Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 6)

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

  Stránky: 1 2 3 ... 6 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 101]

Téma: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Přidám sem stručný popis a nějaké fotky mého prvního projektu stavby reprobeden. Uvítám jakou koliv kritiku nebo ohlas, co si o tom zdejší odborníci v oboru myslí.

Projekt vychází z konstrukce stojanových reproduktorů Dexon: http://www.dexon.cz/clanky/konstrukce-p ... -01-8.html

kde je použit stejný basový reproduktor IRB 20 a výška IRT 10/80/01,8. Vyhýbku jsem použil odladěnou k dané soustavě, která je zde u projektu uvedená. Byla mnou pouze spájena. Konstrukce se však trochu liší od originálu. Na korpus byla použita 18mm MDF deska a přední stěna má tloušťku 22mm. Reproduktory jsou zafrézované, stejně jako nátrubek a svorkovnice na zadní straně. Bylo provedeno také skosení hran na přední stěně. Ozvučnice má odlišné rozměry, je totiž tažena více do vejšky. Vytlumena 25mm rounem. Basreflexový nátrubek se přesunul ze zadní strany na přední a to až nad výškovou kalotu. Nátrubek ma oboustrané zaoblení a je dle programu WinISD odladěn na 44Hz. Jeho průměr je 6.5cm a dlouhý je 16cm. Ozvučnice má přibližně 33l. Jako povrchová úprava byl netradičně použit Warnex lak. Někumo se může zdát do obýváku nehodící se, mě to však nijak neruší.

Planuji ještě k bednám udělat stojany hodícího se tvaru, které budou též upraveny Warnex lakem. Výška stajanů bude měřena tak, aby pak kalota byla zhruba v 90cm výšce.

Dávám to sem proto, zda by dle popisu neměl někdo zájem to odměřit. Dacela by mě zajímalo jak to na grafu bude "hrát". Kdyby ta charakteristika byla díky změně konstrukce hodně špatná, tak bych možná měl i zájem o odladěnou vyhýbku. Samozřejmě jestli by to s ohledem na cenu, bylo vůbec v porovnání s nárůstem kvality při poslechu rentabilní.


http://s8.postimg.cc/6ow21l0f5/image.jpg http://s8.postimg.cc/h08eu8s4h/image.jpg http://s8.postimg.cc/hr5qdrjvl/image.jpg http://s8.postimg.cc/895zdpy75/image.jpg http://s8.postimg.cc/mi5lvscpt/image.jpg http://s8.postimg.cc/nglyy2q1t/image.jpg

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

čistě ze zvědavosti...co tě vedlo k tomu, dát kalotu tak daleko od středobasu?

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Warnex se mi líbí, sám bych ho používal, kdybych měl tu možnost, tak to nahrazuju koženkou. smile Horizontální měření nemusí být vůbec špatný, ale tímhle umístěním jsi zmrvil kompletně to vertikální. Aby vertikálně to bylo co nejlepší, je potřeba dát repra co nejblíž k sobě, ne naopak, ale zase tě může uklidnit, že existuje spousta odvážných a drahých designových konstrukcí, třeba různé sněhuláky apod., vypadá to neobvykle, ale meřit musí hrozně.

(upravil marvinnrv 15. 2. 2016 6:13)

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Za ten šílenej rozestup mezi měniči, jsem byl už pokárán na repromanii smile. Projekt je staršího data. Výtvor zvnikl někdy před dvěma roky a mou nevědomostí jsem tenkrát spíš z hlediska optického, zvolil takovouto mezeru. Dnes již vím, že je to s ohledem na pravidla dobré reprodukce špatně. Člověk se hold pořád přiučuje a některé věci zjistí pozdě, až po tom co má danou věc hotovou.

K reprosoustavám budu ještě dodělávat stojany, které budou mít přední stěnu totožnou s čelem reprobeden, takže to zepředu bude působit jako sloupové repra. Ze strany všek bude jasně patrné, že se jedná o stojanovky. Tím by se mohl i odstranit problém nízko umístěného středobasu u stolní desky. Na tuto věc bylo taky na repromanii naráženo, jako jeden z problémů.

http://postimg.cc/image/tbzs9zygt/

Jinak jsem měl ještě takovou myšlenku k tomu pokaženému rozestupu mezi měniči. Napravit to například střeďákem a dodělat na to vyhýbku. Jenže nevím zda by se nějakej hodící našel. Od hrany kaloty ke hraně středobasu je pouze 8cm. To by se tam musel dát nějaký prcek. 3pásmová vyhýbka by byla určo o dost dražší, takže by šlo také o to, zda by to za tu investici mělo vůbec nějaký smysl.

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Vesla by se tam myslim Vifa TC9. Ale na tvem miste bych s tim nic nedelal. Nechto byt, nasetri prachy, a pak zacni znovu uplne od zacatku a poradne a toto vraz nekam do garaze.

ruzne DIY repro

Web

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Soulasím s Kocourem, že úprava na třípásmo bude s největší pravděpodobností neadekvátní vzhledem k výsledku.

Ale chtěl bych ještě odbočit k té povrchovce Warnexem... Je to stříkané, předpokládám. Dělal sis to sám? Z fotek mi připadá lesklejší než je běžné... máš na tom ještě nějaký vrchní lak, nebo to dělá spíš fotka? Mám v plánu někdy během léta renovaci PAčka a na stříkání strukturovaných laků nemám vybavení, takže by se mi teoreticky hodilo vědět o někom, kdo by to případně byl schopný nastříkat.

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

No asi už je nechám tak jak jsou. Nedá se nic dělat... Bude mě holt čekat novej projekt, ten už snad takhle nezmrvim smile

Jinak ten Warnex jsem nanášel válečkem. Dvě vrstvy a žádný dodatečný lak na tom neni. Je to takové pololesklé.

