Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 17 z 18)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tip na repro, "Poor Man's R909"

  Stránky: ««« 1 ... 15 16 17 18 »»»

RSS

Příspěvky [321 až 340 z 359]

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

90dB open baffle na basech? To asi ne...

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Ale jiste s room gain..., overeno a zmereno.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jo ony se rezonance místnosti počítají jako room gain? smile

Ale proč ne, je to relativně levný a zajímavý, není to sice můj šálek čaje, ale není to špatný.

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

V zasade Martine nemam potrebu to obhajovat, ten Audax ma na midbandu 88,9dB i podle mereni od Audaxu a ti maji mereni ve full space, ja nemam ten "stredak" nijak, co se tyka citlivosti tlumeny a ty citlivosti jsem samozrejme srovnaval na zaklade mereni. Tu Alfu take netaham extemne dolu a da 50Hz plna a pak rolloff, ktery je u OB velice pozvolny. Ona je ta bedna sice "jen" 55cm siroka, ale ma take jeste neco dozadu. Jinak tu Alfu, take pouziva i MJ King a take udava citlivost 90dB/w/m na spodku. Majk mam kalibrovany, mereni dtto.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Tohle se mi libi, jak vzhledove tak koncepci a relativni jednoduchosti. Das sem nejake mereni? Mam v planu si zacit hrat s OB. Zajimal by me treba ten stredak smerovky bez vyhybky, stejne tak vysky i basy, a pak celek.
Ja zacnu asi stredakem v OB a vyskacem s WG, basak zatim v bedne, nizko deleny.

ruzne DIY repro

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Poslal jsem ti do mailu smile

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Tohle posílání do mejlu je na prd, dej to sem, mě to taky zajímá, anebo si pospěš s projektem. big_smile Jinak chválím, moc povedený!

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

2: Jarous.
Krásný "bedny" skoro jsem zatlačil slzu, když jsem si vzpomněl na svoje velké OB s Alphou 15A, které jsem z nerozumu prodal. Krásnej projekt, jsem rád, že někdo tady taky něco dělá a baví se tím.

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jarousi, v obuttovym vlakne jsi napsal viz citace nize. V cem se to vlastne lisi od tvych OB, kde je nahore taky 8+1? V cem bys popsal ze je rozdil, myslim i zvukove? Ta kalota je tam urcite taky nizko delena, tak 1,5kHz. Tzn ten Audax tam uz smeruje, kdezto kalota jeste ne, coz byva druhy popisovany problem u 8+1 kombinaci.

Jarous:
"Slyšel jsem různé i větší kombinace a vadilo mi na nich nízké dělení a to, že 1" kompresní driver reprodukoval již pásmo vyšších středů, prostě je na tom znát že je to 8"+1" ve WG, nebo 10"+1" a pak mi už přišlo zvukem lepší 3p, kde pásmo 750-3,5kHz hraje jeden reproduktor, nebo dokonce 6,5" s 0,75" děleno ještě výš."

ruzne DIY repro

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

8"+1" je vždycky kompromis i Troels to píše, ten zvuk není špatný, jen je jiný než v 3p, bohužel u OB je ten 8" nutnost, aby byl koš hodně vystřižený a vyzařovalo to dozadu a nízké dělení, tomu se nedá vyhnout, pokud člověk chce, aby to byl opravu celodipól. Nicméně, ta výška vzadu tomu hodně pomůže. Zvukově je mi příjemnější přímovyzařující reproduktor bez wg, možná je to tím, že vyzařuje rovnoměrně do všech stran, než jej omezí deska, kdežto ve wg jej již omezuje poměrně brzo wg.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jarous, to je divné, myslel som si že jeho (Troels) TOP projekt (DTQWT) je práve s 8" stredákom. Aspon býval, no možno po tých rokoch zmenil názor.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Nedavno jsem cetl v Illuminator-4, ze jeho nejoblibenejsi je myslim ATS-4, ale ty Illu-4 jsou hned v zavesu. Ted mu akorat nejede stranka, abych to overil.

