Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » 2x subwoofer 15"

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 26]

Téma: 2x subwoofer 15"

Zdravím všetkých,
čas pokročil a treba vylepšiť aparát.
vzhľadom na to že chodievam na akcie zvyčajne  sám, subwoofery musia mať kompaktné rozmery (jednochlapovka).
V pláne sú dva suby s 15" pravdepodobne konštrukcie bassreflex vzhľadom že hrám všade kde sa dá interier-exterier, ale prevahu má interier.
Chcem dosiahnuť z čo najmenšieho aparátu maximum, takže treba použiť to najlepšie čo sa dá.
Samozrejme limtom sú vždy peniaze. Materiál na sub+povrchovku samozrejme nerátam, takže na repro je 2x400eur.
Zosilovač mám v pláne zakúpiť jeden na oba suby predpokladám aspoň s výkonom 2x2000W/8ohm a viac.
Do úvahy na limite je KOBBLE EM-4122 ktorý dáva podľa údajov v mostíku až 2x4200W/8ohm, čo by malo byť na dva suby až až výkonu.

Bol by som veľmi rád ak by ste mi doporučili nejaký reproduktor ktorý sa zmestí do max 80-90 litrov objemu aby sub bol čo najmenší.
Ak by sa použil veľmi výkonný reproduktor, je reálne že by sa dalo dostať na vyrovnaný frekvenčný rozsah od 35-40Hz?

Celkový rozpočet je 2000eur ( 2x reproduktor + zosilovač)

Za akúkoľvek radu vopord ďakujem

Re: 2x subwoofer 15"

Co třeba Beyma 15SW1300Nd??? Z toho co jsem měl možnost slyšet asi nejlepší 15". A nebo ještě 18Sound  15NLW9401, ale to nevim jak v BR, slyšel jsem jen v Hornflexu podle origo Beymáckého návrhu.

(upravil Otas 21. 4. 2016 20:17)

Re: 2x subwoofer 15"

No, mně se líbí BC 15SW100. http://www.prodance.cz/15sw100-8ohm.html.  To není těžký reprák a i dle skutečného změření by měl hrát slušně v malém objemu. S Xmax 13 mm docela dobré pro BR ozvučnici.
Je ovšem fakt, že jsem ho ještě neslyšel hrát.

Re: 2x subwoofer 15"

ďakujem za reakcie,
čo tak použiť  B&C Speakers 15SW115 8/ohm?
Rozmýšľal som aj o 2x12" v jednej bedni, ale predpokladám že vzhľadom na malú plochu membrány to nebude mať význam. 
Napríklad: 2x  B&C12BG100  8/ohm  alebo 2x RCF LF12X401 8/ohm

Čo sa týka zosilovača, bude dobrá voľba: KOBBLE EM-4122

ďakujem

Re: 2x subwoofer 15"

KOBBLE EM-4122 jsem koupil teď v úterý;
Zítra zvučím čtyři kapely, tak uvidím, či přesněji řečeno uslyším, jak se zesilovač zachová smile

Re: 2x subwoofer 15"

Betaron, po akcii prosím o recenzie.
ďakujem

Re: 2x subwoofer 15"

Zesilovač Kobble EM-4122 jsem koupil u Prodance. Vím, že v několika inzercích je tento zesilovač (nový) nabízen cca o 7tis. levněji, než u Prodance. Ovšem z hlediska záruky a případného servisu jsem si nedovolil po této lákavé alternativě sáhnout…

Ještě než jsem zesilovač použil při sobotním ostrém provozu, byl doma dva dny cvičně v provozu, abych si takříkajíc „očichal“ jeho prvotní projev. Jak psal Hubert na foru zvukařina – větráky jsou poněkud hlučnější. Hifi v pokojíčku by se s tímto zesilovačem poslouchat nedalo. Větráky v PKN zesilovačích jsou proti větrákům Kobble „šumění lesa“ smile
https://i.postimg.cc/NKx5sHk4/2242441.jpg https://i.postimg.cc/mc2htgdG/2242442.jpg

Z hlediska zvuku jsem ale ihned vnímal dynamiku, svižnost EM-4122. A taky se mi jeví, že u tohoto zesilovače má výrobce celkem slušně zvládlé ono charakteristické cvrlikání převodníků zdrojů a jakési přechodové zkreslení při minimálně-minimální hlasitosti s uchem na reproduktoru. Co jsem měl první PKN LC-2002, tam to bylo docela znatelné. U jiného, pozdějšího LC-2002, který používám, už toto ve výrobě vychytali.

