Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

(upravil guitar.master 9. 12. 2015 16:15)

Téma: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Ahoj všem, potřebuji zapojit dva hotové moduly s LM3886 od EZK do můstku. Zvažuji dvě možnosti:
1) Rýpat do hotových modulů a zapojit je do můstku přímo. (znáte vhodné zapojení?)
2) Postavit preamp jako je tento: http://sound.westhost.com/project14.htm. To by ale asi chtělo oddělené napájecí země.
Kterou variantu by jste doporučili / máte odzkoušenou?
Díky.

(upravil Otas 9. 12. 2015 19:04)

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Já bych stavěl preamp, tak se to dělá častěji, v podstatě většinou postačí U1B, zapojený do vstupu jednoho kanálu. Je to výhodnější, než bádat, zda v invertujícím zapojení nebude mít LM nějaké záludnosti.
Nejspíše se ti i tak signálové země obou kanálů dotýkají na vstupu (nebo zdroji signálu), pak není nutná úvaha o zemi další, speciální.

Napájení toho operáku by mělo mít kondenzátory a zenerky zaústěné do této signálové země. Předpokládám zdroj klasický, 2 * odpor (680/1W) - zenerka 15 V paralelně s kondenzátorem cca 220uF při napájení cca +-33V.

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Díky, dám raději OZ i pro neinvertovaný signál, aby měly koncové stupně stejné napájení. Použiju TL074 (2 kanály).

Napájení bude +-30V, návrh zdroje se zenerkou jsem ještě nedělal, tak musím trochu postudovat. Nejsem si úplně jistý jestli vím jak by vypadalo schéma toho co navrhuješ smile

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

S oběma OZ je to lepší, je to nezávislé na vnitřním odporu zdroje signálu a lze i signál zesílit.

Zdroj se zenerkou je velmi jednoduchý: Zenerka spojená se zemí, její druhá strana s odporem, který vede k napájení. Druhá strana zenerky je stabilizované napětí podle jejího typu. Paralelně k zenerce se dává kondenzátor. Pozor, zenerka drží stálé závěrné (proti propustnému směru) napětí, katoda vždy patří k + straně.
Skrz zenerku musí jít dostatečný proud a k němu je potřebné přičíst odběr IO. Podle toho součtu proudu s cca 20% rezervy, a rozdílu od celkového napájení se vypočte odpor.
Z 30 V na 15V zenerku a TL072:
Napájecí proud TL072 je tuším cca 2* 4 mA (zatížení bude minimální), k tomu se přičte 20 mA na zenerku a 20% rezervy na výkyvy napájení. Z toho vyjde 33,6 mA, které musí projít přes odpor při 30-15V = 15 V.  R = 15/0,0336 = 446 ohmů, volíme nejbližší řadu odporů 420 ohmů. Výkonově je to zatíženo cca 0,5 W, odpor volíme vyšší (napětí v síti kolísá, zároveň odpor nebude tak horký) čili 1 W.
Hotovo. Ale sám jsem překvapen, kolik řádků popisu to zabralo sad.

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Já taky, ale už asi 100 let existuje "šéma". Třeba by to šlo i teď.

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Nejednou jsem viděl nezapojovat LM3886 do můstku, ale "paralelně". Ono pak záleží kolik ohm. má reprák.

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Super, díky za vysvětlení.
Jenom mi trochu vadí, že výkon protopený na odporech a zenerkách bude více než desetinásobek maximálního výkonu OZ. Vedle klidových odběrů čtyř koncových modulů (cca 15W) se to sice ztrácí, ale i tak uvažuju o nějakém vypínači dvou modulů pro běžný domácí poslech.

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Tak dej zenerku a k ní tranzistor. Pak jí stačí 3mA... a výkon na tranzistoru je cca 4mA x 15V tj 60mW... Celé včetně IO se to pak vejde na malou destičku...

(upravil guitar.master 22. 4. 2016 17:07)

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Preamp podle schémátka výše funguje dobře. Nakonec napájím běžně zapojenou zenerkou. Preamp trošku brumí, asi je to tím, že je to v šasi všechno dost nahusto. Až bude čas, zkusím to odstínit. Preamp vypadá takto:
http://s31.postimg.cc/71agk127v/20151216_191311.jpg

V zesilovači jsou 4 moduly s přepínačem, který 2 vypíná a zároveň přepínám můstkový provoz na provoz jednoho modulu (přepínač na výstupu). Udělal jsem to proto, že většinou bude zesilovač hrát doma a 15W ztrátový výkon je moc. Můstek zapínám jenom ve zkušebně nebo na větší bedny venku (zatím to mockrát naplno nehrálo...).
http://s31.postimg.cc/mwe9d56nv/predek_3.jpg
http://s31.postimg.cc/51jw2y8sb/zada_4.jpg

Díky za rady.

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Máš předzesilovač přímo u trafa Hrůza nediv se že to bručí šup s tím do pokovené krabičky .

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

spíš bych hledal zemní smyčku, předpokládám, že trafo nemá vinutí zvlášť pro každou stranu, takže zem je spojena přes tu destičku u trafa a smyčka se uzavírá přes stínění vývodů z předzesilovače - klasika, obvykle těžko řešitelný problém u téhle koncepce, když odpojíš stínění jednoho kanálu, tak se bude indukovat do toho vstupu napětí "cestující" země díky proudům do repro a úbytku na napájecím káblu... Možná odpojit stínění na jednom konci a zapojit zem  předzesilovače do společnýho bodu. To jsou krušné začátky, kdysi jsem taky bojoval. Nejlepší je tohle eliminovat už ve fázi návrhu.

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Zkusil jsem stínění, ale nepomohlo. Nakonec jsem našel v preampu chybičku lol a je ticho. Problém, který popisuje Kaed mě nenapadnul, naštěstí se slyšitelně neprojevuje, příště udělám oddělená vinutí.

Mám ale problém se zemní smyčkou u některých počítačů (špatně zemněné zvukovky). Na oddělovací signálová trafa nemám, tak jsem to vyřešil odporem v zemnění, který šum oproti signálu výrazně utlumí. Zelenožlutý je připojený na šasi přímo, ale na signálovou zem přes odpor, tuším 1k. Na vyrovnání potenciálů to stačí a nějaké velké proudy tam stejně nesmí téct, jinak to vyhodí proudový chránič. Může to způsobit jiné problémy?

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Co s tím má co dělat proudový chránič? copak někde spojuješ obvod primáru s PE vodičem?

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Signálová zem se spojuje s ochranným vodičem, aby se potenciál indukovaný na signálovém obvodu uzemnil a nezůstával např. na krytu mikrofonu. Běžně indukované napětí by měl můj odpor 1K dobře uzemnit. Pokud se ale na kryt mikrofonu dostane jakkoli něco většího měl by reagovat chránič. Pokud tam chránič není, tak dostane můj odpůrek slušný záhul.

Re: Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Připojení přes odpor je standartní řešení. V PC je signálová zem natvrdo spojena s PE, takže ti vlastně ani nic jiného nezbývá, pokud pominu možnost dvojité izolace zesilovače. (nebo třeba napájení nějakým adaptérem do zásuvky, ale to je asi možný jenom u malejch výkonů)

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Invertující předzesilovač pro můstkové zapojení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£