Téma: Totálně vybitá Li-Ion

Baterie 10,8V/4,4Ah v ntb HP Probook, noťas vložení baterie rozezná ale hlásí 0% - Nenabíjí se. Na pinech baterie žádné napětí, asi to už ochranný obvod odpojil. Je nějaká možnost to oživit bez rozlousknutí futrálu baterie?
Majitel tam má původní W8 přeinstalované W10 a žádný diagnostický sw od HP tam není, jen jsem se díval do setupu, kde ale oproti popisu na stránkách výrobce ani není v F2 System diagnostics volba Test baterie, prostě baterií se noťas vůbec nezabývá.

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Tak bez rozlousknuti podle me urcite ne, a ani po nem to na 90% nemusi byt lepsi - nemusi byt vybyta, protoze pokud nedoslo k nejakemu poskozeni tak prave ta ochrana ji vybit nedovoli, jenze nektere mivaji "citac zivotnosti" (predem si dokazi predstavit tvou reakci, a souhlasim s ni..)
..pokud je problem daji se vymenit jednotlive clanky, pokud dobehla urcena zivotnost tak preprogramovat to soude dle toho ze existuji firmy co tohle "obnovovani akumulatoru" delaji nejspis i nejak pujde, ale bez delsiho googleni se to neobejde - ja se zrovna v tomhle oboru bezne nepohybuju, bohuzel, mozna nekdo povi vic..  sad

(BTW kdyz ti obdobne pretece napr. interni servisni citac "waste ink pad" v tiskarnach epson, tak je definitivne po prdeli, dojde k nejake vnitrni deaktivaci a ani naslednym SW resetovanim cele vnitrni epromky uz tiskarnu nikdy neroztisknes, beha vesele na prazdno)

(upravil Crifodo 18. 3. 2016 17:13)

Re: Totálně vybitá Li-Ion

předpokládám že totálně vybitá je navenek, články asi mají těch nějakých 2,7 a elektronika je jen odpojila, baterie komunikuje po I2C nebo jak a ty bastardí W10 to neberou za užitíschopné? nějak podobný problém jsem řešil před rokem nebo dvěma, nějaký všivý tablet vybitý do mrtě se musel stáhnout z webu příserek který se instaloval, po usb pak dovolil ten vybitej krám donabít a dále používat.
Baterii bych hned nerad rozlouskával, to nedopadne esteticky moc dobře, asi je ten bazmek lepenej...
co jen nechápu, proč ty hyper chytrý úlisný windows při vyflákaný baterii odstraní položku testu baterie v biosu a nezahlásí že baterie je, ale nejde protože to a to.
U tiskáren canon se plný zásobník na humus dá vyresetovat, dá se i fyzicky vyměnit ta papírová vata, akorát si tiskárna po příslušným počtu spritzů zakáže tiskovou hlavu a okoření to hláškou "vloženo nekompatibilní zařízení, vložte správné zařízení" nebo podobně. Smějou se lidem do ksichtu protože vědí, že stejně půjdou koupit novou a zas jen Canon/HP/Epson, protože žádný malý a střední výrobce nemá šanci.

(upravil danhard 18. 3. 2016 17:23)

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Taky tam bývá ochranná pojistka, tu bez rozebrání neopravíš, nebo aspoň musíš vědět, kde přesně je.
Dělal jsem to taky tak, že jsem z boku udělal do plastu 1mm dírky a dostal se jehlou přímo na články.

Re: Totálně vybitá Li-Ion

tak uvidis no, podle me by se pri odpojeni pri beznem podvybiti nechala nabit, ale treba to rozchodis..

me NTB s temito ochranamy v celku serou, uz ty zdroje ktery potrebujou treti pin, a ac vyrobci hrde tvrdi ze jde o komunikaci mezi napajecem a PC tak hovno, na prostrednim koliku je jen DC napeti, a NTB jej dokonce detekuje jen po pripojeni (tj staci "skrtnout" napajenim), navic s vytazenou baterii funguji (alespon HP) s jakymkoliv univerzalnim zdrojem i bez pipojeni stredniho koliku..