No a k tomu včerejšímu ozvučení čtyř kapel;
Zkrátka a dobře řečeno – byl to nářez! Musím konstatovat, že pro pořádné využití zesilovače EM-4122 nemám k dispozici výkonově odpovídající reproduktory (sice jsem použil jen dva suby na stranu ze čtyř možných na stranu, které mám k dispozici).  Po předcházející úvaze jsem jel s aparaturou do kulturáku o tři hodiny dříve, abych si s tím udělal jakýsi pořádek. Musel jsem na to jít s citem a nastavit si hlasitostní poměry na celém signálovém řetězci.
Takže dopadlo to takto: Na mixpultu Allen&Heat GL2400-24 jsem zvyklý mít nastavené nějaké úrovně na šavlích, skupinách a Master Volume. Po zvukovém testu (uchometricky) byly potenciometry EM-4122 byly nastaveny kousíček za půlkou dráhy. Kanály A + B použity na subwoofery, kanály C + D zapojeny na Fullrange satelity. V tomto případě zesilovače PKN LC-4004 a LC-2002 zapojeny na pět monitorových cest. Za zvuk jsem byl od muzikantů i návštěvníků chválen, ikdyž byly i hlasy, že to bylo místy i zbytečně hlasité yikes ale byl jsem zvědavý, co z toho dostanu..…samozřejmě s citem, ne že hned můj stařičký vercajk s novým zesilovačem upeču big_smile

https://i.postimg.cc/DW8F9Jjm/2242443.jpg https://i.postimg.cc/Pvkjv6t8/2242444.jpg https://i.postimg.cc/cg3WHqNS/2242446.jpg

Jelikož převážně zvučím malé, klubové akce, pokorně se v takových případech vrátím k mé osvědčené kombinaci zesilovačů PKN LC-2002 a LC-4004 s mixpultem Mackie CFX20-Mk2, a většinou i bez procesorů…
https://i.postimg.cc/7G1x9vtN/2242447.jpg

Re: 2x subwoofer 15"

ďakujem za recenziu.

Tak už len vybrať najvhodnejší reproduktor a šup sa do stavby big_smile

Re: 2x subwoofer 15"

Už sa to pomáli blíží.
Materiál na stavbu basoviek je už doma, len stále nie som rozhodnutý do akých meničov ísť.
Ešte ma celkom zaujal  Fane Colossus PRIME 15XS 8/ohm.
Rozhodnutý som že to bude bass reflexová ozvučnica s max 120l objemu.
Potom už len váham nad B&C Speakers  15BG100 8/ohm ten by zahral celkom nízko, alebo 15SW115 8/ohm.
Krmiť to budem s 2500w/8ohm na jednu basovku.
Alebo poraďte aký reproduktor by najlepšie zahral v bassreflexe do 400Eur.

ďakujem

(upravil Crashpc 8. 6. 2016 4:21)

Re: 2x subwoofer 15"

Záleží jak moc chceš poslední decibel SPL a co pro to uděláš. Já si pamatuju, jak jsem sám tahal i MT18SUB, což je 60*60*80cm kysna. Samozřejmě, že to bylo velice náročné, ale uhrálo to dost, a vešlo se to všecko do auta velikosti oktávky. MASAKR.
Aneb kdo neunese 18" basovku v neodymu není chlap.

No, teď vážně - po pár zkušenostech s PA bych radši cpal větší reproduktor (i kdyby nižší třídy) do menšího objemu, než obráceně. Já pevně věřím, že ve neodymu jdou vybrat reproduktory, které ve 120l pracovat budou velice dobře.
Svůj 18SW115 jsem v rámci kompaktnosti z toho samého důvodu dal do 135l budky, a pracuje to velice pěkně. Dovolil bych si ho nacpat i do 120l budky. Simulace mi dala za pravdu:

https://i.postimg.cc/87vbsY2m/2244800.jpg

Pokud uvážíme, že 18" při stejném příkonu bude mít menší výchylku, dostaneme i v nejnižších basech nějaký ten decibel na SPLmax navíc, a nakonec to i dohraje níž, protože to díky výchylce půjde pustit níž.
Lehčí modely jako 18NW100 by v tom taky pracovaly.

