Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Dílna » pájecí - odpájecí stanice

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 54]

Téma: pájecí - odpájecí stanice

Máte prosím někdo zkušenosti s touto stanicí?

http://www.hotair.cz/detail/pajeni/hork … -cinu.html

Případně prosím doporučte ověřený typ stejné konfigurace třeba i s mírně vyšší pořizovací cenou (do cca 12000 bez DPH).

Stanici potřebujeme na opravy desek osazených jak SMD tak i THT.

Díky

Re: pájecí - odpájecí stanice

Doporučil bych oddělená dedikovaná řešení s jistotou oostatku náhradních dílů a spotřebního materiálu. Takže asi pájku Weller, horkovzdušku Leister.

(upravil Dohnalik 25. 5. 2016 2:36)

Re: pájecí - odpájecí stanice

Metcal/Thermaltronic. Jedlou člověk zkusí a nic jinýho nechce, je to indukční ohřev. Dělají pájecí i odpájecí stanice. Horkovzduch vem klidně nejlevnější za 1000 z hotiaru.

Re: pájecí - odpájecí stanice

Díky za reakce ale už jsem objednal tu z odkazu. Uvidím jak se osvědčí v provozu a případně postnu nějaké postřehy.
Přeji pěkný den.

(upravil sagitarius 25. 5. 2016 13:36)

Re: pájecí - odpájecí stanice

Crashpc napsal:

Doporučil bych oddělená dedikovaná řešení s jistotou oostatku náhradních dílů a spotřebního materiálu. Takže asi pájku Weller, horkovzdušku Leister.

Nechci ti do toho kecat, ale toto není fórum poslanecké sněmovny. Tady jsou čeští pracující, beroucí české mzdy! rofl

Web

Re: pájecí - odpájecí stanice

A jaké že to jsou, ty české mzdy?
Tohle vypadá spíš na živnost/bokovku/zaměstnavatele, než na bastliče. A na pravidelnou práci prostě je potřeba koupit slušný nastavitelný a kalibrovatelný cajky.

Když vím, jak dobře se mi s tím pájí, a co to umí, tak bych si to asi koupil i za plnou palbu, ale když jsem zánovní Wellerku viděl na Aukru viset asi třetí den za 2300Kč, tak nebyla jiná možnost, než koupit. Pokud to chce mít tazatel na faktuře, tak pro něj samozřejmě takováhle příjemná možnost s příjemnou cenou odpadá. To nemůžu vědět.

Re: pájecí - odpájecí stanice

Základem je nepoužívat bezolovnatý svinstvo. Solidní materiál na pájení je Sn60Pb38Cu2,  s 2 proc tavidla, nebo tam může být trocha stříbra. Spoje jsou krásně lesklý a dobře se to rozlévá, samozřejmě i přes prokovy na druhou stranu desky. Pak už stačí skoro jakákoliv páječka, mám oblíbenou "servisní" SOLOMON 25W - servisní proto, že zvládla milion kilometrů v autě a libovolně hrubý zacházení bez poruchy, v jednoduchosti je síla. žádná regulace teploty, je to zkonstruovaný tak, že na běžný velikosti plošek to stačí, na pájení tlustejch drátů si beru něco většího. Nějakou dobu jsem měl klasickou RS150, ale ta skončila v propadlišti doby, hlavně kvůli hrotům, a regulovatelnej weller jednoho dne dofungoval. Je fakt, že na smd si raděj vezmu horkovzduch, když je to jenom trochu možný a nějaký pidiprťavosti typu 0402 součástek fakt nedělám, to nechám mladším...

Re: pájecí - odpájecí stanice

Chtěl bych si udělat radost a koupit novou pájecí stanici. Pájím olovem a většinou THT. Do užšího výběru se dostaly pájecí stanice od JBC a Thermaltronic. Jedny mají tělísko přímo v hrotu, druhé jsou indukční. Co je lepší. Tělísko v hrotu si mohu libovolně regulovat teplotu. U indukčních co teplota to jiný hrot, to mě trochu odrazuje. Zase k modelu Thermaltronic 9000 jde připojit odpájecí pinzeta. Máte někdo zkušenost z praxe?

Re: pájecí - odpájecí stanice

Mám zkušenost s JBC i Thermaltronic. JBC jse prodal. Dont get me wrong, je to velice dobrá pájecí stanice (popravdě jedna z nejlepších, kam se hrabe nějakej weller) ale indukce je indukce...a co dokáže Thermaltronic se 40W indukce mi nevěří nikdo, dokud si to nevyzkouší. Pájí to ohromný rozlitý země jako nic, pájí to velký kovový díly jako by tam nic neodvádělo teplo...je to great.
Jo a dá se to předělat na 13,4 MHz vysílačku velice jednoduše smile

Re: pájecí - odpájecí stanice

Děkuji za odpověď, ještě by mě zajímalo jak moc Thermaltronic vyzařuje. Dá se u toho měřit osciloskopem? Na HW.cz dělali před lety zpětný inženýring Metcalu a byl to obstojný vysílač.

