(upravil danhard 27. 7. 2016 8:46)

Re: Emphaser EA2200

Co se serete do budiče, když ten je v pořádku ?
Odchytni si chování při vypnutí, když to jede z reg. zdroje, abys věděl, co je blbě.
TL494 nemá ošetřené chování při doběhu napájení a napájení jde dolů pomalu, protože je tam debilní dioda D2 smile

(upravil zuki 27. 7. 2016 11:43)

Re: Emphaser EA2200

Už jsem mu to předtím psal v #14 ať si prověří start apod., prostě když je podpětí na gate FETů... (přepětí není taky vůbec řešené...)  Je to navržené prostě jako spotřebka... aby to čas od času odešlo... A kdyby byly i budiče úplně OK, tak vyhoří jen FETy...

Re: Emphaser EA2200

Tak jsem to zkontroloval, softstart OK, při vypnutí jsem nic divného neviděl. Vyměnil jsem koncáky ve zdroji za ty, co tam mají být, dal odpory na výstup TL494, odpory do emitorů NPN v budiči, nový TL494. A už to maká jak má. Při vypnutí žádný bordel na výstupu TLka.

Původně to měl v rukách nějaký autohifiservis, který dal do budičů BD139/140 a výkoňáky taky jiný (už nevím jaký) a to vše prý podle majtele vydrželo pár hodin, přehřálo se to a šlo do kytek.

Jak je to myšleno s tou debilní diodou D2? To jako že je na ní úbytek napětí a tím je to TLko napájeno o 0,7V méně než zbytek zdroje?

Re: Emphaser EA2200

Asi myslíš D1, no logicky na TL bude o úbytek na diodě méně. Osobně se divím, že to vůbec vydrželo takovou dobu fungovat, prát 12V z výstupu TL rovnou do budičů bez jedinýho rezistoru v cestě to je fakt prasárna. Ono to asi má nějakou nadproudovku na těch výstupech, jinak by to muselo střelit hned po zapnutí.

Re: Emphaser EA2200

Ano, myslel jsem D1 (překoukl jsem se), D2 je v tepelce.

Re: Emphaser EA2200

smile

U TL je nadproudovka s I>200mA, což může být třeba i 400mA... Rozptyl (maximum) není totiž uveden(o)...  A bez aspoň jednoho R v cestě od IO k budiči je to opravdu KO... sad

(upravil danhard 28. 7. 2016 6:25)

Re: Emphaser EA2200

Zajisté, že jsem myslel D2.
A musíš se dívat na napájení TL494, aby tě napadlo, co je blbě smile

(upravil danhard 28. 7. 2016 6:44)

Re: Emphaser EA2200

DJ_Rix napsal:

Osobně se divím, že to vůbec vydrželo takovou dobu fungovat, prát 12V z výstupu TL rovnou do budičů bez jedinýho rezistoru v cestě to je fakt prasárna.

A čemu by to mělo vadit, že budíš emitorový sledovač (budič) přímo z jiného emitorového sledovače (výstupní tranzistor v TL) ???
V elektrikářský školce se tomu říkalo darlington smile

Re: Emphaser EA2200

danhard napsal:

A čemu by to mělo vadit, že budíš emitorový sledovač (budič) přímo z jiného emitorového sledovače (výstupní tranzistor v TL) ???
V elektrikářský školce se tomu říkalo darlington smile

Piny 8 a 11 vedou rovnou na +12V, v DS se sice hovoří něco o short circuit current 25mA ale zároveň collector output current 200mA.

Nicméně máš pravdu, blbě jsem se podíval a myslel že ty NPN jsou pověšený o zem a né že jsou zapojený jako emitorový sledovač smile
Takže to že tam nejsou odpory je buřt. To vybíjení těma PNP bys takhle nechal Václave ?

(upravil danhard 28. 7. 2016 8:06)

Re: Emphaser EA2200

DJ_Rix napsal:

Piny 8 a 11 vedou rovnou na +12V, v DS se sice hovoří něco o short circuit current 25mA ale zároveň collector output current 200mA.

25mA je zkratovej proud reference, co ta s tím má společné ? smile
Odbuzování 1k a PNP je taky ok. , že je to trochu pomalejší nevadí, jsou tam mrtvý časy definovaný v TL494.
Sneslo by to i 470R.

Nevím, na kolik sedí schema, ale ta tepelná ochrana tam funguje taky jako zpožděný start cca 2s (na co ?) a při zapnutí by měla taky bliknout LED2.