ruzne DIY repro

Web

(upravil mechanik 27. 8. 2016 21:37)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Zdá sa že pochopil že lampáč na basy nie je to pravé a postavil si 200W/4R hypex   http://www.troelsgravesen.dk/Hypex.htm    Na stredy a výšky používa stále elektronky. Tak to sa nedivím že zmenil preferencie aj čo sa týka projektu. Ono tie transmission line s citlivými PA reproduktormi na basy sa hodia hlavne na lampáče, s výkonnými koncákmi ktoré vedia čo je DF to už potom akosi "nehrá"...

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Psal mi to take v soukrome korespondenci, dokonce jsme se bavili o tom, ze zkousel velky wg plus 10" i 12" a vzdal to, nikdy to pry nehralo tak dobre, jako primovyzarujici reproduktor a ja si to skoro zacinam myslet taky. On hodne chodi o na vystavy a napriklad JBL 2p s velkym zvukovodem ho take neoslovilo. U TQWT a DTQWT ma rad, ze lidsky hlas reprodukuje velky reproduktor a to i za cenu, ze 8" nahore smeruje, ale u 3W classics prave ocenuje, ze to nesmeruje a to prave diky doplneni 4" stredaku, pise doslova: " for a few bucks for midrange many music".

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Udelal jsem par pokusu s Daytonima WG konkretne 10" a vracim se k puvodni myslence klasickeho 3p, pokud by o ne byl zajem za 1000,- je necham, daji se koupit jen venku. Prikladam odkaz na clanek Troelse, ktery za mne presne vyjadruje, jak to citim ja. Bohuzeu u OB je to celkem komplikovane a tam 3p resit nikdy nebudu, kazdopadne klasika je klasika http://www.troelsgravesen.dk/Beaming.htm

(upravil Jarous 5. 9. 2016 16:42)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Tak jenom pro zajímavost jsem se dopracoval k pro mně zvukově obstojnému řešení velký WG plus velký středobas, zdá se mi, že pokud použiju asymetrický velký WG s vyzařováním 90° x 40°, není to "zabarvení" zvuku tak zásadní, jako když použiju kulatou symetrickou WG, 10" dayton je symetrický 75°. To, že nemám vertikální rovinu pokrytou stejně jako horizontální nevadí, protože změna úhlu vyzařovaní ležící, sedící nebo stojící posluchač je asi 10° a nepotřebuju řešit pokrytí podlahy a stropu smile. Zdá se mi, že u kulatého WG je podstatně víc difrakcí, než u asymetrického i měření je zvlněné více. ALE dipól je stále zvukově a prostorem prostě lepší. Jinak tedy diskuze koukám mrtvá sad To nikdo nic neděláte ?

(upravil Kocour 5. 9. 2016 19:32)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

No dobre, tak pustim info smile. Delam na open baffle, 3-4 pasmo, mam pripravenych vice hornich cel, jedno pro Vifa NE menice, jedno pro SS Discovery, a jedno pro NE225 a WG300 plus vyskac. Spodek zatim mala BR bedna, delena tak na 200Hz. Podle toho jak to bude merit, jestli to nejak uvyhybkuju, a jak to bude hrat, zkusim pak i spodek OB. Ted me na tom laka ta kompaktnost. Prvni mereni me teprve ceka, ale simulace v Baste ukazuji, ze by to melo jit.
Vsechny ty repro mam nachystany na projekty klasickych tripasem, toto je takova odbocka, na zkousku.

