Re: DPA 444

Jaké jsou rozměry PCB?

Re: DPA 444

Vejde se to jen tak tak do 3U od Modu. 275x100mm

Web

(upravil tubamusic 29. 4. 2016 15:49)

Re: DPA 444

První měření nového modulu na zašuměném generátoru.
http://s32.postimg.cc/xh22bq6s1/lim1k_4_R.jpg http://s32.postimg.cc/uvj62cu6p/obdelnik10k_4_R.jpg
Celé se to chová až překvapivě dobře. Kompenzační C jdou doladit téměř jak v simulaci - naprosto jednoduše. Měřeno bez vstupního C filtru. Chová se to natolik dobře, že jsem se nebál to pustit po krátkém zkoušení na zátěž 4R (viz oscilogramy). Je to až "nuda" když jde při oživování vše tak, jak má smile
Snad se mi povede to dostat na pořádný generátor a osciloskop. Ten šum leze už z generátoru.
http://s32.postimg.cc/i4oc53ob5/DSC_2869.jpg http://s32.postimg.cc/5thlfsy4x/DSC_2870.jpg http://s32.postimg.cc/p6m9rarwx/DSC_2872.jpg

Web

Re: DPA 444

Skvělé tubo.Počítej se mnou se dvěma kusy DPS

Re: DPA 444

Sakra, ten modul vypadá tak krásně, že by byl až hřích schovávat ho do nějaké krabice smile

Re: DPA 444

No Petře pěkné, už to začíná být u tebe takový standart.

S deskami pro mě také počítej.

Re: DPA 444

Pěkná práce - měl bych otázečku - na vstupech máš J-fety a jestli jo, tak jaký?

Re: DPA 444

Jsou tam nízkošumový bipolary. Já ty J-Fety moc nemusím. Nicméně zapojení umožňuje (stejně jako ve většině DPA) tam dát téměř cokoli.

Ohledně desek je vše ještě předčasné. Nejspíš daleko dřív budou k dispozici desky na toto , kde jsem zúročil zkušenosti z návrhu 444.

Web

Re: DPA 444

Mě osobně zajímá,jestli už někdo zkusil na vstupu nějaká germania.Čistě kvůli zvuku.To bude asi na mně.

Re: DPA 444

tak vidím, že patice na vstupní diferenciální tranzistory je nutnost smile
možná bych našel nějaký 101NU70 a GC506, ale tohle spárovat asi nepůjde...
spíš sem myslel jestli je nějakej doporučenej typ těch j-fetů, aby byly dostupný obě polarity, našel jsem nějaký 2sk170+2sj74, to by mohlo být?

Re: DPA 444

Samozřejmě, že mohlo však se také používají. Ovšem sehnat 2sk170+2sj74 ze spolehlivého zdroje je problém. Kde jsi je "našel"?

Re: DPA 444

spolehlivý zdroj to není, ebay.com ,ale za těch pár korun ten pokus stojí, jasně, že než je dám do zesilovače, tak si je proměřím, vyzkouším i vlastní šum, a pokud tohle všechno bude ok, tak to snad bude fungovat, mám s tímhle zdrojem poměrně dobrý zkušenosti, fakt nefunkční padělky mi ještě nepřišly, a třeba výkonový stp75nf20 jsem testoval při 40A a žádnej nevybuchl, napětí Uds při testu odpovídalo +- Ugs.
Stejně ty tranzistory vyrábí hitachi v číně jesli ne ještě někde divněj... Až přijdou a vyzkouším je, tak dám vědět.

(upravil reeb 2. 5. 2016 7:06)

Re: DPA 444

74/170-  ani jeden se už nevyrábí, zato se vydatně pajcují.

170 ještě občas sehnat jde, 74 je už většinou pajc..

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … 2sj74+fake

Web

Re: DPA 444

Dík za odkaz, tak aspoň vím, na co se zaměřit při měření. Maximálně jsem přišel o 230kč a nějakej čas při měření. Nikdy bych si nemyslel, že v podstatě nikdo nevyrábí komplementární dvojici j-fetů, asi to nikdo nekupoval....

