Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » TDA2009 v můstkovém zapojení

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 73]

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

220n jsou fóliové, 100n keramické a ty 1n můžou být taky keramické.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Tak sem to TDA2030 zapojil do můstku a taky trochu brumí, míň než to TDA2009 ale pořád je to slyšet sad
Divný je že když byl normálně - ne v můstku - s blokovacím kondenzátorem tak nebruměl, ale to měl tak 4x menší výkon a musela tam být ta velká kráva (blokovací kondenzátor)

Není to třeba nějakým nastavením pracovního bodu?

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Měl jsem ji ve stereu, krmil tuším 24V. Zablokuj diody ve zdroji kondama. Jinak dle těch fotek jsem měl těch 18let nazpět asi pajc big_smile. Kdysi se jiné než s potiskem nedaly sehnat a pajc to dle mého nebyl. Bylo to odolné a hrálo to slušně.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Dej paralelně k vstupním odporům R3 R4 kondíky 1n, jestli to bude brumět i potom, tak hledej ve zdroji. Zemní smyčky a tak.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Ten 1n jsem tam měl, a když jsem měřil úbytky na R3 a R4 tak na jednom bylo 8,6V a na druhým 8,7V tak to může způsobovat ten 0,1V ne?

(upravil samponek 24. 2. 2016 22:17)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Na R3 a R4 by neměl být úbytek 8.6V, přivádí poloviční napětí zdroje do neinvertujících vstupů.  Nemáš na mysli R1 a R2 ? Tam rozdíl 8.6 a 8.7V nemá vliv.

(upravil Ghost007 24. 2. 2016 23:20)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Nn byly to R3 a R4, zdroj má 12V~ a po usměrnění pak 17,6V= takže 8,6V to ta polovina bude.

Ještě sem si všiml že když sem mu přidával filtraci tak naopak vrčel hlasitěji. Když tam bylo 100uF tak vrčel jenom trochu, ale bylo to už docela slyšet, když sem přidal 470uF a 2200uF tak najednou začal vrčet ještě hlasitěji a když jsem ji dal zase pryč tak to bylo zase jako předtím. No a když jsem mu sebral i těch 100uF a nechal jen 100nF tak se rozkmital.. ale tak to je jasný. Nemá to být naopak?? big_smile

Není to prostě vlastnost těch můstkových zesilovačů že takle vrčí?

(upravil samponek 24. 2. 2016 23:49)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Vrčení není vlastnost můstkových zesilovačů.  Jestli to má snahu kmitat, tak dej keramické kondíky 100p  paralelně k R5 a R6.
A 1n paralelně k R3 a R4.
Odpory R10 a R11 zvětš na 1k2.
Na R3 a R4 nesmí být úbytek, jestli jsi tam něco naměřil, tak to kmitalo.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Asi má blbě země na plošňáku... Velký kondy = velký proudy= velký úbytky 50(100)Hz signálu po cestě k nim...

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Taky si myslím, ale jestli mu to kmitá, tak ty 100p to zatlučou. Je divný, že na R3 a R4 naměřil 8.6V.

(upravil Ghost007 25. 2. 2016 0:38)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Vlastně těch 8,6V bylo mezi zemí a vstupem... měřil jsem to na nožičce toho R3 a pak R4 tak sem to blbě popsal, nebyl to úbytek na něm.
Ale šlo mi o to že jestli nevadí že na jednom stupu je 8,6V= a na druhým 8,7V= jakože ten rozdíl 0,1V

zuki napsal:

Asi má blbě země na plošňáku... Velký kondy = velký proudy= velký úbytky 50(100)Hz signálu po cestě k nim...

Ty by se ale jednou nabyly a byl by klid ne? Navíc tam tam jsou malý proudy, kolem 50mA víc ne, aspoň to tak říkal multimetr.

Jinak zatím to je na nepájivým poli a je mi jasný že to trochu k tomu přispívá taky, ale když jsem to předtím zapojil obyčejně - jakože ne do můstku - taky na nepájivým poli tak nebruměl, nebo trošku jo ale to jsem musel mít ucho u repráku... v můstku je to o dost hlasitější.

