Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 30 z 30]

(upravil zuki 20. 4. 2016 13:20)

Re: Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

ondra.klofat napsal:

Osobně moje zkušenosti ke konstrukci bassreflexu... vyztužovat ozvučnici spíš víc, tlumit míň resp. vůbec. Výztuhu BR bych asi neřešil... 18mm MDF už docela drží sama o sobě (a pokud ano, tak bych jí dal z horní strany stěny BR, tedy né dovnitř bassreflexu ale ze strany vnitřku ozvučnice,jestli mi rozumíš) - čím víc překážek uvnitř, tím větší šance na nějaké rušivé turbulentní proudění (a příčka od konce ke konci BR by to asi zas nebyla hezká).

Jak vypadá BR z vnějšku je v příspěvku č. 11 a myslím, že to je celkem povedené smile

Výztuhu i z vnitřku bedny mám taky, ale přišlo mi u mě, že když mám cca 30cm širokou štěrbinu s jen s 2cm výškou, tak rezonance desky by mohla už dost měnit průřez vzduchu uvnitř štěrbiny smile   Výztuha uvnitř BR má na konci samozřejmě rádius...   A mám to cca jako dva stejné BR v jedné bedně akorát mají společný kónicky se rozšiřující vstup cca těch 7cm  uvnitř bedny (tam už není výztuha).  A taky si myslím, že díky těmhle "šachům" to dopadlo tak, jak to náhodou dopadlo tj., že je BR účinný v širším rozsahu kmitočtů cca 22-75Hz.

Popis konce BR v bedně je ještě v příspěvku č. 17, ale znovu opakuji, že takové experimentování není na začátek moc vhodné, neb jsou trochu nejasné výsledky...


EDIT ještě k měření: přečti si edit u příspěvku č. 19.

(upravil ondra.klofat 20. 4. 2016 13:19)

Re: Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

Pato:D: Jo, už jsem tam to zaoblení vyluštil, takhle je to v pořádku :) akorát bych pro jistotu zaoblil i ty krátké hrany na boku BR.

Zuki: No ona právě příčka v BR, která není po celé délce prakticky způsobí ještě jakoby další rozšíření na koncích (tím že se zvětší průřez konců oproti prostředku kde je příčka), když se to hodně přežene, tak to dělá přesně to co popisuješ... zvětší to pásmo, kde BR pracuje... bohužel ho to ale zvětšuje i směrem nahoru, což je od určité meze už nežádoucí... proto jak říkáš, to nějaké dramatické rozšíření raději vynechat.

Re: Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

Ďakujem za rady páni smile


zuki napsal:

Výztuhu v bedně mezi boky bedny bych dal tak, abych příliš nezmenšoval plochu bedny (průřez bedny) tj. asi na výšku.

Zuki: Nepochopil som to presne asi ako si myslel, ... myslíš medzi bočnými stenami zrejme prípad A, alebo prípad B ?
https://i.postimg.cc/sQrrS2dR/2242067.png

(upravil TheLastUnicorn 20. 4. 2016 13:39)

Re: Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

U nearfieldu je bezpodmínečně nutné měřit jak to, co leze z portu, tak i to, co leze z repráku. Pak se musí srovnat úrovně obou charek a nechat to sečíst. Ideálně ještě zahrnout i bafflestep. Až pak je vidět, co z tý bedny reálně leze.

(upravil zuki 20. 4. 2016 13:43)

Re: Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

Když je to čtvercová bedna, tak je orientace výztuhy skoro jedno. Skoro bych ho v tomhle případě dal šikmo smile  Prostě tak, aby nevznikla nějaká úzká štěrbina např. směrem k pravému hornímu rohu ( tam bude asi elektronika?). Počítej s tím, že to třeba obalíš nějakým molitanem - pokud budeš chtít zatlumit nějaké nežádoucí rezonance uvnitř bedny...


A k tomu měření (viz i edit u mého př. 19), přesně jak bylo výše zmíněno. Už jsem to za ty skoro 4 roky skoro zapomněl, co jsem s tím všechno dělal a má se dělat...

(upravil pato:D 20. 4. 2016 13:47)

Re: Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

TheLastUnicorn: Vieš mi poradiť nejaký vhodný program, ktorý by vedel tieto úrovne po odmeraní sčítať ? Alebo ešte lepšie aby sa v ňom dalo aj merať ?

Zuky: áno tam sa bude nachádzať elektronika, ... Dám to teda pod uhlom 45° niekde na stred vzialeností od jednotlivých krajo.

EDIT: Ozvučnica bude mať 60 cm na výšku, 36 cm na šírku, a 39 na dĺžku (všetko vonkajšie rozmery skrinky), .... bočné, zadná a vrchná stena 18mm, predná stena 36mm, spodná stena na ktorej budú nožičky 28mm, BR aj komora, všade dosky 18mm

Ďakujem

Re: Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

pato:D: Vhodný program je napr. ARTA. Umožňuje merať aj sčítavať...no samozrejme sa to treba najprv naučiť. Ani tá editácia úrovní nie je celkom triviálna vec. smile Vyžaduje to celé určité skúsenosti a čím sa ide frekvenčne nižšie, tým je to náročnejšie.

Re: Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

Jojo... čím níž, tím horší. U nearfield to zřejmě nebude tak dramatické, ale před časem kamarád měřil subwoofer, stále to nějak nevycházelo až nakonec dospěl k tomu, že vlastně neměří subwoofer ale místnost. Krásná rada, kterou jsem slyšel už nevím od koho... nejlepší je měřit bednu zakopanou zádama do země (reprákem vzhůru) někde na louce za barákem big_smile (samozřejmě bráno s nadsázkou).

Re: Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

Tak mi napadlo, ...
Nebolo by náhodou ideálnym, preto aby bol bassreflex z vnútra maximálne hladký .. nalakovať ho z vnútornej strany ??

Alebo je to zlý nápad ?

Ďakujem smile

Re: Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

To asi nijak dramaticky poznat nebude. Jako určitě to neuškodí, ale aby se s tím člověk nějak extra brousil na super hladký povrch za tu práci stát nebude. Naopak třeba B&W dělali u svých reprosoustav vnitřní povrch důlkatý, protože efekt golfového míčku údajně zmenšuje tření mezi proudícím vzduchem a povrchem.

Příspěvky [21 až 30 z 30]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Subwoofer 10'' - bassreflexový nátrubok

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£