(upravil mechanik 4. 8. 2014 15:42)

Téma: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

Zakladám novú tému kedže v starej sa toho riešilo dosť a bojím sa že by to tam zostalo bez povšimnutia. Doteraz som používal epoxidový lak pri ktorom
sadali všetky vrstvy nutné k rovnému povrchu na porovitom dreve zjavne asi 6 mesiacov.
Zistil som ale že ked je po brúsení táto už rovná vrstva velmi tenká tak po nanesení dalšej vrstvy na to lak znovu akosi sadne. Nemám už chuť sa s tým natahovať a nanášať dalšie vrstvy, po každej potom 60 dní čakať či ešte sadne alebo nie. Vzhladom k nízkemu obsahu sušiny sú práce nekonečné. Zaujímavostou je že po prebrúsení šmirglom 240 sa po nanesení dalšej vrstvy po dlhej dobe tieto škrabance objavia. Proste som si vybral nevhodný lak napriek tomu že podla informácií výrobcu to tak nevyzerá.

K veci teda:

A.) Zaujímalo by ma či je možné na epoxidový lak naniesť lak polyuretanový

B.) Potreboval by som doporučiť polyuretanový lak. Predpokladám že žiaden nesadá a každý má velký obsah sušiny, dúfam teda... Moje podmienky sú aby bol použitelný aj v bežných podmienkach (teda nie asi 5 zložkový milesi). Tiež by mal byť rýchlo suchý a tvrdý a hlavne musí byť nutne leštitelný, lesklý a priesvitný. Ked sa bude dobre rozlievať a bude riedší než epoxidový lak tak to bude tiež výhoda.

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

A co takhle použít polyesterák?
http://www.renneritalia.cz/zbozi/interi … -laky-O22/

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

Použij polyester jak Ti radí Leonardo.Je to asi jediná rozumná cesta k vytvoření klávíráku.U ostatních laků budeš dělat tolik vrstev, že se z toho zblázníš.

(upravil mechanik 4. 8. 2014 22:02)

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

Ja už tú rovnú plochu mám. To sadanie epoxidového laku je minimálne ale je to pri dobrom svetle vidieť... S epoxidovým podkladom nebude problém? Môžem na to použiť rovno "vrchný lak" PB---M908?  Zaujímavé že ten lak v ziadnom bežnom eshope neni vidieť a tiež nikde neviem nájsť podrobnejšie informácie ako schnutie a podobne...

Zdá sa že celkovo je problém s dostupnostou polyuretánových lakov   http://www.bal.sk/dotaz/3tk-polyester-lak/k

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

http://www.psr-milesi.cz/aplikace/pro-v … boke-pory/

S tím epoxidem by asi problém nebyl.Chtělo by to přebrousit a dát takovou vrstvu polyesteru aby se to neprobousilo až na ten epoxyd.

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

No neviem či to neni práve ten mnoho zložkový lak o ktorom píšem. Je dosť náročný, bol som podrobne informovaný na ich linke. Konštantná teplota, vystúpanie parafinu na povrch a podobne...

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

Ten lak je třísložkový.Je to oproti klasickým lakům tochu záludnější v tom, že je potřeba nanášet jednotlivé vrstvy v asi 20-30 min. intervalech a pro nezkušeného je problém trefit  ten správný čas, aby se vrstvy dokonale spojily a nebyly po přebroušení vidět mapy.

(upravil mechanik 5. 8. 2014 13:14)

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

Tiež je prvé asi 2-4 hodiny potrebná konštantná teplota aby "vystupal na povrch parafin". Ja by som potreboval niečo použitelné s dobrým výsledkom v bežných domácich podmienkách. Potrebujem proste len lepšu náhradu za epoxidový lak. Asi je to väčší problém než som si myslel. Rád by som to do konca leta mal hotové a nemám už čas ani chuť experimentovať. Pre to som chcel doporučiť niečo s čím tu má niekto dobré skúsenosti.

Tak laky od značky JOHNSTONES údajne leštitelné niesu teda aspon podla technika ktorý celkovo o leštení lakov nič nevedel.

Zavolal som ešte na infolinku na obale epoxidáku. Dostal som 2 tipy a tiež som si už istý že to nebola dobrá volba. Na leštenie príliš neni údajne. Tiež ten nízky obsah sušiny okolo 50%...

Colorlak - Tiež o leštení nič extra nevedeli ale hovorili že by to malo ísť. Bohužial zdá sa že obsah sušiny polyuretanov je tiež dosť nízky a to cca 50%. Otázka teda je či po čase nesadá a to by asi tiež nevedeli.

Chemolak - to je druhý tip, to ešte nemám zistené

Tak zdá sa že plyestery sú fakt uplne najlepšia volba čo na niekolkých infolinkách potrvdili.

Ale údajne by polyesterový lak mohla dodať nejaka firma vyrábajúca hudobné nástroje tak ju skúšam nájsť. Tiež som napísal firme v odkaze hore.

Tak by som otázky zmenil na:

A.) je niekde možné kúpiť nenáročný polyesterový lak?
B.) ako je to teda všeobecne s leštitelnostou a sadaním polyesterových lakov? Mohol by som skúsiť U1020 od colorlak. No po informáciách ktoré som dostal sa takmer zdá že by som si vôbec nepomohol (čo sa týka leštitelnosti, obsahu sušiny, sadanie laku nepoznám)

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

Asi by šel použít i licí epoxyd viz : https://www.youtube.com/watch?v=TVKL77iZaTA . Bohužel ale neporadím jaký.

