Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer 200 W za 2200 Kč

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 28]

Téma: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Postavil jsem pasivní subwoofer 200 W. Pár slov a pár obrázků jsem vystavil na http://czauticka.cz/subwoofer-200-w-za-2200-kc/

Tak povídejte co by šlo udělat jinak:) ?

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

To máš na nějaké domácí akce? Na to to asi bude stačit, ale vzhledem k tomu, že to máš jen z dřevotřísky, mi v bedně chybí nějaká výztuha. Jak moc "pumpujou" stěny, když to hraje?

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

no prakticky doma na poslech. A jednou za rok někam ven na akci pro pár lidi.
O výsluhách jsem přemýšlel, ale nakonec pro lenost nerealizoval.
Reálně máš zkušenosti jak moc výztuhy ovlivní zvuk? 
Asi by nebyl problém dodatečně dodělat.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Nemůžu si pomoci, ale odkazy na tvé stránky se mi neotevřou, nejspíš je ale asi problém u mě. Můžu tedy jen odhadovat, přesto prakticky s jistotou lze říct, že u subwooferu jsou výztuhy prakticky nutností, o to více pokud jde o DTD. Zlepšení zvuku je po vyztužení prakticky jisté. Samozřejmě pokud se reproduktor jen tak převaluje na pár wattíků, tak to nezbytně znát být nemusí... to se projeví, až když to dostane trošku do těla.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Já zatím tak velký subwoofer nestavěl, a navíc jsem asi ani nikdy nedělal bednu bez výztuhy, takže bohužel zkušenosti nemám. Proto mě docela zajímá, jak moc budou ty stěny pumpovat při hraní, aspoň pro mě bys to mohl zkusit smile U bassreflexu to asi takový problém nebude, ale přední deska by měla být co nejpevnější, aby měl reproduktor oporu a mohl se do toho opřít.

(upravil Otas 9. 5. 2016 17:37)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Na oko vidět velmi slušná práce s pilou i úspěšná snaha o pěkný finální vizain.

Při zatížení blízkém maximu si vyzkoušej, jak vibruje stěna uprostřed, bude to mít tendenci hučet, drnčet a představ si, jak se přitom šrouby vyčvachtávají.

Schází mi tam především lepení stěn (lepidlo není v nákladech), to zase preferuji já. A v kontaktu stěn zevnitř nějaký špalík, to dělala i Tesla Vráble, pak stačilo jen zpevnit zadní stěnu smile.
U velkých stěn pomůže výztuha (dával jsem jí úhlopříčně, alespoň jednu, prkénko 3*6 cm, užší stranou přišroubované a přilepené).

(upravil ondra.klofat 9. 5. 2016 18:15)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Naopak, ikdyž se to zdá jako paradox, tlak v bassreflexové ozvučnici bude kolem rezonanční frekvence výrazně vyšší, je proto nutné vyztužovat více. Z vlastní zkušenosti, když nic jiného tak vyztužit zadní desku (třeba dva na sebe kolmé hranoly do kříže) a levopravou výztuhu doprostřed bedny. Ale samozřejmě případně víc výztuh neuškodí.

Edit: + přesně jak píše Otas (už jsem se dostal k obrázkům, tak to vidím)... určitě hranoly do spojů desek. Lepené to předpokládám samozřejmě je... ikdyž bych se bál, jak bude držet lepidlo na tom laminu... Vruty udrží kulový, obzvlášť v DTDčku... bednu drží hlavně lepidlo.

A když na to koukám ještě víc, možná bych volil i větší průměr bassreflexu nebo jeho zdvojení... ale to je jen odhad, nevím jak to vychází.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Pokud to chceš dát do projektů, je potřeba toi předělat do potřebné formy jako posledně třeba KocuR. Odkaz a dvě věty nestačí... přesunuto

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Bedny jsou lepené - lepidlo jsem neuváděl protože mám doma 1 l láhev a na lepení jsem jej moc nevyplácal i když jsem to hodně prolíval. Hranoly do rohu jsem nedával protože mám vyzkoušeno že lepidlo které požívám opravdu drží a připadá mi, že spoj je pevnější než lamino samotné.

Dá se nějak změřit prohnutí stěn? nebo jen tak pocitově přiložením ruky? - Ale zde máte asi pravdu, protože vrchní bedny váží asi 40 Kg a je na sub položená  se vlivem rezonance malinko posunuje. Tedy asi výstžení

Basreflex, bohužel jsem nesehnal delší náhubek. A dělat ho z desek lamina mi přišlo jednak pracné ale hlavně pak zabírá objem ozvučnice reálně 10 litrů. Takto jen cca 1 litr.  Už tak je bedna dost velká. Takto zabere jen necelou 1/2 kufru sedana Oktávky:)   

pokusím se článek upravit aby šle dát do projektů.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

No to je právě to, čeho bych se bál, že se lepený spoj odtrhne i s laminem.

Změřit se dá všechno, ale reálně se to nedělá. Dá se změřit rezonance bedny, resp. z měření lze poznat, kde bedna rezonuje. Lze to poznat uplně amatérsky a pro základní orientaci např. tak, že při poklepu by bedna měla co nejméně znít sama o sobě, při provozu by z toho neměly lézt žádné pazvuky, někdy může silně poddimenzovaná ozvučnice dělat hodně slyšitelné hrby na frekvenční charakteristice (náhlý nárůst na určité frekvenci atd.) ikdyž to může být stejně tak příčina ladění, nebo samotného reproduktoru nebo kombinace všeho.

