Téma: Regulovanie symetrického signálu

Máte nejaký nápad ako regulovať symetrický signál? Snažil som sa o tejto problematike načítať viac, ale stále dôjdem k tomu že správne by sa mal sym. previesť na nesym., potom zregulovať a potom zasa naspäť vytvoriť symetriku.

Chcem to hlavne z dôvodu aby som priamo symetrickým signálom z DAC mohol nakrmiť zosilňovač, ale robiť to hore uvedeným spôsobom len degradujem kvalitu toho čo lezie z DAC. Máte niekto nejaký dobrý nápad ako regulovať symetrický signál?

Napadlo mi niekoľko variant:

a) 4-násobný ALPS = nevýhoda je, že sa jedná a súčiastku limitovanú presnosťou mechanickej stavby a teda čiastočne nedokonalým súbehom v prípade symetrie signálu

b) relátková regulácia hlasitosti = asi najpresnejšie a najdokonalejšie riešenie, ale nevýhoda je množstvo relátok, vysoká cena, v prípade klasických sig. relé cvakanie. Ak by som chcel napr. 128 krokov so 7 relé tak nesúmerná záťaž.

c) digitálne regulovaný analógový potenciometer v IC, niečo ako napr. AD8402 alebo podobný. Toto mi príde asi najlepšie riešenie zo všetkých ale nemám s týmto skúsenosti. Skušal toto niekto? degraduje ten šváb nejakým spôsobom zvuk alebo sa jedná fakt akoby o "analógový potenciometer" resp. R-2R rebrík.

Re: Regulovanie symetrického signálu

Co takhle čtyřnásobný přepínač (např. WK 53341 06 s 12 polohami, těch mám doma hejno smile, i jsem je inzerátem tady nabízel k prodeji).
A pokud jsi náročný, tak na jemno s tím alpsem, pak už toho ani nemůže nějaký horší souběh moc pokazit.
Jinak bych neměl z nějakého nesouběhu + a - velká traumata, při symetrickém signálu to asi moc zlé práce nenadělá.

Re: Regulovanie symetrického signálu

12 polohovy prepinac je malo, to je na moje potreby prilis nahrubo regulovane. ALPS pouzijem asi ked nevymyslim ziadnu inu alternativu.

Skusali ste niekto uz tie regulacne IC ?

Re: Regulovanie symetrického signálu

taky by mě to zajímalo jak na tom ty šváby vlastně jsou

(upravil BV 28. 5. 2016 8:19)

Re: Regulovanie symetrického signálu

jak na tom ty šváby vlastně jsou

Dosť kompromisne.. Na reguláciu symetriky stačí jednoduchý potenciometer, takže na dva kanály symetriky stačí tandemový ALPS. Návod - dva pevné odpory a  ALPS v strede medzi nimi v sérii ako premenný odpor. Výstup je napätie na tom potenciometri. Symetrický delič .

Re: Regulovanie symetrického signálu

BV neviem ci takyto typ je prave dobry napad. Tiez mi cosi podobne napadlo, ale nema to nahodou premenlivu zataz na vstupe? a znizuje to uroven vystupneho signalu uz samo o sebe, kvoli delicu.

Re: Regulovanie symetrického signálu

Regulácia je práve na to, aby znižovala úroveň, nakoniec vždy by tam mal byť nejaký buffer alebo stupeň so zosilnením 2-3x pred tou reguláciou (a najlepšie aj za, ale  s ohľadom na vlastný šum). Premenlivá záťaž od nejakých 10k po cca 4k nemôže žiadnemu "normálnemu" zdroju signálu vadiť (pevné odpory 2k2, potenciometer 5k, základný útlm cca 6dB). Zvyšovaním útlmu klesá aj výstupný odpor takéhoto deliča až k nule, teda aj vlastný šum. Však to zbastli a vyskúšaj.

(upravil Wili 27. 5. 2016 19:25)

Re: Regulovanie symetrického signálu

jj diky za napad, aspon to skusim nakablovat a premerat ako sa to sprava.

Ja to chcem ako medzistupen medzi elektronkovymi katodovymi sledovacmi, na vystupe maju kondenzator, tak preto som sa obaval tej premenlivej zataze ze by to nabijalo/vybijalo kondenzator pri regulovani a tym padom vytvaralo DC zlozku, sice by sa jednalo o vyssie impedancie a DC by bolo minimalne a mozno aj zanedbatelne ale bolo by to tam vplyvom zmeny zataze. Skusim nakablovat a uvidim co to spravi.

Re: Regulovanie symetrického signálu

nějak jsem to s tím ss nepochopil, kondenzátory se přece nabijí na DC napětí a je jedno, jestli přes odpor 10k nebo 1k nebo 10 ohm, to napětí na kondenzártorech je snad po ustálení pořád stejný, jde jenom o to, jak se rychle nabijí (tau=R*C). S tím potenciometrem "ve vzduchu" bych řekl dobrý nápad, akorát o to důkladněj stínit kryt potenciometru...

Re: Regulovanie symetrického signálu

Zapojil som to ako pisal BV, a nie je to vhodne pre normalne HiFi ucely, pre nejake hrube nastavenie urovne signalu mozno, ale pre ucely kvalitnej regulacie hlasitosti to je nepouzitelne. Skusal som na generatore s vystupnou imp. 50R, delic som dal 2 odpory 22k + 100k log. potenciometer, testoval som s roznymi signalmi 1Vpp alebo 10Vpp a stale sa to chovalo rovnako.

-regulacia nie je az taka plynula
-pri velmi nizkych urovniach je zregulovany vystupny signal skresleny a orezava sinusovku
-pri minimalnej nastavenej hlasitosti stale prenika slabucky signal zopar mV a nie je to doslova "mute". Okrem ineho tento slaby signal je tiez skresleny.

reguluje to dobre az pri vyssich urovniach.

