Téma: MDF na pokos

Ahoj,

nechal jsem si u truhlare na pokos narezat 22 MDF na stavbu mensich sloupovek, rozmer s/h/v 260x280x960mm.
Bohuzel to truhlar uplne nezvladl a narezal je krapet krive, viz prilozene foto. Po zkusebnim slepeni lepenkou je na protilehlych stranach rozdil 1-2mm. Jde s tim jeste neco udelat? Napada me jedine rezy rucne dobrousit, ale obavam se, ze to stejne nikdy nebude v rovine.
Pripadne rady, jak to v domacich podminkach (horni frezka  + rucni vercajk) nebo u nejakeho profika opravit vrele uvitam.

https://drive.google.com/folder/d/0B_A3 … liQmc/edit

Diky

Re: MDF na pokos

Otřískat v patřičných místech po celé délce o hlavu, ale to bys riskoval jejich zlomení. MDFka je prach, takže když budeš trpělivě materiál pomalu odebírat, sedne si to, a mezery nebo nerovnosti co naděláš zamaskuješ směsí pilin s lepidlem.

Re: MDF na pokos

Tak to je dost silně nezvládnutý... tohle mě přijít od truhláře, tak mu to asi fakt nasypu na hlavu big_smile Nicméně, jednou jsem svou vlastní nešikovností a nevhodnou pilou pokazil desky podobně... spravila to stolní fréza, ale je s tim hrozné práce než člověk každou desku fakt perfektně srovná, aby to hezky sedělo a zároveň abych si příliš nezmenšil rozměry desek. Ručního opracování bych se asi bál... ideálně sehnat někoho s CNCčkem nebo tou frézou. Taky záleží na plánované povrchovce... lamino dokáže lecos schovat, lak daleko míň. Případně pokud situace dovolí to vrátit truhláři, ať ti to dá do pořádku big_smile

Re: MDF na pokos

No podle prvniho obrazku to cely nejak ujizdi, s tim bych se nesrovnal ani po srovnani, brouseni atd, to furt bude sejdrem. Toto nech na nejaky mensi bedny, treba z toho neco pujde narezat. A holt cely znovu. Hlavne jinde.

ruzne DIY repro

Web

Re: MDF na pokos

Ja by som sa na pokos vykašlal. Mám tiež skúsenosť že to uplne nesedelo. Pri tom to bolo rezané na špičkovom stroji tušim za 5 000E alebo dokonca niečo pod 10 000E. Na koniec mám reprobedne riešené tak že celé boky sú ako keby drevené a ostatné časti čierne. Teda prechody je vidieť a nevadí to. Tam kde k sebe doliehajú 2 kusy je vždy tiež prechod z čiernej povrchovky na drevený povrch. Keby som robil čisto čierne reprobedne tak by som skúsil nastriekať steny predom samostatne a lepil až neskôr... Dá to viac práce ale dva k sebe dobre dosadajúce kusy, každý striekaný samostatne budú vždy vyzerať lepšie než ked sa to celé špičkovo nastrieka a potom spoj praskne čo sa minimálne na lesklej povrchovke stane vždy. Kedže som na tých drevených bočniciach mal vysoko lesklý lak tak to vážne nebolo jednoduché. Na takej povrchovke je vidieť aj odtlačky od hrubšej handry rovno na povrchu ked je na tom ešte doska 50x20cm dotiahnuté svorkami... Inak ked sa lepidlo v rozumnom čase prejde vhodnou tekutinou a odstránia stekance zo spojov tak sa spoje dajú celé velmi pekne prejsť a v prípade použitia priesvitného lepidla je výsledok špičkový. Chemopren na toto nedoporučujem.

Sice som príliš nepomohol ale pre niekoho to môže byť užitočné.

(upravil ondra.klofat 8. 2. 2016 0:00)

Re: MDF na pokos

Hele pokud lakovaná bedna, tak to chce tomu dát hodně času. Tzn. nechat bednu nějaký čas (osobně mám vyzkoušené tak 2 týdny, klidně až měsíc) odležet syrovou (slepenou, vytmelenou, obroušenou) aby si spoje sedly. Pak znovu vytmelit a obrousit, nechat pár dnů. Pak plnič, ten dokolane vybrousit. Na to potom barvu a lak (několik vrstev, mokré broušení každé předchozí vrstvy před nanesením další). Pak prakticky nic nevyleze ani na vysoce lesklém povrchu.  wink 
Popravdě si neumim představit výsledek, kdy bednu nejdřív lakuju a až pak lepim dohromady.

Re: MDF na pokos

Ondro - souhlasím. Taky bych lakoval až hotovou bednu. Před měsícem jsem si nechal nalakovat zadní čelo k zesiku, bylo vypáleno v peci a když jsem  ho před týdnem upnul přes rukavice  do svěráku k dopilování otvorů hned na barvě byla znát struktura kůže z rukavic. Naštěstí se barva po několika dnech vrátila do bezvadného stavu.

