Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Smetiště » Frekvenční měnič-prosím o základní info

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 26]

Téma: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Začínám studovat téma měničů,ale stále v tom "plavu".Proto bch poprosil znalé o pár rad.Sehnal jsem tento měnič Hitachi:
http://s20.postimg.cc/x2c9z81yh/1_hitachi_reparatur_J100_022_SFE2_igbt_inverter.jpg

Jednofázový,2,2 kW.Chtěl bych s ním regulovat otáčky asynchronního motoru 1,1 kW maximálně do jmenovitých otáček,spíše méně.Motor pohání malý soustruh což znamená jednoduchý režim ovládání.V podstatě nastavení určitého počtu otáček,zapnutí a poté vypnutí.
V manuálu jsem našel toto zapojení:
http://s20.postimg.cc/50y8liwo9/M_ni_zapojen.jpg
Co jsem vyčetl,používá se pro regulaci často potenciometr.Jedná se zde o ten na pozici H,O,L?Potenciometr stačí dle hodnoty,nebo musí být nějak zatížitelný?Co je ta nakreslená smyčka? Dále mi není jasné to vyobrazené napájení.Znamená to že je nutno dodat externě?Samotná změna frekvence se děje přes menu?
Budu vděčný za jakoukoliv radu....

(upravil DJ_Rix 3. 4. 2016 9:57)

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Ahoj,
K zapojení potenciometru: Mezi H a L bude předpokládám 10V a O je vstup do procesoru, měnič si pak přepočítá podle nastavení v menu napětí mezi min a max nastavenou frekvencí. Regulace potom probíhá potenciometrem, musíš ale v menu nastavit že vstup pro frekvenci je potenciometr. Ta vyobrazená smyčka je stínění kabelu k potenciometru, použiješ jen kdyby měnič byl někde v rozvaděči a tys měl potenciometr 3 metry daleko někde na panelu, do metru a s menší hodnotou potenciometru to není nutné.

K samotnému měniči:
Nevím jestli to je s přívodem jednofáz, nebo třífáz, podle max výkonu 2,2kW bych tipl že jednofázový přívod, pak nezapomeň že musíš přepojit motor z hvězdy na trojůhelník, samozřejmě to motor musí umožňovat !
EDIT: Ajo, už to čtu, jednofáz big_smile Tak tím je to jasné a platí co jsem napsal.

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Díky,díky.Motor umí na 220,to jsem zjišťoval jako první věc.Přepojení na trojúhelník mě taky napadlo,ale díky za připomenutí,je možné že díky třem výstupům z měniče bych na to zapomněl a napojil jako třífázový.
Takže mi v podstatě stačí ten potenciometr a pak nastavit menu.To je fajn.Ještě bych se chtěl zeptat:Tlačítkem na měniči vypnu přívod k motoru.Vypnu s tím samým tlačítkem i samotný měnič nebo je potřeba realizovat to zapojení mezi svorkami CM2  a 11?

(upravil DJ_Rix 3. 4. 2016 17:21)

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Počkej, tos mě nepochopil. Motor se zapojuje samozřejmě jako třífázový, rozdíl mezi trojúhelníkem a hvězdou je pouze v mezifázovém napětí, při hvězdě je to 3x400V, při trojúhelníku je to 3x230V, zapojit musíš samozřejmě všechny tři fáze ! smile Je to dáno tím, že při jednofázovém napájení měniče, měnič sám samozřejmě neumí vyrobit mezifázové napětí větší než je to vstupní do měniče.
To CM2 a 11 mi připadá že je nějaký signál, že motor už dosáhl svých pracovních otáček, nebo že už doběhl po rampě na nastavenou frekvenci (rozjezdová a dojezdová rampa se opět dá nastavit v měniči) nestudoval jsem DS podrobně, ale podle té svorkovnice půjde nastavit, že měnič buď zapínaš/vypínáš tlačítky na měniči, nebo na dálku kontakty spínačů, nebo se dá nastavit že se motor rozjede automaticky po zapnutí napájení....musíš se prokousat tím návodem...
Tlačítka na měniči jsou samozřejmě jen softwarová, nevím jakou mašinu s tím řešíš, pokud to není bezpečnostní měnič (což tento není) řeší se HW bezpečnost dodatečným stykačem na výstupu měniče. Samotný měnič vypneš pouze odpojením napájení,což není dobré dělat často (nesvědčí to obvodům v měniči), motor zastavíš buď tlačítky na měniči nebo těmi připojenými na svorkovnici (podle nastavení) ale není to čisté z pohledu bezpečnosti (v případě selhání se vřeteno nekontrolovatelně rozjede) což ti na doma až tak nevadí (osobně jsem takto měnič selhat za 18let co se v tom pohybuju neviděl, zato jsem to už musel dostkrát řešit s bezpečáky smile )

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Nezmám měniče Hitachi, ve firmě používáme Simensy a dřív nějaké italské.

Ale obecně:
Jestliže má měnič 3f výstup musíš k němu použít zas 3f motor, jinak vyhodnotí chybu. Pro 1f motory na 220 se používá 1F frekvenční měnič.
Používám měnič 1f přívod 220V, v menu mám nastaveno výsupní napětí 400V a točím s ním 180W motor pohánějící malé hydraulické čerpadlo. Motor je klasicky zapojený do hvězdy a i na malé otáčky má dostatek síly tlačit olej skrz filtry.

