Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » TDA2009 v můstkovém zapojení

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 73]

(upravil Ghost007 14. 6. 2016 0:14)

Téma: TDA2009 v můstkovém zapojení

Zdravim, navrhnul jsem si DPS pro malý zesilovač s TDA2009 ale po osazení a zapojení je z reproduktoru slyšet šumění. Zkusil jsem vyměnit zdroj (12V / 1A trafo) a šum se změnil na brum a objevuje se až po přivedení signálu. Takže když třeba z mobilu něco pustim, tak se objeví šum (sotva slyšitelný, hudba to přebije, ale když dohraje tak je pak zřetelně slyšet ještě tak 3s a pak zmizí úplně a zůstane jen ten brum).

Brum je asi ze zdroje, i když taky mi připadá divný proč tam je, když zesilovač při zkoušení vybudim tak max na 2-5W a to by ten zdroj měl vpohodě utáhnout. Navíc je můstkově usměrněnej s 8800uF filtrací takže ten brum mi taky moc nesedí.

A ten šum není z mobilu protože když ten mobil připojim k reprákům co mam u pc (17W RMS) tak tam není a ve sluchátkách taky ne.

Taky sem zkoušel posílit tlumič nebo jak se mu říká - prostě RC člen těsně před výstupem - zvýšit kapacitu a snížit odpor, ale nic se nezměnilo.

Zapojení je podle dokumentace k TDA2009 ze vzoru s můstkovým zapojením (obrázek 16)
Návrh DPS: http://pasteboard.co/W7CzDjr.png

Nevim, možná je problém v návrhu DPS, ale napájení je od signálu vedený zatraceně daleko a navíc je oddelený asi 3cm vrstvou země která je tam plošně a měla by pohltit jakýkoliv rušení, ne?

Napadá někoho co by mohlo způsobovat to kmitání? Klidně bych snížil zesílení, ale nevim který odpor mam snížit a který zvětšit??

Díky

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Podle mně je to v návrhu DPS. Stavěl jsem několik zesilovačů s IO a u některých byly problémy s brumem, většinou na desce s rozlitou zemí - některé IO jsou na toto choulostivé. Někdy stačilo změnit místo přívodu napájení na DPS, jindy se musela celá deska předělat. Jestli je to i tento případ samozřejmě tvrdit nemůžu, každopádně je ale nejlepší držet se už vyzkoušeného návrhu.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Dej na napájecí nožky kondík 4,7uF, přímo na šváb ze strany spojů. Mě takhle pozlobily 2005ky. Potenciometr na vstupu předpokládám máš-bez něj se s tím opět nedomluvíš. Minimálně vstup dát přes dělič-z telefonu leze celkem dost velký signál.

(upravil Ghost007 9. 2. 2016 22:51)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Ok tak jsem předělal návrh, tu rozlitou zem jsem dal pryč a nechal tam jen star GND přes střed DPSka, ale stejně to na mě vrčí sad
To s tím kondenzátorem hned na nožičku sem taky zkoušel ale pořád vrčel.
A když sem zvětšil vstupní kondenzátor z 2,2uF na 10uF tak to bylo trochu potišejc ale jen o trochu.

Bere to nejspíš ze zdroje, protože když vyměnim zdroj, změní se i šum.

Někde jsem četl že ty TDAčka mají hrozně citlivý vstup, navíc v můstkovým zapojení má zesílení 40dB tak jestli to nebude tím.
Který odpor mam dát menší nebo větší aby sem mu snížil zesílení tak na 20 - 30dB?

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Moje zkušenost s těmito obvody: napájecí zem na PCB nejdříve k pinu 6 (GND) a odtud teprve pokračovat a připojit GND pro zpětnou vazbu a vstup. Žádná rozlitá zem ani "star". Je to dobře vidět i na doporučeném PCB v datasheetu. Zesílení nelze zmenšit pod určitou hodnotu - opět viz datasheet. Nutno použít dělič na vstupu.

(upravil zdenek00 10. 2. 2016 14:15)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Jo, v podstatě to Birkoff píše dobře, ale nemusí to nutně být jen DPS. Prosím tě, jedná se tedy o šum, nebo brum? Koukám, že to tady nazýváš různě - "ale stejně to na mě vrčí .... když vyměním zdroj, změní se i šum...".  Šumět to vždycky trochu bude. Brum by tam být neměl.
Jaký máš potenciometr na vstupu (myslím hodnotu a průběh)? Možná je moc velký, zkus ho zmenšit třeba až na 10k. Máš dobře polaritu vstupních kondenzátorů?

(upravil Ghost007 10. 2. 2016 14:34)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Když je tam adapter 12V / 1A tak to brumí a když to připojim na regulovatelný zdroj tak šum (zní podobně jako jeho ventilator u chlazení ale jde to i z repráku) a oba zdroje mají trafo - nejsou spínaný.

Potenciometr má 10k a logaritmický průběh.
Vstupní kondenzátory jsou 10uF/25V keramický SMD a tam na polaritě nezáleží ne?
Zpětnovazební jsou 220uF/25V a + polem k invertujícímu vstupu.

Ale ten brum / šum se se signálem nezesiluje, takže když hraje hudba dost nahlas tak to nevnímám, jakmile dohraje a mělo by být ticho tak už je zase slyšet.

