Téma: Satelity 2x 10"

Ahoj,

plánuji postavit nové satelity pro domácí poslech a občasné zvučení menších akcí. Líbí se mi konstrukce 2x 10" pro domácí poslech (aby to trochu hrálo i na spodku). Na zvučení akcí bych satelity doplnil o subwoofery.

Na zdejším fóru mě zaujal projekt od Betarona .
Osazení např. 10NDL64 nebo 2x B&C Speakers 10PLB76 + DE72 + DAS Audio BP-91 (odladěná na prodance).

Díky za připomínky.

Re: Satelity 2x 10"

urcite tym nic nepokazis, akurat na domaci posluch by som naladil BR trochu nizsie a vysky utlmil tak o 2dB, lebo prodance ladi kombinacie dost vysoko, hlavne u satelitov. Potom by si mal z toho dojem nedostatku basov a bolo by to uskriekane. Pripadne dat to cez prepinac zo zadu, v pripade podporenia subwoofermi na akcii by si prepol vysky bez toho "hifi utlmu".

Re: Satelity 2x 10"

Tohle jsem taky řešil, a nakonec to dopadlo tak, že subwoofer musí běžet i doma. Po brutálnější ekvalizaci jde k 28Hz, a to ještě nevím, jestli pod touto frekvencí spíš nepřestávám slyšet já, a proti samotným satelitům je to zvuk k nezaplacení. Už bych nikdy nechtěl běžet jen na samotnejch satelitech.

Re: Satelity 2x 10"

Tomu se nebráním ale nechci aby to byli vyloženě satelity středy + výšky.  Spíše malé fullrange na gril párty kde je zbytečné tahat subwoofery. X-max není vůbec k zahození v mém případě.

(upravil Betaron 17. 6. 2016 9:15)

Re: Satelity 2x 10"

Několik poznámek k provozu desítkových beden 2x Deltalite 2510-II“ + driver 1,4“ DE620, ikdyž jsem Ti psal něco do mailu;
Bedny používám jen občas, a to pokud zvučím malou akci. Jsou hodně účinné a jsem s nimi spokojený, ale pro tichý poslech domácího hifi ta kombinace moc vhodná není. Ekvalizace spodků je na můj vkus potřebná. S vyšší výkonovou hladinou je to lepší.
V každém případě bych měl ještě nechat doladit vyhýbky, výšky jsou více dominantní. Ale nic dramatického, jsem totiž příliš navyklý na kombinaci, kterou používám standardně - 2x 12HPL64 + Beyma 2“ CP750Ti + TD590.
Pro live zvučení s desítkovou kombinací malinko upravuji na EQ - více spodků na desítky, malinko ubrat na výškách.
Ala zase na druhou stranu - je to otázka vkusu na nějaký zvuk. Jsou různé uši...
Víceméně desítkové bedny používám i s těmi dvanáctkovými satelity, pokud zvučím akustickou muziku, či sbory na venkovních prostorech. Zde nejsou potřeba subwoofery.

..ještě poznámka;
Minulou neděli jsem se zúčastnil III. Posluchové akcie ve Streženicích, dá se říci, že akce výhradně k hifi reprosoustavám. Byl jsem tam jen tři hodiny, ale i za tak krátkou dobu to pro mě byla zajímavá akce. Nemám pro domácí poslech TOP HiFi soustavy, tak mě zajímalo, co to bude dělat s mými ušima smile Velké bílé bedny hrály výborně – litry jsou poznat. Vydržel jsem poslouchat různé stylové žánry (jak bylo zadáno dopředu v programu akce) hodinu, na klasiku výborný zvuk.
Pak jsem sešel se zatlumeného podia na sál. Na druhé straně měl ogara PA bedny s 15“ RCF a driverem – a to bylo přesně ono, co mě nadchlo po zvukové stránce!!! Ta samá skladba, kterou jsem  poslouchal na bílých HiFi bednách mi zde zněla lépe, a to i potichu. Prostě bubny hrály skutečně jako bubny. Vyhýbky do beden ladil prý Lukyss.
Protože jsem tam nebyl až do konce akce, docela by mě zajímalo, jestli došlo ke zvukové konfrontaci HiFi versus tyto PA bedny yikes  Nechci ale dráždit chřestýše bosou nohou, mám obavu, že zrovna toto hifisty nezajímalo lol

(upravil Wili 17. 6. 2016 12:20)

Re: Satelity 2x 10"

Betaron tie tvoje 10" bedny maju pocitovo malo basov prave preto ze tam mas zlu vyhybku, dva citlive 10" nemozu mat malo basov, tie vysky to musia zabijat. Ak mas prodance vyhybky ako som uz spominal oni maju ladene vyhybky velmi vysoko.

