Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktory » ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Zdravim. Moj svokor ma reprosutavu Supraphon RK15. Jeden ARZ669 pri vacsom zatazeni akoby prdi. Neviete, co by tam mohlo byt? Chcel by som ho opravit alebo kupit "novy" reproduktor, dajte nejaky tip na niekoho, kto predava alebo kto by ho vedel dat do povodneho stavu. Je pravdepodobne, ze asi bol niekedy prilis pretazeny.

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Si si istý, že to robí reproduktor? Nerobí to nejaký rozlepený netesný spoj bedne, zadná stena alebo látka na prednej stene? RK 15 má totiž látku priamo prilepenú na prednú stenu, nemá odnímateľný rám. A medzi tou látkou a membránou reproduktora tým vzniká 'bublina', ktorá veľmi výrazne pohybuje aj s tou látkou - a tam by mohlo pri väčšom výkone dochádzať k pazvukom.

Ak by si zistil, že to robí naozaj samotný reproduktor, tak predpokladám, že v RK 15 bude modrý ARZ alebo ešte z posledných sivých, ale už bez vetrákov. Možno má vyosenú cievku, a tak pri väčšom výkone zadŕha, prípadne mu do vzduchovej medzery vnikla nejaká smietka a zadŕha o ňu. Keďže RK 15 nemá spredu prístup k reproduktorom, nedá sa to zistiť inak, len tak, že ho zozadu vymontuješ von.

Web

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

bez složité rekonstrukce by měl pásnout ARN664, 665 nebo trochu novější 6604 (všechny jsou 4Ω) jde vo to nekoupit šunt nejistého původu a kvalit z anonymního inzerátu na nějakém hi-fi audio bazaru...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

? ? ?
ARN 664 / 665, nehovoriac o 6604, majú predsa úplne iný zvuk na vyšších stredoch, než ARZ 669. V RK 15 na tom záleží o to viac, že hĺbkový reproduktor je zapojený priamo, bez výhybky, na celé kmitočtové pásmo. Prečo z inzerátu na bazáre má byť zákonite šunt neistého pôvodu a kvalít?

Web

(upravil maxell 29. 2. 2016 18:41)

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

až budem mít všichni stejné názory tak fórum nebude potřebné, to je evidentní...
no a nějaký Tvůj návrh k řešení problému ARZ ?

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Už som sa o tom zmienil - najprv sa treba uistiť, či ten pazvuk robí naozaj samotný reproduktor. Ak áno, tak ho treba dať opraviť alebo ho vymeniť za rovnaký typ a v prípade ARZ 669 aj rovnaký model.

Web

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

a jo, máš recht, přehlídl jsem to, no...obávám se však že prastarý ARZ669 v průměrném stavu je čirá fantazie
nůže prečítajtě sobě, inspiraci budiž:
http://www.repromania.net/forum/viewtop … amp;t=2144

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Dá sa ešte zohnať. Nie je to samozrejmé, ale stále sa to dá. Hlavne tieto posledné gumáky - jednak sú najnovšie a aj mechanicky sú oveľa odolnejšie, než trebárs textiláky. Ale zháňať 'nový' bude treba len ako krajné riešenie, keby ten ostávajúci bol naozaj vadný. K tomu sa najprv musí vyjadriť Skafo.

Web

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Ja to budem riesit az koncom marca, lebo svokrovi som kupil nove reprobedne, tak sa na to potom pozriem, momentalne na tom este pocuva, ono to robi az pri fakt vyssej hlasitosti a trebars ked ma aj zapnuty loudness. Najprv vyskusam prehodit reproduktor z jednej bedne do druhej a uvidim, ci to robi aj tam. Ak to v druhej ozvucnici robit nebude tak to bude problem prvej ozvucnice. Ak to bude robit aj v druhej ozvucnici, tak je to urcite reproduktor. Este skusim zmerat merakom odpor, ci spolu tie reproduktory ako tak sedia. Ma este niekto nejake navrhy? Inak co sa tyka reproduktora, tak nejake ponuky na kupu mam. Neviem, ci tam ma svokor textilne zavesenie alebo gumove, budem to musiet pozriet. Neviete, ci bola rovnako robena vyhybka pre reproduktory s textilnym a gumovym zavesenim? Svokor tam na basak nema ziadnu vyhybku, iba je tam jeden kondenzator na vyskac.

