Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer 200 W za 2200 Kč

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 28 z 28]

(upravil zuki 10. 5. 2016 13:45)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

PB napsal:

Počítal jsem to pro uzavřenou ozvučnici, basreflex to neovlivní.

???

V práci narychlo SW BoxCalc:  fc=36Hz (-3dB/50Hz), BR D12cm/20cm délky nebo D15cm/31cm délky (pro 40Hz jen 25cm).
Pokud tedy platí pro PA-15 fr=34Hz, Qts=0,356  , Vas 216L...

Pozn: na fotce je velmi malý průměr BR.  Poznatek z AW - průměr BR v cm by se měl blížit rozměru repráku v palcích, tj. pro 15" je to 15cm (což už je pěkná roura). Jinak při větších výkonech může "prdět" neb bude velká rychlost proudění vzduchu.

(upravil ondra.klofat 10. 5. 2016 13:58)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Ta malá plocha bassreflexu se mi právě zdála taky... vrazil bych tam ještě jeden, ten samý... na příliš velký průřez bassreflexu ještě žádný subwoofer neumřel big_smile Pokud neseženeš delší, tak nastavit nějakou jinou rourou daného průměru.

Nerad kritizuju, ale je škoda, že si nejdřív stavěl, a až pak se ptal co šlo udělat jinak smile Takovej učebnicovej příklad "dvakrát měř, jednou řež".

(upravil PB 10. 5. 2016 14:18)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Rezonanční kmitočet je úměrný druhé odmocnině poměru tuhosti ku kmitající hmotě.
tudíž, když se tuhost zvýší 3 x, rezonanční kmitočet se zvýší o cca 73%. Předpokládám, že rezonanční kmitočet basreflexu je pod 58 Hz, a tudíž platí, že bassreflexová ozvučnice se nad rezonančním kmitočtem basreflexu chová jako uzavřená ozvučnice. Ostatně dá se to celkem snadno ověřit.

(upravil ondra.klofat 10. 5. 2016 14:33)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Dokonalá "bassreflexová ozvučnice" s "dokonale úzkým" pracovním pásmem BR portu se kdekoliv pod rezonancí bassreflexu chová jako zkrat, kdekoliv nad rezonancí se chová jako uzavřenka. V praxi je to nesmysl protože by bassreflex byl řádově v metrech délky. Reálný bassreflex laděný na dejmetomu 40Hz se chová jako zkrat kousek pod touto frekvencí, jako uzavřenka řekněme nad 100Hz.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

No pochopitelně,  to platí až v určité "vzdálenosti" od rezonačního kmitočtu. V tomto případě vzhledem k velmi malému průřezu basreflexu se to bude chovat spíš jako uzavřenka i poměrně blízko rezonančního kmitočtu.

(upravil ondra.klofat 10. 5. 2016 15:31)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Nedokážu odhadnout jak blízko nebo daleko... simulace by prozradila víc, jak široké bude pracovní pásmo bassreflexu. Nicméně to už jsme stejně celkem mimo téma. Každopádně myslím, že se můžeme shodnout na tom, že bassreflex ladění ozvučnice samozřejmě ovlivní wink

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

ano to platí a je na to vzoreček. Na který jsem poprvé narazil v Amatérském rádiu.
Jinak průměr BR je 10 cm. A nechrochtá to. Ale když si tak čtu jak tu hučíte tak tam snad dám ještě jeden:)
Ještě si neodpustím jednu poznámku k objemu ozvučnice. Platí čím větší objem tak tím se dá říct lepší zvuk, a není problém postavit bednu třeba 1000 l a na převážení si objednat stěhováky s dodávkou:) ale to jsem nechtěl:)

Jestli bude trochu času tak asi udělám druhý BR a výztuhy.  A samozřejmě dám vědět.

(upravil ondra.klofat 10. 5. 2016 19:59)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Mám v 15" subu 2x10cm bassreflexy a dokud tam byl 400W Zomax tak OK, s Kappou 15LF a Beymou 15P1000Fe už to bylo na hraně resp. málo... to jen pro představu. Možná při relativně nízkém výkonu ta 10cm roura stačit může... ale může stačit trochu polechtat eq a už stačit nemusí, je lepší tam mít tu rezervu... určitě neuškodí.

Jinak poznámka k objemu, že čím větší objem ozvučnice, tím lepší zvuk samozřejmě neplatí... stejně jako má každý reproduktor určitý požadavek na minimální objem, kde bude slušně pracovat, tak má i horní limit, kdy zětšování ozvučnice nepřináší žádné zlepšení frekv. charakteristiky.

Malé rýpnutí si ale neodpustím. Pokud se ti nelíbí že "hučíme" a snažíme se ti rozumně poradit, co vylepšit, možná je lepší nechtít po nás radu (ale nic ve zlém, jen mi to vyznělo tak jak to vyznělo).

Příspěvky [21 až 28 z 28]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£