Ten bassreflex byl jen nápad, pokud není problém s turbulencí vzduchu v nátrubku, pak je to OK.

(upravil PB 10. 5. 2016 8:33)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Jory napsal:

přední deska by měla být co nejpevnější, aby měl reproduktor oporu a mohl se do toho opřít.

No spíš naopak, přední deska je zatížená a zpevněná reproduktorem, takž u takovýchto rozměrů je nebezpečí kmitání menší než např. u zadní stěny.
Na 15" reproduktor se mi zdá objem bedny nedostatečný, rezonanční kmitočet bude vysoko, bassreflex to nezachrání.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Tak se slušnym reproduktorem se dá postavit 15" sub i v dejmetomu 80L, samozřejmě za cenu určitých kompromisů. Ale je pravda že s tímhle CPAčkem, které bude mít blíž spíš do dvoupásma než do subu, bude těch kompromisů asi víc. Nadruhou stranu, jestli vidim správně tak nad tím hrajou ARN130 a nějaké asi piezzo... takže nějaký super subwoofer by asi taky uplně nedával smysl wink

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Ano, to máš pravdu, z pohledu kmitání je zadní deska nejhorší. Pokud má ale reproduktor dát pořádnou ránu, musí mít oporu v přední desce, protože pokud se ta deformuje a tedy cestuje s reproduktorem, tak se maří energie reproduktoru. Tedy aspoň podle mě smile nicméně tady mu to vyšlo dobře, z přední desky moc nezůstalo a repro jde až do krajů, takže se přední deska moc deformovat nebude.

(upravil ondra.klofat 10. 5. 2016 9:28)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Ono ta deformace desky (jakékoliv) zas nebude taková, aby to způsobovalo nějakou extrémní ztrátu energie (resp. jasně že se tam něco ztratí, ale...). Jsou faktory, které způsobí daleko větší ztráty, než deformace přední nebo jiných stěn. U vyztužení jde o zamezení rezonancí stěn, tedy vyzařování parazitních frekvencí, spíše než o ztráty SPL.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Z přední stěny nic moc nezbylo, přesně tak, je tam reproduktor. To se snad už ani vyztužit ani nedá.

WinISD spočítal ozvučnici na 120 l. Já jsem dělal 100 l – čistý objem. Je to kompromis mezi volbou rezonance a velikostí bedny tu a tam potřebuji převést v osobním autě. Rezonanční frekvence je 37Hz.  V mém provedení je křivka průběhu citlivosti v závislosti na frekvenci jen opravu o malinko posunutá v grafu doprava. No a pak ještě když se dívám na bedny obecně, které se prodávají. Tak jsou dost malé myslím s tím poměr reproduktoru k velikosti ozvučnice. Výrobci si s tím asi taky moc nelámou hlavu.
Ano ty malinké jsou ARN150  a sub je na ně moc.  Vyrovnané to je k těm větším bednám 4x ARN226 x 2, ale do těch teče celé pásmo tedy basují také + sub. Bohužel místnost ve které poslouchám má asi blbý poměr stran prostě basy obecně v té místnosti nejsou moc znělé. Mám to vyzkoušeno. Dá se to nějak změnit? Tedy „upravit místnost“ no i když ten sub tomu hodně pomohl.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Pošli pro představu, jak to vylezlo z té simulace (100L může být v pohodě, ale záelží na repráku no). Tak ony ARNka obecně mají mizernou citlivost, takže se není čemu divit wink

Prostor dělá vždycky hodně (až skoro nejvíc)... Jestli je ten poslední obrázek vypovídající, tak jasná chyba jsou reproduktory takto napasované do rohů...  takže dál od boční stěny (zadní zas tak nevadí), subwoofer v rohu může a nemusí být problém...to je individuální (někdy může přidat na basech, někdy to způsobuje spíš neplechu). Zkoušej si pohrát s umístěním... Jestli je místnost tak prázdná jak vypadá, tak to asi nikdy nebude ideál (holý zdi jsou největší nepřítel akustiky).

(upravil PB 10. 5. 2016 11:40)

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

jakubadamcik napsal:

Rezonanční frekvence je 37Hz.

Mně teda podle parametrů reproduktoru a objemu bedny vyšlo 59 Hz.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

59Hz to je strašně moc. Hlavně rezonance je daná objemem basreflexu k objemu ozvučnice nikoliv objemem pouze ozvučnice. Nepočítal jsi to pro uzavřenou ozvučnici?

Dal jsem tam obrázek z WinISD.  Zkusím dát bedny dál od boční stěny.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Počítal jsem to pro uzavřenou ozvučnici, basreflex to neovlivní.

Re: Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Ta simulace pro těch 37Hz nevypadá moc dobře.... jestliže to už pod 100Hz takhle padá, tak bude někde chyba. Může být špatně udělaná simulace, nebo je pro danou ozvučnici prostě nevhodný reproduktor. Těch 130L už vypadá líp, ale pořád to není ono.

Příspěvky [1 až 20 z 28]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer 200 W za 2200 Kč

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£