Na kondu C4 220uF je pak při studeném zesilovači kolem 10V a při vypnutí jde napájení TL494 přes D2 pomalu dolu a než to vysadí, tak jsou Fety blbě buzené.

(upravil zuki 28. 7. 2016 9:31)

Re: Emphaser EA2200

DJ_Rix napsal:
danhard napsal:

A čemu by to mělo vadit, že budíš emitorový sledovač (budič) přímo z jiného emitorového sledovače (výstupní tranzistor v TL) ???
V elektrikářský školce se tomu říkalo darlington smile

Piny 8 a 11 vedou rovnou na +12V, v DS se sice hovoří něco o short circuit current 25mA ale zároveň collector output current 200mA.

Nicméně máš pravdu, blbě jsem se podíval a myslel že ty NPN jsou pověšený o zem a né že jsou zapojený jako emitorový sledovač smile
Takže to že tam nejsou odpory je buřt. To vybíjení těma PNP bys takhle nechal Václave ?

On je to sice emitorový sledovač, ale s kapacitní zátěží, takže v okamžiku "ON" (na hraně signálu) je zátěží jen cca 14R (2x27R paralelně). Takže je to jako by NPN měl v emitoru 14R na GND. Tudíž tam teče cca 0,5A - 1A (viz dále). A pokud je to v autě, mohou tam být špičky napětí ještě o něco vyšší než 14V.  A do báze NPN se "tlačí" těch min 200mA( z IO). Předpokládám, že při těch proudech je NPN (PNP) pomalejší než to spínací IO... Takže mohou růst i příčné proudy přes budič (proto se někdy ten "příčný R" v E nebo C NPN celkem hodí - pokud to není ošetřeno jinak)... 

Někdy i jeden zdánlivě bezvýznamný R rozhoduje o spolehlivosti... nebo třeba i o rušení, či stabilitě zapojení... 
A co "base stopery" v NF zesilovačích (sledovač=budič NF AMP) - ty jsou tam taky zbytečné?

A že se rozpínají FETy pomaleji, než spínají -> zvyšuje často naprosto zbytečně ztráty na fetech... Proto, pokud je to možné, se to nedělá... (snad jen ve spotřebce).
---
A jak se zde několikrát zmínilo: Pokud je na G "obyčejných" FETů signál menší jak cca 8V, tak by se mělo vše stopnout... Ať je to start nebo OFF, to je jedno...

(upravil danhard 28. 7. 2016 10:36)

Re: Emphaser EA2200

Jde to do reálné zátěže 14R, tranzistory jsou 1A, báze budičů jsou spojené, při jaké rychlosti hrany dosáhneš příčného proudu ?, spínací IO ? co by mělo být na zdrojovém IO super rychlé ?, žádný darlington nemá nějaký vnitřní base stopper ...
Zařazením odporu do emitoru NPN si akorát zaděláš na problémy, protože při kapacitné zátěži může být překročené Ube PNP a tam ta zener. dioda v závěrném směru snese na proražení mnohem menší proud, než báze NPN v propustném směru.

Prostě zuki má samé kreténské připomínky odtržené od reality.

(upravil zuki 28. 7. 2016 15:26)

Re: Emphaser EA2200

- Budiče v NF zesilovači mívají base stoper. Zde je to stejné jako u NF zesilovače...   IO je rozkmit, za ním jsou budiče (NPN+PNP sledovač či dárlington - je to jedno jak se tomu říká, funguje to bez ohledu na to pořád stejně) a pak je horní koncák= FET.

- IO má pracovní f 300kHz s časy na výstupu 40-100ns. Což odpovídá na hranách signálu několika MHz...
- Re NPN jsem mu omezil na max 10R (problém s Ube PNP jsem již vysvětlil výše).  Většinou ten R dávám do C (omezí ON proud, ale pak dávám i R do B). Jak jsem už psal dříve, stačil by na zklidnění jen R mezi IO a budiče...

Přímo nesnáším, když jde do báze tranzistoru přímo "silový" výstup z IO. I když má mít proudové omezení, není nekonečně rychlé. A zejména při riplech v napájení se tyto riply snadno přenesou do té báze... Jeden odpor před sledovačem nic nestojí a nic nezkazí... spíš naopak. Moje zařízení mívají desítky let skoro 100% spolehlivost... ( i v 1000 - 100000 ks sériich,  na rozdíl od běžné spotřebky).