(upravil BV 28. 5. 2016 8:11)

Re: Regulovanie symetrického signálu

Odpory skreslovať nemôžu, takže problém je medzi stoličkou a klávesnicou. Ako si to mohol prosím ťa skúšať pri nesymetrickom budení z generátora?? Alebo ty máš generátor so symetrickým výstupom?? Ako si meral výstup? Proti zemi alebo diferenciálne, ako napätie na tom potenciometri?. V podstate je to celé plávajúce.
http://hifi.slovanet.sk/bb/files/bal_867.jpg

Re: Regulovanie symetrického signálu

Tohle zapojení při regulaci zhoršuje potlačení souhlasného signálu, resp. potlačení je stále stejné ale reguluje se jen rozdílová složka, užitečný signál.

Re: Regulovanie symetrického signálu

BV mám symetický generátor, resp. je to generátor s dvoma výstupmi a druhý som nastavil na rovnaké hodnoty ale invertoval. Meral som medzi krajom a zemou, meral som s osciloskopom a keďže sa mi to zdalo divné tak som napojil 250R slúchadlá čo to robí a znelo to tak, ako to vyzeralo na skope,  skúšal som aj medzi oboma okrajmi a tam myslím že to až tak zlé nebolo (keďže tam je ten signál dvojnásobný), ale tá regulácia nebola veľmi dobrá, aj pri minimálnom nastavení prenikal na výstup slabučký signál, čo je pre mňa na hifi nepoužiteľné, lebo keď stíšim zosilňovač tak chcem úplne ticho.

Na nejaké PA účely by to bolo postačujúce riešenie.

Re: Regulovanie symetrického signálu

odpory zkreslovat nemůžou, to asi ten generátor. Klidně bych zbastlil měřicí přípravek s dvojitým oz, 1 výstup zes. 1, druhý výstup -1.  A měřit je potřeba oba výstupy, u dvoukanál osciloskopu jednoduché, nast. math: A+B a máš to co půjde do dalšího stupně. Je pravda, že tohle zapojení neomezuje souhlasný signál, na to by musel být ten 4 násobný alps. A souběhu bych se fakt nebál.

Re: Regulovanie symetrického signálu

generator neskresluje. Este mi napada ci to nemohlo byt tym ze pri velmi nizkej nastavenej urovni to malo velmi vysoky vystupny odpor a ked som tam povesil sluchadla tak to mozno preto kreslilo alebo co. To nemeni fakt ze to nevie stisit signal na nulu, takze tam zrejme dam stvronasobny alps a to bude najjednoduchsie riesenie.

Re: Regulovanie symetrického signálu

Jak neumí stišit na nulu? Ten potenciometr má v nulové poloze větší odpor než 10 Ohm? jestli jo, tak asi chyba, a jestli ne, tak tvůj zesilovač asi nemá doopravdy symetrickej vstup.

Re: Regulovanie symetrického signálu

To nemeni fakt ze to nevie stisit signal na nulu,

S ALPSom na minime a odpormi 22k  musí byť útlm cca 90dB. Ak to signál za nasledujúcim "symetrickým" vstupom neutlmí, tak je to špatným CMMR toho vstupu. Skús ten "symetrický" vstup zmerať, spoj +In a -In  a priveď tam signál proti zemi. Ak bude (nezanedbateľný) signál na výstupe, tak je to špatne. Prípadne skús dať schému toho vstupu. Možno bude stačiť  trimer v sérii s jedným vstupom a nastaviť minimum prenosu v zapojení podľa popisu vyššie.

Re: Regulovanie symetrického signálu

Ok ak budem mat cas tak to dnes v noci pomeram este raz, ako velmi symetricky je ten signal z generatoru som nemeral, poslem screenshoty co som nameral.

Re: Regulovanie symetrického signálu

Trochu oživím túto tému. Mám ubastelný výkonový zosilňovač z modulov CxD500 od connexelectronic, ktoré disponujú symetrickými vstupmi.
Rád by som ich skúsil využiť, pričom na vstupe by bola pasívna regulácia signálu.
Vstup by mal umožňovať pripojenie symetrického aj nesymetrického zdroja signálu, bez potreby nejakého prepínania tlačidlom.
Na základe tohoto zdroja by bolo prepojenie zdroja signálu so zosilňovačom: sym-sym podľa obrázku 5a, resp. 5b, alebo 5c. T.z. PIN1 (tienenie kábla) by nebolo vôbec spojené so signálovou zemou.
Pri prepojení výstup-vstup: asym-sym podľa 5g, čiže bez použitia signálovej zeme na vstupe zosilňovača.

Je pri takomto prepojení (bez použitia signálovej zeme) a konfigurácii asym-sym, možné bez problémov použiť zapojenie, ktoré postol BV?
Ak by sa použilo riešenie iba s potenciometrom (krajné polohy potenciometra vstup - bežec a jedna krajná poloha výstup), bol by to problém?

https://i.postimg.cc/6yLqcM9R/cable-wiring.png

Re: Regulovanie symetrického signálu

útlum symetrickýho signálu buď dvojitým potenciometrem nebo dvojitým atenuátorem, s tím, že "zem" je spojená jenom s druhým potenciometrem (nebo atenuátorem) a nikam jinam, aby to bylo možný zapojit podle všech těch možností co jsou výše. Další možnost, s jedním potenciometrem (přepínatelným odporem) je taková, že na + a - se zapojí pevný odpory a potom mezi ně potenciometr jako proměnnej odpor. Tohle má nedostatky, protože odpory jsou v cestě signálu pořád, tj útlum a.t.d. , menší rozsah regulace. Jestli je to jenom na doladění citlivosti zesilovače, tak by to mělo stačit.