Staci ze na vyhybke pridas vyskam o 2-3dB viac a basak sa moze aj zblaznit bez ohladu na priemer a nedorovna to, potom ako pises treba subwoofer. Potom sa zvuk zlieva a neznie dobre. Ty si bastlic ako sa patri, tak polaboruj, vyber horny a schvalne tam daj pred vyskac R-R delic pre -2dB a potom poreferuj co sa stalo so zvukom.

Re: Satelity 2x 10"

U dvou citlivých 10" se dá přímo předpokládat, že budou mít málo basů. Je to normální. A pro bassheads mého kalibru i jeden 15" ve větším objemu v satelitu má pořád málo basů. Až teprve 18" subwoofer položený na zemi udělá tu práci... smile

Re: Satelity 2x 10"

ja som mal podobný ambiciózny plán no zostal iba na papiery. Mala to byť sústava B&C Speakers 10PE26 + DE250 + RCF H100 podľa PD. Je tam pomerne veľká horna a silnejší 1" driver pod to ešte mal isť beyma 10LW30/N v oddelenom objeme a napojený primárne so samostatného zosilňovača, ešte som tam plánoval cievku do série aby v prípade núdze to šlo napájať aj z jedného zosilu paralelne. Ten 10LW30 pomerne ochotne ide do basov ma slušné Xmax a ide to krmiť zosilom z výkonom cez 500W, dokonca som ho počul v kompaktom subwofri a ani by som nepovedal že hrá iba 10" malo to zvuk 12".

Neroznýšľal si o dačom hotovom napr. FBT Vetrus, počul som to v hudobnom obchode na blízky posluch to bolo tiež fajn hralo po tichu ako hifi a takisto som s tým počul nazvučený koncert gospelovej kapely v kulturnom stredisku (mali 4 zostavy SAT+ SUB) a tiež to bolo až prekvapivo dobré na take nrňusy. Na to že subwofer ma v sebe dva iba 8" basaky a je pomerne mrńavý to aj celkom slušne basovalo a ešte k tomu basaky boli hore na pódiu. NO neviem ceny možno to bude cenovo dakde mimo podobný syytém od Bose stoji dosť vľkém prachy, no na rozdiel od toho kompaktneho bordelu čo teraz vypustili z HK audio - Lucas nano to aspoň celkom nahlas aj zvukovo pekne hrá.

(upravil ondra.klofat 23. 6. 2016 16:11)

Re: Satelity 2x 10"

jak to FBT nevím, to jsem neslyšel, nicméně BOSE L1 II (= 2x sloup +2x basovka) jsem slyšel vedle /téměř/ zmiňovaného HK Lucas Performer (15"sub + 8" satelity - jasně že Nano je uplně někde jinde wink HK bylo místní, v trvalé "instalaci" - rozumějte 1x sub+ 2x satelit na klasickém stojanu, BOSE L1 si přivezl umělec - po akci proveden pro srandu porovnávací test. Ty peníze bych za ty L1 nedal ani kdyby mě mučili (80 tisíc, to jako vážně? big_smile ) Chlubí se to kompaktností, nicméně ve výsledku aktivní systém s klasickou koncepcí Sub + malý satelity bude asi i míň komplikovaný než stavět nějaký plastový věžičky. V porovnání vedle sebe se mi Lucas zvukově líbil daleko víc než L1 (která je o 30T dražší), propagované perfektní pokrytí prostoru od Bose...v reálném prostředí (zde obrazová galerie - relativně velký a dost členitý prostor pro cca 100 lidí) prakticky bez rozdílu proti klasickému dvoupásmu na klacku. Nehledě na to, že myslím, že jak za 30T tak za 50T se dá postavit lepší systém než každý z demonstrovaných. Osobně bych za to určitě ty peníze nedal.

Re: Satelity 2x 10"

dostal info že Beyma 10LW30 sa už údajne nevyrába ale šiel by miesto toho použiť aj B&C 10NW64, dobre vizerá aj FaitalPro 10RS350 akurát keby mal vyššiu zaťažiteľnosť.

