Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 39 z 39]

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Měřit můžeš co chceš a jak chceš, ale když máš dno toho měření takové a takovou metodiku, tak toho moc nezjistíš.

Ty bipoláry (zformované) proti svitkům v konkrétní aplikaci navrhuji proto, že je tam zřetelný problém. Pokud to ovšem zamaskuje průměrný měnič, dojdeš k závěru, že je vše jedno.

BTW, před pár lety jsme si hráli se starými kinoboxy, 15" +1", dělička kolem 900Hz, spodek osazen nějakým historickým JBL. Výšková sekce vypnuta, změna kondů v basové části výhybky z bipolárů na fóliáky bylo poznatelné tak 9 z 10 testů.Ony se z basáku ozývaly s bipoláry občas dost nepříjemné bzíkavé pazvuky, asi jako při povoleném drátu na kmitačce.

Web

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

antonio: ESR ti vypočte z měření Limp - Analyze - RLC impedance values at cursor, případně z fáze a impedance ručně. Ty hodnoty jsou od sebe natolik vzdálené, že to nelze moc porovnat. Při jakém napětí na zesilovači to je měřené ?

Web

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Limp nemám, ale pokud se nic nezměnilo, tak stejně jako REW měřil jen reaktanci. Ideálně bych to chtěl změřit přístrojem pro to určeným, zvukovku, která měří do 100 kHz nemám a v rezonanci jsou hodnoty stále vysoké, třeba 2Ω u Bennicu.
Napětí jsem neměřil, pískalo to ale dost.

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Arta- Limp nemáš? Cokoliv co měří modul impedance a vedle toho fázi, z toho už se dá ESR a L dopočítat. Měřit samostatně reaktanci nejde - respektive měřilo by to pak kraviny i na bednách...

Web

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Chceš říct, že z tohodle zjistíš ESR (v tom obrázku je cívka, ale kdyby se měřil kond)?
http://prorecordingworkshop.lefora.com/ … 2de97e.jpg

(upravil check 13. 8. 2016 20:50)

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

No jasně že jo, vždyť to tam máš hned podtím v okénku spočítané, indukčnost a odpor. ESR = ekvivalentní seriový odpor. Mám tady někde XLS sheet který exportovaný txt soubor z Limpu převede na graf kapacita + ESR versus frekvence, protože některé bipoláry jsou hodně závislé na frekvenci...

Web

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Bedny nemám 20 let, ale koupil jsem je z druhé ruky, mám je asi 3 roky, takže jsem nezažil postupnou proměnu zvuku. Každopádně to před výměnou hrálo o dost líp, teď je zvuk takový suchý, nezáživný. Předtím měly bedny jiskru, takový teplejší projev, teď jsou analytické, suché a studené jako psí čumák. Pokud takový velký rozdíl udělá hodnota ESR v kondech, pak je to otázka, jestli se s ESR v bipolárech počítalo již od začátku v původním návrhu výhybky nebo je prostě výhybka jenom špatně navržena a je potřeba ji navrhnout novou úplně od začátku? Vím, že ji snad navrhoval "velký Bobo", ale možná tvůrci úmyslně eliminovali náklady na výrobu, takže šli v návrhu na kompromis?

(upravil Otas 20. 8. 2016 14:54)

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

A nemůže to být i tím, že si člověk na určité charakteristické podání nahrávek zvykne a považuje ho za normu? Každá odchylka je tedy odchylkou od normálu?
Sám si už na své uši netroufám tvrdit, že mám paměť, jak bedny hrály před rekonstrukcí (testnul jsem si to při výměně kondů v ARS 944, stačila porucha na původně ponechané a srovnávání bylo vniveč). A to jsem v mládí hrál na housle smile smile ....
Bylo by zajímavé hodit na papír přesné schéma výhybky s označením vyměněných kondů. Preventivně pak zkusit vrazit do série některých nových kondů odpory - podle popisu to může vypadat na potřebu utlumení výšek, popřípadě na scházející část nižšího horního kmitočtového spektra.
A vědět tak co tam bylo za typovou řadu součástek - zdejší reprofachmani mohou naťuknout kam se obvykle uhýbají kapacity.

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Taky jsem koupil starší bedny. Nevím jestli zvuk je přesný a transparentní ale moc se mi líbí a určitě do toho nebudu šťourat. Kor po této zkušenosti.
Kluci vzůru ke spokojenosti. Žádnej zlatej grál pro všechny neexistuje. Toť moje zkušenost.