https://i.postimg.cc/9wqBTN42/2252819.jpg https://i.postimg.cc/mhcj0hmn/2252820.jpg

ruzne DIY repro

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jenom pozor u OB na vice pasem, on maly stredak dozadu nevyzaruje diky magnetu, jedine opravdu maly neodym s velkym vystrizenim kose, delal jsem pokusy s tangbandem, ale nikdy to nebylo dobre, proto pouzivam 8" i za cenu, ze smerovky nejsou idealni, jak jsi videl na mereni. Ale Linkwitz to resi stejne, tak to asi nebude tak spatne smile Nekde jsem cetl, ze meris Machalikovi Skajlajny, tak tam mas tusim dva 4", muzes si zkusit, jak se to chova, ale odhad je, ze od 1,5kHz to uz nebude dipol, bohuzel ten pasek ve Skajlajnech nejde nizko. Idealni by do OB byl dlouhy pasek, ktery jde delit nizko, neco jako mel Dawsoo. Jeste se nabizi ty stredaky dat dva asymetricky, kazdy magnetem na svoji stranu, zkousel jsem takhle ty 2" monacory, to bylo zajimave, ale melo to mizernou citlivost a zvuk z 2" pro vetsinu pasma nizsich a vyssich stredu taky mizerie. Jinak je opravdu dulezita vzdalenost od okolnich zdi a nabytku pro celododipol opravdu 1m nutnost, pro dipol na basech to neni tak kriticke. Co se tyka BR, spis bych tu kompaktnost resil pomoci H frame nebo uzavrenky nez BR. Chtel jsem taky zkusit OB v kombinaci 12" basak a zvukovod, ale diky dipole null je potreba ten zvukovod delit tak na max 800hz. Krasny basak na to je napriklad Audaxi PR300T0, ale stale hledam ten zvukovod pro driver, kdy to nesmi byt extremne velke.

(upravil Kocour 5. 9. 2016 20:03)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Prave tim malym stredakem si jsem nejmene jisty, ale je to NE123, ma vzadu jen maly neodym, takze by to melo byt ok. Zatim zkusim jen s vyskou dopredu. Diky malemu stredu by to mel byt dipol nekam lehce nad 3kHz, ale to se uvidi az podle mereni, kde bude potreba to riznout. Kreskovsky pouziva SS 10F, Linkwitz Seas FU10, a koukal jsem ze se ani neobtezovali v vybranim desky kolem magnetu, no mozna to neni takovy problem, nebo to resi v DSP.
Na ty smerovky jsem koukal, a prave proto chci zkusit maly stred, v uzke desce. No teprve se uvidi, jestli si to moc nemaluju.
Skyliny teprve budu merit, no jsem na ne zvedavy. Ale ty svoje snad budu mit zmereny jeste driv. No bude to na cely den, 4 pasma, a jeste to merit vzadu, a vertikaly - no na ty se asi ze zacatku vykaslu.
Od bocnich i zadnich sten to bude kolem 1m daleko.
Ten H-frame me napadl a asi tou cestou pujdu, ale jeho nizka rezonance, plus nutnost delit hodne nizko, no uvidim. Zatim bych na to chtel jit pasivne. Mozna kdyz ho neudelam tak hluboky, tak se rezonance posune nahoru, za cenu mene spodku. V cem se da simulovat H-frame? Basta umi jen desku. Vim jeste o SoundEasy, ale to je asi 250USD.

Do OB se mi moc libi Acoustic Elegance Dipole rada, zkousel jsem v Baste 2x12" jen v desce asi 400mm, a slo to pekne dolu i v pasivu.

ruzne DIY repro

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Kdysi jsem zkoušel H-frame s Eminence Alpha 15 a výsledky moc dobré, vycházel jsem při návrhu z http://www.quarter-wave.com/OBs/U_and_H_Frames.pdf jinak lze okopírovat jakž takž rozměry od Linkwitze nebo Gainphile. Nízké dělení je nutnost 200Hz 2řád minimum, ale zase se ti to velikostně scvrkne smile

Příspěvky [321 až 340 z 359]

  Stránky: ««« 1 ... 15 16 17 18 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tip na repro, "Poor Man's R909"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£