efektivni stridave napeti a komparovat, aby si zmeril vykon.
Tyto mereni, se objevuji v historickych souvislostech vzdy po letech, jako potreba.
Kdysi to byli velke stejnosmerne bodovaci stroje, kde kvuli problemum z usmernovacem 3f, odchazely rady diody na kiloampery, velike jako talir, ktere se uchytavali mezi vodouchlazene Cu bloky. zhruba v letech 80-90
Pozdeji velike menice a stridace, pro velke UPSky na telekomunikace a servery.
Dnes zase stridace, pro FV systemy.
Vsechno se v historii opakuje, stejne jako potreba mereni podobneho marazmu na nejakem dratu.
Na vsechno existuje take methoda mereni.
Je dobre si uvedomit, ze bez nastudovani zakladnich method mereni, pomoci nejake kompromisni methody True RMS klestoveho mericiho pristroje, se toho merit moc neda.
Take se spatne resi pripadna kalibrace.
I sondy specialni proudove ku osciloskopu, nejsou linearni a nutno propocitavat, pripadne kalibrovat.
Zase nejlepe vychazi hloupy bocnik a moznost rozpojeni systemu.
Nemyslim, ze by se jednalo o jaderny reaktor, kde by pri kratke odstavce, vyvolalo odpojeni, nejakou havarii.
Pokud se jedna o nejakou zalohovaci velkou baterii, nebo back up on line se zdroji a akumulatory, take lze merit bez rozpojeni, jako merici bocnik, muze slouzit kabel, nebo spojovaci mustek.

p.s.
Merici vybaveni na problematiku, ktera se tyka toho, co si uvedl na zacatku, stala pro portable mereni v roce 1985 podnik asi 400.000 kcs.
Sondy od tektronix, osciloskop velikosti multimetru z LCD displayem, ktery byl zakoupen v roce 1985, mam dodnes.
Tehdy, stejne jako dnes, se na mereni a spusobu snimani, nic nemeni.
Pro servisni mereni a pro sber udaju, sondy stoji uplne stejne, jako onehdy, osciloskop je samozrejme levnejsi.
Da se to ukovat na kolene, ale cena bude oprostena pouze o cas, ktery stravis, vyrobou sond a jejich kalibraci.
Muj hruby odhad je, ze kdyz to koupis hotove, budes li peclive obhanet e-bay a pod, tak se dostanes na cenovou hranici kolem 10.000 eur.
Otazkou pak je, jak to ucetne prevedes na firmu, jak se vysporadas z DPH, clem a jak pridas cenu sve prace.
Rozdil je pouze v tom, ze v roce 1985 si za ty penize koupil 4 byty, dnes za to nekoupis ani auto.

(upravil Digiting 27. 8. 2016 11:15)

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Danhard: Pod pojmem základní přesnost přístroje rozumím přesnost dosahovanou za definovaných podmínek, obvykle v laboratorních podmínkách. Tím, že nebývají definované, nabývá pojem vágnosti.
GME bych s mou dosavadní zkušeností nebral jako dobrý příklad, co se uvádění korektních technických údajů a návodů týče. Snahu jim nelze upřít, ale když se např. u měřicího přístroje DT-3348 dočtu, že je to wattmetr, který nemá funkci wattmetr, když u Vámi odkazovaného přístroje DT-363 nepíší zhola nic, co je obsahem balení (ne vždy to je ono zrůdné nic) a v návodu je přístroj nazýván měřák, že AC/DC se v návodu měří i ve voltech (já bych čekal, že to bude AV/DV co se měří ve voltech), atd., nechce se mně zde uvádět ty hrůzy z minulosti, jež jsem si pochopitelně důkazně nezakládal, ale důvěra trpí dodnes. O jazykové úrovni překladu nemluvě.

Ale zpět k původní otázce a třeba i Vašemu příkladu. Přístroj DT-363 tedy umí měřit True-RMS nejspíše jen buď proudu nebo jen napětí. O měření obojího najednou tam nevidím zřetelnou zmínku a jelikož deklaraci funkce wattmetr nemá, patrně obě veličiny najednou měřit neumí, nebo je alespoň neumí správně komplexně vynásobit. A tím jsem takřka u jádra věci, na co se sám sebe táži a jelikož jsme se příliš neposunuli, tak nyní opakovaný pokus:
K čemu je mně True-RMS měření jen proudu nebo jen napětí, když díky fázovému posuvu mezi nimi, který však měřicím přístrojem patrně není detekován, natož určen, chybí onen podstatný vztah mezi napětím a proudem, abych mohl činit nějaké závěry, neřku-li kvantifikovat?
A pak již jen nepatrně složitější případ, který i v tom prvním mohl být zahrnut - to vše se stejnosměrným ofsetem.
Poradí si s tím DT-363?
Domnívám se, že nikoli, a zobecním-li, všechna takto pojatá měření True-RMS, jsou mně prakticky k ničemu. Celý jejich root mean square (a tedy i True-RMS) shledávám prakticky neupotřebitelným, protože neznám jeho vztah k jalové či zdánlivé složce. Pokud neuvažuji nebo se nevyjadřuji správně, kde dělám chybu? 

Za dosavadní snahu pomoci samozřejmě děkuji a vítány budou i názory dalších, jakož i opravy mých subjektivních tvrzení.
(Než jsem příspěvek dopsal, přispěl Wimshurst, ale tím jsem snad integritu vlákna neposkvrnil. Děkuji.)

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Nedávno jsme pořídili do práce tohle: http://www.bmr.cz/menu-produkty/menu-an … n-en-50160
Je to asi mimo Váš rozpočet, ale mrknout můžete..

(upravil danhard 27. 8. 2016 17:18)

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Digiting napsal:

Danhard: Pod pojmem základní přesnost přístroje rozumím přesnost dosahovanou za definovaných podmínek, obvykle v laboratorních podmínkách. Tím, že nebývají definované, nabývá pojem vágnosti.

Ale houby laboratorní podmínky, to je nejlepší dosahovaná přesnost přístroje, zpavidla na dc napěťovém rozsahu a všechno ostatní je jen horší.
Vůbec tam není definováno, jak je to mizerné na proudových rozsazích, jaké jsou offsety a v jakém frekvenčním rozsahu a jak to pracuje.

Ten Testo 770-1, co jsi sem dal taky neumí měřit současně napětí i proud, tak vo co ti de ?
To umí jenom multimetry s wattmetrem.

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Možná jsem blbě pochopil problém, ale na trhu je přece T-RMS wattmetrů spousta - první, co jsem našel: UNI-T UT243

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Tak ten pro změnu neměří dc proudy vůbec smile

Problém je s tím proudovým trafem. Měření s halovou sondou je moc pomalé a courá, proto je při ac rosazích vypnuté, protože by zvyšovalo chybu pro ac proudy bez dc složky.

Pokud je zapotřebí dc až třeba do pár set kilohertz, tak se to musí dělat trafem a kompenzačním proudem, jak jsem tady dal odkaz.

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Nepoužívá náhodou řada senzorů od LEMu právě onu metodu s hallovkou a regulací toku na nulu pomocí protiproudu ve vinutí?

Re: Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

A proč náhodou ? smile
Ale v klešťákách se to nepoužívá, proč asi ?

Příspěvky [1 až 20 z 37]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření stejnosměrného proudu a napětí klešťovým True-RMS multimetrem

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£