Téma: Udávané výkony u vejškáčů

Jaktože se u vejškáčů udává třeba 60/100W  když se naprosto každýmu vejškáči (možná s výjimkou ňákejch ferrofluidů) okamžitě spálí cívka při 3W kontinuálního výkonu ?
https://www.youtube.com/watch?v=cPP6Iyho9qQ
myslim si, že tuhle písničku kdybych pustil na jakýkoliv apartuře a dal volume na bežný maximum tak za těch prvních 20 vteřin budou vejškáče na uhel.
Podle čeho tam ty výrobci ten výkon píšou ? A dokonce sou schopni psát i kontinuální a špičkovej, ten vejškáč kdyby dostal 60W kontinuálně tak přežije asi tak 1/2 teřiny, nebo se pletu ?

Re: Udávané výkony u vejškáčů

1. marketing
2. jiné fyzikální zákony co platí v Číně a podobných asijských destinacích
3. výškač napájíš výhybkou, jinak se z cívky zakouří, to je jasné

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Ono záleží jakej vejškáč. Jsou tlakové drivery, které můžou výkon klidně 100W v pohodě přežít pokud je správná výhýbka/správný processing. A proč by výrobce nepsal kontinuální a špičkový výkon (pokud jsou obě hodnoty relevantní)? Ony udávané zatížitelnosti často bývají právě při nějakém ideálním crossoveru, tzn. reálně to takhe (většinou vysoko) nikdo dělit nebude, a skutečná zatížitelnost pak letí dolů. A pak samozřejmě body 1. a 2. u maxella.

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Osobne si nemyslím že výškový repro znesie iba 3W. PA repra určite znesu hodne, aktivne delene sustavy na výšky používaju zosilňovače s výkonmi cez 100W, ktoré idú aj tesne pod maximom a v pohode. Samozrejme je potrebný procesing. U viacpásmových systémoch tam je výhybka, kde je výškový repro oproti basovému obvykle hodne utlmený, aj keď sa nájdu aj hošie prípady, kde je výrazný pokles smerom k vyššej frekvencii kompenzovaný vo výyhybke alebo na EQ a potom sa to stáva že sa to rýchlo spály napr. prípad B&C DE200 či Selenium DH200e, D202ti, každý výrobca udáva min. deliacu frekvenciu.

Re: Udávané výkony u vejškáčů

mě zkrátka zaráží, jak by mohla bejt takováhle cívečka  http://elac.ro/ELAC%20gallery/elac%2012 … 20coil.jpg  schopna uchladit 60W... dyt to je přece blbost ta se utaví při 5W. Samozřejmě v praxi do ní de klidně 100W, ale sou to krátký špičky který v ní ve výsledku udělaj malý tepelný změny, ale co když přijde písnička viz. ta co sem postnul, při který de do vejšek skoro čistej kontinuální sinus, to je pak přece uplně jedno jestli je před nim výhybka nebo ne, prostě když dostane 5W třeba na 6 KHz kontinuálně dýl jak 2 vteřiny tak se prostě spálí...

(upravil Otas 24. 6. 2016 16:20)

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Existuje výkonové spektrum obvyklého hudebního signálu (má to přesný termín, nevypálím ho z hlavy). To má více, než polovinu na basech, něco na středech a něco malinko (nad doporučenou dělící frekvencí, třeba 5 kHz) zbývá na nejvyšší výšky.  Třebas 0,5%. Takže obvyklý hudební signál 100W napálíš do beden a hifi výškáč těch 0,5% = 0,5W zvládne. A je tedy na 100 W smile.
U dříve Tesly, nebo nyní u dobré profi je to náročnější, tam už je to často něco, co to musí vydržet alespoň určitou dobu.
Ale někdy také ne - viz údaj u Eminence APT 80 a rodných bratrů např. Tonsil GDWT 9/80. Tam se hovořilo o 80 W, ale ve skutečnosti z toho byly jen 4 W nad 5 kHz a to ještě jen po několik minut. Ale je fakt, že i ten Tonsil snese několik sekund 40 W, jak jsem si vyzkoušel.
A nebo, jak napsal maxell: Zpětně: Co dolar, to watt smile.

Re: Udávané výkony u vejškáčů

pouštěl sis tu písničku ? Tu přece nemůže přežít žádnej vejškáč, u ní to neni 0,5% ale tak 100 % smile

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Já měl svoje bývalý drivery (původní v bednách RHsound HC-12, tudíž těžkej low-end mezi PA drivery) ozkoušený "trvale" (=10-15min) růžovym šumem na 30W/8ohm (těsně pod peakem) děleno na 2,5kHz a přežily v pohodě. Takže jasně že to spousta vejškáčů přežije... není to zas tak extrémní signál, že by na tom bylo něco, co by se dedalo přežít. Dalo by se to prohnat nějakym analyzérem frekv. spektra, ale odhadem to nevidim nijak hrozně... resp. takhle, dobře navržená soustava to pro dané použití musí zvládnout přehrát bez úhony ať je to PAčko nebo HiFi atd.

