Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 22]

Téma: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Ahoj, postavil jsem modul zesilovače s Thermaltraky podle Ing. Voráčka z knížky NF zesilovače 4 a mám problém s oživením. Po zapojení ke zdroji mi shoří rezistor č. 28 ze schematu:
schema

Už jsem to kontroloval snad stokrát, ale nemůžu na nic přijít. Potřeboval bych nějak nasměrovat.
Díky.

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Prvý nápad- otočená polarita C12, alebo nejaký skrat za R28 na zem.

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

C12 alebo C14 nie je skratovany ?

(upravil ythren 16. 5. 2016 16:18)

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

No může to být čímkoliv,

mě jednou nefungoval leach protože jsem tam dal špatný tranzistor, místo NPN jsem tam zapájel PNP ale myslím ani nehořel.
Každopádně ti asi nikdo moc neporadí. Zkus zkontrolovat ty trandy ale ani když najdeš špatný, tak to nemusí být tak, že ho jenom vyměníš a bude to fungovat. Mohly díky němu uhořet i jiné trandy tak asi stejnak nakonec zkončíš u toho, že všecny trandy vypájíš, zkontroluješ a proměříš, proměíš odpory co ti tam zbyly a zapájiš znova

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

ad pripadny zkrat na zem - nebo pripadne i otocena zenerka D1, coz by pri osazovani k chybe mozna i svadelo protoze druha D2 ma polaritu logicky obracene, ale to by sel asi i R13 (neznam hodnoty..)

pokud multimetrem nepropipnes tvrdej zkrat primo za tim R28  tj =odpalenej tranzistor nebo nektera z vyse uvedenych pricin, tak tam mozna hod misto R28 nejakou vetsi hodnotu (10x a vic, dostatecne dimenzovanou) na chvilku to zapoj na rozumne mensi napeti, a pritom zmer na R28 i na rezistorech v dalsic cestach (R11, R13) ubytky=proud, to by mohlo poodhalit kde hledat dal smile

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Díky za tipy. Odzkouším, ještě jednou zkontroluju a dám vědět výsledek.

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Dej si tam nějakej odpor, který zaručí nějaký bezpečný trvalý proud, třeba 1k/2W a můžeš měřit, co je blbě.

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Chvíli mi trvalo, než jsem nakoupil odpory a znovu se k tomu dostal. Bohužel zatím beze změny, asi budu muset projít všechny ty trandy sad.

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Jakýpak beze změny, co se děje, když místo toho R28 dáš 1k/2W, jak jsem Ti radil ?

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

tak tak, elektronika je neziva a nedisponuje imunitnim systemem, takze pokud je tam neco spatne, coz evidentne je, tak se to tak nejak samo od sebe, casem, zcela urcite nevyleci.. pokud ti hori R28, je pretizenej protoze nekam tece vic proudu nez by spravne melo a ty musis zjistit kam, a proc ? smile

Nitram napsal:

hod misto R28 nejakou vetsi hodnotu (10x a vic, dostatecne dimenzovanou) na chvilku to zapoj na rozumne mensi napeti, a pritom zmer na R28 i na rezistorech v dalsic cestach (R11, R13) ubytky=proud

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Pokud bych chtěl rychle a necitelně zjistit příčinu na slepo, asi bych si za tím odporem vypojoval jednotlivé větve, které se z té lajny rozvětvují, a zapojoval mezi to ampérmetr. By se rychle ukázalo.... I za cenu, že při měření několikrát něco spálím.

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Zatím jsem přepájel několik součástek, kde byl potenciál zkratu na zem (především ten kondenzátor C14, který byl SMD připájený ze strany spojů). S tím měřením mám trochu problém KDE měřit, CO měřit a JAK meření interpretovat. Musím se omluvit, zapomněl jsem zmínit, že jsem docela lama, takže pokud mám něco měřit, musím si toho ještě dost nastudovat...