Re: MDF na pokos

Ja som inú možnosť ani nemal. Mnoho vrstiev lesklého priesvitného laku na drevených bočniciach ktoré bolo nutné prebrúsiť a potom ostatné časi čiernou matnou, vlastne polomatnou farbou. To by si na jeden krát netrúfol asi nikto. Tie drevené bočnice majú hrúbku 24mm a lesknú sa aj na krátkych stranách ktoré je vidieť na zadnej strane, horne a spodnej.

To by som chcel vidieť napríklad čierny klavírový lesk a steny rezané na 90° či by to na prechodoch medzi stenami nebolo časom vidieť. Bežne je vidieť po rokoch aj sadanie laku do porov dreva a už sa to tak neleskne, čo urobia rovno 2 kusy materialu?

Re: MDF na pokos

Díky všem za komentáře.
Na povrchovce mě nezáleží, bude to jen v me poslechovce, prodávat to nebudu. Počítal jsem se surovou mdf nebo max. fólií.
Vidím to tak, že to zkusim nějak dat dokupy, zatmelim díry a vyzkouším jak to bude vůbec hrát.
Pokud to bude hrát dobře, necham si desky narezat znovu.

Má někdo typ na ověřeného truhláře v Praze a okolí?

Btw- v Drevobis Horoměřice si desky nařezat nedavejte smile

(upravil bastl 8. 2. 2016 16:38)

Re: MDF na pokos

A já tam před měsícem volal jestli by mi nenařezali ze zbytků 22 mdf. Ještě že neměli.
Pro zajímavost, kolik jsi za to dal?

Re: MDF na pokos

No, tak mám pocit, že spoj na pokos v tomhle případě už nedává smysl, jeho výhody jsou pohřbeny. Proto si nechávám dělat všechno na tupo, hranolky do rohu, prošroubovat, zapuštěné vruty přetmelit a hotovo.

Re: MDF na pokos

bastl
Za narezani si truhlar vzal 300,- , takze myslim celkem levne (odpovida to kvalite).

Re: MDF na pokos

pokud si chce řikat truhlář, tak by to měl i za 300,- nařezat rovně a né jako když to dělá slepej ruční pilkou (a tím nechci nijak urážet slepý a ruční pilky). Když připočítáš cenu za zničenej materiál, tak bych ho zřejmě jel ještě jednou navštívit big_smile

Re: MDF na pokos

Nedodržel 45°, ono to vypadá, jako by to vlastně vůbec nepoužíval...

Re: MDF na pokos

Já mám oboje "bedny" dělaný na pokos.
https://drive.google.com/folderview?id= … sp=sharing
První obrázek je skelet na TVM z 22mm MDF původně určený k laku, který mi pro nedostatek času stojí 2 roky ve skladišti sezonního oblečení.
Druhý obrázek je podýhovaná 25mm MDF na regálovky, vyrobená ze zbytků - samozřejmě že se nejprve dýhovalo, pak řezalo a nakonec lepilo. Ta je stará snad 6 let, spíš víc a bohužel nese stopy po rychlém lakovaní s nečekáním na vytvrzení laku.
U obou obrázků blesk vytáhl hrany, v reálu to není vidět.

Obojí mi dělal truhlář na formátovací pile, jen čelo těch TVM je dělaný na CNC fréze. Bohužel jsem při zadávání zapoměl připočítat 1mm k rozměrům repráků a dodatečně pak musel osazení o 1mm zvětšovat.

Re: MDF na pokos

To sedí moc pěkně

Re: MDF na pokos

Taky jsem viděl variantu, ke které je teda potřeba CNCčko, ale příde mi hodně sympatická. Deska se nechá v celku a do ní se CNCčkem udělají 90st. zářezy se spodní hranou zářezu přesně v místě budoucí hrany bedny. Nechají se tam (odhaduju) nějaký ty desetinky milimetru neprofrézované. Takto se udělá v celku celý plášť kromě zadní stěny, ta se udělala klasicky na tupo dovnitř. Bedna se opatrně poskládá (ohnou se hrany) a slepí. Po vytvrdnutí se hrany jen jemě přejedou šmirglem a výsledkem je dokonale sedící bedna s krásně čistými hranami, prakticky nebylo potřeba ani troška tmelu. Ale kdo má běžně šanci se dostat ke stroji, který to dovede, že? big_smile Takže spíš jen pro úplnost, že i takhle to jde, a výsledek může být super, když se podaří.

Re: MDF na pokos

Takhle se mmch vyrábí komeční bedny. Olaminuje se to ještě před frézováním a pak složí přes ty hrany.

Re: MDF na pokos

A pripomina mi to aj nabytok IKEA. Skladal som rovnako nejake supliky a skrinky, akurat to bolo bez lepenia... Pripominalo mi to papierove skladacky v casopise ABC z mojho detstva. smile

Re: MDF na pokos

Pan truhlář měl asi připito,každopádně omlátit o hlavu.Jediný co by pomohlo tak to celé dát na tupo ale to už asi změníš rozměry.než se stím babrat kitovat,brousit tak to asi za to nestojí.