Téma: Chrcanie zosilnovaca kvoli zemneniu???

Popisem trosku problem. Mam 2 zosilnovace. Jeden v obyvacke (Marantz PM4000) , jeden v dalsej izbe (Tesla AZS 223). Akonahle si nieco pustim na zosilnovaci Tesla a nemam zapnuty zosilnovac v obyvacke, tak na Tesle to hra, ale chrci. Akonahle druhy zosilnovac zapnem alebo odpojim signalovy kabel (napojeny z vystupy zvukovky (3,5 jacku) do jedneho zosilnovaca a cinchami do druheho zosilnovaca) tak to v momente prestane a hra to normalne.

Toto iste mi robilo aj ked som este nemal Teslu a pocuval som na sluchatka z vystupu DAC a nemal som zapnuty zosilnovac Marantz. Akonahle som odpojil z vystupu DAC signalovy kabel do zosilnovaca alebo zapol Marantz, tak to prestalo. Dac mal pri tom trojzilovy kabel do siete.

Povodne som myslel, ze to je nejaky problem zosilnovaca Marantz, ale dnes som tento isty jav pozoroval u svokra. Pustal som z gramofonu Sony lx-250h na zosilnovaci Pioner A-209R a akonahle nebol zapnuty zosilnovac domaceho kina, tak to chrcalo! Pritom z vystupu tohoto domaceho kina nejde ziadny signalovy kabel do zosilnovaca, ani nie su medzi sebou nijako prepojene.

Dokaze mi to tu niekto vysvetlit? Ma to nieco spolocne s tym, ze zariadenia su napajane dvojzilou a v elektrickej sieti mame prepojeny nulak s kolikom? Inak Marantz aj Pioneer maju este vyvod Gnd, ktory nemam zapojeny a pravdupovediac ani neviem, kde by som ho mal zapojit, na kolik to je asi blbost co? alebo medzi sebou? Ale napriklad Tesla ma tiez dvojlinku, ale tento Gnd nema...

Re: Chrcanie zosilnovaca kvoli zemneniu???

Taka amaterska rada, ale skus zapojit zosik na predlzovacku, nie priamo do zasuvky.

Re: Chrcanie zosilnovaca kvoli zemneniu???

Akonahle druhy zosilnovac zapnem alebo odpojim signalovy kabel (napojeny z vystupy zvukovky (3,5 jacku do jedneho zosilnovaca a cinchami do druheho zosilnovaca) tak to v momente prestane a hra to normalne.

Sám si odpovedal. Jeden vypnutý zosilňovač ti skratuje (skreslí) signál z výstupu zvukovky  vedený súčasne do druhého zosilňovača. Na výstupe zvukovky je ten JACK výstup a RCA výstup určite len paralelne spojený.

(upravil ondra.klofat 31. 3. 2016 11:14)

Re: Chrcanie zosilnovaca kvoli zemneniu???

Neumim si moc představit jak by prodlužovačka vložená mezi zásuvku a zesilovač měla něco vyřešit. Zkusil bych galvanicky oddělit signálové cesty do zesilovačů... to je univerzální řešení které téměř vždycky pomůže.

Re: Chrcanie zosilnovaca kvoli zemneniu???

Asi měl na mysli, že oba zesíky pojedou z jedné (stejné) zásuvky a jeden z nich bude do ní napojen přes prodlužovačku...

Re: Chrcanie zosilnovaca kvoli zemneniu???

Jo, takhle... zkusit to může, nicméně myslim že v tomhle případě to nepomůže.

Re: Chrcanie zosilnovaca kvoli zemneniu???

Ale však ide o to, že z jedného zdroja signálu (výstup zvukovky) "rozdvojuje" signál do dvoch zosilňovačov. Keď jeden z nich vypne , zmení sa vstupný odpor vypnutého zosilňovača na niečo nedefinované a nelineárne , čo zaťaží výstup zvukovky a skreslí signál aj do druhého zosilňovača. S napájaním (sieťou) to nijako nesúvisí, len s rozdvojením signálu a stavom zapnutý/ vypnutý.

Re: Chrcanie zosilnovaca kvoli zemneniu???

BV ano ten prvy pripad aj celkom dava logiku, cize ake je riesenie? (okrem odpajania kabla alebo zapnutych obidvoch zosilnovacov) Mat zapojeny len jeden vystup a dalsi vystup z druhej zvukovky? Lebo druhu zvukovku mam, ale tu vyuzivam len, ked pocuvam na sluchadla, ako vystup pre BVaudio headmp wink
Co sa tyka tej elektrickej siete, tak z obyvacky do druhej izby su zasuvky oproti sebe, pomerne kratka vzdialenost, ale v kazdej izbe mam zvlast Belkin prepatovu ochranu, takze s tou predlzovackou je to blbost.



A co sa tyka toho druheho pripadu u mojho svokra? Chrci, ked pocuva cez gramofon na zosilovaci, ked je nie je zapnute Sony domace kino? Do zosilnovaca nema nic ine zapojene iba vystup z gramofonu. Domace kino je prepojene iba s televizorom a STB kablom so scart.

Re: Chrcanie zosilnovaca kvoli zemneniu???

to s prodluzkou (zemni smyckou) je to irelevantni hlavne proto, ze by to naopak chrcelo kdyz by byly zapnuty oba zaroven..  viz BV oddel to za tou zvukovkou audiotrafickem nebo aktivne at jde kazdej signal zvlast..   smile

v tom druhem pripade to nejspis byt nekde spojene musi, prolez kabelaz..

(upravil Crifodo 31. 3. 2016 17:03)

Re: Chrcanie zosilnovaca kvoli zemneniu???

nemáš někde jeden zdroj signálu přizemněný na skutečnou zem (PE) třeba pláštěm koaxiálu od wifi nebo tak? kolik V má nulák v síti proti pospojeným částem bytu (trubky vody, plynu, topení)? orientaci L v zásuvkách máš doufám dobře, ale už jsem viděl že chlapec měl L na kolíku a poznal to až po odpálení modemu.
Jestli je gnd jednoho zesilovače v tř. II v luftu a druhého ne, můžou téct vyrovnávací proudy přes kapacitu napájecího trafa. Spínaný zdroje mívají bezpečnostní kond mezi primárem a sekundárem.  Při zapojování některých komponent k PC lítají jiskřičky mezi rámečkama USB konektorů.

stejný problém v jiném vlákně https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=18559