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Tak keď sa k tomu dostaneš, skús tie ARZ zameniť. Odpor im môžeš odmerať, ničomu to neuškodí, ale ak má reproduktor nejakú vyložene mechanickú závadu, ani ti to moc nenapovie smile . Určite tam má gumové, RK 15 sa s textilnými ARZ nevyrábali. Začali sa vyrábať cca v 1972 a to už boli vo výrobe čisto len gumáky. Na basák tam nie je výhybka, len pred výškovým ARV 161 je 4 uF krabicový kondenzátor.

Web

(upravil maxell 1. 3. 2016 9:00)

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

jo tak dvojpásmo, basák napřímo a výškač přes prostý sériový kond ? ale...takové sestavy existovaly aj s ARN664, 665 a ARV161, neváhal bych je použít když ARZ669 nebude ale lépe by tam pasoval ARV081 ten má však jiný tvar, rozměr a impedanci 5.5Ω, nižší char. citlivost

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Áno, existovali aj s ARN 664 / 665 / 6604 - konkrétne ARS 825. Ale tam je pred ARV 161 kondenzátor až 8 uF, nie 4 uF ako v RK 15. To preto, aby ARV 'prekričal' citlivejší a na vyšších stredoch skresľujúci ARN. Pri ARZ sa tak snažiť nemusí, ARZ na vyšších stredoch neskresľuje a nejačí. Tieto sústavy sa kombinovať naozaj nedajú, výsledný zvuk je u oboch rozdielny.

Web

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Tak pozeral som po vizualnej stranke a nic tomu reproduktoru ARZ669 nie je.  Ma taky modry vzhlad. Ma na gumennom zavese same drevene piliny, co odporucate na odstranenie? Inak vyzera ako novy. Uz som ich prehodil medzi sebou, ale kedze je neskora hodina, tak to uz nebudem skusat a dam zajtra vediet, ze ako to dopadlo, lebo to fakt az pri vyssej hlasitosti s loudness vydava ten prdiaci zvuk . Co sa tyka kondenzatora nameral som, ze ma 4,4 uF, ESR som este nemeral, ale myslim, ze tym krabicakom nic nebude a ani nema vyznam menit za nieco ine. Inak neviete o niekom, kto by mohol vyrobit nove latkove mriezky za nejaku prijatelnu cenu? Tieto su dost doskrabane... Sa mi zda, ze su o to drevo dokonca prilepene ... Myslite, ze ma vyznam kontrolovat, ci je dobre zapojeny vyskac? Ci nie je nahodou zamerne prepolovany? Inak zvukovo sa mi to zda celkom slusne. Na viac ako 40 rocne reproduktory to ma pomerne obstojne vysky, velmi prirodzene stredy, akurat basy trosku zaostavaju, ale idu pomerne nizko, aj ked ich objem je v mensom zastupeni.

(upravil ciplox 17. 3. 2016 10:25)

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Drevené piliny zo závesu odstráň jemným štetcom. Hlavne zisti, či bude 'prdiaci zvuk' vydávať ten istý reproduktor v druhej bedni, alebo druhý reproduktor v tej istej bedni.
Látkovú mriežku nevymeníš, ona tam totiž žiadna nie je. Ako som už písal, látka je tam priamo na prednú stenu prilepená.
Výškáč v RK 15 má byť prepólovaný.

Web

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Drevene piliny odstranene, ale vyzera, ze to drevo sa bude stiepit aj nadalej ... Ale kedze to este reproduktor neprederavilo, tak hadam to nebude problem. Inak nasiel som este jednu vec, co by mohla este sposobovat problem, ale to sa tyka obidvoch reproduktorov. Vyskac, kde ma kontakty, tak tam je to uchytene iba na jeden nit. Na basaku tento nit drzi, na vyskaci bohuzial vobec a cely papierik s kontaktami tam musi lietat, cim by to bolo dobre prichytit? Asi by som to zalepil chemoprenom alebo sekundovym... Nastrelovacku nitov nevlastnim, ani sa ju nechystam kupovat smile) Inak co sa tyka este zvuku, tak tie basy sice idu relativne nizko, ale reproduktor je pomerne rychlo na svojom maxime, dost rychlo sa aj rozkmita a cely zvuk sa zacina javit skreslujuco, mozno je to dane aj tym, ze nema ziadnu vyhybku a ide donho uplne plne spektrum a predsa len je to reproduktor, ktory ma vykon 5W, takze sa od neho nedaju cakat ziadne zazraky a tak sa k nemu aj treba chovat smile V tomto pripade osetrenie gumoveho zavesu sa absolutne nehodi si myslim alebo zeby predsa? http://www.repromania.net/teorie/renova … ktoru.php.

