Re: DIY DAC

@Henri: Díky. Je možné, že to umí až novější ovládače. Testoval jsem to na 2.15. Mám k dispozici i novější, ale pro ty budu muset upravit PID a VID v transportu, protože jsem dal WaveIO do světa. smile

Web

(upravil Dohnalik 23. 6. 2016 21:27)

Re: DIY DAC

xmarek: KernelStreaming modul je jedinej modul foobaru, kterej funguje jako má. ASIO je nestabilní a upřímně nic moc. Používám už jen KS. WASAPI funguje taky...ale je takový krkolomnější, nevidím důvod proč nejít přímo do kernel streaming komponenty a obejít všechny ty bloky co má windows audio před tím. Samozřejmě netuším, jestli na Vistě něco z toho pojede, resp jestli vista vůbec má KS...XP ho taky snad neměli přístupný jen tak pro uživatele z user space.
Já skončil u ovladačů 1.67 od thesyconu. Všechno výš je zkriplený a často nefunguje.

Re: DIY DAC

OK
-Sú  3 spôsoby,  pre bit perfekt zvukový výstup vo Windows: ASIO, KS a WASAPI. Všetky obchádzajú Windows mixér, pre  nezmenený výstup dát. ASIO a KS majú nízku latenciu, ktorá je dôležitá pri hudobnej produkcii. Nevýhodou ASIO je, že ma trochu horšiu podporu. ASIO je všeobecne preferované ( nepamatam si za poslednych cca 5-rokov, že snim bol nejaky problem )a je to aj spôsob, ako používať natívne prehrávanie DSD.(Nie že by som DSD nejaký  osobne preferoval )  KS  je trochu experimentálny wink
Warning: this component is experimental and provided for testing only; it is known to cause stability issues on certain configurations. If you experience any problems while using it, please revert to regular output modes ("Primary Sound Driver" etc).
Podľa mňa ide hlavne o zvukove preferencie :
S ASIO  hudba znie  naturalisticky "syrově"
S WASAPI - skôr  audiofilsky uhladene
S  KS - jasnejšie výšky ,zvuk je viac otvorený

(upravil Dohnalik 10. 2. 2017 11:33)

Re: DIY DAC

Zvukově samozřejmě to má vliv kvůli tomu co zrovna CPU a hlavně chipset dělá. Všechen ten bordel se dostane přes USB a moduluje substrát DAC čipu. Izolátory samotný nepomůžou, dokonce ani profi optika samotná často nepomůže.
Proto májí na kvalitu zvuku vliv přehrávače.

(upravil Henri 24. 6. 2016 19:39)

Re: DIY DAC

Noo, pomaly sa Jardo dostavame k hlavnenemu PC/USB audio problemu :  konverzia do a z USB protokolu, USB zemny šum a  frame šum,  8 KHz USB paketovy šum, USB jitter ...niečo je tu  http://archimago.blogspot.sk/2015/05/me … z-phy.html
niečo sme riešili na hifi.slovanete : už kvalitnejši Certifikovaný USB 3 hub/PCIe USB 3 k. (na vacsie vzdialenosti možno ešte pridať "optický Corning USB 3.0 kábel" http://www.corning.com/opcomm/OpticalCa … tiRueZYRh4  ) dosť pomáha a v pohode nahradí rozne „USB Regenerátory“ , ale tento Jardov +“Kolega“ projekt vyzerá ako komplexne riešenie, tak vám držím palce a čakám na prvé odozvy  potl

(upravil Dohnalik 24. 6. 2016 21:54)

Re: DIY DAC

Ten Corning bohužel není optika komplet. Je mezitím i metalickej spoj. Je to mnohem komplexnější než se na první pohled zdá. Jitter je naprostá svině a dostane se všude. Tahle hračka udělá úplně jinej DAC z čehokoli. Nikdy byste si nemysleli, že váš DAC může hrát takhle.

(upravil Dohnalik 10. 2. 2017 11:33)

Re: DIY DAC

.

Re: DIY DAC

vyzera to ako zvukovka od creative xfi HD smile

Re: DIY DAC

Vypadá to hodně slibně Dohnaliku. Creative zvukovku mi to připomíná jen sluchátkovým konektorem wink

Web

Re: DIY DAC

Chlapi,nechystáte se někdo vymyslet plošňák pro ADuM4160,stavebnici,komplet,grupáč?

Re: DIY DAC

do batohu je to urco super ale do kapsy to s mobilom asi nenarves, mne uz teraz pripada tych extra 175 gramov (s baterkou na 10 hodin provozu) dost, na druhu stranu predpokladam ze to chces mat viacucelove a ze to ma byt za rozumne peniaze takze velkost nehra az tak rolu wink

Re: DIY DAC

Tohle je dac na stul

Re: DIY DAC

Ajo, potom nieje o com, som myslel ze to chces pouzit ako mobilne riesenie wink

Re: DIY DAC

Pekné ako vždy smile Takže ty si sa vážne vrátil ku kondenzátorom WIMA vo filtroch nie len pri A/D ale aj pri D/A?