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Bipoláry obvykle časem zvyšují kapacitu.
Bez změření beden jsou to jen dohady, jak teď hrají, jestli je kmitočtová charakteristika rovná. Návyk na určitý posun zvukového projevu může ovlivňovat tvé nynější hodnocení beden.

(upravil koshman 21. 8. 2016 14:22)

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Že neexistuje žádný "Zlatý grál" v poslechu hudby je mi jasné už hodně dávno, pro mě je důležité, že se mi zvukový projev reprobeden líbí a ne co to ukazuje při měření i když měření beru jako základ. A další problém je ten, že asi málokdo z nás ví, jak ta která nahrávka v originálu (naživo) vůbec zní. Takže snaha celého oboru hifi, které je založeno na tom, co nejvíc se přiblížit originálu, díky tomu, že ani nevíme jak to má vlastně hrát, tak trochu pokulhává, takže jde opravdu jen o to, jaký zvukový projev, konkrétní posluchač preferuje...

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

"Tazatel má ale problém v tom, že měl reprobednu 20 let, za tu dobu se zvýšilo ESR a u Tesláckých bipolárů vzrostla kapacita. Tzn výhybka funguje úplně jinak, než fungovala fungl nová a teď se v podstatě vrátila do původního stavu - výškáč nezatlumen ESR a pravděpodobně je to teď hodně ukřičené. Možná by to vyřešilo lípnout tam 4R7 5W rezistor do serie před výškáč, případně zkusmo poslechově jinou hodnotu."

Web

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Neznám tu bednu a na internetu k ní není výhybka. Ale obdobné Apolla mají před výškáčem MP kond, takže tato bedna to bude mít asi podobně.

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

https://s17.postimg.cc/yqan9ueaz/Apollo_300_031.jpg https://s17.postimg.cc/d5a5zz6y3/Apollo_300_v_hybka.jpg

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Bez znalosti skutečných hodnot vyhozených kondů je to jen pokus, ale nasimuloval jsem si výhybku a největší zásah do přednesu bedny, vzhledem k možným změnám hodnot bipolárů (nepředpokládám změny u cívek ani žádné podstatné změny u použitých svitkových kondenzátorů) je v oblasti frekvencí 600 - 1000 Hz se snižujícím se přesahem do 2 kHz (při předpokládaném zvýšení kapacity / ESR původních bipolárů bylo toto pásmo potlačeno v závislosti na změně hodnot kondů, reálně to mohlo být kolem 5-10 dB). Pro vyzkoušení, zda se přednes bedny přiblíží původnímu, můžeš zkusit dát odpor 2R2 sériově ke kondenzátoru 33M (změna hodnoty ESR a kapacity tohoto kondenzátoru má z původních bipolárů na průběh charakteristiky největší vliv). To by mělo navodit útlum kolem 5 dB v uvedeném pásmu.
Ale jak jsem už psal dříve, věřím, že výhybka byla navržena dobře a navrhovaným zásahem by ses jen přiblížil k stavu, ve kterém byly bedny před repasí výhybky.

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Díky, jak budu mít čas, tak to zkusím, co to udělá...

(upravil dawsoo 15. 9. 2016 2:03)

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Máš SZ s vysvětlením proč, jak a co s tím by šlo možná dělat.

D.

Není co dodávat...

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Přijetím SZ se hned posílá zpráva do mejlu, že si toho nevšimne je nepravděpodobné. Navíc dawsoo nevím proč děláš takové caviky... Co je?

(upravil dawsoo 16. 9. 2016 18:49)

Re: Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Antonio: Nějak nerozumím Tondo na co se mě ptáš.... Já mu pouze poslal do SZ pokud se to změnilo určitým typickým způsobem ,aby něco konkrétního zkusil.... to je tady zakázaný? Takže já zas nerozumím s čím bych měl jako dělat cavyky... ve vlákně jsem ho jen upozornil že má SZ které přímo souvisí s tím co ho zde trápí a všimne si toho. Já třeba mam na SZ notifikaci vyplou. Tak třeba proto.

Pokud to je myšleno tak že to nechci psát veřejně,tak je mi líto ale myslím si snad že rozhodnutí kdo nějakou informaci odemne dostane nebo ne, je čistě moje rozhodnutí...  Jak s tím Koshman pak naloží už je jeho věc,já mu chtěl jen nezištně poradit či pomoci nic více a nic méně.

Stačí ti to jako vysvětlení?

Není co dodávat...

Příspěvky [21 až 39 z 39]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výměna kondenzátorů v repro Shan Apollo 300

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£