(upravil Dohnalik 26. 5. 2016 20:30)

Re: pájecí - odpájecí stanice

Nic jinýho jako vysílač to není. Na osciloskop to vůbec vliv nemá. Mám ho vedle. Mám snad někde i schéma...

Re: pájecí - odpájecí stanice

Dohnaliku, myslis ze ma smysl na takove to domaci zvykani koupit tu nejlevnejsi Metcal stanici PS-900? http://cz.farnell.com/metcal/ps-900/sol … dp/1560738 nebo je nic moc? Zase nechcu davat 10k za stanici, kterou pouziju 3x do roka, ale zase stanice s cenovkou kolem 2k stoji za vyliz***el...

Re: pájecí - odpájecí stanice

to schéma by mě zajímalo, jestli se dá ten "vysílač" na 13MHz udělat za rozumný peníze, tak hrot a pero s káblem se dá na ebay koupit cca za 2kKč,
Akorát nějak nemůžu najít hroty pro olovo, 350 st je na olovo moc...

Re: pájecí - odpájecí stanice

ty teploty se resi porad a je to nesmysl - teplota hrotu (nebo pripadne ani jineho zpusobu ohrevu) nema obecne zadnej velkej vliv, teplota pajky at uz s jakykoliv ohrevem roste (rozdilem teplot - tepelnou kondukci) a kdyz dosahne bodu tani spotrebovava jeste dalsi latentni teplo na tuto supenskou premnenu, narust teploty se v ten moment vyrazne zpomali - tj. kdyz bude ohrev prudsi (napr. vysoka teplota hrotu) akorat se to rozpusti driv, a bez velkeho tepelneho zatizeni DPS - vzhledem k tomu ze pajene plosky jsou male je prubeh teploty temer homogeni a stav kdy by cast pajky byla jiz prehrata vysoko nad bod tani a jina cast jeste neroztala je v podstate nesmysl
...samozrejme tedy ze hned jak se pajka rozpusti a navzlina dam hrot pryc, nejsme tu na kremaci smile

Re: pájecí - odpájecí stanice

Ano, to je u klasiky, ale ta indukční funguje dost jinak, tam jde o fyzikální pricip, kdežto klasika má dost zpoždění - pokud se ochladí hrot, tak chvilku trvá zež se ochladí i termočlánek a zase chvilku trvá, než se ohřeje topný těleso a chvilku trvá než se teplo dostane vedením na konec hrotu...
Kdežto Curiova teplota v materiálu hrotu buďto je a netopí se, a nebo není a jede tam hned plnej výkon, přímo do hrotu, a to je ten propastnej rozdíl. Už jsem našel i hroty na olovo, akorát tam je USD15 poštovný, to zkazí radost, to už je levnější ten farnell. Pro moji potřebu bych potřeboval min. 4 hroty, - tenký na smd, větší na klasiku, hlavně na velký součástky, a znovu to samý na bezolovo, sem tam jsem přinucen do toho vrtat, a řešit vždy před odsátím přidání olovnatýho cínu už mě taky nebaví (jinak to moje historická páječka nerozpustí, když ji vyráběli, byl bezolovnatej cín považován za nadávku). 10kKč za pájku asi neprojde, zas tak často to v pracce nemám.

Re: pájecí - odpájecí stanice

..klasika neklasika, hrot nehhrot, termodynamika funguje porad stejne a veta "350°C je na olovo moc" je proste BLBOST smile

Re: pájecí - odpájecí stanice

Nevím co a jak kdo pájí, ale obvykle používám hroty s tak velkou tepelnou kapacitou, že tam k žádnému citelnému ochlazení nedochází. Pokud někdo pájí tak, že mu roztavená pájka na hrotu utuhne, když ho přiloží ke spoji, tak používá buď špatné nástroje a metody, a nebo nízkou teplotu. 350°C opravdu není problém ani pro olovo.

(upravil mechanik 30. 5. 2016 23:26)

Re: pájecí - odpájecí stanice

Crashpc, tak skús niekedy aspon 2 vrstvu a aspon 35um a spájkovať odpor alebo kondenzátor v 0603. Ked súčiastka povedie na zem a budú tesne pri súčiastke prekovy do tej spodnej vrstvy so zemou a hore kludne aj thermal pad tak budeš mať čo robiť aby si to s wellerkou zaspájkoval. Viem o čom hovorím, poznám to. Velký hrot tam použiť nemôžeš pre to že by to bolo mimo spájkovacej plochy a väčšie než ten odpor a zostávajú teda len špicaté hroty ako weller ET-O a tušim ET-H. S ET-O to ani nemá cenu skúšať, je príliš dlhý a s ET-H budeš mať aj tak čo robiť. S olovom to bude chcieť tak 420°C a pri spákovaní to bude prudko padať a cín tuhnúť. Dohnalik vie o čom hovorí...
Teraz ma bude čakať asi 20 odporov a kondenzátorov v 0402 ktoré jednou stranou povedú na zem. V tesnej blízkosti vždy 2 prekovy od súčiastky na zem a zem je miestami vo všetkých 4 vrstvách. Potom ešte 0603 a inak to už dúfam pôjde. Teda neviem ako to bude s GND PADom ktorý má 6x6mm a vedie zase na viac vrstiev cez 16 prekovov ktoré som si tam sám dal.
Bojím sa aby som po tejto skúsenosti nemusel meniť spájkovačku za spomínanú a prípadne teplý vzduch.