Re: 2x subwoofer 15"

Na male akce mam DAS18H ve 125 litrech a funguje fajn. Do 15" bych v jednom kuse na stranu nesel.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: 2x subwoofer 15"

Není nutné to dávat na stranu. Skoro vždy mi to mohlo hrát uprostřed. Jen je potřeba mít stativy....

Re: 2x subwoofer 15"

Uprostřed je podle mě nejlepší místo a navíc je tam pak zisk citlivosti. Třeba jako velká hloupost mi přijde, když je u nás ples a kapela má suby na stranách. zbytečně to pak hraje podél sálu do stolů a nedá se tam vepředu ani bavit. Uprostřed je pak basu málo, jak jinak také že. Proč vůbec lidi zvučí markantně celý sál a nesoustředí se hlavně na parket.

Re: 2x subwoofer 15"

Já tě zkusím taktéž nahlodat a podpořit vesměs pány nademnou, ikdyž ve chvíli, kdy máš už materiál je to asi to poslední co chceš ... Sorry big_smile Ale protože řeším to samé dilema, jestli přidat další dvě patnáctky (v mém případě 2x 15P1000Fe/4 s 1kW na stranu) nebo vyměnit za 18", tak dneska se kloním spíš k menší 18" než velké 15". Na venek jsou dvě patnáctky v drtivé většině málo a pár metrů v prostoru už se totálně ztrácí. Uvnitř je to většinou bohatě dostačující, pro menší prostory i jedna patnáctka. Větišnou to tolik peněz navíc neznamená, a rozdíl ve velikosti se dá taky udržet docela rozumný jak je ostatně dostatečně rozebráno výš.

Re: 2x subwoofer 15"

Ako som spomínal hrávam prevažne v interiéri  asi 90 percent.
Prečo som sa rozhodol pre 15" ? V príspevku vyššie som sa preklepol a objem musí byť do 80-90L, nie ako som napísal 120L.
A pre moje hránie to bude dostačujúce, aj keď chcem dostatočnú rezervu vo výkone. Zvyčajne je to do 100-150ludí.

Re: 2x subwoofer 15"

To je škoda. Ve všem... smile
Já bych tedy venku 150 lidí se dvěma 90l budkama - ať je v nich cokoli - hrát nešel. Tam se nedá mluvit o žádné rezervě.

Re: 2x subwoofer 15"

Ale ja som písal že hrávam takmer všetko v interieri. Pre oslavy svadby dostačujúce.

Re: 2x subwoofer 15"

Crashpc:
Venku jsme hráli (reprodukovanou muziku) i s 15" a tweetry, bez subbasu, pro 150 lidí i více. Nota bene i včera (to už s 15"+1,4") pro 100 lidí venku (dětský den) jsem žádný sub neměl.
A tenkrát jako i teď byli šťastní oni i my. Pro tohle se to dělá, má-li člověk rád muziku a chce se o radost dělit, respektive ji rozdávat. Aparatura je jen nástroj, ne cíl.

Nadšení, to původní, co má sílu povodní .... smile smile

Re: 2x subwoofer 15"

Ano, také jsem takové akce odehrál. Je to asi o reprezentativním vzorku toho, co člověk dělá. Jistě, že to není o aparatuře, ale bez ní také žádné dělení radosti hudbou být nemůže. Je to vyvážený jev.
Brát jako reprezentativní vzorek obecně dětský den mi přijde jako z jiného světa, úplně mimo. To bych na 99% odehrál s 2x ART310 aj bez subů. Psal jsem o situaci, kdy jsou opravdu potřeba. Nadšení není to, co Ti vyřeší technický problém. Opravdu to nestačí.

Re: 2x subwoofer 15"

Asi hodně záleží na tom zda se jen zvučí kulisa k nějakým aktivitám, či vystoupení kapel. Pochybuji, že by bylo vhodné pomuchlat děti nějakou MT18SUB big_smile

Příspěvky [1 až 20 z 26]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » 2x subwoofer 15"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£