Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

(upravil marvinnrv 16. 3. 2016 6:25)

Téma: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Má někdo potuchy, zda existuje nějaké zařízení, které by mi umožnilo jeden pár reproduktorů připojit na dva různé zesilovače tak, abych mohl mezi nimi přepínat výstup do reprobeden? Popřípadě zda lze něco podobného nějakým způsobem zbastlit?

Mám jednu DIY soustavu a na TV + Film jí krmím z AV Yamaha. Na hudbu jsem si tento týden pořídil Akai AM57. Tak mi jde o to, abych při přechodu z TV na poslech hudby nemusel vždy odpojovat z výstupu Yamahy kabely do beden a připojovat je na Akai a po sleze při vrácení se k poslechu TV opět stejnou procedůru jen druhým směrem.

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Možná bys mohl použít něco takového, jen opačně - na repro svorky připojit výstupy zesilovačů, na amp svorky připojit repro. Vzhledem k rozměrům, konstrukci a absenci napájení lze s 99% jistotou počítat, že je to pasivní, tudíž obousměrné.

Web

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

No to by asi mohlo bejt to co hledám ... akorát bych do reprovýstupu musel zapojit zesilovače a do vstup pro zesilovač zapojit repro. To by asi ničemu nemělo vadit, že to poběží v opačném smyslu, nebo?

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Být tebou si to zbastlím, stejně si myslím že v tom kromě vypínačů nic dalšího nebude.  Namísto dvou vypínačů bych zvolil jeden ON-ON přepínač. Vyhneš se riziku, že si omylem zapneš obě větve naráz. Taky to ale při přepínání může dělat rámus, jako když máš zesilovač bez zpožděného připojování reprosoustav.

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Nad tím už jsem taky uvažoval, že koupím jen svorky, kabel doma mám (stačit by měl klasika reprokabel) a nějaký přepínač. To ale nevím jakej by na to byl vhodnej. A popřípadě k tomu vhodnou krabičku pro vestavbu.

Neuberu tímto přepínačem na kvalitě?

Jinak při přepínání bude vždy všechno zařízení vypnuto, takže lupání nebude. za chodu nikdy nic nepřepojuji, nebo nevytahuje konektory atd.

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Každej vloženej element něco na kvalitě ubere... záleží na součástkách jak moc, a jak moc to bude postřehnutelné. Přepínač bych viděl jako nejschůdnější variantu něco takového http://www.gme.cz/p-c1560al-i-ii-p631-339

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Jak na ten přepínač ale zapojím 3x 2kanály když má jen 6 nožiček???

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Proč 3x2? chceš přepínat mezi třemi zesilovači? Tohle by šlo pouze mezi dvěma... pro každý kanál jeden přepínač (+ a - do reproduktoru na prostřední piny přepínače - jeden zesilovač na jednu stranu, druhý na druhou stranu, opět s + a - stejně vedle sebe)

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

No to sice ano, ale takhle připojím buď levej nebo prevej kanál,ne? Nebo je mám jako spojit a L+R dohromady na tom přepínači? To mi přijde nějaké divné ...

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

říkám, pro každý kanál musíš mít jeden přepínač...tzn pro stereo 2 přepínače. 4-pólový ON-ON přepínač pochybuju že seženeš Nebo vzít páčkový a udělat si na páčky "coupler" - prostě je mechanicky spojit (podobně jsem to měl řešené když jsem dělal takový hodně odbytý pasivní stereo přepínač do signálové cesty + LED indikace) abys to přepnul jedním pohybem.

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

jj chápu ... jsem si předtím ten příspěvek přečetl špatně ... sorry, teď mi je to jasný ...

