Téma: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

Ahoj, jak se díváte na tohle? Jak vidíte, když se na třicet let staré Tesle udělá něco, co už s původním vzhledem nemá co dělat? Někdo mi tu někdy napsal, abych zvážil zda u B93 má smysl prznit její historickou hodnotu. Dělal jsem kdysi ARS9207, které jsou natolik jiné, ale přesto zůstaly ARS9207.
Co je tam původní? Středobas, cívky, a pak už nic. Protože skříně byly k.o., natlučené, oloupané, a výška se utrhla z uložení v plastovém čele, takže jsem začal znova. Nejsem restaurátor, jenom renovuji.
Pak jsem dostal zbytky šasi HC58, tak vlastně šasi je šasi, určeno k tomu, aby si jej majitel zastavěl někam sám. Takže tady už o historické hodnotě je to vůbec na diskusi.
No, a teď tu mám B115, a možná už to taky nebude odpovídat, protože chci nahradit jeden chybějící stojan, tedy příčník na spodku přístroje s chybějícími gumami něčím jiným. A hezčím, když už to budu dělat.
A teď jde o to, jestli je to prznění, nebo ne, protože když to bude ladit se zbytkem, a nebude to až příliš, protože hliník v kombinaci s třeba mořenou a lakovanou dýhou koneckonců na B115 nebude vypadat, byť je to honosnější, dobře, protože ten cívkáč má nakonec i opravdu hnusné partie. Třeba přepínač převíjení, nebo přehrávání, který vypadá, jako z dětské kuchyňky, z plynového sporáku pro panenky.
Takže by se muselo nahradit i to.
Viděl jsem Škodu Felicii, z padesátých let, a renovovanou. Bylo to z nějakého srazu, taky jich tam bylo víc těch vozů, a rozhodně ne všechny, jako když sjedou z linky. Bylo tam třeba čalounění v bílé kůži, což tedy se nedodávalo, i obšitá palubka, a jiné věci, které nebyly původní.
Má člověk právo na změnu?
Jak to vidíte?
Děkuji.

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

Pokud to dotáhne někam, kde je to celé pěkné i dobře funkční, tak určitě ano.
Třeba proti téhle "Škodovce" nemám vůbec nic: http://www.ar-cars.cz/cms-app/000/835/6 … 528489.jpg smile

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

Pěkná.
Budu muset dělat víc věcí, ono, když se někdo společensky unaví, a nebo nechá cívkáč u dětí v pokojíčku, pak je například vybroušený půlkruh do plastu od kotouče. Takže to vypadá na celou pohledovou část pod kotouči.
Ale to odbíhám od tématu.
Takže prosím, jak to vidíte?

(upravil Benazi 6. 7. 2016 20:30)

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

https://i.postimg.cc/JGDFcpwG/2245983.jpg

Je víc pěkných kousků.

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

osobně jsem názoru že o nějakém "prznění" nemůže být řeč a ve svém letitém aparátu si mohu pro zábavu nainstalovat kompas s vodotryskem či ohřívač párků, každému je po tom kulový houno tak leda

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

Jsou to dvě odlišné věci a nejdou mezi sebou srovnávat - to je můj dlouhodobý a celkem silný názor:

Ta první věc je zachování původního stavu za každou cenu a uchování hodnoty a mít z toho radost. To znamená shánění pouze dobových dílů (pouze v případě nutnosti) a v žádném případě nepřipustit, aby tomu bylo jinak. A to už nemluvím o takovém extrému - nostalgii, že jsem si tu věc kdysi dávno jako novou koupil já sám a jsem hrdý na to, že je tam dodnes ten šrám, který se stal tenkrát, když mi bylo šestnáct a dodnes si vzpomenu jak. Tam ani tyto díly dobrovolně nebudu chtít měnit.

Ta druhá věc je mít starou věc také třeba z nostalgie, ale připustím zlepšení její užitné hodnoty odstraněním dobových neduhů novodobým praktickým způsobem (odstranění brumu lepším dnešním řešením atd.) nebo dokonce úpravou (přeladěním vstupních obvodů a oscilátoru z OIRT na CCIR) a k tomu (pro někoho i takovou troufalost) překreslit stupnici.

Pokud se tohle nepochopí, pak se tyto tábory stávají nesmiřitelné. Přitom stačí jenom vyříkat si mezi sebou, do kterého tábora patřím, o co mi jde a druhý tábor bude mít pochopení pro ten tábor první. A být natolik inteligentní, že budu mít pochopení, proč to ten druhý tábor dělá jinak než já. Což ale bohužel v praxi nefunguje, takže se bude dál dít posmívání, opovrhování nebo v extrému i nesnášenlivost mezi těmi dvěma tábory. A neplatí to jenom pro elektroniku, ale samozřejmě i pro ta auta, pro motorky a další a další věci...

(upravil Otas 9. 7. 2016 7:07)

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

Tohle bylo i pro mne aktuální téma. Dostal jsem protislužbou gramo+zesilovač NZC431.
Možnosti:
1. Nahradit nefunkční součástky za nové, pokud možno původního typu.
2. Nahradit některé původní součástky za lepší, zachovat základní zapojení, v detailech ho vylepšit.
3. Vyhodit ty křápy vevnitř, nacpat tam Actidamp, precizní OZ, špičkový výkoňák (např. DPA), toroid apod. Ponechat vzhled.
4. Přepracovat i mechanický vzhled podle módních požadavků a vevnitř nejspíše variantu 3.
Nakonec jsem zvolil variantu 2. smile, druhou variantu i dle jika. Vzhledem k tomu, že jsem při tom dělal "základní výzkum" = zkoušel jsem v praxi, co je lepší (nemám moc teoretických znalostí ani vzdělání v oboru), bylo to nejpracnější, ale nádherně jsem si zabastlil a ještě bastlím. Hodně mi to přineslo. A i povznášející pocity, kam se to pohlo zvukově (jel jsem metodou jeden kanál původní a jeden upravovaný) i změřenými parametry. Zvenku (až na vložku Ortofon) by to mělo být naprosto stejné. O výsledky se někdy podělím v projektech, řada poznatků byla pro mne zcela zásadní a věřím, že se budou hodit i jiným.

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

Taky budu praktikovat přístup 2. Jsou tam chybějící věci, které musím nahradit, přičemž původní neseženu. Takže i drobné změny vzhledu.

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

Ale, když se tak dívám na toto
http://www.djoro.cz/obrazek-vyrobku-vu- … ridla.html
Dost přemýšlím o vestavbě.
A tady je právě ta věc, že by se to mělo dotvořit, ne přetvořit, což tyto se mi fakt líbí, ale na druhou stranu mám pocit, že nezapadnou.
Už to nebude ono.
Ach jo.

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

Je pravda, že ten indikátorek je "k sežrání" smile.

(upravil stiglitz 30. 7. 2016 11:00)

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

Být to v černé... je na těch stránkách ještě něco, je černý, a bílý, respektive černý a bílý podklad, ten černý jsem zvažoval, ale potisk se mi zdá jako někde z učiliště.
http://www.djoro.cz/detail/merici-prist … x48mm.html

Re: Právo na změnu vzhledu, úpravy, a historie?

Nebudu to přetvářet, ale dotvářet. Některá místa na panelu jsou přeci jen zničená natolik, že to bude něco chtít. Například od šroubováku zničený panel, pod přepínači stop, a monitoringu, když se to někdo snažil vypáčit šroubovákem, kroutivým pohybem. Ach jo. takže tam to vidím na hliníkový plech, s černým povrchem.