BTW jj u epsonu (R200/300) jde zasobnik resetovat taky, ale pri resetovani hodnoty az po preteceni se to prave zachovalo takhle (klasika hlava derava zaponmetliva, posledni kapka a ucho od dzbanu v prdeli..) problem urcite az v hlave protoze ta po premisteni do druhe/nove tiskarny delala stale to samy, jezdi, tvari se jako ze nic a netiskne, a neotevre se ani pri cisteni.. zasobnik na humus nepouzivam, mam komplet exterrni CIS, sest hadicek dovnitr, jedna ven.. ohledne zivotnosti tim protekly uz doslova "litry barvy" posledni dobou cpu stejne do vsech nadobek uz jen recyklovanou "cernou", ..a jede samozrejme porad  smile

(upravil Crifodo 18. 3. 2016 19:00)

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Navrtat, to abych měl předtím rtg obrázek tý baterie...
Co mi není jasný, pro baterii 10.8V není nikde vyšší napětí na konektoru v ntb, na jednom asi gnd, pak na zbývajících pěti malá napětí do 3,6V. Baterie má zřejmě spojené piny 1 a 2.
Očekávám, že pouzdro baterie bude slepené tak, aby se při demontáži zničila dps s hlídacím obvodem nebo aspoň odtrhl plochý kablík ke konektoru.
edit: povedlo se mi navrtat připojovací otvory ke spodním dvěma článkům (od GND) třetí nemůžu najít, ty dva mají 6.2V což se mi nezdá tak málo aby to mělo vypnout.

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Nitram napsal:

uz ty zdroje ktery potrebujou treti pin

tady je "jen" atyp asi 8mm s hluboko utopeným centrálním kolíkem tl. snad 0,7 (nikoli dutinkou). V tomhle je taky hezký vývoj. zatímco normalizovači před lety prášili, jak komise nařídí směrnicí sjednotit konektory mobilů atd kvůli zmenšení uhlíkové stopy skrz dědičnost napáječů, skutek je pravým opakem.

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Nástoj pro diagnostiku stavu baterií od HP se jmenuje HP Battery Check.
Je ke stažení na stánkách podpory HP. Dej vyhledat svůj konkrétní model NTB. Utilitka je v sekci "Program-nástroje"
Při přepnutí do režimu Advanced vypíše stav celé baterie, napětí jednotlivých článků, počet ciklů nabíjení a další informace.

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Doufám, že to spíš bude vypisovat cykly.

Já tuhle rozebíral jeden MacBook Air od Crapplu. Klávesnice prohnutá do voblouku, vevnitř tohle. A ne, žádná čína, ale originální baterie. Řekněte Crapple, máte na to! lol

Diagnóza: Zkratovaný článek (zřejmě smetí v separátoru).

http://h45.imgup.net/WP_2016031d8c6.jpg

Re: Totálně vybitá Li-Ion

teď nabíjím ty dva dostupný články na 8.4 tak uvidím jestli to něco udělá.
Odpoledne jsem stáhl nějakej HP Support Assistant podle http://support.hp.com/cz-cs/document/c04156680 jenže ta svině W10 mi nedovolila to nainstalovat, že musím napřed povolit správcovský práva k ntb. (je to přitom účet Administrator). Nějak na to nemám žaludek, u XP jsem si odvykl od těch vopičáren se kterýma zlobily W95 "stihnete toho více vaše práce bude od teď radostnější" a teď mám pocit, že se ten OS zase vrací ve verzi pro zelináře a sekretářky. Nic není na logickým místě, pořád nějaký vysouvací okýnka v pohybu a stupodní hlášky "Spolu nám to půjde lépe" těší nás že jste s námi". Blít...

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Tohle jsem kupodivu u nějakýho ebooku vyřešil naprosto jednoduše smile Prostě jsem to nechal asi 2 dny vyplé jen na nabíječce, baterka se nakonec chytla a nabila.

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Něco podobného jsem řešil na baterii k telefonu a ještě k něčemu.Řešení bylo trochu humpolácké-připojení ke zdroji,stačila chvilka aby napětí na baterii stouplo a nabíječka se "chytla"...

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Po nabití dvou článků dírkama zvenčí na cca 8V, ke třetímu se nedostanu, noťas na síťovým adaptéru oznámí varovnou zprávu že detekoval nabití baterie jen na 5% a je potřeba nabíjet, pak naběhne systém a ikona nabíjení hlásí nabito na 5% - nenabíjí se. Po vytažení adaptéru ihned se ihned vypne.
Je možné že v plusovým přívodu je přerušená pojistka, ale ntb vesele komunikuje s baterií někudy přes smart manažera?