(upravil RuMeC 26. 6. 2016 19:23)

Re: Satelity 2x 10"

Nějak si stále nedokážu představit co uhrají dvě 10" ve fullrange. Plochou membrány jsou na úrovni 12" a ta už něco zahraje.
Jsem na vážkách s výběrem reproduktoru . První jednodušší možnost postavit něco odladěného z Prodance kde je jediná schopná sestava se slušným X-max 6mm - 10PLB76 + DE72 + DAS Audio BP-91 kde cena a váha je trochu vyšší (4500,- za 10" reproduktor je celkem ranec). Druhá možnost, použit neodladěnou sestavu a nechat změřit. V úvahu připadá již zmíněná 10NW64 X-max 8mm a 10NDL64  X-max 6mm. Celkem mě zaujal reproduktor od Fane Sovereign PRO10-300 300 W, 98 dB, 45 ÷ 4000 Hz, X-max 5,5 mm za slušnou cenu 2400,-.  hmm2 hmm2

Re: Satelity 2x 10"

Řada reproduktorů PLB76 opravdu stojí za to, ale zapomeň u toho na basy. To nepůjde.

Re: Satelity 2x 10"

Včera jsem zvučil odpolední vystoupení žáků a absolventů ZUŠ v krásném zahradním areálu. Zaměřením se jednalo o housle a klarinety, kontrabas a violončelo. Doprovod ke všemu elektrický klavír;
Právě k tomuto účelu jsem použil desítkové reproboxy 2x DL2510-II + DE620 na stativech.
Ještě před tím, než se šlo do akce s těmito desítkovými bednami, překonal jsem lenost a provedl malou úpravu ve vyhýbce. Jak poznamenal kolega Wili výše – odporový dělič smile V dílně jsem pohledal dva ks velkých drátových potenciometrů 22R, které provizorně k úpravě citlivosti vyhovují. Oska potenciometru je zakončena drážkou pro šroubovák a končí nenápadně zároveň s čelem ozvučnice. Za tahokovovým krytem vizuálně téměř neznatelné. Potenciometry jsou nyní nastaveny v polovině dráhy.

https://i.postimg.cc/7bxM9tvX/2245612.jpg

K ozvučení nástrojů bylo použito šest mikrofonů Shure SM-48, SM-58, tak aby byl pokryt prostor, kdy hrálo více houslistů najednou. Příště vyzkouším kondenzátorové mikrofony AKG 1000, možná by stačily jen dva pro houslové sekce.
Co se týká celkového soundu desítkových boxů? Zkrátka řečeno, byl jsem se zvukem spokojen smile Ekvalizer nastaven v nulách, malinko jsem ubral na frekvenci 1kHz. Spodky, o které se tady bojíme, vyzněly v areálu dobře. Yamaha elektrické piáno bylo staženo linkou, tam jsem si udělal ihned kontrolu na schopnost přenosu spodních frekvencí desítkami. Kontrabas a violončelo taky výborné zvukově. Nemá to sice ten dunivější zvuk, jako u patnáctekových reproduktorů. Z mého pohledu jsou tyto desítkové bedny na podobné malé akustické akce, spíše komorního zaměření, ideální.

Re: Satelity 2x 10"

10PLB76 má príliš malé Qe pri takých reproduktoroch sa mi to ukazuje, že sú citlevejšie na stredoch, no do basoch to nejde. Konkrétne tieto mi vychádza delenie sub/sad niekde až okolo 150Hz čo už môže byť celkom problém naviazať na 18" subbasy, čiže skôr k tomu 15ky tie sa aj pri vyšších frekvenciách správajú lepšie. Podľa grafov prodance ani ta citlivosť tej zostavy nie je nič extra, skôr sa mi páči ta s 2x10HPL64 aj keď majú nižší príkon.