(upravil samponek 25. 2. 2016 1:05)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Udělej to jak jsem napsal a vyházej to z nepájivého pole. zaletuj to normálně. Ten rozdíl 0.1V je taky divnej.
I když to uděláš takhle na prase, tak to pojede http://s13.postimg.cc/5mctqh9lf/004.jpg http://s18.postimg.cc/3y1n16izp/006.jpg

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Ghost007 napsal:

Ještě sem si všiml že když sem mu přidával filtraci tak naopak vrčel hlasitěji. Když tam bylo 100uF tak vrčel jenom trochu, ale bylo to už docela slyšet, když sem přidal 470uF a 2200uF tak najednou začal vrčet ještě hlasitěji a když jsem ji dal zase pryč tak to bylo zase jako předtím.

Předpokládám, že filtrační kondy máš co nejblíž k desce zesilovače a všude v obvodu napájení dostatečně silné průřezy a zkroucené páry. Přívod od můstku, od trafa a všeobecně všechny trasy v co nejmenší možné délce. Jinak tam nemá co vrčet. Kmitání je nepravděpodobné. Ještě jednou si zkontroluj možné zemní smyčky.

(upravil samponek 25. 2. 2016 11:26)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

On to má pokusně v nepájivém poli. Spojení usměrňovacích diod a filtračního kondíku musí být krátké, velké kondíky přidávané až za dlouhé dráty moc neřeší.
Navíc ten úbytek 0.1V na neinvertujícím vstupu je divný, kdoví, co se v tom nepájivém poli děje.

(upravil zdenek00 25. 2. 2016 13:37)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

O tom, že to má přes nepájivé pole vím. Podle mně se toto ale hodí jen na zkušební odzkoušení funkčnosti, to konečné doladění by měl udělat až na hotovém celku. Jednou mi zes taky slabě bručel a stačilo posunutí přívodu na desce o několik centimetrů vedle a bylo ticho, bylo to ale několik hodin experimentování. Podruhé zase pomohly kondy cca 20k k diodám můstku. Takhle na dálku se těžko radí, určitě to vyřešit jde, je taky potřeba znát nebo prostudovat aspoň základy návrhů nf, ono jen to nějak všechno pospojovat podle schéma často neklapne.
Edit.: šamponku, tím výtvorem na fotkách se chlubíš, nebo to je jako odstrašující případ?

(upravil samponek 25. 2. 2016 14:25)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Mám podezření, že diody můstku má taky v nepájivém poli a k tomu napíchnutý filtrační kondík.  Kostry TDA , přechodové odpory a všechno dokupy potom způsobuje brum, který se dostane do vstupu a zesílí.

Řešení je taky použít trafo s větším napětím ( od 30 až 50V střídavých )  a zapojit to bez můstku, výkon je dostatečný cca 80W. Místo MDA2020 zapojí TDA2030 , hodí se to na subwoofer. http://s9.postimg.cc/mty35vqxn/MDA2020_KD607_KD617.jpg http://s13.postimg.cc/dihva4z4j/003.jpg  Dají se použít dvě trafa 230/24V, nebo jedno trafo 2x24V, ale i s jedním vinutím do 50V a umělý střed stejně jako u předchozího a kondík na výstupu.

(upravil Ghost007 8. 3. 2016 22:35)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Hm.. tak jsem na to nepřišel, někde se tvoří zemní smyčky asi...
No šlo mi o to udělat zesilovač ke kterýmu se dá připojit jakýkoliv zdroj i spínaný - vim že má Vf rušení, ale to je mimo slyšitelnou oblast ne? Ale mě to brumělo i z normálního zdroje (s trafem). Jo a bylo to i pripájený na DPS.

No každopádně jsem zjistil že když jsem přidal další C k filtraci tak ten brum ještě víc zesílil - další zemní smyčka asi.

Ještě bych teda zkusil to základní nemůstkové zapojení a chci se zeptat jestli by šlo zapojit ten blokovací C hned za nožičku pro výstup a vynechat pak ty zpětnovazební?

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Ještě zkus dát do napájení tlumivku ( 1mH ) a pak kondík na zem,  jestli teda jde brum ze zdroje a zemní smyčky vylučuješ.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Ja je nevylučuju ale fakt nevim kde by se tam vzali... udělal jsem i verzi DPS bez tý rozlitý země ale bylo to stejný.

A když jsem to připojil k 12V baterii tak nebruměl. Hm.. asi proto má v dokumentaci v popisu že "Car audio amplifier" big_smile

Jak velký ten kondenzátor k tlumivce? (asi zapojit jako LC filtr žejo?)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Jo a kondík třeba 470mikro.

Příspěvky [21 až 40 z 73]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » TDA2009 v můstkovém zapojení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£