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Vypájej ven T8. Jestli to bude pokračovat v hoření.
S největší pravděpodobností máš zkrat na PCB, mezi nějakýma spojema. Pochybuju, že to bude vadná součástka.

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Vypni zosilňovač, počkaj cca 1 hodinu aby sa vybili kondenzátory a zmeraj jednoducho ohmetrom odpor medzi vývodmi C12 (je zapojený správne???), potom C13. Musia byť približne rovnaké. Odpor v jednotkách ohm indikuje vadný kondenzátor (vyspájkovať, zmerať samostane)alebo nejaký vlasový skrat (meď alebo cínový mostík) na okolité spoje .

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Zdravím po delší době.

Konečně jsem se k tomu znovu dostal a rád bych se podělil o výsledek. Předem bych chtěl upřímně poděkovat za reakce a rady. Nakonec pomohlo vyndání kondenzátorů C12-C15 (z toho C14 a C15 byly podle návodu SMD) a předpokládám, že tam byl někde zkrat. Kondenzátory jsem vrátil a místo SMD dal obyčejné. Posunul jsem se tedy dál - po zapojení zesilovače se už odnikud nekouří... Pokouším se nastavit dle návodu klidový proud otáčením trimeru P1, ale buď nevím co měřím nebo je nalezený postup na nic. Měl jsem nahradit pojistku F2 ampérmetrem a měřit řádově desítky mA. Na svorkách protíká přes 60V a proud je mimo měřitelné hodnoty. Pokud měřím s osazenou pojistkou naměřím napětí +/- 0V, naměřený proud je okolo 4 mA. Otáčením trimeru docílím evidentní zátěže na výkonových tranzistorech (začnou pěkně topit), ale proud se zvýší max na 25 mA (měl bych nastavit podle knížky cca 50mA, podle jiných rádců okolo 100 mA). Protože si nejsem úplně jistý svým konáním (prostě jsem si "jen" chtěl zkusit postavit zesilovač), chtěl bych tímto znovu  poprosit o radu.
BTW "riskl" jsem zapojení starého mp4 přehrávače a repro z TV (10W do 8 Ohmu) na zkoušku zvuku = hraje to, bez výrazného brumu nebo zkreslení, ale s výrazně menším výkonem, než bych od 200W zesilovače čekal. Moje 2W tranzistorové kombíčko Marshall (těžítko na stole) hraje výrazně hlasitěji.

Předem díky za rady, pokud jste mě mezitím zcela nezavrhli wink

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

mgany napsal:

Měl jsem nahradit pojistku F2 ampérmetrem a měřit řádově desítky mA. Na svorkách protíká přes 60V a proud je mimo měřitelné hodnoty. Pokud měřím s osazenou pojistkou naměřím napětí +/- 0V, naměřený proud je okolo 4 mA.

Co je to mimo měřitelné hodnoty ? DMM ampérmetr měří většinou proud v rozsahu 0 až 10A ?
Jak měříš proud s osazenou pojistkou ?

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Mám obavy že přímo na (zatím dobré) pojistce která v tomto případě funguje jako bočník.

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

danhard napsal:

Co je to mimo měřitelné hodnoty ? DMM ampérmetr měří většinou proud v rozsahu 0 až 10A ?
Jak měříš proud s osazenou pojistkou ?

Podle návodu měl být klidový proud na svorkách pojistky F2 při trimeru P1 vytočeném na max blízký 0. Při zapojení ampérmetru místo pojistky naměřím hodnoty v jednotkách ampér (blbě jsem se vyjádřil). Nevím jestli je chyba ve způsobu měření klidového proudu nebo v zapojení DPS.

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

miro napsal:

Mám obavy že přímo na (zatím dobré) pojistce která v tomto případě funguje jako bočník.

smile prostě jsem to zkusil... Jiné měření stejně jako toto nedávalo smysl.

Re: oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Zdá se, že chyba bude někde mezi židlí a klávesnicí smile

Příspěvky [1 až 20 z 22]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » oživení zesilovače typu Leach (návrh od pana Voráčka)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£