So skúsnosti lepšie hrajú dolu basaky s Qe 0,3-0,4 za predpokladu že nemajú nejak extra vysoko rezonančku.
Ty potrebuješ bedne na dve veci. V izbe ako fulrange a na nejakej záhradnej párty ako satelit. V podstate jeden citlivejší 10"+HF driver sam o sebe úlohu satelitu zvládne. Preto som sa zavýšlal nad tou myšlienkou 2,5 pásma, len to je už náročnejšie a vyžaddovalo by si to procesing. Ten faital mi príde na ten domáci posluch celkom ideálny, síce ma citlivosť iba 91dB ale pomerne nízko rezonančku a keď tie grafy čo k tomu davajú sú realne, tak oproti NWčku by mal maž pod 70Hz cca 7dB navrch. Umožnil by ladiť BR pomerne nízko, nesimuloval som to ale na 45Hz by to asi šlo. Pri NW či PLB sa to ťažko z rozumom dostane pod 55-60Hz. Pod ladením bedne niečo doháňať s EQ nveľmi nemá zmysl, iba sa zvýši výchylka repra a na basoch to dajak výrazne nepridá. V izbe by si to použival delené ako 3 pasmo s tým že basaku by si doprial viac výkonu ako stredom a výške. Basak by mal ísť napájať zo zosilu do nejakých 400-500W čo aj pri citlivosti 91dB je pre priemerného človeka v izbe celkom slušný kravál. Pri použití ako satelit to bude prevadzkované ako 2,5-pásmo, basak bude hraý cca 90-200Hz, Stredobas 90 až cca 2,5kHz, nad  cca 2,5kHz HF driver (samozrejme čím silnejší driver tým sa dá isť nižšie, ale pri tých 10" je do 3-3,5kHz vyžarovanie celkom v pohode), ten basak poslúži na dorovnanie poklesu pod 200Hz čo tie citlivé 10" fakt majú a umožní tým lepšie nadviazať na subbasy.

Re: Satelity 2x 10"

Betaron ja som vedel ze ti to neda spat ak podpichnem big_smile

Len mala poznamka, delic by bolo dobre vypocitat na presne hodnoty podla Re vyskoveho repro, aby si nejak zasadne nemenil impedanciu vyskoveho reproduktoru, lebo inak jemne rozladis vyhybku (frekvencne).

Re: Satelity 2x 10"

Nemůžu se rozhodnout. hmm2  Ze zoufalství jsem prohlédl i 12" sestavy.
Možná tady povede cesta 1x 12" -  12NDL76 , LF12G301 , Sovereign PRO12-500 mad . Fane by dole i něco uhrál.

Re: Satelity 2x 10"

A takový Eminence Kappalite 3012 LF....

Mým odhadnutým favoritem je kombinace LF12G301 s DE250 (odměřeno na Prodancích). Ekvalizace na basech nutná, ale Xmax 6,8 hovoří.

Re: Satelity 2x 10"

Já mám tuto sestavu http://www.prodance.cz/bc-speakers-12nd … f101.html. Použití pouze na zpěv nebo na odposlechy. Basy v nich budeš hledat těžko. Jestli ti to pomůže v rozhodování.

Re: Satelity 2x 10"

Ano, LF12G301 je na to už dost dobrý. I tak bych doporučil tahat sub všude. Vždycky to dopadne zvukově lépe, a o to menší pak mohou satelity být...

Re: Satelity 2x 10"

Len podotknem ze RuMeC v prvom prispevku pise ze chce satelity prevazne "pro domaci poslech". Nechapem ako o 12" citlivom neodyme mozete napisat ze basy v tom bude hladat tazko. Asi sa budem opakovat ale ak je reprosustava spravne navrhnuta objemovo a aj vyhybkou je jedno aka je velka a bude hrat dobre (aj basy). Nehovoriac o dvoch 10" ktore budu lahsie, sviznejsie a zvukovo krajsie a plochou vacsie ako jedna 12". Bassgitaristi casto pouzivaju 4x10" boxy prave kvoli lahkosti a odozve, keby to bolo opacne tak pouzivaju 1x21" monstra.

Ja mam napr. na doma Deltu12LF s D220Ti a ano tato kombinacia je z prodance vyladena zle a je uvrestana a nehra dobre tak ako 80% ich vyhybok, ak sa to ale poriadne vyladi hra to neuveritelne dobre a basov to teda rozhodne malo nema, a to je lacny "low-end". Pouzivam to bez akejkolvek ekvalizacie, uplne bez korekcii a aj pri nizkej hlasitosti to hra velmi pekne. Na viac ako 10W sa to neda pustat lebo to hlbokymi basmi zacina nicit domacnost a zacina byt fakt dost nahlas.

Takze prodance vyhybky su vsetky ladene pre ozvucovanie (do dialky alebo k subbasom), nie hifi, ak k 500W satelitom niekto nakotluje 2x1kw basy, tak je jasne ze to musi byt ekvalizovane vo vyhybkach do vysok aby to stihalo k spodkom, a pocitovo tie satelity potom same o sebe maju malo basov.

Dalsia vec je akustika miestnosti, ta sama o sebe spravi 90% uspechu, ak je miestnost dobra, aj tie najhorsie reproduktory budu zniet dobre, naopak aj tie najsamlepsie reprosustavy v zlej miestnosti nebudu hrat dobre.