U Siemensů je všechno možné nastavit v menu.
Tlačítka na panelu slouží jen pro ovládání motoru, měnič je stále zapnutý dokud je pod napětím.

(upravil DJ_Rix 3. 4. 2016 18:29)

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

A jakým spůsobem ten měnič vyrobí 400V ? To by mě teda zajímalo. Pokud použiješ měnič s jednofázovým přívodem a motor necháš zapojený do hvězdy, točit se bude,ale klesne jeho maximální výkon.
Rozhodně se nedá v menu nastavit, že má měnič vyrobit z 230V na výstupu 400V, to by v tom měniči musel být ještě separátní zdroj, který nejdříve vyrobí asi 560V DC aby z něj mohl ten výstupní modul udělat 3x400V - v praxi jsem nikdy nic takového neviděl a myslím si že to je naprostý nesmysl a neexistuje to smile

Třífázový přívod:
http://www.frequencyinverters.org/image/frequency-inverter-diagram.jpg

Jednofázový přívod:
http://www.gohz.com/Content/Images/uploaded/single-phase-220v-to-three-phase-220v-diagram.jpg

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Ale pochopil,předpokládám upravit zapojení v motoru...

(upravil DJ_Rix 3. 4. 2016 19:41)

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Přesně tak smile přeskládat propojovací mostíky místo vodorovně na svisle big_smile To jsem asi nepochopil já ale nakonec si rozumíme smile

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Jsem ti vděčný za rady.Pak sem napíšu jako to dopadlo.Když do týdne nenapíšu,tak mě to šlehlo big_smile

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Anti, přežils to ? uui

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Noboj,zatím žiju.Ještě se s k tomu nedostal...Zapomněl jsem že je Jaro.Sekačky,frézy,skůtry,motorky,navím kam dřív a soustruh musel stranou.Teď se třetí den jebu s frézou s motorem ze staré 250.Dobíjení,špatný rotor a naprosto rozesrané relé...

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

potvrzuju, některý měniče 1f/3f mají vevnitř step-up konvertor na cca 560V, aby se dalo vytvořit těch 400V AC mezi fázemi, ale jsou snad jenom do 1kW, u větších jsem to neviděl. A pokud je ten step up vypnutej, tak vlastně jenom prochází usměrněnejch 310V přes tlumivku a diodu do střídače, takže fakt se to nastavuje v menu... Je fakt, že jich dost odchází....

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

kaed: Máš nějaký konkrétní typ a výrobce ? V životě jsem o tom neslyšel... Rád bych se podvíal jak to mají uděláno, díky.

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Tak jsem se dostal k zapojení měniče,nicméně jsem moc nepokročil.Po zapnutí napájení naběhne ventilátor,displej a kontrolky.Lze vlézt do menu na položky F1-9,dál to píše Err a neumím měnit parametry.Potenciometr funguje,změna kmitočtu se zobrazuje ne displeji,ale na tlačítko Run měnič nereaguje.V manuálu píšou o změně F9 z 03 na 00 nebo 02,ale nedokázal jsem to změnit.Něco dělám špatně nebo je potřeba nějaké další zapojení na terminálu.Taky mi nejde do hlavy to napájení,pokud jej nevypnu předřazeným jističem,poběží furt ventilátor i displej.

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Na většině měničů musíš změnit tzv. user level, tedy musíš si odblokovat rozšířená nastavení. Jako první bys měl zadat hodnoty motoru - tedy opsat ze štítku údaje. Pak nastavit další parametry.

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Jestli poběží ventilátor, to nevím. Ale displej bude zapnutej furt. Máš při programování měniče připojený motor (já ho vždy měl při programování připojený)?

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Podařilo se mi roztočit motor pomocí externího propoje na svorkovnici.Vypadá to že to budu muset pozapojovat abych se dostal do nastavení a mohl jej měnit.

(upravil pavelst 28. 11. 2022 19:57)

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Ahoj, trošku oživím téma frekvenční měnič pro stroj.
Chtěl bych regulovat otáčky vrtačky , motor 3fáze 910 ot/min.
Vyhovoval by tento ????
https://www.banggood.com/cs/Topshak-AT1 … rehouse=CN
Anti --- jak jsi to dořešil ty ???

pokud by jste hledali manuál v čestině , tak je zde
https://www.svet-svitidel.cz/ImgGalery/ … 408_cz.pdf

(upravil Anti 28. 11. 2022 20:55)

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Prokousal jsem se k zapojení bez řešení v menu. Takže jedna propojka která určuje smysl otáčení a jeden klasický potenciometr k regulaci otáček. Zapnu jističem, nastavím potenciometrem požadované otáčky a soustružím. Mezitím mi to jednou klekl, tak jsem kupoval jetý šváb na Ebay. Od té doby reaguje na tlačítko RUN, které ale používám jen na to abych obnovil výstup když zabere proudová ochrana(když se mi kousne soustruh). Takže spokojenost.
To co jsi postoval bude plus minus to stejný...

Re: Frekvenční měnič-prosím o základní info

Diky za rychlou odpověď, právě řeším jestli udělat převod manuálně řemenci  nebo jít do měniče.
zatím jsem to moc nezkoumal , jen bych se zeptal. U mě motor 910 ot./min  při 50 Hz, pokud budu chtít poloviční otáčky , bude to 25 Hz , tedy platí přímá uměra??? Pod kolik Hz  začne motor ztrácet výkon???
Díky

Příspěvky [1 až 20 z 26]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Smetiště » Frekvenční měnič-prosím o základní info

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£