Re: DPA 444

Pokial viem, ako vstupy sa pouzivali aj nejake MOSFETy, ale ozaj neviem presne typy. Na roznych forach davaju rozne tipy na vstupne MOSFETy, takze mozno treba len vyskusat...

(upravil LukasX 2. 5. 2016 19:32)

Re: DPA 444

DPAčka sú fajn hračky, pokiaľ neprídete na to, že topológia má svoje obmedzenia a ide to de facto oveľa jednoduchšie a lepšie, viď Hypa a ich Cordell resp. Bunta a Self.
Ako mladý fagan (nie, že by som bol teraz starý harcovník, hehe) som sa hral s bipolárnym DPA a klasickými úpravami ala Hawksfordová kaskóda vo VASe, plávajúca kaskóda v dif. stupni, čo tu budem kecať, pripájam obrázok. Celé som to spackal z môjho dnešného pohľadu na nie úplne najhoršiu PCB (všetká česť Pavle a tuba, tie PCB vyzerajú fakt dobre, ale po technickej stránke to tým pádom nie je optimál).
Malo to celkom slušnú stabilitu, rýchlosť cca 80-100V/us a tradičnú limitáciu, hehe, THD 1kHz/4R/20Vrms 0,008%. Prihadzujem pár obrázkov.
(Nebodaj, keby mal niekto záujem o PCB na tento môj výtvor a bolo by vás aspoň 5ks, tak môžeme spáchať nejakú group buy. smile )

Have fun!

http://3.t.imgbox.com/hUkjjWPY.jpg http://0.t.imgbox.com/W3MFzDyI.jpg http://3.t.imgbox.com/A3rcGWnb.jpg
http://2.t.imgbox.com/VYBL5X7G.jpg http://5.t.imgbox.com/gWZQyPti.jpg

Re: DPA 444

Problém DPA je jinde, než v topologii. Ta samotná je velice dobrá a přehraje cordella a selfa jako nic, protože je celá pěkně symetrická a když se s tím udělá balanced symetrickej zesík, tak se těžko překonává smile
Problém DPA je v provedení, katastrofální PSRR, šílenej vliv napájecíc zdrojů na kondenzátorů na kvalitu zvuku...přitom by stačilo nekompenzovat tak idiotsky jak každej dělá a použít fungující kaskody s proudovýma zdrojema. Ve světě SPICE simulátorů to není tak těžký big_smile

Re: DPA 444

to Lukas X: nějak tam nevidím celkovou zp. vazbu, to jako ty tři stupně v darlingtonu jedou bez zp. vazby a věří se v klidovej proud?
Vstup máš taky trochu nestandartně, předpokládám, že z těch skoro 30V je polovina na emitorovejch odporech, snad kvůli linearitě? Jinak na LED jako zdroj napětí pozor, při malých proudech je to napětí jiné na světle a ve tmě!!!

(upravil BV 3. 5. 2016 9:06)

Re: DPA 444

Symetria je pekná opticky(aj a DPS), ale aby mala nejaký význam, museli by mať komplementárne súčiastky identické vlastnosti (nielen h21e v jednom bode, aj dynamické vlastnosti a iné..). A to nemajú ani náhodou. Takže výhoda symetrie je čiste "akademická". Inak je to zbytočné zložitá topológia a horšie sa kompenzuje, je ďaleko citlivejšia na rozptyl parametrov súčiastok... IMO, smile

(upravil Dohnalik 3. 5. 2016 9:52)

Re: DPA 444

Nesouhlasím tongue symetrie součástek samotných končí vlivem někde u offsetu, pokud je zapojení navrhnutý s rozumem. Dynamický vlastnosti samozřejmě vliv mají, ale když je to trochu podobný, tak je to furt mnohem lepší, než když to je úplně jiný (cordell). By mě zajímalo jak kompenzujete cordella, když symetrie se takhrozně špatně kompenzuje. Jestli prásknete miller kapacitu někde na předbudiče/budiče, tak se nedivím, že vám to hraje nahovno, když si všechen VF bordel z napájení pustíte na výstup.