Pokud bych měl to zařízení a skop, tak analýza problému by byla práce na max 30min... A dalo (upravilo) by se tam jen to, co je nutné...

Na rozdíl od tebe se snažím, aby dotyčný pochopil co ze v obvodu může (v závislosti na osazení) odehrávat... Ať je schopen si to upravit sám..

Ty většinou jen bezvýznamně plkáš a urážíš ...  Už si někde v tomhle vlákně objasnil, proč to hořelo? Včetně proč hořely i budiče?  Vyjma obecného upozornění - na to jsem už upozornil hned z počátku já (zkontrolovat ON/OFF zařízení). Občas mívám taky dojem, že sice něco umíš, ale že jsi často hodně od reality... A spíš něco plácáš - to co jsi vyčetl z knížek, či obecné bláboly...

Re: Emphaser EA2200

zuki napsal:

- Budiče v NF zesilovači mívají base stoper. Zde je to stejné jako u NF zesilovače...   IO je rozkmit, za ním jsou budiče (NPN+PNP sledovač či dárlington - je to jedno jak se tomu říká, funguje to bez ohledu na to pořád stejně) a pak je horní koncák= FET.

Base stopper tam už je a je na tom místě, kde má význam, jsou to ty 27R odpory.

Re: Emphaser EA2200

zuki napsal:

- IO má pracovní f 300kHz s časy na výstupu 40-100ns. Což odpovídá na hranách signálu několika MHz...
- Re NPN jsem mu omezil na max 10R (problém s Ube PNP jsem již vysvětlil výše).  Většinou ten R dávám do C (omezí ON proud, ale pak dávám i R do B). Jak jsem už psal dříve, stačil by na zklidnění jen R mezi IO a budiče...

To těžko, tyhle měniče v autozesilovčích jedou na cca 30-50kHz.
Ani v tomto zesilovači s R15 3k a C6 4n7 to nebude jinak.
Proč sem vůbec lezeš, když o tom víš hovno ? potřebuješ si leštit ego ?

(upravil danhard 28. 7. 2016 18:56)

Re: Emphaser EA2200

zuki napsal:

Už si někde v tomhle vlákně objasnil, proč to hořelo? Včetně proč hořely i budiče?

"Odchytni si chování při vypnutí, když to jede z reg. zdroje, abys věděl, co je blbě.
TL494 nemá ošetřené chování při doběhu napájení a napájení jde dolů pomalu, protože je tam debilní dioda D2 smile"

"Na kondu C4 220uF je pak při studeném zesilovači kolem 10V a při vypnutí jde napájení TL494 přes D2 pomalu dolu a než to vysadí, tak jsou Fety blbě buzené."

Tohle se v příručkách nedočteš, blbečku.

A pokud vím, tak se mu hřály trazistory VAS, nikoliv budiče v meniči ani v konci, jak jste mu radili vy !

(upravil danhard 28. 7. 2016 19:26)

Re: Emphaser EA2200

zuki napsal:

... v 100000 ks sériich,  na rozdíl od běžné spotřebky ...

Co to je za produkt ? to by to musel znát pomalu každej obchodník ? smile

Dělal  jsem zakázkovej zdroj pro Annax a tam se to pohybovalo kolem 10k ks, ale taky zdroj do Airbus A400M a tam se jich udělalo třeba jen asi 100ks smile

(upravil EsoRimmer 29. 7. 2016 6:16)

Re: Emphaser EA2200

Nemusíte se tu kvůli tomu urážet a měřit si "pinďoury"...

Já sem včera na tu D2 koukal a pochopil, že se to přes ni vybíjí do TLka. Mě napadlo, udělat nějakej obvod, co odpojí to TLko ihned po vypnutí, buď nějakej tranzistor (bude na něm úbytek), nebo relátko.

Edit: Nebo mě ještě napadlo to TLko napájet přes diodu přímo ze vstupu RMT. Tím by se tam, díky D1, nic z kondíku nedostalo.

(upravil danhard 29. 7. 2016 10:57)

Re: Emphaser EA2200

Dyť tu diodu vyhoď, je tam celkem na nic. Šlo jen o to změřit co to dělá osciloskopem a necpat tam nějaký nesmyslný úpravy.

A změř frekvenci měniče, ať tady zuki nepindá ptákoviny o 300kHz smile
Případně můžeš změřit náběžnou hranu na výstupu TL494.
U budicích tranzistorů v měniči není překračován žádný parametr !
http://www.datasheetframe.com/PDF/C3228-PDF/547632