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Tak je zly reproduktor ...Ten, co som vymenil do druhej ozvucnice ma nejaky problem, kedze dobry reproduktor v inej ozvucnici hra normalne. Jedna sa o reproduktor ARZ 669 4 ohm 5W, je to reproduktor z rokov 1973-1975 s textilnym vrchlikom s tmavomodrym naterom kosa. http://www.tesla-archiv.estranky.sk/cla … ory-tesla/

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Izolačná doska s pájkovacími očkami na ARV 161 sa hýbe a točí, alebo úplne odpadla? Tú môžeš prilepiť aj chemoprénom, aj sekundovým lepidlom, ale dávaj pozor na dve veci - aby sa ti lepidlo cez dierku v koši nenalialo na membránu a tiež aby si ním nezapatlal pájkovacie očká. Ono by to potom pri pájkovaní mohlo trošku vzbĺknuť.

Ako píšeš, ARZ je 5 W reprák s papierovou cievkou a podľa toho sa k nemu treba chovať. Nie je vhodný na diskotéky a celkovo na robenie kraválu. Ak jeho gumový záves nie je úplne stuhnutý, v tomto prípade by som ho neošetroval. Keďže občas sa s ním predsa len nejaký ten kravál robí, nezaškodí mu, ak bude trochu tvrdší a odolnejší.

Takže správne som pochopil, že ten 'prdivý' reprák si prehodil do druhej bedne a tam 'prdí' tiež? Chceš ho opraviť, alebo vymeniť?

Web

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Izolacna doska visi iba na drotoch. Nebudem to lepit cez tu dierku, aby to nenatieklo dovnutra, ale zalepim to iba po krajoch. Pokial by sa tu niekto nasiel, co by to vedel opravit a nebolo by to za nejaku horibilnu sumu, tak by som to chcel opravit, ale co s tou doskriabanou a dotrhanou latkou netusim ... Jeden dovod, preco to chcem opravit je ten, ze neverim, ze najdem taky isty ARZ669, ktory by bol zachovaly a mal by rovnake vlastnosti a este aj rovnaky model a este aby bol z tej istej serie. To je jednoducho dost nepravdepodobne. A kupovat 2 ARZ669 by asi bolo pomerne nakladne a najst 2 z toho posledneho modelu v dobrom stave ...
Videl by som to asi na tu vyosenu cievku, co nastalo pretazenim. Svokor pouzival k tomu po domacky vyrobeny zosilnovac zo 70's, ktory mal zhruba 2x 20W a ku koncu tomu zosilnovacu uz odchadzali suciastky, tak asi aj preto ...

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Máš tam ARV ešte s holým lepeným magnetom, nezaliatym do plastu? Zaujímavé, že sa mu celá doska samočinne (?) odtrhla.

Oprava ARZ záleží od toho, čo mu je. To je ťažké takto odhadnúť. Preťažením by sa skôr pripálilo vinutie... Každopádne je to memento, že RK 15 nie je aparatúra na kravál so zosilňovačom, ktorý do reprákov posiela ktovie čo. Odkiaľ si? Vedel by si ten reprák prepraviť do Bratislavy?

Ešte k tomu čakaniu zázrakov od ARZ smile : 8" reprák, ktorý má, resp. môže mať Fs 30 Hz a pritom má prejav na stredných tónoch ako širokopásmo, je taký malý zázrak. Ale treba si uvedomiť aj druhú stránku veci, že keď ho vývojári v Tesle navrhovali, písal sa rok cca 1965, elektrónkové rádiá, zosilňovače bežne s výkonom 2,5 W a podobne. Svet bol proste iný, než je teraz ... wink

Web

(upravil Skafo 1. 5. 2016 1:37)

Re: ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Menic bol nakoniec dobry. Problem bol v utesneni vyskoveho reproduktora. Pri vyssej hlasitosti cez vyskac prechadzal vzduch, kedze strbinka bola miniaturna, tak nestihal vzduch prejst a sposobovalo to ono "prdenie". Zaujimave, ze sa to prejavovalo iba s jednym reproduktorom, pravdepodobne nehraju navlas rovnako a druhy reproduktor potreboval na prejavovanie "prdenia" este vacsiu hlasitost.

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktory » ARZ 669 oprava alebo tip na kupu "noveho"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£