Re: Udávané výkony u vejškáčů

No, jsem ožralý, a pouštěl jsem si to. Moc zajímavý, z pohledu kmitočtů, je to, jak se kdysi psalo Bum-Cink. Jestli je takto nahráno vše, celé album, pak to bude zátěž, no, když se to bude poslouchat rozumně, tak by to normální soustava asi přežít měla. Tahle muzika není naprosto moje parketa, já mám rád metal, a tam se všechno odehrává zase převážně ve spodní části spektra. Ta skladba,na kterou tady odkazuješ, no, pak už je asi jenom testovací cédéčko. Ne, dělám si prdel. Takhle se dá vlastně taky komponovat. Jako když fotografuješ. High key, nebo Low key...

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Ony ty výkony jsou vždy udávané s vyhýbkou, a ta propustí jen část signálu, takže 60w jde ze zesilovače, ale do repra se nikdy nedostane. I u té tvojí písničky (ikdyž to tak nezní) těch výšek není nějak extra moc, pusť si ji v nějakém přehrávači se spektrum metrem, středy a hlavně basy jsou tam mnohem hlasitější. Takže to přežijou spíš díky tomu, že se flákají, kdybys tam pustil sinus naplno, asi bys to spálil smile

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Je tam ještě další řada činitelů, které jsou ve hře.
1. Výškáče mívají vyšší citlivost než basové reproduktory (v profi téměř vždy), takže odporový dělič nebo předřadný odpor sníží skutečnou zátěž driveru nebo tweetru. Profi bedny, kde není odporový dělič na výškách, mívají drivery jako slabé místo (zapískání zpětné vazby mikrofonu prověřuje důkladně jejich odolnost).
2. Každá rozumně natočená písnička má svou dynamiku. I na dnešních disko hitech jsem se přesvědčil, že průměrný výkon je cca 1 - 2 W, když nechci, aby mi 25W zesilovač běhal do klipu. A protože zpravidla zdůrazňuji basy, tak se ta úroveň zvedne na 5 - 10 W, jenže to peru do basáku, ne do výšek.
3. V bedýnce ve výhybce bývá ochranný prvek, i žárovka v sérii s výškáčem udělá velmi dobrou práci smile.

(upravil Crashpc 25. 6. 2016 12:51)

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Je to taknějak mix všeho. Ta písnička v odkazu má "v akci" silné výšky vpodstatě jen na 50% času, možná malinko nad. Rozhodně ne blízko 100. Pokud vemem 60% a 60W reproduktor, tak do něj půjde v průměru 36W. To už dá driver docela vpohodě. I tady se cívka trošku hýbe a chladí. Teplo se předává tělu reproduktoru a vzduchu kolem. Uvědomte si, že ten výkon nechladíte jak zesilovač. Na té cívce může být klidně až 200 stupňů, a odvážil bych se napsat i vyšší číslo. Tím stoupne odpor, klesne příkon, a najednou už je to jen 25W... Ta cívka se v reproduktoru při 5W rozhodně neutaví. Vpodstatě si dovolím tvrdit, že pokud pustíte do takového měniče stálý signál a neshoří za 5-7 minut, tak už neshoří vůbec. Trefit se do toho momentu, kdy přežije pět minut a nepřežije déle, by bylo strašlivě těžké.
Jenže hudba se mění, a co mohlo vydržet hodinu, nemusí vydržet další minutu. Obzvlášť, když třeba zesilovač zakmitá, zavazbí.

"Normální" hudba má obvykle crest faktor kolem 6-12db. To znamená, že tam jdou špičky do plného jmenovitého příkonu, a pak střední signál kolem jedné desetiny maximálního. To je normální provoz, a to ty reproduktory vydržej.

Re: Udávané výkony u vejškáčů

v autě mam vejškáče 4x monacor DT-284, aktivní výhybku, takže vejškáče napojený přímo na zesilovač, a při začátku týhle písničky ampérmetr před zesilovačem (kterej je společnej na vejšky i středy, je to 4 kanál) ukazuje 50 A smile takže takovejch 500W de jen do vejšek a středů, docela se bojim, když sem ještě měl ve dveřích pasivní komponentní repráky tak tuhle písničku sem nemoh dávat na plný volume, protože asi po 5-ti vteřinách se po celym autě rozleh smrad z vejškáčů (a ten vejškáč je 8Ohmovej a ještě má v tý výhybce před sebou rezistor)...