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Škoda že ten Akai nemá zásuvku na další spotřebič. Nemá ji ta Yamaha?
S její pomocí by to přes relátko nebo dvě šlo udělat samočině. Prostě místo přepínačů použít relátka a ty napájet ze zesilovače.
Třeba 2 kusy http://www.ges.cz/cz/rele-g2r-230volt-GES05700047.html

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

To bohužel nemá ani ta Yamaha, ale udělám to klasicky s těma přepínačema, tak línej zase nejsem smile

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Měl jsem toto kdysi také tak udělané, použil jsem čtyřkontaktní relé (myslím že to byl nějaký Finder) na 12V DC a ovládal jsem ho napětím, které se vyskytuje v zásuvce Scart (jedno zařízení bylo připojeno na klidové kontakty relé a druhé se připojilo přes spínací kontakty zapnutím toho druhého zařízení). Pokud by ses bál, že budeš mít přetížen výstup ze Scart (nebo jiný zdroj napětí, který najdeš v zesilovači) , můžeš použít jazýčkové relé, které by spínalo to hlavní přepínací. Musel bys ale přidat nějaký malý zdroječek třeba na těch 12V. Nezapomeň k cívce relé připojit paralelně ochrannou diodu.

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Tak se chytám na výrobu toho přepínače. Jen jsem se chtěl ještě někoho zkušeného zde zeptat, o kolík se v tom přepínače může "ztratit" kvalita reprodukce. Nyní mám Akai AM57 a reprodukotry propojený kabely o průměru 4mm.Ty bych použil i v krabičce na propojení pozlacených šroubavacích svorek a přepínačů.

Přepínače bych použil tyto doporučené:
http://www.gme.cz/p-c1560al-i-ii-p631-339

Jedná se mi o ty slabé nožičky a uvnitř přenínače asi taky nebude žádný masvní spoj.
O kolik se tam může stratit kvalita přenosu? 0,5%? Zda to bude zanedbatelné, nebo ne.

Kdyby to byl ztrátově větší problém, tak jsem myslel že bych místo přepínače prostě pořídil dvě regálovky na přední kanály pro kino a tím bych případný přepínač nepotřeboval.

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

No vzhledem k tomu že mají Fast-On kontakty, tedy nějaké 3mm2 mosazi a uvnitř jsou kontakty z technického stříbra, tak vliv bude zanedbatelný.
Otázkou je jestli tyhle od chobota nebudou ošizené.

(upravil marvinnrv 1. 4. 2016 16:22)

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Ach tak, oni tam jsou FastOn kontakty. Podle obrázku to vypadá na 1mm pidi drátky. Jsem nevěděl že tam jsou ty FastOny takhle šikmě a ta fotka je vlastně jen dobrej optickej klam smile

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Je to napsáno v popisu a jeden jsem od chobota kupoval na elektrický naviják.
Ta fotka je jen optický klam, jsou tam natočené Fast-On.

PS: Elektrický naviják Güde měl On-Off-On ve vodotěsném provedení - takže mezi kolébkou a kontakty gumový mezikus. Ta guma nebyla nikde protržená, ovládací těleso zvenčí zablácené, ale uvnitř čisté. A přesto byl vypínač plný hnědé hlinky (stejná byla všude na povrchu ovladače) a samozřejmě vypálený - studnařovi vydržel týden, poté co zničil jedno Güde jel koupit druhé. To první schořelo protože vypínači upadl bobek kontaktu co měl být navařený na jednom Fast-Onu.
Není nad to když si profík pořídí profi vybavení....hihih

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

PavelTl:
Měl bys návrh teda na stejnej přepínač ale nějakého jiného výrobce, když píšeš že tyhle se dost kazí.

Dají se sehnat tyto svorky někde za lepší cenu? Potřebuju jich šest párů
http://www.ges.cz/cz/bp-270g-GES06615828.html

Re: Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Tos mě špatně pochopil, já napsal že ty origoše od Güde se kazí, tak jsem tam dal ten od chobota.
Pákrát jsem to použil a na ovládání motoru dobrý, ale skoro to nepoužívám, narozdíl od studnaře co s tím zkoušel dělat několik hodin denně.
Ty co jsme kupovali před lety do firmy u Conrada měli vývody z pokovené mosazi a jako kontakt pěkný bobek technického stříbra.
Tenhle od chobota jsem nerozebíral abych se podíval co je uvnitř, to natočení vývodů je trochu nestandartní.
Ale nepředpokládám že by se kazil/vypaloval v tvé aplikaci.

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Přepínač na jednu repro soustavu a dva zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£