(upravil Dohnalik 10. 2. 2017 11:33)

Re: DIY DAC

Zítra konečně jede do výroby, překresloval jsem analog asi 7x, než jsem byl spokojenej. Jsou tam folie, ale footprint pod něma i na keramiky. Vyzkouší se všechno. Bude to mít malej OLED napředu s VU metrama, možná časem napíšu i dálkáč, ale psát SW pro xmos je zlo, takže nevím nevím...

Re: DIY DAC

Skusal som sa dnes hrat s DAC a nastavit sampling na 384k, a konecne som prisiel na to ako na MAC OSX nastavit sampling, ide to tam priamo v ovladacoch (len som sa k nim nevedel dostat) nastavit omnoho jednoduhsie ako na windowse, ale funguje mi to len po 192k ak zadam vyssie hodnoty tak to nefunguje. Moze byt ze XMOS podporuje vyssi sampling ale DAC ho neprehra? Alebo nejaky problem medzi xmosom a dac? Lebo v menu je na vyber az po 384k.

Mam dual parallel AK4495SEQ s AK4118, ked som pozeral datasheet na AK4118 tak ten ma maximum 192k ale ked pustam zvuk cez USB z xmosu tak by to malo ten AK4118 cip obchadzat, alebo nie?

Lebo ak navolim vyssi sampling ako 192k tak na displeji zmizne cislo a ostane len sampling a ciarky, akoby to nevedelo ani nacitat alebo co, neviete cim by to mohlo byt?

(upravil Wili 16. 7. 2016 7:31)

Re: DIY DAC

V noci som nakábloval a testoval symetrický elektrónkový buffer pre DAC mk.2 napojený priamo na výstup dual parallel AK4495... oproti prvej verzii je v tomto zapojení zmenená topológia zapojenia a všade použité zdroje prúdu. Ovládacia doska má standby on/off, oneskorenie pripojenia výstupu kým sa nahrejú elektrónky s indikáciou nahrievania. Symetrický buffer má stabilizované žhavenie, stabilizované anódy, diferák s CCS so spoločnou katódou na ktorý sú priamo naviazané katódové sledovače s CCS v katóde... je to navrhnuté pre budenie bežných linkových záťaží okolo 10kOhm. Všetko je spravené "nízko" a elektrónky naležato, aby sa to vošlo do nizučkej krabice.

Parametre:
LP filter pre DAC nastaveny na 150kHz
CMRR cca 20dB - asi by sa dalo zlepšiť použitím 0,1% odporov
Slew rate bez LP filtru 140V/us (72ns pri 10Vpp)
Slew rate s LP filtrom 5V/us

Schéma:

https://s25.postimg.cc/6bekuxzkv/DAC_preamp.jpg

Nakáblované moduly, vľavo ovládacia doska, uprostred buffer, a napravo DAC.

https://s25.postimg.cc/ftebuzl9b/DAC.jpg

Skreslenie do záťaže 10kohm meraná len jedna polovica symetrie, THD na hranici merania mojej zvukovej karty, možno by bolo aj menej  hmm2: SNR je >100dB a to je bez kostry na trafe a hlavnom GND V krabici so zemou a kostrou asi bude SNR ešte lepšie. Ešte mi napadlo musím to skúsiť premerať medzi plusom a mínusom bez zeme čo to spraví.

https://s25.postimg.cc/430edlsgv/DAC_THD.png

10kHz square s LP filtrom na 150kHz -3dB pre DAC do záťaže 2x22k merané medzi plusom a mínusom

https://s25.postimg.cc/xgw4t6v6n/10k_square_DAC.jpg

Ešte s týmto polaborujem a poskúšam kompenzácie do spätnej väzby a utiahnuť to možno na 100kHz pre -3dB aby to lepšie filtrovalo bordel z DACu. Resp. ani neviem aký filter by bol vlastne "ten správny" kde je kompromis medzi rušením z DAC a rýchlosťou zapojenia.

(upravil Dohnalik 16. 7. 2016 14:09)

Re: DIY DAC

Máš tam strašlivej les, očividně se ti bijou hodiny USB s MCK a dostává se velký množství bordela z xmosu do analogu. Je tam pěkně vidět jak to dělá spektra.

(upravil Wili 16. 7. 2016 15:52)

Re: DIY DAC

co s tym? mam dat strmejsi LP filter? alebo to je blbou cinskou DAC doskou? daju sa hodiny prepojit aby vsetky sli na jednej spolocnej frekvencii?

(upravil Dohnalik 16. 7. 2016 17:45)

Re: DIY DAC

Je to dacanem. Máš to alepson dual mono? Já bych použil lepší xmos modul, co já vím třeba ten jl-cosi je slušnej. Ten modrej. Problém je, že to pak asi pořádně nebude fungovat s displayem.