Re: pájecí - odpájecí stanice

no vzdyt Crashpc se o to nepre, naopak ma rekl bych stejny (podobny) nazor jako ty smile

jj to co popisujes je dusledkem dvou veci, jednak nedokonalym vedenim tepla z hrotu do padu/pajky (tj. velkym tepelnym odporem), a druhak naopak prilis malym (=mensim nez je ten velky odpor mezi hrotem a pajkou) tepelnym odporem mezi padem a zemi = v tomto pripade nechtenym "chladicem".. to je pak podobny jak kdyz zkousis malym potuckem napustit prehradu s velkym a otevrenym stavidlem

to prvni je nasnade protoze 0402 bez urazky neni moc (vubec) vhodna velikost na rucni osazovani (osobne jsem v tom pajel jen LEDky na zeleznicni navestidla velikosti N, a uprime - kdyby me to napadlo jeste nekdy, dam si rovnou par facek a misto vlacku zacnu radsi chovat vcely..)  nicmene da se poresit bud jinou (vhodnejsi) technologii pajeni (horkovzduch, IR) nebo v domacich podminkach nouzove lehkou koupeli v kalafune (uz tusim cim vsim budu mozna nazivan.. big_smile) ano je to sice opticky strasna prasarna, ale ve skuetecnosti ta prasarna docela slusne vede teplo mezi hrotem a pady/pajkou/..

to druhe je prusvih obecne, to zna asi kazdy - tluste vrstvy, rozlite zeme,... vetsinou se zemene plosky prave z tohoto duvodu stejne oddeluji a nechava se jen normalni tenka cesta, ze ( smile ) ..ale jo, nekdy se tomu neda vyhnout, a teplo pak odteka do rozlite zeme ..zde pomuze jedine vyssi teplota (cim vyssi rozdil teplot, tim vyssi tepelny tok a tudiz i jeho trosku rychlejsi "akumulace" v pajce)


No, ale kdyz uz jsem vise trosku utekl od tematu tak k navazani zpet:
muj nazor je ze co do pajeni to je (skoro) fuk, doma uspesne pajim perem SBL (stoji asi dve kila jako nahradni soucastka k teto stanici) s dlouhym hrotem s ploskou 0.4mm (SBL623-R), napajim to sproste vlastnim starickym PWM zdrojem na pomerne nizke freq. (trosku to piska smile ) a teplotu (ne)resim podle citu, bezne pajim 0805 (mene casto i 0603), TSSOP, QFN..
Podstatne horsi je u toho odsavani, krome jedne opravdu dobre odsavacky od Welera (a bohuzel typ jsem tenkrat neresil sad pardon..) jsem zatim u levnejsich stanic (mel jsme tu cest se tremi "neznackovymi" ) nenarazil na nic co by nejak vyrazne predcilo odsavacku rucni, vetsinou jsou problemy s malym/nedostatecnym tlakem, hooodne castym zanasenim se, a jedna dokonce ani nemela dostatecny vykon teliska (nez se povedlo spoj rozehrat trvalo to dlouho a odchazely pady..) smile

(upravil mechanik 31. 5. 2016 9:03)

Re: pájecí - odpájecí stanice

Nitram, pekne si ten "jav" popísal.
Inak 0402 použiť musím, držím sa datasheetu. Je to TQPF64 a tých púzdier 0402 má okolo seba asi 22. Keby som tam dal 0603 tak by to rozumne urobiť nešlo... Bojím sa len tej zeme inak s 0402 nemám problém ani ručne a bez lupy. Lupa má zväčšenie tušim asi 4x alebo 5x a nevidím pod tým viac než okom... Asi by to chcelo nejaky mikroskop alebo USB mikroskop...
Ale som rád že si to napísal. Skúsim kúpiť ešte ten regenerátor hrotov od weller, na čistote dosť záleží... Skúsim pár súčiastok v 0402 a ked to nepôjde tak kúpim teplovzdušku. Čo som sa pozeral tak sú dosť lacné. Bojím sa skôr že cín v tej pastovej podobe bude poriadne predražený.

Asi niečo ako ATTEN AT850D   http://www.tme.eu/sk/details/at850d/tep … ce/atten/#

a k tomu asi rovno:
AMTECH A559ASN2AG/35   http://www.tme.eu/sk/details/a559asn2ag … ty/amtech/
AMTECH ASNAGCUN/040   http://www.tme.eu/sk/details/asnagcun_0 … ty/amtech/

Příspěvky [1 až 20 z 54]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Dílna » pájecí - odpájecí stanice

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£