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Taky mi to hlásilo 0% a nenabíjí se, po 2 dnech na nabíječce jsem došel, zapl to a baterka nabitá na 100% a normálně všechno funguje.

Re: Totálně vybitá Li-Ion

mě na tom zaráží, že navenek z toho akupacku neleze žádný napětí na žádným pinu konektoru a že ani na protikusu v počítači není nějaká snaha na pinech po nabíjecím napětí.

(upravil danhard 19. 3. 2016 8:05)

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Pokud je tam 6 pinů připojení, tak na krajních je výstup baterky, 4 vnitřní jsou pro ovládání, z toho 2 jsou I2C.
Pokud je tam 8 pinů, tak jsou krajní zdvojené.
minus baterky jde ven přes 5mR, 10mR odpor, plus přes odpojovač (dva PMOS s malým Rdson) a někdy přes pojistku.
Rozebrání je vždy destruktivní, většinou jsou tam západky, které nejdou uvolnit, jedině utrhnout a celé to je slepené i s baterkama silikonovým tmelem.
V podstatě se potřebuješ dostat ke všem článkům, nabít je a změřit v jaké jsou kondici a když jsou ok. tak najít přerušenou pojistku a tu přemostit. Všechno laparoskopicky smile
Najdi si ten minus přívod, ten je většinou v pořádku a podle toho zjistíš, kam jsi se dostal na těch baterkách.

Co je to přesně za typ ?

(upravil Crifodo 19. 3. 2016 9:39)

Re: Totálně vybitá Li-Ion

FP06 http://store.hp.com/us/en/pdp/hp-fp06-notebook-battery
takže proti minus pólu se dostanu na plus 2. článku, první a druhý článek jsou podélně za sebou v jedné části pouzdra, dírkama do té kratší části bych se měl dostat na póly třetího, ale tam nic není.
Jo, než to bude laparoskopicky tak už je z toho cedník.
vypadá to tedy, že elektronika si změří celkové napětí ještě před tím MOSem, ale přes pojistku to ven nejde a proto ty stupidní windows spokojeně hlásí stupeň nabití a že se nenabíjí.
Neustále žasnu, jaký pokrok všude probíhá, před dvaceti, patnácti lety byly akupacky Olivetti na šroubky, Texas Instruments v samolepicí potištěný fólii, ten dokonce bez elektroniky, stačilo rozlepit, ucvaknout vadnej článek, připájet a jelo se dál, za deset minut nebylo co řešit.

(upravil danhard 19. 3. 2016 12:49)

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Mám tu takovejch baterek asi 20, od HP 7, ani jedna to není, každá je jiná, konektory od 6 do 9 pin.
Mechanicky každá jinak, i když je umístění článků a tvar podobně.
Uvnitř jsou ve všech 18650 články smile

Když jsou v pořádku, tak jdou nabíjet přes krajní vývody, nabíjení je ale většinou zapotřebí zapnout malým proudem do některého z těch řídících drátů (ne do těch I2C), většinou zabere i brum, když tam sáhnu voltmetrem, nebo 100k odpor z nabíjecího napětí.

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Nainstaloval jsem ten Battery Check (Support Assistant se mi nepovedlo nainstalovat, nakonec to hlásilo nějaký chybný parametry v config souboru nebo co) a check to ocheckoval že dva články mají 3,7, třetí má 2,7 - ten na který jsem se nedostal) a že čtvrtý má 0 mV (sw tak hezky napsaný, že nerozliší 3 a 4 článkovou baterii ačkoliv má v sobě databázi typů). Baterie je 2.5 roku stará, přes 400 nabíjecích cyklů, aktuální stav neznámý, takže nejde ten energetický výstup do plusu. Aspoň kdybych tušil kde může být ta destička, vyřízl byhc plast jen nad ní, než to celé po obvodu štípat.
Tihle lidi co si nutkavě přeinstalujou původní firemní OS novýma W10 jsou boží tvorové.. určitě tam nějaká diagnostika od HP musela původně být. Samotný W10 nezjistí nic, zato je to rozjásaný frikulínský OS pro pradleny a studenty ekologie, ty budovatelský hlášky a animace mi fakt připomínají počátek W95...

Re: Totálně vybitá Li-Ion

Destička je za tím konektorem.