Váleček je přímo tenhle http://www.barvyonline.cz/valecek-struk … 10cm-kana/

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

OK, tak to mě docela překvapilo že i válečkem je výsledek dost ucházející. Díky, vyzkouším.

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Wow, tak s váleček to asi taky zkusím. smile
Myslím, že rozumnější by bylo výšku nahradit za WG-300, krásně by se tam vešla! Odměřit a můžeš si chrochtat. big_smile

http://s7.postimg.cc/lhbw7asaf/Untitled.jpg

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Hodne dobrej napad.  DT300 potuneny z Reproobchodu, ve wg, to by nebylo spatny.

ruzne DIY repro

Web

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Já váleček používám prakticky na všechny bedny, ale vždycky ten bílej molitanovej s jemnou texturou... na tenhle jsem nenatrefil.
WG je super nápad... uvažuju o DT300 s WG do upgradu beden už delší dobu (teď je tam DT25), ale momentálně se mi právě do přední desky nevejde, takže to znamená celou bednu novou což bych pak už raději rovnou pro jiný středobas, takže to zatím stále odsouvám wink Každopádně jsem na případný tvůj výsledek s WG zvědavý.

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

BINGO ... tak to je solidní nápad.
Zeptám se takhle. Vadilo by hodně, nebo je možné do té WG300 dát místo DT300 ten IRT10? Když už ho mám. Parametrově mi přijdou dost podobné.

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Hrubým okometrickým odhadem by nešlo... montážní rozměry pravděpodobně nebudou odpovídat.

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Chápu, takže to vidím na kombinaci DT300+WG300. To znamená tedy i novou vyhýbku. Nebude dobrý tam hned dát i lepší středobasák, nebo tento bude ktomu velkému zvukovodu OK? Samozřejmě bych si pohrál a zkusil ve WinISDečku najít adekvátní náhradu, která by se hodila do dané ozvučnice. To ale nemusí zrovna klapnout,že...

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Tak jestli chceš měnit i středobas, tak bych to rovnou práskl do fungl nové bedýnky tomu přesně ušité. Nové vyhýbce se určitě nevyhneš.

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

No pochybuju, že když tam dám DT300+WG300, tak že to budu moct provozovat na stávající výhýbku.  Jestli to ale předělávat celé, nebo jen tu výšku a vyhýbku .... toď otázka... Proto jsem se taky ptal, zda ten IRB20 bude na ten vršek stačit.

(upravil ondra.klofat 15. 2. 2016 21:18)

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Nemyslím, že by to IRB samo o sobě nestačilo, což neznamená, že se celá soustava lepším středobasem nedá posunout zas někam jinam smile Čistě z principu bys to i s původní vyhýbkou provozovat mohl, děličku jakou snese to IRTčko snese DT300 taky, ale je šancr hraničící s jistotou, že to nebude to pravé ořechové. Ale nechci ze sebe dělat vševěda a přímo s navrhováním vyhýbek zkušenost nemám, takže třeba Antonio nebo někdo další poradí detailněji, co by to mohlo vyvádět za psí kusy a mě to třeba nenapadlo.

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Se stavající vyhýbkou to samozřejmě to pravé ořechové nebude, to je jasná věc. Použil bych to jen nouzově, než by se na to ta vyhýbka odladila. Což se hned dostáváme k hlavní otázce a to, zda bude někdo ochotný to po přestavbě změřit,navrhnout vyhýbku a odladit to. S tím to celé stojí nebo padá. Protože přestavět to na to WGčko s tím že to tak skončí, protože by k tomu nebyla vyhýbka je dost na prt. To to můžu nechat v podstatě takto.

(upravil antonio 16. 2. 2016 11:18)

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

WG-300 je přímo k DT-300, s trochou nebo více snahy tam dáš ale cokoli, jen to nemusí být s nejlepšími výsledky. IRB neznám, ale ve 2p by byl mnohem lepší, kdyby jsi mu sundal vrchlík a vsadil phase-plug, ...a správně jsem si vzpomněl - tohle změřil check.

Já bych se ti na to podíval, jen napiš odkud jsi, jestli to nemáš blízko do Ovy, musel bys jednu bednu poslat poštou, ale když už, tak o ten phase-plug bych se fakt snažil... Jinak ty bedny by se po úpravě daly provozovat i vzhůru nohama, ať je bassreflex níž, ten totiž často na středech rezonuje.

(upravil marvinnrv 16. 2. 2016 13:40)

Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Tak na to si asi netroufnu. Sundat ten vrchlík. Nikdy jsem to nedělal a měl bych strach že tím nějak poškodim membránu. Krom toho netuším, kde ten kužel na přestavbu na phase-plug seženu.

Jsem z Vejprt, do Ostravy asi 400km, jsem totiž až na hranicích s německem smile ... Jedině ta pošta.
V jaký podobě bys to chtěl teda nejlépe doručit? S tím že zkusím napáchat do toho WG to IRTčko co tam je teď. Nebo na to bastlení se vyprdnout a dát do toho rovnou DT300?

Provozovat obráceně nevim,nevim. Vzhledem k tomu, že na té přední stěně jsou hrany skoseny jen na 2/3 obvodu, tak kdyby se ta bedna postavila vzhůru nohama, bylo by to hned vidět ... a asi by to vypadalo dost "na hlavu postavený" big_smile

Jinak to měření toho IRB zase nevypadá tak nejhůř, teda z mého laického pohledu. Tim že upgrade s phase-plugem bude do 2p lepší, myslíš asi to, že zmizí nad těma 2kHz ten vrchol, že?

Příspěvky [1 až 20 z 101]

  Stránky: 1 2 3 ... 6 »»»

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£