Kdyžtak ten šum co sem říkal že se objeví po přehrání písničky z mobilu a když dohraje tak po chvíli zmizí, tak ten byl opravdu z mobilu.. když sem se zaposlouchal v sluchátkách tak byl slyšet taky. Takže teď řešim jen ten co je tam pořád a asi kvůli zdroji.

Jo a ještě když sem vyzkratoval vstupní signál na zem na DPS blízko IO tak bylo najednou ticho, nevim jestli to nějak pomůže...

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Je dobře stíněný vstupní signálový kabel? Některé i jakoby značkové jsou pěkné šmejdy a bývají s nimi problémy. Jak už jsem psal, ten zesilovač bude sám o sobě trochu šumět vždycky, žádný hájend to není, brumět by ale neměl. Napájení z nějakého adaptéru 12V/1A je podle mně blbost, chce to pořádný tvrdý zdroj, nezapomenout i na vf blokování. V kterém zdroji je vlastně těch 8800uF?

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Ta filtrace s 8800uF (1x 4700uF + 2x 2200uF - nějaká tolerance) je na nepájivým poli kde je i potenciometr, takže tam je při obou zdrojích.
Když jsem to teď zkoušel přes 12V baterii tak byl zticha, jakože když měl hrát tak hrál a když mělo být ticho tak byl zticha.

Jako můžu tam dát nějakých 20 000uF aby se napájecí napětí pořádně vyhladilo, ale štve mě že jiný zesilovače nevrčí už při 2200uF filtraci

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Brum může mít zjednodušeně řečeno tři místa vzniku - 1.špatný zdroj, 2.špatné stínění cesty vstupního signálu, 3.zemní smyčky. Jedna z těchto věcí ho způsobuje, je potřeba zjistit, která.
Zkus úplně odpojit kablík do vstupu zesilovače (celý, i se stíněním) a pak ho zapni a poslouchej. Potom přímo na desku připájej odpor třeba 5-10kΩ mezi vstup zesilovače a zem. Mění se nějak brum při odpojení vstupu a pak při připojení odporu? Nemyslím šum, toho si teď nevšímej, ale brum - to vrčení.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Nepájivý kontaktní pole a zdroj, mi jaksi nejdou k sobě.
Udělej tomu normální zdroj a uvidíme jestli se tím problém nevyřeší sám.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Ten šváb na desce dle výrobce šlapal jako hodinky-nebyl vůbec rozežraný (filtrace 1000uF) a nebruměl ani dokonce nešuměl.  Špatná deska nebo pajc.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Možná to kmitá, dej ze vstupu na zem kondík 1n.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Taky jsem si nejdřív myslel že kmitá, ale odběr proudu má 40mA což je podle dokumentace prej normální hodnota.
Jinak už jsem zkusil asi všechno možný, jakože různý kombinace odporů pro upravení zesílení a ták.

Jediný co jsem ještě nezkusil a teď mě to napadlo, ale už se mi to toho moc nechce, je spojit chladič se zemí, ale ten je s ní spojenej už uvnitř IO jestli jsem to dobře pochopil takže by to asi stejně nepomohlo a jen vytvořilo další zemní smyčku.
Nebo snížit vstupní odpor za vstupním kondenzátorem, ale změnilo by to něco?

denis15: A ty jsi ho zapojoval klasicky jako 2x 10W nebo do můstku s 1x 18W?

A nebo tak teda jinak... Nevíte někdo jestli se dá nějak zapojit TDA2030 do můstku pro nesymetrický napájení?

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

http://s27.postimg.cc/dw5gs1c8v/TDA2030_m_stek.jpg

(upravil jamox 19. 2. 2016 17:21)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

nemáš fake IO? napr... http://s29.postimg.cc/r6o6d7f6r/fake.jpg


Originál je http://s13.postimg.cc/b53ij8puv/tda2009a_origin_l.jpg
photo hosting

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

samponek: Děkuju, nikde jsem to nemohl najít.

jamox: Vypadá uplně stejně jako ten 2. obrázek takže asi originál.

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Paralelně k R3 a R4 dej pro jistotu kondíky 1n a do série z C1 dej odpor 2k2  smile

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Ok, a kdyžtak který ty kondenzátory jsou důležitý aby neměnili kapacitu? Viděl jsem že se na zesilovače dávají často svitkový, ale kam? Na výstupní RC člen aby nekmital?

(upravil DJ_Rix 20. 2. 2016 22:10)

Re: TDA2009 v můstkovém zapojení

Ta deska má kolem zpětnovazebního obvodu zemní smyčku. V místech dalších spojů se navíc zemní přívod dost ztečuje. Přeruš tu zemní smyčku přeškrábnutím té cesty v místě kde vede kolem toho SMD odporu ( mezi těmi ZV elyty)

BTW, mám pocit že zrovna 2009 v můstku moc dobrá nebyla, změř si taky jaký je SS ofset mezi výstupy, mám pocit že když jsem s tím obvodem dělal na střední tak jsme měli klidně kousky co měly 300mV SS složku.

Příspěvky [1 až 20 z 73]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » TDA2009 v můstkovém zapojení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£