(upravil Otas 25. 6. 2016 17:32)

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Takže, jak na to koukám, něco informací přišlo smile.
Ampérmětr napájení ukazuje 50 A. Jenže: napěťový měnič bude mít účinnost tak 85%. Pokud nejsou výrobci fakt dobří a nemají Dčkový zes vymakaný tak, že není na výškách ostudou, tak klasický AB zes ze zbytku udělá tak 60% (a to mu hodně fandím) do výstupu. Čili se nebavíme o 500 W ale asi o 2 * 150 W. Z toho jde část na středy a část přes odpor(-ový dělič) na výšky.
Ještě by to chtělo zanalyzovat písničku, zjistit dělící kmitočet středy/výšky a měli bychom zhruba podíl výškáče smile .... Že bych si jí stáhl a ve svém profi spektrálním analyzéru přehrál? smile

Edit: Tak jsem si jí přehrál. Podle mých uší: skutečných výšek tam moc není, zato je tam hodně v pásmu 2 - 6 kHz (z toho bere jen malinko výškáč), zato střeďák, ten se zapotí, základ je v jeho horním pásmu (předpokládám obvyklé dělení na 5 kHz). Budu-li mít náladu, zanalyzuji to, jaké mám uši. Možná to zní až bolestivě - je to nejcitlivější pásmo pro lidské uši - pračlověk musel slyšet syčení hada yikes.
Projel jsem to na PC křapky 2+1, poté na profi EAW NT59 (které mám zapojeny jako domácí monitory v nóbl dílně) a nakonec v kombinaci repasovaného a zdokonaleného NZC431/ zatím nerepasovaných ARS944, vše 30 let stará Tesla. Výškáč se nijak nezapotil, odehrálo to celou písničku, jen sousedi v paneláku si užili své. To znám jiné věci, při kterých dostávají repráky zabrat. Jo, takový nahluchlý klávesák, to je pro repráky peklo!

Re: Udávané výkony u vejškáčů

tak dík že si se tim takhle zabejval, snad se ti ta písnička aspoň trochu líbila, jak sem psal, teď před vejškáčem žádnej odpor nebo výhybku nemam, všechno je na přímo na zesilovač, ty komponentní pasivní repráky co sem tam měl měly dělící frekvenci 2,7 KHz, teď mam dělící frekvenci kolem 4 KHz mam pocit, nevim přesně ladil sem to podle toho jak to nejlíp hrálo, ten trimr na tý aktivní výhybce je ocejchovanej podle mě špatně

Re: Udávané výkony u vejškáčů

jinak teda díky za osvětlení, nikdo mi to ještě nebyl schopen logicky vysvětlit (možná proto, že sem se ještě nikoho neptal) takže rekapitulace:
střední výkon protopenej v cívce je teda zhruba 1/10 výkonu těch špiček co do něj dou
cívka může mít až 200°C
a pokud vejškáč neshoří do 5...7 minut tak už neshoří nikdy

takže pokud je u vejškáče napsáno 60/100W tak to znamená, že ho s klidem můžu připojit na 100W zesilovač a můžu mít jistotu že nikdy nenastane případ že by přišla taková píšnička při který by byl střední výkon vyšší ?

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Já myslím, že by to tak mělo být, že hifi výrobci uvádí 60/100w právě proto, aby lidi věděli, na jaký zesilovač to můžou píchnout (s patřičnou výhybkou). Lidi by asi byli zmatení, když by měli v ruce výškáč s výkonem 5w a k tomu basák na 150w smile Pak by ale ještě chtělo vědět, co je 60w dlouhodobě a co 100w krátkodobě, jestli je to zátěž na pár vteřin nebo co tím myslí, krátkodobě... takhle číňani uvádí to svoje PMPO, výkon co to vydrží na tisícinu vteřiny nebo jak dlouho big_smile

Zajímalo by mě, jak uvádí výkon u PA, jestli tam uvádí výkony podobně jako u hifi, nebo spíš jestli to není opravdu výkon, co ten výškáč snese.

(upravil DaVidsob's 26. 6. 2016 22:18)

Re: Udávané výkony u vejškáčů

tak tohle je monacor, takže tam si mysli že se tomu dá bez obav věřit
Edit:
http://www.repromania.net/tesla/tesla-v … v-3604.php

v dokumentaci od tesly ARV3604 je uplně dole něco na toto téma napsáno, by mohlo bejt zajmavý nastudovat tu normu ČSN 36 8263 jak je to tam specifikovaný

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Když jsem stavěl elektroniku pro magnetofon B73, tak jsem to zezačátku testoval bez zatlučených snímacích zesilovačů. Při záznamu tedy krásně prolejzal až na výstup sinus 100kHz z mazacího oscilátoru, který byl úrovňově jen cca 10dB pod užitečným signálem. Jednou jsem jen poslechově testoval šum záznamové + snímací cesty. Na oscilátor jsem zapoměl, zapnul záznam, přepnul monitoring na "tape" a vytočil regulátor hlasitosti na Luxmanu L-410 doprava...slyšet nebylo samozřejmě krom trochu šumu nic, jen z obou výškáčů se během pár vteřin zakouřilo a bylo vymalováno.  smile Od té doby vím, že snímací obvody mojí "B73" a Luxman L-410 jsou schopny přenést 100kHz v úrovni, která zruší výškáče... big_smile

Re: Udávané výkony u vejškáčů

Frekvence, které nejsou slyšet, ale jsou vidět big_smile