(upravil mechanik 6. 8. 2014 8:58)

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

Na niečo také som sem dával odkaz. No nemám horák, potrebujem rozumnú hrúbku vrstvy. Rád by som to teraz už dokončil s lakom.

EDIT: zatial to vyzerá tak že kúpim ICLA PL11. "transparentní vysoký lesk, pro zavřené póry, špičková kvalita, vhodný i pro svislé aplikace, vysoká plnicí schopnost, povrchová tvrdost, dobře leštitelný."

Má niekto skúsenosť s polyuretánom naneseným na epoxidovom laku? Celkom sa toho bojím. Na infolinke ICLA sa im to velmi nezdalo aj ked epoxidový lak nepoznali. Na infolinke epoxidového laku hovorili že by to nemal byť problém. Celý ho brúsiť dole z dýhy už fakt nechcem.

(upravil Tom_L 6. 8. 2014 19:08)

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

Udělat opravdu "klavírák" není opravdu jen tak hup - šup. Laky se sehnat dají bez problémů. Třeba Sayerlack (sayerlack.cz) nebo Milesi (psr-milesi.cz). Jsou tam i návody a aplikace. Jinak pro hrubou představu. Nejlepší výsledky dle mých zkušeností dává:
1. Nástřik 1-2 vstvvy izolátoru (dvousložkový PUR) ..... nechat zaschnout 24hodin a brousit kvalitní excentrickou bruskou 150-180
2. 3-4 vrstvy PES laku (3 složkový polyester), vždy do živého (v době gelu), nechat 3-5 dní schnout a pak brousit exc. bruskou 500 úplně do hladka,  pomoci si kontrolním pudrem
3. 3-4 vrstvy akryliku (2 složkový nežloutnoucí lak) co nejlepší nástřik, broušením nic nespravíš a nechat 5 dní tvrdnout
4. leštění a) přebrousit celou plochu kvalitní excentrickou bruskou papírem 1500 pod vodou
                b) znovu ale molitan s hrubostí 3000 pod vodou
                c) leštit excentrickou leštičkou s odpovídajícím molitanem pastou s odpovídajícím zrnem
                d) po cca měsící až dvou přeleštit beranem

Masakr ..... ale výsledek je klavírový lak. Všechno ostaní (ošizené) je prostě jen lesk.

(upravil mechanik 9. 8. 2014 20:26)

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

Pekný návod smile No skúsim to s lakmi od ICLA. Slovenský distributor bol dobre informovaný a velmi ochotný. Hned som ho cez telefon aj objednal. Zatial iba vrch a časom určite komplet. Epoxidák bola obrovská chyba... Dúfam že s tým epoxidákom na seba nebudú reagovať ale nemali by...

Keby niekoho zaujímalo ako to s ICLA ide tak potom môžem napísať. Zatial to vyzerá dobre, leštitelný minimálne po 24 hodinách čo znamená že sa s ním dá rýchlo pracovať a nesadá čo je to hlavné. Potom ešte dostriekam polyesterový tmel FINIŠ na dalšie časi. Potom nastriekam MILESI matnú čiernu a ked pán boh dá bude hotovo smile

EDIT: Tak s lakom ICLA to ide super. S epoxidovím lakom mi to tak dobre nešlo ani po nastriekaní možno 20 vrstvy. Vždy tam boli nejake problémy. K tomu aby sa rozlieval potreboval extrémne riediť a pri schnutí vznikol efakt "pomaranč" alebo z nejakeho divného dôvodu sa začali objavovať akési dolíky. Tiež bol extrémne citlivý aj na malý pohyb vzduchu, vtedy sa povrch zvlnil. Pri slabšom riedení to bol nerovný povrch okamžite. Ani molitanovou hubkou na plochu 22mm x 400mm som ho nedokázal naniesť špičkovo. Zase, dolíky, privýšené okraje pri schnutí a podobne. Ani lesk nebol uplne špičkový. 

Proste som s ICLA iba dodržal zhruba teplotu ku konkretnemu tužidlu, čo bolo 20-25°C a podla návodu rozriedil a striekalo sa to perfektne na prvý krát bez vzorky a hned sa to krásne rozlievalo. Na krajoch nevznikali žiadne prevýšeniny. Lak sa prvých možno 5 minút ešte rozlieval a potom už len schol bez nejakych zmien povrchu. Po asi 30-40 minútach na neho už nesadal prach. Po 50 minútach sa ha človek mohol uplne z lahka dotknúť. Po 90 minútach je na krátky dotyk uplne suchý. Lak je uplne priesvitný ako voda a lesk je o dosť vyšší než pri epoxidovom laku.

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

Nemohol by si sem hodit nejake foto ako ti to dopadlo s tym ICLA lakom? Rozmyslam ho pouzit no rad by som videl nejake vysledky.

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

S tým lakom sa robilo špičkovo, určite budeš spokojný. Krásne sa rozlieva, velmi rýchlo schne aj väčšia vrstva. Bolo to rovné a hladké ako sklo ale vždy som striekal väčšiu vrstvu a material mal vodorovne kedže sa jednalo len o bočnice, celé reprobedne by sa tak striekať nedali. Na druehj strane to už vdaka tomu nepotrebuje leštiť. Ked sa striekajú zvislé plochy tak musí byť tenšia vrstva farby. Velká vrstva farby bude robiť "vodopady" a tenká vrstva nikdy nebude uplne dokonale rozliata. Autá a všetko sa k dokonalosti musí ešte leštiť. V SZ máš presné typy.

Re: Polyuretanový leštitelný lak na drevo

No potrebujem striekat cele skelety okrem cela, takze este neviem ako to budem robit.Vravis ze si naniesol len jednu hrubu vrstvu a bez lestenia?